Αν ταξιδεύατε στο χρόνο, πού και πότε θα πηγαίνατε;

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Άντε ρε παιδια πέστε να μαθαίνουμε και μεις οι ανίδεοι που λέει και ο sdoe21 τι ακριβώς συμβαίνει αλλά με έγκυρες αναφορές γιατί αλλιώς μπορεί να την έκαψα και γω και να μην το θυμάμαι (για τη σελήνη θυμάμαι ότι ήμουν εγώ...):haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το να έχει κάποιος ερωτηματικά για το πώς έγινε ένα (αδιαμφισβήτητο) γεγονός, να το "ψάχνει" αλλά να μην έχει καταλήξει, δεν παίζει σαν επιλογή στην ερώτηση: "whodunit?" ?
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δείχνει τη Ρώμη να καίγεται και είναι το επίσημο logo του Nero ενός προγράμματος που καίει data disks!
(οk δεν το έψαξαν πολύ το θέμα οι κομπιουτεράδες, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να το ψάξουμε οι υπόλοιποι)
Το άβαταρ μου δείχνει απλά το Κολοσσαίο στις φλόγες. Τελεία και παύλα!
Nothing more, nothing less ,που λένε και στο χωριό μου!

Είσαι ελεύθερος να ψάξεις ότι θές, αρκεί να μη χαρακτηρίζεις τους άλλους "αφελείς και πρόβατα". (Σε ελεύθερη μετάφραση!!)

Και στην τελική, ας βγεί πρώτα αυτή η μηχανή που θα κάνει τα ταξίδια στο παρελθόν, και μετά βλέπουμε και ποιός έκαψε την Ρώμη. Μέχρι τότε επέτρεψε μου να πιστεύω τους ιστορικούς της εποχής και τα υπόλοιπα στοιχεία που υπάρχουν. (Παραφροσύνη Νέρωνα κτλ...)

Φιλικά πάντα! ;)
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το να έχει κάποιος ερωτηματικά για το πώς έγινε ένα (αδιαμφισβήτητο) γεγονός, να το "ψάχνει" αλλά να μην έχει καταλήξει, δεν παίζει σαν επιλογή στην ερώτηση: "whodunit?" ?
Φυσικά και παίζει και είναι και πολύ υγιές!
Αλλά από αυτό που λες μέχρι το να αμφισβητώ έως και τι μέρα είναι σήμερα...υπάρχει μια διαφορά!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για πες! Δηλαδη οντως την εκαψαν οι χριστιανοι, οπως ισχυριζοταν ο ιδιος;
Το απορρίπτεις σαν πιθανότητα? Δεν τους είχες ικανούς? Εδώ, ολόκληρη θρησκεία έφτιαξαν με το συνονθύλευμα από άλλες αρχαιότερες, δεν μπορούσαν να φτιάξουν και τα τεκμήρια για την επικράτησή της?

Πολλά τα ερωτήματα και γι άλλο τόπικ, ας σταματήσει εδώ, μη χαλάσει και το παρόν.

ΥΓ. You can call me Bello: Hardy Bello! :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φυσικά και παίζει και είναι και πολύ υγιές!
Αλλά από αυτό που λες μέχρι το να αμφισβητώ έως και τι μέρα είναι σήμερα...υπάρχει μια διαφορά!
τι μέρα είναι δηλαδή?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.447
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Είσαι σίγουρη ότι ο Νέρωνας έκαψε πράγματι τη Ρώμη?
κοίτα...δεν είμαι σίγουρη και για αυτά που έγιναν μετά την γέννησή μου, επειδή απλά τρώμε αυτά που μας σερβίρουν οι άλλοι...καλός ή κακός...να το παράδειγμα της σημερινής Ελλάδας...πιστεύω ότι πολλά δεν είναι έτσι όπως μας (σας) τα σερβίρουν και κατά την γνώμη μου είναι μόνο η "μάσκα" για πιό βαθύτερα...και επειδή είμαι και κάποιος που τα βλέπει από έξω και έρχομαι από άλλα μέρη με χίλια-δύο άλλα κουσούρια (ενώ είμαστε και εμείς και εσείς τίποτα στον παγκόσμιο χάρτη να μην πω και πιο χοντρα) ..προσπάθω να τα σκεφτώ και μην αισθηματικά που για σας μάλλον είναι αδύνατων στην δεδομένη στιγμή...
τέλως πάντων....όπως και να έχει....την επίσημη ιστορία την ακολούθω όσο μπορώ με τις ταπεινές μου γνώσεις για απλό λόγο που δεν έχω τρόπους να αποδείξω το αντίθετο....και να σου πω αλήθεια δεν ασχολούμαι με καμία θεωρία συνωμοσίας επειδή με αυτές παραπλανιέσαι και ξεχνιέσαι ακόμα περισσότερο από τα "αποδεδειγμένα ψέματα".... άρα....ναί, τόσο όσο ασχολήθηκα με τον Νέρωνα διαβάζοντας διάφορες πηγές, πιστεύω ότι την έκαψε την Ρώμη...με τους λόγους δεν ασχολούμε θα τα είχε ο κεφαλάς όπως ήταν....(ε όχι και φοβερός μην τρελαθούμε).
 

Ivana

Member
Μηνύματα
900
Likes
1.447
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αχ βρε φιλενάδα και σε είχα για πιο ψαγμένη ....
αν το να είσαι ψαγμένος σημαίνει να ψάχνεις αυτά που δεν βρίσκονται (και δεν υπάρχουν λόγοι να τα βρίσκεις), ναι, δεν είμαι....ουτε τείνω να είμαι.

μάλλον με υπερτίμησες :D αλλά μην απογοητεύεσαι δεν θα χαλάσει ο κόσμος αν πνιχτώ και εγώ στο πληθος :haha:

(άσχετο που αν το πάτε προς το θρησκευτικό, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου Χριστιανοί σε όλοι την ιστορία, εκτός σαν θύματα που έπεσαν μαζί με τους άλλους)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
τέλως πάντων....όπως και να έχει....την επίσημη ιστορία την ακολούθω όσο μπορώ με τις ταπεινές μου γνώσεις για απλό λόγο που δεν έχω τρόπους να αποδείξω το αντίθετο....και να σου πω αλήθεια δεν ασχολούμαι με καμία θεωρία συνωμοσίας επειδή με αυτές παραπλανιέσαι και ξεχνιέσαι ακόμα περισσότερο από τα "αποδεδειγμένα ψέματα".... άρα....ναί, τόσο όσο ασχολήθηκα με τον Νέρωνα διαβάζοντας διάφορες πηγές, πιστεύω ότι την έκαψε την Ρώμη...με τους λόγους δεν ασχολούμε θα τα είχε ο κεφαλάς όπως ήταν....(ε όχι και φοβερός μην τρελαθούμε).
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά σύμφωνα με τον ιστορικό Τάκιτο ο Νέρων βρισκόταν στο Άντιο όταν ξέσπασε η πυρκαγιά στη Ρώμη (κάπου 55 χλμ πιο μακριά). Δεν ισχύει λοιπόν ότι κάθισε στο λόφο και έπαιζε τη λύρα του όσο καιγόταν η πόλη. Αυτό είναι θρύλος που τον τροφοδότησε η λαϊκή φαντασία, πιθανώς λόγω της στάσης του Νέρωνα μέχρι τότε.
Πολλοί ιστορικοί βέβαια υποστηρίζουν ότι εκείνος ήταν ο αυτουργός, αλλά ένας χριστιανός (!) ιστορικός, ο Λακάντιος αποδίδει την πυρκαγιά σε συνωμοσία της συγκλήτου.
Το 64 μ.Χ. οι χριστιανοί ήταν ελάχιστοι στη Ρώμη. Πολύ εύκολα λοιπόν ο Νέρων -όποιος κι αν ήταν υπεύθυνος για τη φωτιά- μπόρεσε να τους επιρρίψει ευθύνες και να τους στείλει στα λιοντάρια. Δε νομίζω όμως ότι θα διέταζε να καεί ολόκληρη η πόλη του για να κατηγορήσει τους χριστιανούς.
Επίσης λέγεται ότι μετά την πυρκαγιά βοήθησε πολύ τους πληγέντες και ανοικοδόμησε την πόλη.
Εντάξει, ίσως συμπέρασμα να μην μπορεί να βγει, αλλά ας μην ονομάζουμε και την αντίθετη άποψη "θεωρία συνωμοσίας". Δεν πρόκειται για τέτοια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.410
Likes
17.244
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν θέλετε να συζητήσετε on topic, μπορείτε να συνεχίσετε. Αν τα off topic συνεχιστούν, το μόνο που θα κερδίσετε θα είναι να κλειδωθεί το θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.619
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom