Τήνος Αξιζει η Τηνος για διακοπες?

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γεια σας, θελουμε να παμε Τηνο με την παρεα μου (κοριτσοπαρεα 3 ατομα συνολικα), ηλικιες 29-30 ετων. Παντα τον Αυγουστο πηγαιναμε σε κυκλαδονησια πιο low profile αλλα πανεμορφα, οπως Κουφονησι, Αντιπαρο, Αμοργο, Φολεγανδρο και απο Δωδεκανησα Πατμο και Αστυπαλαια. Σας αναφερω τους προορισμους για να καταλαβετε το στυλ που προτιμαμε. Φετος θελουμε να παμε σε κυκλαδονησι και βλεπουμε οτι πολλοι πανε Τηνο. Το θεμα ειναι οτι εγω ειχα παει στην εφηβεια μου στην Τηνο και θυμαμαι οτι ειναι ενα νησι καπως 'καταπατημενο', με ορδες τουριστων και λιγοτερο ψαγμενο απο Κουφονησι ή Αμοργο πχ. Επισης, η χωρα μου φανηκε τοτε (πριν 15 χρονια και βαλε) αρκετα υποβαθμισμενη και οχι ιδιαιτερα ομορφη οπως πχ η χωρα του Κουφονησιου ή της Αμοργου. Επειδη ομως εχουν περασει 15 χρονια απο τοτε και ακουω να πηγαινουν συνεχεια γνωστοι μου και να επαινουν το νησι, σκεφτομαι μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και πλεον εχει αναβαθμιστει ποιοτικα το νησι. Ξερω για καποια χωρια οτι αξιζουν, αλλα η χωρα τι λεει? Δε θελουμε μια χωρα σαν της Αιγινας πχ ή των παραδοσιακα πιο 'ασχημων' νησιων. Θελουμε οπωσδηποτε ενα γραφικο νησι με ομορφη χωρα και αν ειναι δυνατον, και ομορφες παραλιες. Δε θελω να προσβαλω κανενα νησι, το καθενα εχει τις χαρες του, απλως σε μας αρεσουν τα πολυ γραφικα κυκλαδονησια κυριως. Φετος δεν παιζει Αμοργος και λοιπα ψαγμενα λογω καποιων ανυπερβλητων εμποδιων οποτε απο το να παμε Σαντορινη ή Παρο/Μηλο που εχουμε παει πανω απο 3 φορες η καθεμια μας, προτιμαμε να δοκιμασουμε Τηνο. Ευχαριστω πολυ!
ΤΗΝΟΣ ένα νησί που πριν απο μερικά χρόνια το γνώριζε ο κόσμος σαν θρησκευτικό προορισμό τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερος κόσμος ανακαλύπτει αυτό που έκρυβε η Χώρα( η οποία όντως δεν λέει και πολλά) τα πανέμορφα και γραφικά καμιά εξηνταριά χωριά της ,την εικαστική τέχνη η οποία υπάρχει παράδοση στο νησί η οποία συνεχίζεται και σήμερα,οι πολλές και ωραίες παραλίες για όλα τα γούστα, η καλή και ξακουστή κουζίνα της και με ακόμη καλές τιμές και λέω ακόμη γιατί είναι ένας προορισμός που ανεβαίνει διαρκώς τα τελευταία χρόνια, ο κορονοιός μόνο αναχαίτισε την ζήτηση.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Να προσθέσουμε και τα κρασιά της...Ανερχόμενα και καλά.
κάποια εξ αυτών απλησίαστα, απευθύνονται για άλλες αγορές αλλά θα συμφωνήσω μπορείς να βρεις και καλά σε καλές τιμές.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Για μένα η Τήνος είναι από τα ωραιότερα νησιά της Ελλάδας που έχω επισκεφθεί κι έχω επισκεφθεί πολλά. Η χώρα πράγματι δεν είναι τόσο όμορφη, αλλά πίστεψέ με δεν έχει σημασία. Αφού έχετε και αυτοκινητο. Τα χωριά της είναι πανέμορφα και είναι πολλά. Οι παραλίες της το ιδιο. Για τη νυχτερινή ζωή, δυστυχώς, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί δεν είμαι πολύ της βραδινής εξόδου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Τη προηγούμενη βδομάδα ήμουν Τήνο, φοβερό νησί, κοντά στην Αθήνα, ωραία τοπία, απίθανα χωριά (στη χώρα ούτε καν πήγα, έχει δεκάδες φοβερά χωριά γιατί να ασχοληθείς με τη χώρα), αρχιτεκτονική, γραφικότητα, τρομερό φαγητό, παραλίες καλές. Θες αμάξι φυσικά και α, είδαμε πολλές κοριτσοπαρεες, σαν να είχε πάει όλη η φιλοσοφική εκεί, φαίνεται τρενταρει το νησί σε νέα κορίτσια. Λάτρεψα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα τολμήσω να πω ότι είναι ένα «ανερχόμενο» τα τελευταία χρόνια νησί, από πλευράς τουρισμού πέραν του θρησκευτικού.
Τα έχει όλα εκτός από ομορφιά στη χώρα, που μαζί με της Μήλου νομίζω συναγωνίζονται τις ασχημότερες των Κυκλάδων, κάτι που είναι κατόρθωμα!
Εγώ θα έλεγα να κάνετε το βήμα αλλά να φροντίσετε οπωσδήποτε για όχημα.

Επίσης αν θέλετε διαφορετικό προορισμό, σαν αυτούς που ανάφερες και μικρότερο νησί, να κοιτάξετε σίγουρα την Ανάφη.

Τέλος συμφωνώ για τη Τζιά στο κομμάτι γραφική χώρα και φοβερές παραλίες, κάτι που δε περίμενα με τίποτα να βρω σε τόσο κοντινό στην Αττική νησί, όμως από κει και πέρα λίγα πράγματα. Μέτριο φαγητό, υπερεκτιμημένα όλα χωρίς ιδιαίτερο λόγο και κακή -σύμφωνα με τα γούστα σου/μας- νυχτερινή ζωή.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες στα περί Τήνου, πολυ ενδιαφέροντα χωριά, πολύ καλό φαγητό, σχετικά λόγος τουρισμός, καλουτσικες παραλίες, μέτρια χώρα, έχει και 2-3 μουσεία.

Από αυτά που περιγράφεις, θα κοιτούσα Σκύρο. Νησαρα, ιδιαίτερη, καθόλου πνιγμένη, οπωσδήποτε αμάξι, ωραίος κόσμος, σας κάνει.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Στην Τήνο μπορείς να ξεχάσεις ότι έχει χώρα και να τη δεις σαν ένα νησί για όλα τα υπόλοιπα. Δυστυχώς το όχημα είναι απαραίτητο.

Ως εναλλακτικές στα γούστα σου είναι η Ανάφη, θα έλεγα η Σέριφος, οι λοιπές μικρές Κυκλάδες ίσως αλλά ως κορυφαία θα πρότεινα και εγώ τη Σκύρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Από αυτά που περιγράφεις, θα κοιτούσα Σκύρο. Νησαρα, ιδιαίτερη, καθόλου πνιγμένη, οπωσδήποτε αμάξι, ωραίος κόσμος, σας κάνει.
Πολύ καλή ιδέα αυτή όντως, η Σκύρος είναι ένα νησί που τα έχει όλα και συμφέρει, ομορφιά, παραλίες, ζωή τόση όση, εξαιρετικό φαγητό κτλ. Απορώ γιατί πάντα τη ξεχνάω...
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Αρα Τηνο οχι? Αν οχι, γιατι? Τζια εχει εξοχικο η μια απο τις φιλες μου και επειδη παει καθε χρονο, θελουμε ενα διαφορετικο νησι.
Μπορείτε να πάτε Τήνο κάποιες μέρες και μετά έχει καράβι μια φορά τη βδομάδα για Τζια!
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Τη προηγούμενη βδομάδα ήμουν Τήνο, φοβερό νησί, κοντά στην Αθήνα, ωραία τοπία, απίθανα χωριά (στη χώρα ούτε καν πήγα, έχει δεκάδες φοβερά χωριά γιατί να ασχοληθείς με τη χώρα), αρχιτεκτονική, γραφικότητα, τρομερό φαγητό, παραλίες καλές. Θες αμάξι φυσικά και α, είδαμε πολλές κοριτσοπαρεες, σαν να είχε πάει όλη η φιλοσοφική εκεί, φαίνεται τρενταρει το νησί σε νέα κορίτσια. Λάτρεψα.
Προτάσεις για φαγητό στην Τήνο;Για να πάμε και φέτος-13 χρονιές συνεχόμενες ένα τετραήμερο εκεί!- σε όσα δεν έχουμε πάει!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εγω θα πρωτοτυπησω. PCR/rapid στην Τηνο; Μαλλον θα μαι κι εγω με τη δικη μου κοριτσοπαρεα εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom