Γενικά Αντικατάσταση/επισκευή φθαρμένης αποσκευής

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Δεν είχαμε άλλη επιλογή και έπρεπε να πάει κάτω. Σκίσιμο δεν είναι, σπάσιμο ναι. Αφού έχει ανοίξει στα δύο.



Θα το έλεγα προς το μπλε.

@ToTheMoonAndBack Εννοείται πως πρέπει να την αποζημιωσουν.

Περί ραπτικής δεν γνωρίζω να σας απαντήσω παιδιά, αλλά ξέρω να πω πως οι τύποι που δουλεύουν στις βαλίτσες είναι απλά κάφροι χωρίς κανέναν σεβασμό.
Λοιπον, αυτη ειναι η δικη μου ιδια American Tourister που αγορασαμε μαζι. Ειναι ξεκαθαρα μπλε και εχει κιολας τα πρωτα σημαδια καταπονησης, παροτι δεν την παραδιδω ποτε. Δηλαδη εγιναν απο πολυ ηπια χρηση στο ιδιο πανω σημειο. Ετσι και την παραδωσω, θα γινει αγγελακι με τον Θεουλη. Δεν ειναι σκισιμο λοιπον απο την αεροπορικη
20220524_225837.jpg



ειναι φθορα απο την τριβη.
Επισης το χρωμα της δικης σου φαινεται ηδη να εχει χασει τη ζωντανια του, ενω εγω ως γνωστον τις πλενω καθε χρονο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Λοιπον, αυτη ειναι η δικη μου ιδια American Tourister που αγορασαμε μαζι. Ειναι ξεκαθαρα μπλε και εχει κιολας τα πρωτα σημαδια καταπονησης, παροτι δεν την παραδιδω ποτε. Δηλαδη εγιναν απο πολυ ηπια χρηση στο ιδιο πανω σημειο. Ετσι και την παραδωσω, θα γινει αγγελακι με τον Θεουλη. Δεν ειναι σκισιμο λοιπον απο την αεροπορικη View attachment 394158


ειναι φθορα απο την τριβη.
Επισης το χρωμα της δικης σου φαινεται ηδη να εχει χασει τη ζωντανια του, ενω εγω ως γνωστον τις πλενω καθε χρονο.
Το χρώμα της δικής μου φαίνεται έτσι επειδή την έχω βγάλει φώτο στον ήλιο.

Εμένα είναι σε εξαιρετική κατάσταση σαν καινούργια. Ετσι μου την παρέδωσαν εκείνοι με σπάσιμο και μέσα στην βρωμιά.

20220512_133545.jpg

20220512_141953.jpg
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πάω στο ανάλογο τμήμα του αεροδρομίου, έχοντας φυσικά τραβήξει και τις ανάλογες φωτογραφίες ώστε να δω τι θα γίνει και αρχίζει εκεί η τρελή υπάλληλος με ύφος να φωνάζει ότι δεν θα πάρω καμιά αποζημίωση και να μην χάνω το χρόνο μου.

Παίρνω τηλ την AEGEAN και μιλάω με την εξυπηρέτηση και μου λένε να στείλω email μαζί με τις φώτο.
Στο τμήμα απολεσθέντων του αεροδρομίου, κατάφερες να κάνεις δήλωση φθοράς ή δε δέχτηκε η υπάλληλος;

Ρωτάω γιατί μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ, μια παρόμοια φθορά-τρύπα σε βαλίτσα, η υπάλληλος με το ζόρι δέχτηκε να το δηλώσει ως φθορά λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω κάποια αποζημίωση μιας και η ζημιά ήταν μικρή. Και η κατάληξη μετά από μερικές βδομάδες να μου εγκρίνει η KLM επιστροφή 100€ (αφού είχε απομειωθεί 30% λόγω παλαιότητας) για την υποτιθέμενη κατά την υπάλληλο ζημιά που δεν άξιζε να κάνω δήλωση φθοράς.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στο τμήμα απολεσθέντων του αεροδρομίου, κατάφερες να κάνεις δήλωση φθοράς ή δε δέχτηκε η υπάλληλος;

Ρωτάω γιατί μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ, μια παρόμοια φθορά-τρύπα σε βαλίτσα, η υπάλληλος με το ζόρι δέχτηκε να το δηλώσει ως φθορά λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να λάβω κάποια αποζημίωση μιας και η ζημιά ήταν μικρή. Και η κατάληξη μετά από μερικές βδομάδες να μου εγκρίνει η KLM επιστροφή 100€ (αφού είχε απομειωθεί 30% λόγω παλαιότητας) για την υποτιθέμενη κατά την υπάλληλο ζημιά που δεν άξιζε να κάνω δήλωση φθοράς.
Σηκώθηκε όρθια και άρχισε να μιλάει δυνατά (σαν να φωνάζει) οτι δεν υπάρχει περίπτωση να με αποζημιώσει η AEGEAN για κάτι τέτοιο και χάνω τον χρόνο μου τσάμπα.

Ε λέω και εγώ θα κάνω αίτηση online. Ήταν η πρώτη μου φορά. Μάλλον έπρεπε να επιμείνω να κάνω την αίτηση εκεί...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
τελευταια φορα που πηγα ελλαδα - μοναχο πεταξα με TUI
μετα σταματησε το δρομολογιο....ητα οι εποχε που εβρισκες με 0,01 και πληρωνες μονο τους φορους στο πηγαινε....
ειχαμε σκι μαζι
οταν φτασαμε Μοναχο περιμεναμε παρα πολυ ωρα. Τελικα μας ενημερωσαν οτι επειδη τα σκι (και διαφορα αλλα παρομοια) ηταν διπλα σε κατι σκυλακια, τα σκυλακια (προφανως απο το στρεσς?) κατουρησαν τους παντες και τα παντα στον χωρο αποσκευων.
Μας φερανε τα σκι τελικα χωρις τις τσαντες γιατι ειπανε οτι δεν μπορεσανε να τις καθαρισουνε γρηγορα , οποτε θα πηγαιναμε στο τμημα απωλεσθεντων η να δωσουμε την διευθυνση που θα μεναμε τις επομενες μερες, και ειτε θα τις καθαριζανε και θας μας τις στελνανε, ειτε θα μας δινανε κουπονι για να παμε σε καταστημα να αγορασουμε καινουργιες...η επιλογη ηταν δικη μας...
 
D

Delmem38110

Guest
Το ένα χέρι συνεχώς κατηλλειμένο να σπρώχνει/οδηγεί τη βαλίτσα, αδύνατο να τις πας σε χωματόδρομο, πλακώστρωτο κλπ, δύσκολες στις σκάλες, και αν βάλεις πιο λίγα ρούχα μέσα, τσαλακώνουν όλα, επειδή δε συμπιέζονται και κινούνται. Σπάνια (ως ποτέ) δεν έχουν εξωτερικές τσέπες για να βάλεις κάτι πρόχειρο, ακόμα κι αυτές οι φθαρμένες στις φωτογραφίες είναι βολικότερες. Υποθέτω αν τπηγαίνεις μόνο Αεροδρόμιο - καλό ξενοδοχείο - αεροδρόμιο, με τις βαλίτσες στο πορτ μπαγκάζ ενός ταξί, ή αν η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο (business travel), είναι καλές.
To άλλο θέμα με τις σκληρές, είναι ότι είναι και βαριές. Αν μιλάμε για Αλουμινένιες/Τιτάνιο (τύπου Rimowa κλπ) το θέμα λύνεται, αλλά δείτε τις τιμές πρώτα. Αλλιώς φτάνετε για πλάκα το όριο βάρους της αεροπορικής.
και τους αχθοφόρους δεν τους σκέφτηκες... να μην κουράζονται οι άνθρωποι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τώρα έτσι όπως έγινε η βαλίτσα, να της κάνω καννόνια χρήση ;
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Στην δική μου περίπτωση skg-rodos με αποζημίωσαν 50Ε, γιατί δεν ήξερα-θυμόμουν πόσο την είχα αγοράσει....
 

Attachments

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Χθεσινοβραδινή άφιξη με aegean και δυστυχώς στο σπίτι είδαμε ότι δε λειτουργεί η πτυσσόμενη λαβή, άνοιξα το φερμουάρ της και αντίκρισα σπασμενους και τους 2 βραχίονες. Έστειλα αίτημα αλλα χωρίς να έχω αναφέρει κάτι στο Ελ.Βενιζελος λέτε να βγει άκρη
Η βαλίτσα αυτή τη στιγμή έχει 335 ευρω
20220920_142514.jpg
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.072
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Χθεσινοβραδινή άφιξη με aegean και δυστυχώς στο σπίτι είδαμε ότι δε λειτουργεί η πτυσσόμενη λαβή, άνοιξα το φερμουάρ της και αντίκρισα σπασμενους και τους 2 βραχίονες. Έστειλα αίτημα αλλα χωρίς να έχω αναφέρει κάτι στο Ελ.Βενιζελος λέτε να βγει άκρη
Η βαλίτσα αυτή τη στιγμή έχει 335 ευρω View attachment 404985
Καθυστέρηση ή Φθορά Αποσκευής | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Δηλαδη ουσιαστικα δεν αναλαμβανουν την ευθυνη για τιποτε.

Ελπίζουμε στην κατανόησή σας ότι δεν αναλαμβάνουμε ευθύνη για τέτοιου τύπου φθορές συμπεριλαμβανομένων των παρακάτω:
  • Κατασκευαστικές ατέλειες
  • Φθορές από υπερβολικά φορτωμένες αποσκευές ή μη κατάλληλου πακεταρίσματος
  • Φθορές που έχουν προκληθεί από ατύχημα/αμέλεια των επιβατών
  • Απώλεια, σπασμένα ή φθαρμένα πόδια/τροχοί
  • Απώλεια, σπασμένα ή φθαρμένα χερούλια/λαβές/λουριά
  • Εύθραυστα αντικείμενα ή ευπαθή αγαθά
  • Μουσικά όργανα και άλλες ειδικές αποσκευές που έγιναν δεκτές για μεταφορά από την AEGEAN και την Olympic Air, υπό περιορισμένη ευθύνη.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Χθεσινοβραδινή άφιξη με aegean και δυστυχώς στο σπίτι είδαμε ότι δε λειτουργεί η πτυσσόμενη λαβή, άνοιξα το φερμουάρ της και αντίκρισα σπασμενους και τους 2 βραχίονες. Έστειλα αίτημα αλλα χωρίς να έχω αναφέρει κάτι στο Ελ.Βενιζελος λέτε να βγει άκρη
Η βαλίτσα αυτή τη στιγμή έχει 335 ευρω View attachment 404985
Αν δεν την δήλωσες εκείνη τη ώρα, δεν νομίζω ότι θα δεχτούν. Μακάρι!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom