Βιετνάμ Καμπότζη Αν έχεις τύχη διάβαινε και κουράγιο περπάτα (Βιετνάμ-Καμπότζη)

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χαιρομαι παιδια που εχετε τοσο ομορφες εμπειριες απο αυτη τη χωρα.
η δικη μου δυστυχως κακη.
επιβεβαιωθηκα οτι ειμαι γεννημενη ευρωπαια!
ευρωπη κ παλι ευρωπη :)
ευτυχως δεν ειμαι του γραψιματος γιατι θα απετρεπα πολυ κοσμο απο το να παει βιετναμ! :D
ευχαριστω για τις last minute συμβουλες παντως, σημασια εχει οτι γυρισα ζωντανη στη σκηνη σα ροκ συγκροτημα.....
η επιστροφη ηταν απιστευτη για μενα καθως για πρωτη φορα στα 37+ χρονια μου γυρισα ελλαδα κ φιλησα ελληνικη γη...σουρεαλ...:shock:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
χαιρομαι παιδια που εχετε τοσο ομορφες εμπειριες απο αυτη τη χωρα.
η δικη μου δυστυχως κακη.
επιβεβαιωθηκα οτι ειμαι γεννημενη ευρωπαια!
ευρωπη κ παλι ευρωπη :)
ευτυχως δεν ειμαι του γραψιματος γιατι θα απετρεπα πολυ κοσμο απο το να παει βιετναμ! :D
ευχαριστω για τις last minute συμβουλες παντως, σημασια εχει οτι γυρισα ζωντανη στη σκηνη σα ροκ συγκροτημα.....
η επιστροφη ηταν απιστευτη για μενα καθως για πρωτη φορα στα 37+ χρονια μου γυρισα ελλαδα κ φιλησα ελληνικη γη...σουρεαλ...:shock:
Πες τι επαθες να αποφύγουμε τις κακοτοπιές.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
χαιρομαι παιδια που εχετε τοσο ομορφες εμπειριες απο αυτη τη χωρα.
η δικη μου δυστυχως κακη.
επιβεβαιωθηκα οτι ειμαι γεννημενη ευρωπαια!
ευρωπη κ παλι ευρωπη :)
ευτυχως δεν ειμαι του γραψιματος γιατι θα απετρεπα πολυ κοσμο απο το να παει βιετναμ! :D
ευχαριστω για τις last minute συμβουλες παντως, σημασια εχει οτι γυρισα ζωντανη στη σκηνη σα ροκ συγκροτημα.....
η επιστροφη ηταν απιστευτη για μενα καθως για πρωτη φορα στα 37+ χρονια μου γυρισα ελλαδα κ φιλησα ελληνικη γη...σουρεαλ...:shock:
Mε εκπλήσεις δυσάρεστα!!!Ειλικρινέστατα δεν μπορώ να βρω κάτι κακό να γράψω για το Βιετνάμ!Αν θέλεις γράψε μας τι σου συνέβει να το συζητήσουμε!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δικιο εχετε τωρα που διαβασα το μηνυμα μου το βλεπω λες κ εγινε ο κακος χαμος εκει περα!
οχι απλα δεν ημουν προετοιμασμενη να δω ενα μερος τοσο πολυ χειροτερο απο την ελλαδα για μενα ταξιδι ειναι να φευγω απο το χαλι οχι να παω στο χειροτερο :p
δεν θα ελεγα οτι ανηκω στο μεσο ορο του ταξιδευτη οποτε μην ανησυχειτε θα περασετε πολυ ομορφα εσεις ;)

απο την πρωτη στιγμη που πατησα το ποδι μου διαπιστωσα αναρχια στο αεροδρομιο ενω ημουν στην πρωτη ομαδα της ουρας για τη βιζα εξυπηρετηθηκα στους 10 τελευταιους...
το ξενοδοχειο δεν εστειλε ατομο να με παρει χρυσοπληρωσα 22 δολλαρια για να φτασω στο κεντρο.
δεν ψωνισα τιποτα που για μενα ειναι ιεροσυλια καθως ακομη κ απο ελβετια κ σκανδιναβια μια σακουλα την εφερα πισω!:haha:

γενικα ολα εγιναν τελευταια στιγμη δεν ηξερα οτι δεν θελουν τους τουριστες κ τους ξεσκιζουν. εμενα λογω ιδεολογιας δεν μου αρεσει αυτο.. ουτε 5 λεπτα παραπανω δεν θα σου δωσω επειδη θες να με χρησιμοποιησεις κ να μου φουσκωσεις τιμες.
ξερω οτι ειναι πρακτικη ολων των αναπτυσσομενων χωρων αλλα αυτο για μενα ηταν σοκ δεν εχουν πουθενα τιμες οτι θελουν σου ζητανε.
οι ανθρωποι δεν μου αρεσαν καθολου αλλα να τονισω οτι κινηθηκα μονο σε τουριστικα μερη οποτε τους αγνους κ καλους ανθρωπους δεν τους ειδα πουθενα!

στο ανοι κυριολεκτικα με πατησαν με το μηχανακι μια μαμα με το 1 ετους παιδι της μπροστα.
στην αρχη ολο το τρελοκομειο στο ανοι το βλεπεις σαν εμπειρια κ σου φαινεται κ αστειο να παιρνεις για ασπιδα εναν ανοινο προκειμενου να περασεις το δρομο αλλα με κουρασε γρηγορα.

ακομη κ στον ανανα αν εχεις την lady βουδα σου με κλεψανε μου εδωσε το σακουλακι κ ειχε μεσα 3/4 του ανανα.....κοστος 1μιση ευρω!χαχα
το μαγκο χριστιανοι το παιρνω 2.5 ευρω εδω 2 μου το εδιναν εκει!
ενα τσαντακι μικροσκοπικο ηθελα να παρω η καψερη κ παζαρι εδω παζαρι εκει-σαν αποτριχωση μπικινι για μενα ολο αυτο-καταληγουμε στα 6 δολλαρια παω να βγαλω λεφτα γυρναω οχι η αδερφη μου δεν ηξερε 15 δολλαρια κανει.:confused:

για να μη μιλησω για το οχι ευχαριστω εδω οχι ευχαριστω εκει που χρειαζοταν να λεω συνεχεια μιας κ τα τσιμπουρια ερχονταν συνεχομενα-αχ κ ποσο λατρευω τη σιωπη στα ταξιδια!

κατι ιταλοι που γνωρισα αντι για 10 ευρω που πηγαν να πληρωσουν εδωσαν κατα λαθος 100 αν θυμαμαι καλα κ φυσικα η βιετναμεζα εγινε αερας!δεν τα κλαινε καθως ηταν ζαμπλουτοι αλλα εγω θα τα εκλαιγα για παντα :rolleyes:

στο ξενοδοχειο για μια εκδρομη που αλλοι πληρωσαν 7 δολλαρια εγω πληρωσα 17!

οτι ναναι.
τοσο πολυ δεν το αντεξα το σκυθρωπο τους προσωπο, τη βρωμα στους δρομους απο την εποχη της γαλλοκρατιας :mad: το γυφτιλικι με τα γυμνα ποδια στους δρομους τους μπιχλιαριδες,το να τρωνε κ να φτυνουνε ακριβως διπλα στο πεζοδρομιο να πλενουνε ολα τα μπωλ σε λεκανες.. τρεχουμενο νερο δεν ξερουν τι θα πει.
αναρωτιομουν αν πηγα ουγκαντα ή βιετναμ.

ενω ΛΑΤΡΕΥΩ το φαγητο τους με το ζορι εφαγα 2 φορες..
γυρισα κορμαρα μιλαμε :p τι πασχιζω με διαιτες τοσο καιρο σε λιγες μερες βιετναμ ξανανιωσα!:D

τοσο δεν μου αρεσε που εφυγα 3 μερες ιαπωνια που ενταξει εκει πολιτισμος το χαρηκα πολυ.

ναι λεω στην ασια αλλα μονο σε χωρες καθαρες, δεν αντεξα τη βρωμα.
το κακκιστο απο ολη την ιστορια ειναι οτι ετοιμαζονμουν για ινδια το φλεβαρη κ ανακαλωωωωω μετα απο αυτο που αντιμετωπισα.

ειμαι σιγουρη οτι για το 99.99999% του φορουμ μας ολα αυτα ειναι γουαου πολυ ωραια διαφορετικη εμπειρια αλλα εγω λατρευω τους κανονες υγιεινης περισσοτερο απο το φυσιολογικο χωρις να ειμαι υποχονδρια οποτε ολο αυτο δεν μου αρεσε.

την ανατριχιλα παιδια που μου προκαλει το λονδινο το αμστερνταμ η μπρυζ κτλ δεν θα μου την προσφερει τιποτα οπως υποψιαζομαι.

η πλακα ηταν στο αεροδρομιο πριν τη χειροτερη πτηση της ζωης μου αλλαξα οτι vnd ειχαν μεινει χωρις καν να ρωτησω τιμη χωρις να κρατησω ουτε ενα για ενθυμιο που παντα κραταω γιατι το εχω γουρι για να ξαναπαω!καθιστε να φτυσω τον κορφο μου.

οποτε λεω ναι κινα,σιγκαπουρη,χογκ κογκ ακομη κ μαλαισια χριστιανοι!αν ξεπερασω τη φρικη θα δοκιμασω καμποτζη θελω πολυ να δω αγκορ βατ κ ταυλανδη δεν θα δειλιασω καθως εχω μια φιλη εκει.
με τις υγειες μου
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@nena θα ήθελα να σου απαντήσω
1) Έχω μείνει στο Βιετνάμ συνολικά περισσότερο από 45 μέρες, έχω αλλάξει τουλάχιστον 15 ξενοδοχεία και έχω μετακινηθεί από και προς τα αεροδρόμια πολλές φορές. Ουδέποτε προσπάθησε κάποιος να με εξαπατήσει, να με κλέψει ή να με φέρει σε δύσκολη θέση. Ήταν όλοι συνεπέστατοι στα ραντεβού τους και έλαβαν το προσυμφωνημένο ποσό για τη μεταφορά μας. Παρεπιπτόντως η μεταφορά από το αεροδρόμιο στο Ανόι κοστίζει 18-19$US με ιδιωτικό αυτοκίνητο, γιατί πιστεύεις ότι το χρυσοπλήρωσες; Τι συμφωνία έκανες;
2) Αν πιστεύεις ότι θα ταξιδέψεις στη Μαλαισία, στην Ταιλάνδη, στην Καμπότζη, στην Κίνα και ειδικά στην Ινδία και θα είναι διαφορετικά (καθαρά και τακτοποιημένα), μάλλον απατάσαι οικτρά. Αυτή είναι η Ασία!! Όσο για το φτύσιμο και την επίσκεψη σου στην Κίνα θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς...
3) Τα παζάρια γίνονται σε όλη την Ασία και ειδικά στις υπαίθριες αγορές (Κίνα, Ταιλάνδη, Μαλαισία, Ινδονησία, Καμπότζη Βιετνάμ), αναφέρομαι στις χώρες που έχω επισκεφτεί.
4) Για το φαγητό δεν έχω λόγια για να σχολιάσω την υπέροχη βιετναμέζικη κουζίνα και τα εξαιρετικά εστιατόρια που τη γεύτηκα.
Κατα τη γνώμη μου είναι το πιο value for money ταξίδι που έχω κάνει!!!

Λυπάμαι για την κακή σου εμπειρία από το ταξίδι στο Βιετνάμ αλλά η Ασία δεν είναι για όλους.

ΥΣ Ανυπομονώ να ξαναβρεθώ στο μαγευτικό Hoi An, να φάω pho bo και να περιπλανηθώ ανέμελα με το ποδήλατο στους ατελείωτους ορυζώνες....
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Βρε Νενα, βρε Νενα! Εισαι απλα αρχαρια με Ασια και επαθες πολιτισμικο σοκ! Αυτο ειναι ολο! Σκεψου να πηγαινες Ινδια πρωτα!!! Χαχαχα! Παντως μην ακυρωσεις την Ινδια. Πηγαινε. Δεν ξερω πώς θα επιστρεψεις, αλλα ολοι εμεις εδω θα ριξουμε τρελο γελιο με τις αφηγησεις σου!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμένα το Βιετνάμ σε σχέση με την Ινδία μου φάνηκε αποστειρωμένο!!!Αν όλα αυτά σε ενόχλησαν στο πολύ οργανωμένο για Ασία, το ξανατονίζω,Βιετνάμ,στην Ινδία θα πάρεις το πρώτο αεροπλάνο να φύγεις!Επίσης θα σου δώσω φάουλ γιατί δε διάβασες την ιστορία μου που γράφω για οικονομικότατη μετακίνηση από αεροδρόμιο προς Ανόι με τα λεωφορειάκια των αεροπορικών!
Την βίζα την πήρα σε 10 λεπτά,φωνάζανε το όνομα με απόλυτη προτεραιότητα οπότε μήπως δεν είχες δώσει εγκαίρως το διαβατήριο σου;
Τα παζάρια είναι η χαρά της Ασίας και σε σχεση με Ταϋλάνδη,Καμπότζη,Νεπάλ και Ινδία που έχω εμπειρία,οι Βιετναμέζοι ήταν οι πιο ήρεμοι και καθόλου πιεστικοί πωλητές.Ωστόσο αγοράζω πάντα όταν κρίνω οτι η τιμή μου κάνει και ανταποκρίνεται στο προϊόν.Ότι θέλουν μπορούν να ζητήσουν,δε σημαίνει οτι θα τα δώσω.Στο Ανοι είχε πάρα πολλά καταστήματα με τιμές φιξ αναγραφόμενες πανω στο προϊόν οπως σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.Ψώνισα ρούχα,τσάντες και μπιζού σε πολύ καλές τιμές.Μάλλον ήθελε λίγο παραπάνω ψάξιμο εκ μέρους σου και πιο σωστή οργάνωση.
Από κει και πέρα συμφωνώ με την @evi01 η Ασία δεν είναι για όλους.Ή τουλάχιστον είναι για αυτούς που είναι ανοιχτοί σε άλλες κουλτούρες πέρα από τον ευρωπαϊκό τρόπο ζωής.Πάντως τώρα που πήρες το βάπτισμα του πυρός θα σου πρότεινα να το ξανατολμήσεις με λίγη οργάνωση παραπάνω και περισσότερη διάθεση για πειραματισμούς!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Νένα πριν 2 μηνες γυρισα απο το Βιετνάμ.
Αυτά που γραφεις δεν τα συνάντησα πουθενά . Σε άλλη χώρα ημουνα και δεν το κατάλαβα ;
Για να μην επαναλαμβάνω βρήκα αυτά που γραφουν η Βιλλη και η Ευη.
 
Μηνύματα
16
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Γη
Τέλειες φώτο και πολυ κατατοπιστίκο το άρθρο σου. Ημουν για τις γιορτές διχασμένη ανάμεσα σε Μεξικο και Βιετναμ και υπερίσχυσε το πρώτο. Θα είναι όμως σίγουρα ο επόμενος προορισμός μου. Και μακάρι να βρω τόσο φτηνά εισιτήρια!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλώς τη nena.... (και μόλις σκεφθόμουν τι έγινε αυτή η ψυχή... πως πέρασε....)...

Ναι ναι συμφωνώ και εγώ α-πό-λυ-τα σε όσα έγραψαν η evi01 & η villi για το Βιετνάμ.

οχι απλα δεν ημουν προετοιμασμενη να δω ενα μερος τοσο πολυ χειροτερο απο την ελλαδα για μενα ταξιδι ειναι να φευγω απο το χαλι οχι να παω στο χειροτερο :p
Νena, πολύ σωστά αναφέρεις ότι δεν ήσουν προετοιμασμένη... (και τελευταίας στιγμής όπως αναφέρεις...)

και το Βιετνάμ δεν είναι χειρότερο από την Ελλάδα... είναι απλά το Βιετνάμ...
η κάθε χώρα έχει τη δική της "μυρωδιά"....
σε μια χώρα πάμε γνωρίζοντας από πριν τι θα δούμε και κρίνουμε εάν αυτό που θα δούμε, είναι στα θέλω μας και στις επιθυμίες μας και στο στυλ μας...

το ξενοδοχειο δεν εστειλε ατομο να με παρει χρυσοπληρωσα 22 δολλαρια για να φτασω στο κεντρο.
και σε μας συνέβει να μην μας στείλει το σωστό αυτοκίνητο στο Hanoi... αλλά δεν πτοηθήκαμε....
είμασταν 4 γυναίκες και με το που φτάσαμε, βλέπουμε αντί για van ή jeep, ένα συμβατικό αυτοκίνητο....
το τι γέλια ρίξαμε, δεν θα το ξεχάσω...
με 4 αποσκευές-βαλίτσες, ο πιτσιρικάς οδηγός να προσπαθεί να χωρέσει στο πορτ μπαγκάζ τις βαλίτσες (για περίπου 10 λεπτά..) ... το τραγελαφικό ήταν ότι προσπαθούσε να το αφήσει ανοικτό, δένοντας το με ένα καλώδιο Usb...
στο τέλος από εταιρία ταξί πήραμε άλλο ταξί και πληρώσαμε εάν θυμάμαι καλά 20 δολλάρια, ποσό που δεν το θεωρώ πολύ για 35 χιλιόμετρα που απέχει το αεροδρόμιο από το Hanoi...

γενικα ολα εγιναν τελευταια στιγμη δεν ηξερα οτι δεν θελουν τους τουριστες κ τους ξεσκιζουν.
εμενα λογω ιδεολογιας δεν μου αρεσει αυτο.. ουτε 5 λεπτα παραπανω δεν θα σου δωσω επειδη θες να με χρησιμοποιησεις κ να μου φουσκωσεις τιμες..... δεν εχουν πουθενα τιμες οτι θελουν σου ζητανε.
παντού, αλλά παντού, όπου υπάρχει ο τουρισμός, δίνει τη δυνατότητα της εκμετάλλευσης του τουρίστα, ψυχολογώντας τον πολλές φορές... και στα ρέστα και στις τιμές και στο τι σου δίνουν τελικά....

και στην Ευρώπη ακόμη (θυμάμαι στην Ολλανδία, πήγα ταμείο μία κούπα χωρίς την τιμή από κάτω της και μετά την πληρωμή φεύγοντας, σήκωσα μία ίδια κούπα να δω τελικά πόσο είχε... ξαναγύρισα ταμείο και μου έδωσε τη διαφορά... )
στη Hoi an ίδιο μαντήλι εγώ το πλήρωσα 150 vnd και μία αμερικάνα 300vnd..
στην Ινδία το 1994 που πήρα 4 μεταξοτυπίες μετά από παζάρι, επιστρέφοντας εδώ είδα ότι οι 2 ήταν κακής ποιότητας και χάθηκαν τα χρώματα από τα προσωπάκια της παράστασης.....

αλλά αυτά συμβαίνουν παντού και πάντοτε...
εμείς πρέπει να προσέχουμε ... και κανείς δεν μας πιέζει να αγοράσουμε κάτι, εάν δεν θέλουμε...

ενω ΛΑΤΡΕΥΩ το φαγητο τους με το ζορι εφαγα 2 φορες..
γυρισα κορμαρα μιλαμε :p τι πασχιζω με διαιτες τοσο καιρο σε λιγες μερες βιετναμ ξανανιωσα!:D
πως τα κατάφερες βρε κορίτσι μου να μην φας καλά στο Βιετνάμ? .............................

πάντως σε ευχαριστούμε και για τη δική σου ειλικρινή άποψη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
...
οχι απλα δεν ημουν προετοιμασμενη να δω ενα μερος τοσο πολυ χειροτερο απο την ελλαδα για μενα ταξιδι ειναι να φευγω απο το χαλι οχι να παω στο χειροτερο :p
δεν θα ελεγα οτι ανηκω στο μεσο ορο του ταξιδευτη οποτε μην ανησυχειτε θα περασετε πολυ ομορφα εσεις...
Πολύ ζωντανή περιγραφή μιας συγκλονιστικής εμπειρίας... Θα ήθελα πάρα πολύ να ήμουν μαζί σου... Βλέπεις, για πρώτη φορά θα ταξίδευα σε κάποιο άλλο, παράλληλο σύμπαν...

Συμβουλή (το έχεις καταλάβει ήδη και από μόνη σου): ΜΗΝ ταξιδέψεις ξανά στην Ασία (ούτε Αφρική, ούτε Λατινική Αμερική). Δεν είναι για σένα. Μείνε στην Ευρώπη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
από εταιρία ταξί πήραμε άλλο ταξί και πληρώσαμε εάν θυμάμαι καλά 20 δολλάρια, ποσό που δεν το θεωρώ πολύ για 35 χιλιόμετρα που απέχει το αεροδρόμιο από το Hanoi...
Την πρώτη φορά που πήγαμε στο Ανόι, πριν 10 χρόνια, είχαμε πληρώσει 16 δολλάρια για το ταξί. Και τώρα, 10 χρόνια μετά, πληρώσατε 20; Κλοπή, κλοπή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.745
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom