Γενικά Απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για παιδί

ΕΥΑ-ΛΙΑ

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ!
καλησπερα επειδη προκειται να ταξιδεψω και εγω με την ryanair και η κορη μου ειναι 10 ετων θελω να μου πεις εαν μπορεις σε παρακαλω αν αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τα εγραφα του παιδιου .εγω εχω βγαλει πιστοποιιτικο ταυτοπρωσωπιας και εβαλα τον αριθμο οικογενειακης μεριδας.
 

giorgopap

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Καλησπέρα σας,θέλω να κάνω check in στο παιδί μου που θα ταξιδέψουμε μαζί απο θεσσαλονίκη για Αθήνα.Το παιδί δεν έχει διαβατήριο.Όποτε ταξίδευα πριν με άλλες εταιρίες έδειχνα το βιβλιάριο υγείας μας!!Τώρα τι γίνεται????τι στοιχεία να δόσω για δημόσιο έγγραφο??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ταξιδεύεις με άλλη εταιρεία τώρα;Ryanair να υποθέσω;
Θα πρέπει να τους κάνεις ένα τηλέφωνο.Και καλύτερα βάλε την ερώτηση στο θέμα της Ryanair μήπως απαντήσει κάποιος εκεί.
 

eleanasyrop

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω την άλλη εβδομάδα με το γιο μου που είναι 3,5 χρονων από θεσσαλονίκη αθήνα. Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για το παιδί;Κάποιοι μου είπαν οτι χρειάζεται απλα το βιβλιάριο υγείας (με σφραγισμένη τη φωτογραφία) ενώ άλλοι επιμένουν ότι η ryanair απαιτει διαβατήριο. Τι ισχύει τελικά;;;
 

kat fragk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω την άλλη εβδομάδα με το γιο μου που είναι 3,5 χρονων από θεσσαλονίκη αθήνα. Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για το παιδί;Κάποιοι μου είπαν οτι χρειάζεται απλα το βιβλιάριο υγείας (με σφραγισμένη τη φωτογραφία) ενώ άλλοι επιμένουν ότι η ryanair απαιτει διαβατήριο. Τι ισχύει τελικά;;;
εχω το ιδιο προβλημα με ενα μωρακι 6 μηνων? μηπως μπορεις να μου πεις τι λυση βρηκες τελικα? με την rayanair εννοω?
 

eleanasyrop

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εχω το ιδιο προβλημα με ενα μωρακι 6 μηνων? μηπως μπορεις να μου πεις τι λυση βρηκες τελικα? με την rayanair εννοω?
Τελικά ταξιδέψαμε χωρίς κανένα πρόβλημα με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το οποίο όμως είχε σφραγισμένη τη φωτογραφία του επάνω. Οπότε φρόντισε αυτό και φαντάζομαι ότι δε θα έχεις κι εσύ πρόβλημα (για πτήση εσωτερικού εννοείται). Α, εμείς ταξιδευαμε οικογενειακώς, δηλαδή και οι δύο γονείς μαζί. Σε περίπτωση που ταξιδεύει το παιδί με τον έναν μόνο γονέα έχω ακούσει ότι απαιτείται έγγραφη συναίνεση του άλλου γονέα, αλλά δεν είμαι σίγουρη για αυτό. Εγώ πληροφορίες τελικά πήρα τηλεφωνώντας τυχαία σε ταξιδιωτικά πρακτορεία και ρωτώντας (μιας και η ryanair δεν έχει γραφεία στην Ελλάδα). Ελπίζω να σε βοήθησα και καλό σας ταξίδι.
 

kat fragk

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τελικά ταξιδέψαμε χωρίς κανένα πρόβλημα με το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το οποίο όμως είχε σφραγισμένη τη φωτογραφία του επάνω. Οπότε φρόντισε αυτό και φαντάζομαι ότι δε θα έχεις κι εσύ πρόβλημα (για πτήση εσωτερικού εννοείται). Α, εμείς ταξιδευαμε οικογενειακώς, δηλαδή και οι δύο γονείς μαζί. Σε περίπτωση που ταξιδεύει το παιδί με τον έναν μόνο γονέα έχω ακούσει ότι απαιτείται έγγραφη συναίνεση του άλλου γονέα, αλλά δεν είμαι σίγουρη για αυτό. Εγώ πληροφορίες τελικά πήρα τηλεφωνώντας τυχαία σε ταξιδιωτικά πρακτορεία και ρωτώντας (μιας και η ryanair δεν έχει γραφεία στην Ελλάδα). Ελπίζω να σε βοήθησα και καλό σας ταξίδι.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
τελικα εβαλα τα στοιχεια του ΑΜΚΑ στο πλαισιο επιλεγοντας ασστυνομικη ταυτοτητα (γιατι ειχα και αυτη την απορια οταν εκανα τσε ιν) και το πηρε κανονικα. Το βιβλιαριο μου δεν εχει φωτογραφια γιατι το μωρο ειναι 6 μηνων αλλα νομιζω δε θα εχουν προβλημα στην Ryanair , γιατι με την aegean ειναι ok. Οσο για το ταξιδι με ενα γονεα εχω ταξιδεψει 4 φορες μονη με το μωρο στο εσωτερικο και δε ζητησαν εγραφη συνεναιση (για εξωτερικο δε γνωριζω).
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Απλό βιβλιάριο υγείας που να αναφέρεται το όνομα του παιδιού! Εμένα η κόρη μου έχει ταξιδέψει πολλές φορές (εσωτερικό) χωρίς έγγραφο με φωτογραφία. Ποτέ δε μου το ζήτησαν καν.
 

MAGIC1974

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους θα ήθελα να ρωτησω αν ξέρει κάποιος απο Θεσσαλονίκη - Χανιά με ryanair τι χρειαζεται για ενα παιδι 8 χρονων για check in???????

Tελικα βαζουμε τον αριθμο βιβλιαριου η το ΑΜΚΑ ???????
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom