Γαλλία Ανταπόκριση στο αεροδρόμιο Charles de Gaulle- Λίγες ώρες στο Παρίσι.

Marben

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική, Φιτζι
Γεια χαρα σας ταξιδιώτες, τα Χριστούγεννα θα βρεθώ για λίγες ώρες, λόγω transit, στο Παρίσι. Προσγειωνομαστε στο Charles de Gaulle κατα τις 9 το πρωί και ξανά πετάμε μετα απο 6 ώρες. Αν και εχω ξαναπάει στο Παρίσι πριν πολλα χρονια σκεφτόμουν μήπως θα ηταν καλη ιδέα αντί να κάθομαι στο βαρετό αεροδρόμιο να βγω μια βόλτα ως το champs de élysées? τι λέτε ειναι εφικτό?
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Γεια σου Marben.Πριν τρία χρόνια,όταν πετουσα για Κούβα και είχα επτά ώρες transit στην Μαδρίτη βγήκαμε με την παρέα μου,πέντε άτομα,με ταξί στην πόλη.Πηγαμε και είδαμε πρώτα ενα μουσείο με την Γκουερνικα του Πικασσο και μετά για καφέ στην Plaza Mayor.Γυρισαμε στο αεροδρόμιο και είχαμε μια ακόμα ώρα αναμονή.Πιστευω ότι μπορείς να το κανεις και στο Παρίσι,μόνο να υπολογίσεις ότι απο το αεροδρόμιο εώς τοChamps de élysées ειναι απόσταση τριων τεταρτων ,ανάλογα βέβαια και την κίνηση .Πηγαινε κανε την βόλτα σου ,πιες τον καφέ σου ,μόνο μην ξεχαστείς.Καλα να περάσεις.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Γεια χαρα σας ταξιδιώτες, τα Χριστούγεννα θα βρεθώ για λίγες ώρες, λόγω transit, στο Παρίσι. Προσγειωνομαστε στο Charles de Gaulle κατα τις 9 το πρωί και ξανά πετάμε μετα απο 6 ώρες. Αν και εχω ξαναπάει στο Παρίσι πριν πολλα χρονια σκεφτόμουν μήπως θα ηταν καλη ιδέα αντί να κάθομαι στο βαρετό αεροδρόμιο να βγω μια βόλτα ως το champs de élysées? τι λέτε ειναι εφικτό?

Κανα τρίωρο περίπου τόχεις στο Παρίσι απο κει και πέρα εξαρτάται απο σένα πως θα ξοδέψεις το χρόνο αυτό .... μπορείς να πας να περπατήσεις (αν δεν βρέχει) στο ποτάμι κοντά στη Παναγία των Παρισίων μέχρι το Μουσείο Ντορσέ ένα καφέ και βουρ πίσω.... τέτοιους περιπάτους θα μπορούσε να προτείνει κάποιος εκατοντάδες...
Και θα πρέπει να έχεις το νου σου στην ώρα βεβαίως...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kαι γω βαριέμαι να περιμένω στο αεροδρόμιο και όσες φορές μου έχει τύχει να έχω μεγάλη αναμονή πάω βόλτα έξω.. Αλλά μόνο αν η αναμονη είναι 6+ ώρες και έχω βρει από πριν δρομολογια από/προς το κέντρο και πόση ώρα κάνουν.. Οι 6 ώρες αναμονής όπως λέει και ο chrisbd είναι στην ουσία 3 ώρες βόλτας.. Πρέπει να υπολογίσεις να'σαι μία - μιάμιση ώρα νωρίτερα στο αεροδρόμιο για να ξαναπεράσεις από έλεγχο και να'σαι χαλαρός (τουλάχιστον δε θαχεις βαλίτσες αφού πάνε κατευθείαν στον τελικό προορισμό) και κανένα 2ωρο για τα από και προς στο αεροδρόμιο με RER (καλύτερα όχι λεωφορείο γιατί δε μπορείς να ξέρεις πόση κίνηση θα συναντήσεις)..
Καλό ταξίδι!
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα βρίσκομαι σε αντίστοιχη περίπτωση.

Είμαστε 4 άτομα και φτάνουμε Charles de Gaulle 08:45. H πτήση μας για Μαυρίκιο αναχωρεί 16:20 οπότε έχουμε 7.5 ώρες για μία βόλτα στο Παρίσι.

Τι προλαβαίνουμε να κάνουμε και πως προτείνετε να κινηθούμε;
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα βρίσκομαι σε αντίστοιχη περίπτωση.

Είμαστε 4 άτομα και φτάνουμε Charles de Gaulle 08:45. H πτήση μας για Μαυρίκιο αναχωρεί 16:20 οπότε έχουμε 7.5 ώρες για μία βόλτα στο Παρίσι.

Τι προλαβαίνουμε να κάνουμε και πως προτείνετε να κινηθούμε;
Κανείς ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom