Γενικά Αντικατάσταση/επισκευή φθαρμένης αποσκευής

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι χρώμα είναι η βαλίτσα...
 
D

Delmem38110

Guest
Το σημειο αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις ραφες.
πάνω σαυτον τον "σωλήνα-κορδόνι" γίνονται οι κρυφές ραφές που ενώνουν τις προσόψεις της βαλίτσας από μέσα.
αν η βελόνα δεν είναι η σωστή, η κλωστή δεν είναι η κατάλληλη η το ύφασμα δεν έχει προδιαγραφές, με τον καιρό ανοίγουν.
αλλά όπως είπα δεν έγινε εκεί. έκανα μια υπόθεση αν έγινε από κάτω γιατί στην φωτό δεν φαίνεται..
είπα ότι έγινε τριβή και άνοιξε πάνω στο κορδόνι ενίσχυσης μέχρι και κάτω στο χαρτί. φυσικά δεν γνωρίζουμε αν ήταν καινούρια η παλιά η αποσκευή. είναι σημεία με τις μεγαλύτερες φθορές συνήθως.
αλλά είναι όλα αποτελέσματα τριβής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
πάνω σαυτον τον "σωλήνα-κορδόνι" γίνονται οι κρυφές ραφές που ενώνουν τις προσόψεις της βαλίτσας από μέσα.
αν η βελόνα δεν είναι η σωστή, η κλωστή δεν είναι η κατάλληλη η το ύφασμα δεν έχει προδιαγραφές, με τον καιρό ανοίγουν.
Με πολλη γνωση ραπτικης, σου εγγυωμαι οτι η ραφη ειναι εσωτερικη γι αυτο και δεν τη βλεπεις, μενει ανεπηρεαστη και η βελονα ειναι παντα η σωστη και η κλωστη καταλληλη, αλλιως δεν ραβεται.
Μη λετε πραγματα που αγνοειτε τελειως.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Δε μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο άβολο για ταξίδι...
Ε φυσικα, εδω κανουμε κρα για ενα κιλο παραπανω με τις παλιο8κιλες της Aegean.
Ημισκληρες και τον χειμωνα backpack των 500 γρ. Δεν περισσευει ουτε γραμμαριο.
 
D

Delmem38110

Guest
Δε μπορώ να φανταστώ τίποτα πιο άβολο για ταξίδι...
είναι άνετες έχουν ρόδες, ακόμα και ένα μωρό μπορεί να τις σύρει. καθεσε από πάνω τους, είναι ασφαλείς για το περιεχόμενο.
Με πολλη γνωση ραπτικης, σου εγγυωμαι οτι η ραφη ειναι εσωτερικη, μενει ανεπηρεαστη και η βελονα ειναι παντα η σωστη και η κλωστη καταλληλη, αλλιως δεν ραβεται.
Μη λετε πραγματα που αγνοειτε τελειως.
δεν μιλάω στον βρόντο κάτι ξέρω.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Ναι οκ, η American Tourister θα εχει λαθος βελονες, λες και ειναι η μοδιστρα της γειτονιας...
υποθέσεις κάνουμε για το πως μπορεί να ανοίξει μια ραφή. μην το δίνεις δεδομένο.
σεβάσου κάποιον που ξέρει κάτι παραπάνω από σένα . εγώ την αμερικαν τουριστερ δεν την ήξερα μέχρι να τη δω εδώ. έκανα μια απλή υπόθεση για το σημείο που άνοιξε.
τριβή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
είναι άνετες έχουν ρόδες, ακόμα και ένα μωρό μπορεί να τις σύρει. καθεσε από πάνω τους, είναι ασφαλείς για το περιεχόμενο.
Το ένα χέρι συνεχώς κατηλλειμένο να σπρώχνει/οδηγεί τη βαλίτσα, αδύνατο να τις πας σε χωματόδρομο, πλακώστρωτο κλπ, δύσκολες στις σκάλες, και αν βάλεις πιο λίγα ρούχα μέσα, τσαλακώνουν όλα, επειδή δε συμπιέζονται και κινούνται. Σπάνια (ως ποτέ) δεν έχουν εξωτερικές τσέπες για να βάλεις κάτι πρόχειρο, ακόμα κι αυτές οι φθαρμένες στις φωτογραφίες είναι βολικότερες. Υποθέτω αν τπηγαίνεις μόνο Αεροδρόμιο - καλό ξενοδοχείο - αεροδρόμιο, με τις βαλίτσες στο πορτ μπαγκάζ ενός ταξί, ή αν η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο (business travel), είναι καλές.
To άλλο θέμα με τις σκληρές, είναι ότι είναι και βαριές. Αν μιλάμε για Αλουμινένιες/Τιτάνιο (τύπου Rimowa κλπ) το θέμα λύνεται, αλλά δείτε τις τιμές πρώτα. Αλλιώς φτάνετε για πλάκα το όριο βάρους της αεροπορικής.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θυμαμαι. Δεν δινω για παραδοση την American Tourister ποτε γιατι τη θεωρω ευαισθητη. Τα πλαινα της μου ειχαν φανει λιγοτερο ενισχυμενα απο αλλη ημισκληρη που εχω, και φτηνα τη γλιτωσες με σκισιμο εκει. Το ειχα γραψει εδω μολις την παρελαβα.
Δεν είχαμε άλλη επιλογή και έπρεπε να πάει κάτω. Σκίσιμο δεν είναι, σπάσιμο ναι. Αφού έχει ανοίξει στα δύο.

Εγώ πάλι ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι χρώμα είναι η βαλίτσα...
Θα το έλεγα προς το μπλε.

@ToTheMoonAndBack Εννοείται πως πρέπει να την αποζημιωσουν.

Περί ραπτικής δεν γνωρίζω να σας απαντήσω παιδιά, αλλά ξέρω να πω πως οι τύποι που δουλεύουν στις βαλίτσες είναι απλά κάφροι χωρίς κανέναν σεβασμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom