Αντι-Σαντορίνη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ χρήσιμα όλα ρε παίδες. Στο Πήλιο θα υπάρχει αμάξι λόγω φίλων. Το Μύκονος-συρος μου άρεσε ως ιδέα και μάλλον είναι το πιο εύκολο. Τη Σκύρο θα τη δούμε ως περίπτωση με φίλη που μένει εκεί, κατάλαβα ότι δε γίνεται να συνδυαστεί με τις υπόλοιπες Σποράδες, μάλλον αν είναι πάμε αεροπορικώς και μετά από Κύμη βλέπουμε.

Υπάρχει σάιτ που βλέπετε όλα τα ακτοπλοϊκά;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πολύ χρήσιμα όλα ρε παίδες. Στο Πήλιο θα υπάρχει αμάξι λόγω φίλων. Το Μύκονος-συρος μου άρεσε ως ιδέα και μάλλον είναι το πιο εύκολο. Τη Σκύρο θα τη δούμε ως περίπτωση με φίλη που μένει εκεί, κατάλαβα ότι δε γίνεται να συνδυαστεί με τις υπόλοιπες Σποράδες, μάλλον αν είναι πάμε αεροπορικώς και μετά από Κύμη βλέπουμε.

Υπάρχει σάιτ που βλέπετε όλα τα ακτοπλοϊκά;
εγώ τα κοιτάω στο Viva.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγώ τα κοιτάω στο Viva.
Κι εγώ αλλά εκεί δε μου τα βγάζει όλα, οπότε αναγκάζομαι να μπαίνω σε άλλα που έχουν για κάθε περιοχή ξεχωριστά και είναι μπελάς.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
προσωπικα χρησιμοποιώ το viva gr

δεν σας προλαβα πριν στειλετε..
 
Last edited by a moderator:

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εφόσον θα κάνεις και διαδρομή μέχρι το Ναύπλιο ίσως θα άξιζε να σκεφτείς την επιλογή της Ύδρας. Δεν είμαι σίγουρος το πως είναι για την εποχή που θες αλλά είναι πολύ όμορφη και σίγουρα δεν χρειάζεται να ξέρεις να οδηγάς σε νησί χωρίς αμάξια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κι εγώ αλλά εκεί δε μου τα βγάζει όλα, οπότε αναγκάζομαι να μπαίνω σε άλλα που έχουν για κάθε περιοχή ξεχωριστά και είναι μπελάς.
Τι εννοείς δεν σου τα βγάζει όλα; Αν βάλεις από Πειραιά θα σου βγάλει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια, ίσως επειδή είναι χειμώνας και δεν έχει τα ίδια με το καλοκαίρι να σου φαίνεται πως δεν σου τα βγάζει όλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι εννοείς δεν σου τα βγάζει όλα; Αν βάλεις από Πειραιά θα σου βγάλει όλα τα διαθέσιμα δρομολόγια, ίσως επειδή είναι χειμώνας και δεν έχει τα ίδια με το καλοκαίρι να σου φαίνεται πως δεν σου τα βγάζει όλα.
Μιάω για τα μεταξύ των νησιών το χειμώνα. Μου λέει σε κάποιες περιπτώσεις πως δεν έχει δρομολόγια, ενώ όταν γκουγκλάρω και βρίσκω σάιτ εξειδικευμένα σε κάθε νησί, ανακαλύπτω πως έχει. Προφανώ δε συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μιάω για τα μεταξύ των νησιών το χειμώνα. Μου λέει σε κάποιες περιπτώσεις πως δεν έχει δρομολόγια, ενώ όταν γκουγκλάρω και βρίσκω σάιτ εξειδικευμένα σε κάθε νησί, ανακαλύπτω πως έχει. Προφανώ δε συνεργάζεται με όλες τις εταιρείες.
Περίεργο, δώσε ένα παράδειγμα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Υπάρχει σάιτ που βλέπετε όλα τα ακτοπλοϊκά;
openseas.gr Βεβαια σε περιπτωσεις επιδοτουμενων μπορει να υπογραφιυν κ αρα να περαστουμ στο συστημα μια μερα πριν. Πχ τα ενδοκυκλαδικα με το Αρτεμις κ το Aqua Jewel περνιουνται καθε βδομαδα για μια βδομαδα αν δεν κανω λαθος. Μπορεθ μια συμβαση επιδοτουμενης να ληγει 31.1 και τα δρομολογια απο 1.2 να ανκοινωθουν το προηγουμενο απογευμα. Ειναι γενικο το προβλημα του υπουργειου, οχι του συστηματος.

Εφόσον θα κάνεις και διαδρομή μέχρι το Ναύπλιο ίσως θα άξιζε να σκεφτείς την επιλογή της Ύδρας. Δεν είμαι σίγουρος το πως είναι για την εποχή που θες αλλά είναι πολύ όμορφη και σίγουρα δεν χρειάζεται να ξέρεις να οδηγάς σε νησί χωρίς αμάξια.
Πιο ευκολα και φθηνα (cosmote deals for you, δινω κι εγω κωδικους στα παιδια) πας απο πειραια.
 
Last edited by a moderator:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Σάμος δεν έχει άσπρα σπιτάκια, πορτούλες μπλα μπλα, αλλά έχει αρχαία που από όσο ξέρω σας ενδιαφέρουν (ναός Ήρας, αρχαιολογικό με τον ψηλότερο Κούρο της Ελλάδος, σπηλιά Πυθαγόρα, αλλά και εγκαταλελειμμένα ταμπάκικα που παρουσιάζουν ενδιαφέρον), φοβερή φύση, μερικά τρομερά μοναστήρια και όλα αυτά σε νορμάλ τιμές. Το χειμώνα υπάρχουν 2 πτήσεις την ημέρα από Aegean (χώρια την Astra).

Χιόνια προχτές είχε ο Κέρκης (2η ψηλότερη κορυφή του Αιγαίου) αλλά για να τα δείτε από μακριά!
Για να μην πω ότι γεμίζεις και άλλο την λίστα σου με ένα ακόμα μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco. Εντάξει, κόπηκες το ξέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom