Τήνος Αξιζει η Τηνος για διακοπες?

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εχεις παει 12 φορες Τηνο? Θες να μας πεις και συ τα αγαπημενα σου μερη για φαγητο και για ποτο να τα σημειωσω κι αυτα μιας και παω και γω 1η φορα σε λιγες μερες !
Σου γράφω εγώ όποια ξεχώρισα που επίσης πήγα πρώτη φορά φέτος. Μπορεί αργότερα να γράψω και κάτι πιο εκτεταμένο.
Τριανταρακι στον Τριανταρο
Ψωμί κι αλάτι στον Φαλαταδο
Βασίλης (Δροσιά ) στον Κτικαδο με ωραία θεα
Κοχύλι στον Άγιο Ρωμανό (μέχρι τις 9:00μμ είναι all day) .
Έτσι κι έτσι Τερέζα στη Μυρσίνη και κυρία Λενη στον Κρόκο. Αμφότερα καφενεία.
Ωραίες για πρωινό και απογευματινή μπύρα ή γλυκο είναι οι πλατείες στον Πύργο και στην Κωμη.
Ιδίως σε περίοδο αιχμής να παίρνετε τηλέφωνο και να κλείνετε ή να πηγαίνετε πριν τις 7:00μμ για βράδυ. Για μεσημέρι δεν ξέρω. Από τις 10:00? :haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εχεις παει 12 φορες Τηνο? Θες να μας πεις και συ τα αγαπημενα σου μερη για φαγητο και για ποτο να τα σημειωσω κι αυτα μιας και παω και γω 1η φορα σε λιγες μερες !
Και από εμένα Τριανταράκι, αλλά και η ταβέρνα "Δύο Χωριά" στο χωριό... Δύο Χωριά. Τα γαλακτομπούρεκα στην κεντρική πλατεία του Πύργου είναι πολύ καλά, δοκίμασα σε δύο διαφορετικά μαγαζιά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Σου γράφω εγώ όποια ξεχώρισα που επίσης πήγα πρώτη φορά φέτος. Μπορεί αργότερα να γράψω και κάτι πιο εκτεταμένο.
Τριανταρακι στον Τριανταρο
Ψωμί κι αλάτι στον Φαλαταδο
Βασίλης (Δροσιά ) στον Κτικαδο με ωραία θεα
Κοχύλι στον Άγιο Ρωμανό (μέχρι τις 9:00μμ είναι all day) .
Έτσι κι έτσι Τερέζα στη Μυρσίνη και κυρία Λενη στον Κρόκο. Αμφότερα καφενεία.
Ωραίες για πρωινό και απογευματινή μπύρα ή γλυκο είναι οι πλατείες στον Πύργο και στην Κωμη.
Ιδίως σε περίοδο αιχμής να παίρνετε τηλέφωνο και να κλείνετε ή να πηγαίνετε πριν τις 7:00μμ για βράδυ. Για μεσημέρι δεν ξέρω. Από τις 10:00? :haha:
Και από εμένα Τριανταράκι, αλλά και η ταβέρνα "Δύο Χωριά" στο χωριό... Δύο Χωριά. Τα γαλακτομπούρεκα στην κεντρική πλατεία του Πύργου είναι πολύ καλά, δοκίμασα σε δύο διαφορετικά μαγαζιά.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο, θα επισκεπτώ οσα μπορέσω αν ψήνονται κι οι άλλοι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο, θα επισκεπτώ οσα μπορέσω αν ψήνονται κι οι άλλοι!
Και μετά βεβαίως θα μας δώσεις τη δική σου πληροφόρηση από το νησί για όλα, έτσι; :)
Πολύ καλή επιλογή, προτιμάται αρκετά για κάποιο λόγο τα τελευταία καλοκαίρια από πολύ κόσμο αλλά ιδιαίτερα φέτος για κάποιο λόγο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και μετά βεβαίως θα μας δώσεις τη δική σου πληροφόρηση από το νησί για όλα, έτσι; :)
Πολύ καλή επιλογή, προτιμάται αρκετά για κάποιο λόγο τα τελευταία καλοκαίρια από πολύ κόσμο αλλά ιδιαίτερα φέτος για κάποιο λόγο.
Ε ένα ήσυχο νησί χωρίς πειρασμούς για νυχτερινή ζωή, έχουμε και covid. Κάπως έτσι σκεφτήκανε(με). Πάντως τηρούνται τα μέτρα στην εστίαση και μαθαίναμε για κλεισίματα σε ταβέρνες κτλ και πρόστιμα.
Γενικά στο νησί συρρέει κόσμος αλλά μάλλον δεν μπορεί να τον υποστηρίξει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Και μετά βεβαίως θα μας δώσεις τη δική σου πληροφόρηση από το νησί για όλα, έτσι; :)
Πολύ καλή επιλογή, προτιμάται αρκετά για κάποιο λόγο τα τελευταία καλοκαίρια από πολύ κόσμο αλλά ιδιαίτερα φέτος για κάποιο λόγο.
Ναι ρε θα δώσω πληροφόρηση. Θα απαντήσω λακωνικά στον τίτλο του θρεντ με ένα "ναι αξίζει ή όχι δεν αξιζει" και πάμε παρακάτω! 😛
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Εχεις παει 12 φορες Τηνο? Θες να μας πεις και συ τα αγαπημενα σου μερη για φαγητο και για ποτο να τα σημειωσω κι αυτα μιας και παω και γω 1η φορα σε λιγες μερες !
Ξεχωρίζω το Φυσ αερα στην Αετοφωλιά,το Μπεεε στον Αρνάδο και τη Μαρίνα στον Πάνορμο για φαγητό εκτός πόλης...για ποτό στα Υστέρνια Εξω Μεριά και στην πλατεία του Πύργου στο Αθμαρ για όλες τις ώρες!
 
Μηνύματα
116
Likes
159
Ναι και ναι και ναι...στο κεντρικό ερώτημα!

Επιστροφή χθες από Τήνο. Θετικό το πρόσημο.

Τρομερά χωριά με full ζωή (ειδικά προς το βράδυ). Ξεχώρισα Πύργο και Τριαντάρο.

Χώρα μετριότατη έως αδιάφορη.

Εκκλησία μεγαλοπρεπής και επιβλητική. Δέος απλά.

Οδικό δίκτυο αξιοπρεπές.

Νυχτερινή ζωή καλή προς πολύ καλή. (Επιβαρύνει πολύ την όλη κατάσταση η covid-φάση αλλά αυτό ισχύει παντού). Ξεχωρίζει το omma (λίγο έξω από τη χώρα).

Κόσμος θα έλεγα κυρίως Έλληνες και Γάλλοι. Πολλές παρέες ανδρικές και γυναικείες.

Φαγητό πολύ καλό. Ξεχώρισα α. Ψωμί και Αλάτι (Φαλατάδος) και β. Τριανταράκι (Τριαντάρο)

Μπορεί να ειπωθεί συμπερασματικά ότι το νησί δεν μπορεί να υποστηρίξει τον τόσο κόσμο αυτή τη στιγμή. Απαιτείται σχεδόν παντού κράτηση...παραλία-φαγητό-ποτό. Σε πολλά δεν υπάρχει καν διαθεσιμότητα παρά μόνο μετά την 17η Αυγούστου!!!

Το νησί προτείνεται ασυζητητί για διακοπές.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Λοιπον ας πω και γω συνοπτικα τις εντυπωσεις μου απο το νησι. Η Χωρα και εμενα δεν μου αρεσε καθολου ουτε αρχιτεκτονικα ουτε τα vibe της νυχτερινης διασκεδασης της ουτε η γενικοτερη αυρα της. Λες και ειχε μεταφερθει η παραλιακη στην Χωρα. Πολυ στημενα ολα και το κλιμα καθολου χαλαρο, δεν ειχε την ανεμελια του νησιου. Νυχτερινη διασκεδαση ειχε αλλα οχι του γουστου μου.

Τα χωρια ομως ηταν ωραια. Μου αρεσε πολυ η πλατεια και η θεα απο τα Δυο χωρια παρ'οτι οικιστικα δεν ηταν σπουδαιο. Μου αρεσε παρα πολυ ο Βωλακας και ο Πυργος. Και στην Κωμη ηταν ωραια στην πλατεια και ειχε και φοβερο τσιζκεικ με αλατισμενη καραμελα, αλλα σαν χωριο δεν ελεγε τιποτα. Ο Πυργος ειναι το πιο προβεβλημενο χωριο του νησιου. Εγω ξεχωρισα Βωλακα, μου φανηκε πιο ιδιαιτερος και Δυο χωρια λογω πλατειας και θεας, παρ'οτι οικιστικα υστερουν. Και ο Πυργος παντως εξαιρετικος.

Απο παραλιες επισκεφτηκα, Καλυβια, Μπαλο, Μεγαλη Κολυμπηθρα, Κιονια, Αγιο Φωκα και Αγιο Ρωμανο. Ξεχωρισα με διαφορα την Μεγαλη Κολυμπηθρα με ενα ωραιο χυμα χαλαρο μπιτσομπαρο αρκει να μην πετυχετε αμμοβολη, εμεις ειμασταν τυχεροι. Μετα Μπαλος. Πολυ ωραια παραλια με πολυ τρεντυ (δυστυχως) μπιτσομπαρο το Bianco αλλα με πολυ καλες υπηρεσιες ειναι η αληθεια και οχι ακριβα για αυτα που προσφερει.

Τωρα απο φαι μου αρεσε πολυ το μαγειρειο της Ελενης στην χωρα. Εφαγα κοκκορα κρασατο με μακαρονια και κουνελι στιφαδο με μακαρονια πολυ δυνατα και τα δυο, ειδικα το κουνελι εξαιρετικο. Φαγαμε στο μπεε που ειχαμε ακουσει καλα λογια. Το κοντοσουβλι ηταν εξαιρετικο , με την ποικιλια με τα ψητα της ωρας δεν τρελαθηκα, ισως της σουβλας που μας προτεινε η σερβιτορα να ηταν το ιδιο εξαιρετικα με το κοντοσουβλι αλλα δεν θελανε οι υπολοιποι της παρεας. Πολυ καλο γαλακτομπουρεκο στον Πυργο στην πλατεια δεν θυμαμαι το ονομα του μαγαζιου.

Δυστυχως δεν επισκεφτηκα οσα μερη ηθελα γιατι οι αλλοι ηθελαν να κλεινουν ωρες ατελειωτες στην παραλια. Και δεν προλαβα να παω στα εστιατορια που μου προτεινατε δυστυχως ουτε σε οσα χωρια θα ηθελα μιας και δεν εξαρτιοταν μονο απο εμενα αλλα απο την παρεα και γνωστους της παρεας στο νησι. Τελος για οποιον θελει κλαμπινγκ μιας και μετα τις 3 ολα τα αλλα κλεινουν Κακτος. Κλαμπ υπαιθριο με ωραια θεα. Εχει και το Ομμα αλλα δεν πηγαμε.

Την εποχη που ειμασταν εμεις ηθελε κρατησεις σε αρκετα. Τριανταρακι ας πουμε δεν βρηκαμε γιατι αργησαμε να κανουμε κρατηση.

Τουρισμος κυριως Ελληνες. Ειχε και λιγους Γαλλους και ακομα πιο λιγους Ιταλους. Πετυχα και μια παρεα Γερμανων. Αλλα σχεδον αποκλειστικα Ελληνες ειδικα στην χωρα, στα χωρια εβλεπες και λιγο παραπανω ξενους.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δε θα πω ουσιαστικά κάτι διαφορετικό για την Τήνο, ούτε κι εμείς είδαμε όσα θα θέλαμε και κάναμε τα πάντα άρπα-κόλλα.

Περίμενα ότι επειδή πήγαμε στις 17 Αυγούστου το πράγμα θα έχει χαλαρώσει με τις κρατήσεις, όμως δεν ήταν έτσι. Από τα μαγαζιά που ειπώθηκαν νομίζω κάτσαμε μόνο στο Τριανταράκι, το οποίο είχε φοβερή κουζίνα και στο Ψωμί και Σαν το Αλάτι, το οποίο δε μας ενθουσίασε καθόλου.

Από παραλίες ό,τι είδα μου άρεσε, όμως μόνο 2 μέρες δεν πετύχαμε ισχυρούς ανέμους, οπότε σχεδόν δεν κολυμπήσαμε. Μου άρεσε πολύ η Κολυμπήθρα, όπως κοιτάς τη θάλασσα τέρμα αριστερά που είναι πιο ρηχή και πεντακάθαρη σαν πισίνα. Πιο πέρα ήταν κάπως θολή τη μέρα που πήγαμε. Μου άρεσε ιδιαίτερα και η παραλία στα Κιόνια αλλά και στον Αγιο Ρωμανό.

Τα χωριά μου άρεσαν όλα, αν και δε μπορώ να πω ότι είχαν και τρομερές διαφορές το ένα με το άλλο. Φοβερή θέα στον Τριαντάρο και στο Βώλακα, δεν πήγαμε Κτικάδο και Δυο Χωριά. Μου άρεσε που είδα πολλούς καλλιτέχνες να ασκούν την τέχνη τους, καλάθια, μαρμαρογλυπτική, χαρακτική.
Η χώρα μου φάνηκε πολύ αδιάφορη, νομίζω η χειρότερη από τις ελάχιστες Κυκλάδες που έχω δει. Διασκέδαση επίσης δεν τρελάθηκα, θέλαμε να πάμε στο Three Donkeys αλλά δε βρήκαμε ποτέ, πιστεύω θα ήταν καλά. Ωραία κοκτέηλ στον Κουρσάρο και ωραία θέα και φασούλα στον Κάκτο λίγο έξω από τη Χώρα (και το ποτο καλό, δοκιμασμένο από το πιο ευαίσθητο στομάχι του κόσμου). Στην εκκλησία δεν πήγα καν, θα πέσει φωτιά να με κάψει. Ούτε στους αρχαιολογικούς χώρους πήγα, στο πυρ το εξώτερον!

Γενικά μου άρεσε το νησί, αλλά δεν τρελάθηκα. Ίσως αν είχε λιγότερο αέρα να ήταν καλύτερα. Να σημειώσω πως δεν είμαι ιδιαίτερα κυκλαδόφιλη.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εμένα αν με ρωτούσε κανείς σε πιο από τα 4 νησιά που πήγα φέτος (Τήνος, Αστυπάλαια, Αμοργός και Νάξος) θα ξαναπήγαινα για ένα τριήμερο, αβλεπί θα έλεγα Τήνος. Χωριά, μονοπάτια, φοβερό φαγητό, ποικιλία και δίπλα στην Αθήνα είναι αυτά που την ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα. Και η Νάξος έχει πολύ ψωμί απο χωριά αλλά η δυτική της πλευρά παραλιακά είναι κατεστραμμένη, σκέτη Λούτσα.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Τήνο για πρώτη φορά μια εβδομάδα. Είχαμε ακούσει πάααρα πολλά θετικά σχόλια (χωριά, φαγητό...) οπότε πήγαμε με υψηλές προσδοκίες και απλά πάθαμε σοκ από το κόσμο... 18/8 και λες θα βρεις για φαγητό αλλά πού? Κράτηση σχεδόν σε όλα εκτός και αν πας στο διάστημα 4-6 εκεί σε εξυπηρετούσαν.
Παρόλα αυτά παράπονο δεν έχω. Φάγαμε καλά σχεδόν παντού (Τριανταράκι, Σαν το αλάτι, Μύρτιλο, Δυο Χωριά, Τα τσαμπιά, Ντίνο, Κυρά Λένη). Απογοήτευση η Κουναριά (αν και μου την είχαν προτείνει και ντόπιοι), έπρεπε να είχαμε κάτσει στα Φυσαερια. επίσης δε βρήκαμε ποτε στη Τερεζα στη Μυρσύνη.
τα χωριά όλα πανέμρφα (Βώλαξ, Κάρδιανη, Πύργος, Τριάνταρος, Φαλατάδος, Δυο χωριά, Υστέρνια, Πάνορμος). Από παραλίες τύχαμε σε μέρες με πολύ αέρα οπότε δε μπορώ να πω ότι ευχαριστηθήκαμε μπάνιο. Παχιά Αμμος, Κολυμπήθρα και Απηγανιά για μένα οι τοπ. Η χώρα αδιάφορη... Νιώθεις λες και μεταφέρθηκε όλη η Αθήνα εκεί... Το νησί ανεβαίνει πολύ και θα ανέβει και άλλο τα επόμενα χρόνια και όπως μου είπαν και πολλοί γνωστοί μου << κρίμα γιατί θα χαθεί αυτή η αυθεντικότητά του>>.
θα ξαναπήγαινα για να δω και τα υπολοιπα χωριά και να φάω και σε άλλα μαγαζιά, αλλά σε περίοδο χωρίς τόσο πολύ κόσμο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom