Αποδείξεις στα νησιά

LillyLo

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Kαλημέρα σας. Γύρισα από τις διακοπές και είμαι έξαλλη με τη φοροδιαφυγή -απόδειξη δε βλέπαμε παρά μόνο αν ζητούσαμε, πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Διαπιστώνω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται όμως, πχ σε καραβάκι που έκανε τουρ σε κοντινά νησιά από τα 60+ άτομα, ζήτησαν μόνο 2 ζευγάρια. Και όχι δεν ήταν ξένοι, οι περισσότεροι ήταν Έλληνες. Να μην μιλήσω για τα μπαρ το βράδυ... Είναι ξεκάθαρη κλεψιά.
Λοιπόν μην κολώνετε, και να ζητάτε - είναι απολύτως σωστό, αυτοί κερδοσκοπούν, εσείς κάνετε το αυτονόητο. Κι ας μην τις χρειάζεστε, κι ας τις πετάτε μετά. Κάποτε πρέπει να γίνουμε κράτος. Το οποίο κράτος (Ολγα ακούς;;) πρέπει να κάνει μια καμπάνια στο εξωτερικό του στυλ Help Greece -ask for receipt.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Αν κοβανε ολες τις αποδειξεις σε καθε πελατη,απλα θα κλεινανε σαν επιχειρηση.
Προσπαθουν σε 2-3 μηνες να καλυψουν τα εξοδα της χρονιας.
Αν κλεινανε την επιχειρηση,που να πανε να δουλεψουν?

Η κεντρικη και βορεια Ευρωπη,εχουν εταιριες,εχουν εργοστασια να παει να δουλεψει ο κοσμος.
Στην Ελλαδα για να ζησεις,πρεπει να ανοιξεις ενα μαγαζι και οπως τα βγαλεις περα.

Στην κεντρικη και βορεια Ευρωπη,υπαρχει και εκει φοροδιαφυγη στις μικροεπειχηρησεις,αλλα δεν ειναι πολλες,γιατι γενικα δεν συμφαιρει να εχεις ενα μικρομαγαζο και να βολοδερνεις μεταξυ φθορας και αφθαρσιας.Πας και δουλευεις καπου.Δουλειες εχει με αξιοπρεπεις μισθους που μπορεις να ζησεις.
Στην Ελλαδα τι θα κανεις?Πως θα τα βγαλεις περα?

Η κεντρικη και βορεια Ευρωπη εχει λιγοτερη φοροδιαφυγη,γιατι εχει δουλειες να δουλεψει ο κοσμος.
Για να λεγονται καμια φορα και καποιες αληθειες....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.006
Σε 3 νησιά το είδα φέτος, οι δικαιολογίες για τη μη έκδοση απόδειξης ήταν μνημειώδεις "Δεν είναι εδω; Α, θα την πήρε ο αέρας/ έπεσε κάτω", "Αχ, δεν το πρόσεξα ότι δεν έκοψα", "Πω πω, πώς το ξέχασα"
Το αηδιαστικότερο είδος κουτοπονηριάς .
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Στην Ελλαδα για να ζησεις,πρεπει να ανοιξεις ενα μαγαζι και οπως τα βγαλεις περα.
Προσπαθουν σε 2-3 μηνες να καλυψουν τα εξοδα της χρονιας.
Αν κλεινανε την επιχειρηση,που να πανε να δουλεψουν?
.
Συγγνωμη φιλε μου αλλα υπαρχουν κι αλλες λυσεις... προσωπικα οταν μου κατσει ζημια σε υδραυλικα, ηλεκτρολογικα και λοιπα παρακαλαω να βρω τον αντιστοιχο τεχνιτη και πλεον βρισκω μονο αλλοδαπους. Γιατι? Γιατι οι ελληνες σνομπαρουν να ειναι μαστορες αλλα θελουν ολοι να ειναι επιχειρηματιες. Και μαλιστα επιχειρηματιες του 3μηνου και τους αλλους 9 μηνες να ματωνουν στο ξυσιμο. Σορυ κιολας.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Τι δεν καταλαβαίνω;
Φοροδιαφευγουν για να καλυψουν τα εξοδα τους,διαφορετικα θα κλεινανε.Πουθενα στην Ευρωπη δεν υπαρχουν τοσα μικρομαγαζα οπως στην Ελλαδα.Απλα στην Ευρωπη υπαρχουν εταιριες και εργοστασια να δουλεψει ο κοσμος.Στην Ελλαδα αν δεν βγαινεις και το κλεισεις το μαγαζι,που θα δουλεψεις?Ας ειχε η Ελλαδα τα εργοστασια και τις εταιριες που ειναι εξω και θα εβλεπες.Τα μισα μαγαζια απο οσα ειναι σημερα θα υπηρχαν.
Φοροδιαφευγουν για να επιβιωσουν.Ξεκαθαρα πραγματα.
Ειναι το ιδιο βλαβερο,με οσους εχουν επενδυσει στην ζωη τους,με το πως θα μπουνε στο δημοσιο.
Με το να ειναι απο κοντα σε καποιο κομμα για να τους διορισουν στο δημοσιο,κι ας εχει το δημοσιο διπλασιους υπαλληλους.
Ολα αυτα δεν υπαρχουν εξω,γιατι εκει υπαρχουν δουλειες.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Συγγνωμη φιλε μου αλλα υπαρχουν κι αλλες λυσεις... προσωπικα οταν μου κατσει ζημια σε υδραυλικα, ηλεκτρολογικα και λοιπα παρακαλαω να βρω τον αντιστοιχο τεχνιτη και πλεον βρισκω μονο αλλοδαπους. Γιατι? Γιατι οι ελληνες σνομπαρουν να ειναι μαστορες αλλα θελουν ολοι να ειναι επιχειρηματιες. Και μαλιστα επιχειρηματιες του 3μηνου και τους αλλους 9 μηνες να ματωνουν στο ξυσιμο. Σορυ κιολας.
Στα νησια δεν τα ξυνουν 9 μηνες,αλλα 3-4.Βαλε οτι το καλοκαιρι δεν υπαρχει 8ωρο,αλλα 12-14ωρο,αρα δουλευουν το ιδιο.
Ξεκινανε απο Απριλη μεχρι Οκτωμβρη.Απλα στους δυο καλοκαιρινους μηνες,προσπαθουν να καλυψουν και τα εξοδα του χειμωνα.Σε αυτα τα επαγκελματα δουλευουν απο 12ωρο μεχρι 15ωρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.024
Likes
41.006
Προσπαθουν σε 2-3 μηνες να καλυψουν τα εξοδα της χρονιας.
Φίλε, εκτός του ότι αν με κλέβουν στα μούτρα μου δεν ξαναπατάω, αν μου μειώσουν το μισθό εξαιτίας της φοροδιαφυγής τότε δεν θα μπορώ να ξαναπατήσω. Μάλλον μόνο τη φετινή χρονιά θα βγάλουν όσοι κλέβουν και δεν θέλω να σε πικράνω.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Εμενα δεν με πικραινεις καθολου.Ειχα μαγαζι και το εκλεισα.Ευτυχως μιλαω λιγα γερμανικα και βρηκα δουλεια στην Αυστρια με 1300 ευρω τον μηνα και ζω σαν ανθρωπος δουλευοντας 8ωρο και 5νθημερο και οχι 14ωρα που δουλευα πριν.
Ποσοι ομως μπορουν να κανουν το ιδιο?Τι λυσεις εχουν για να επιβιωσουν?
Και γιατι το προβλημα ειναι μονο αυτοι και οχι οι δημοσιοι υπαλληλοι?

Πχ εγω ειμαι εξοργισμενος,γιατι δεν απολυουν επιτελους,τους δημοσιους υπαλληλους που περισσευουν.
Ξερω ατομα,που ολη του την ζωη ηταν διπλα σε κομματα,για να τους διορισουν.
Η χωρα δανειζεται χρηματα,για να μπορει να τους πληρωσει.
Ολοι κοιτανε να προστατευσουν αυτους και κανενας δεν νοιαζεται για οσους εχουν χασει την δουλεια τους στον ιδιωτικο τομεα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
το πρόβλημα είμαστε όλοι,οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, οι δημόσιοι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Αγοράζουμε από ξένες πολυεθνικές και τα χρήματα δεν μένουν στην χώρα μας ,γιατί στην βόρειο Ελλάδα πηγαίνουμε στα Σκόπια και στην Βουλγαρία νομίζοντας πως γλιτώνουμε δυο δραχμές.Γιατί θέλουμε έναν υδραυλικό για το σπίτι αλλά όλοι έχουμε σπουδάσει και στα παιδιά μας μόνο να σπουδάσουν τους επιτρέπουμε.Και οι άνεργοι φταίνε...όχι τόσο οι τωρινοί αλλά τα προηγούμενα χρόνια λίγοι ήταν αυτοί που εργαζόντουσαν κανονικά αλλά έπαιρναν και το ταμείο ανεργίας?Θεωρώ πως φταίμε όλοι,άλλοι λιγότερο και άλλοι πολύ περισσότερο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Πάντως την περασμένη εβδομάδα στην Σάμο φαίνεται οτι έπεσα στήν εξαίρεση.' Εκοβαν αποδείξεις οι πάντες(εστιατόρια,ξαπλώστρες,μπάρ κτλ),ακόμη και για ένα μπουκαλάκι νερό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πάντως την περασμένη εβδομάδα στην Σάμο φαίνεται οτι έπεσα στήν εξαίρεση.' Εκοβαν αποδείξεις οι πάντες(εστιατόρια,ξαπλώστρες,μπάρ κτλ),ακόμη και για ένα μπουκαλάκι νερό.
Πρωτακουστο....φαινεται θα ηταν η ΣΔΟΕ στα μερη τους...ξερεις,αυτο το μαθαινει ολο το νησι,με το που κατεβουν απο το πλοιο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom