Αποδείξεις στα νησιά

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Πάντως την περασμένη εβδομάδα στην Σάμο φαίνεται οτι έπεσα στήν εξαίρεση.' Εκοβαν αποδείξεις οι πάντες(εστιατόρια,ξαπλώστρες,μπάρ κτλ),ακόμη και για ένα μπουκαλάκι νερό.
Στη Σάμο δεν νομίζω να έπεσες σε εξαίρεση.Και τον προηγούμενο μήνα που πήγαμε εμείς όλοι σχεδόν έκοβαν αποδείξεις.Και σε μαγαζιά με δώρα,ασημικά κλπ που ζητούσαν οι πελάτες έκπτωση χωρίς απόδειξη και απόδειξη έκοβαν και έκπτωση έστω και μικρή τους έκαναν.Πέσαμε σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Αντίθετα στην Εύβοια φέτος έβλεπες τα 2 άκρα.Κάποιοι έκοβαν αμέσως ακόμα και για ένα ευρώ και άλλοι έκαναν συστηματικά το κορόιδο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Στη Σάμο δεν νομίζω να έπεσες σε εξαίρεση.Και τον προηγούμενο μήνα που πήγαμε εμείς όλοι σχεδόν έκοβαν αποδείξεις.Και σε μαγαζιά με δώρα,ασημικά κλπ που ζητούσαν οι πελάτες έκπτωση χωρίς απόδειξη και απόδειξη έκοβαν και έκπτωση έστω και μικρή τους έκαναν.Πέσαμε σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Αντίθετα στην Εύβοια φέτος έβλεπες τα 2 άκρα.Κάποιοι έκοβαν αμέσως ακόμα και για ένα ευρώ και άλλοι έκαναν συστηματικά το κορόιδο.
Μάλλον πήγαμε στα ίδια μέρη :)
Στήν Εύβοια(Νότια-Κύμη/Ερέτρια) οι μισοί έκοβαν αποδείξεις και οι άλλοι μισοί κερνούσαν μία μπύρα ή γλυκό/φρούτο και δεν έκοβαν απόδειξη.Κάναμε φασαρία σε 1-2 αλλά μετά βαρεθήκαμε.Δεν μπορείς να χαλάς συνεχώς την διάθεση σου...
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μάλλον πήγαμε στα ίδια μέρη :)
Στήν Εύβοια(Νότια-Κύμη/Ερέτρια) οι μισοί έκοβαν αποδείξεις και οι άλλοι μισοί κερνούσαν μία μπύρα ή γλυκό/φρούτο και δεν έκοβαν απόδειξη.Κάναμε φασαρία σε 1-2 αλλά μετά βαρεθήκαμε.Δεν μπορείς να χαλάς συνεχώς την διάθεση σου...
ακριβώς έχει παραγίνει το κακό και το χειρότερο είναι ότι αντί να ζητήσουν συγγνώμη στην λένε και από πάνω. Σε πιτσαρία που του ζήτησα απόδειξη διαφορετικά δεν θα τον πλήρωνα - ήταν η 4η φορά που μας έφερνε πίτσα χωρίς απόδειξη - θύμωσε κιόλας γιατί ήταν πάνω στον φόρτο εργασίας του και είπε στον υπάλληλο ποια είναι αυτή δικηγόρος του κράτους και θέλει αποδείξεις.
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει να ακούμε επιχειρήματα υπέρ της φοροδιαφυγής (στην περίπτωση του ΦΠΑ) φοροκλοπής. Αλλά ίσως δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση, αν θυμίσω πως υπάρχει επίσης σύλλογος ιδιοκτητών αυθαίρετων κτισμάτων οι οποίοι ζητούν να τους προστατεύσει ο νόμος για κτίσματα που έχτισαν παράνομα. Θα μπορούσα να θυμηθώ και άλλα, μα νομίζω πως το παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας που δυστυχώς επικρατεί.
Από την άλλη για να φοροδιαφεύγουν κάποιοι σημαίνει πως υπάρχει πλαίσιο που τους το επιτρέπει (χαλαρή νομοθεσία, ανύπαρκτοι ελεγκτικοί μηχανισμοί), τους οποίους έφτιαξαν κάποιοι άλλοι για να επωφεληθούν πρώτοι αυτοί.
Φαύλος κύκλος φίλοι μου.
Στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε ???
Στην περίπτωσή μας μάλλον συμβαίνουν και τα δυο...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εγώ νομίζω οτι τα πράγματα είναι απλά. Ούτε χρειάζεται να μαλώνετε ούτε τίποτα.

Σενάριο 1:
(σηκώνεστε να φύγετε)
-Κύριε/α δεν πληρώσατε !
-Μα τί λέτε, πληρώσαμε ότι οφείλαμε.
-Όχι, δεν πληρώσατε σε κανέναν !
-Έχετε απόδειξη πως σας χρωστάμε κάτι ή μας κατηγορείτε άδικα;

Σενάριο 2:
-Είναι 20 ευρώ.
-Βεβαίως, ορίστε 15.
-Ε... 20 είναι.
-Ναι, μην ανησυχείτε, το ΦΠΑ θα το αποδώσω εγώ απευθείας. Εμπιστευτείτε με.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ νομίζω οτι τα πράγματα είναι απλά. Ούτε χρειάζεται να μαλώνετε ούτε τίποτα.

Σενάριο 1:
(σηκώνεστε να φύγετε)
-Κύριε/α δεν πληρώσατε !
-Μα τί λέτε, πληρώσαμε ότι οφείλαμε.
-Όχι, δεν πληρώσατε σε κανέναν !
-Έχετε απόδειξη πως σας χρωστάμε κάτι ή μας κατηγορείτε άδικα;

Σενάριο 2:
-Είναι 20 ευρώ.
-Βεβαίως, ορίστε 15.
-Ε... 20 είναι.
-Ναι, μην ανησυχείτε, το ΦΠΑ θα το αποδώσω εγώ απευθείας. Εμπιστευτείτε με.

δυστυχώς δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά όταν μένεις μόνιμα σε ένα νησί. Ο ένας γνωρίζει τον άλλο...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
παράσιτα είναι οι γκάνγκστερ που μας κυβερνούν και όχι ο φουκαράς που δεν κόβει απόδειξη για ένα παγωτό...
Και ποιος τους ψήφισε αυτούς, η Μέρκελ;

Αυτός θα ήταν λιγότερο φουκαράς και αν ψήφιζε σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο και αν έκοβε καμιά απόδειξη. Αλλά πάντα φταίνε οι άλλοι, οι από πάνω, τα νεφελίμ, οι Εβραίοι, οι "πολιτικοί" γενικώς λες και ήρθαν από παρθενογένεση κι όχι από την αγάπη του "φουκαρά" για το βόλεμα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Τι σημασία έχει τώρα πια ποιος τους ψήφισε? Ο φουκαράς παραπάνω αποκλείεται πάντως!
Όταν η πολιτεία δεν βλέπει απίστευτα μεγαλύτερης κλίμακας αδικήματα, ο μικρούλης, όπως και ο κοινός τρομοκρατημένος εργαζόμενος που είναι σε καθημερινό συναγερμό και υποχρεωτικό αυτομαστίγωμα για συνεισφορά στην ευθύνη των πραγματικά υπεύθυνων, καταδεικνύεται ως ο κύριος υπαίτιος και απαιτείται ως εκ τούτου η ενοχοποίηση και ο διωγμός του!
Έτσι απενοχοποιούνται οι υπεύθυνοι για την τραγωδία. Οι απίστευτοι κατάφεραν τελικά να πείσουν να βλέπουμε το δέντρο παρά το δάσος.
Αυτό το σύστημα είναι ήδη σε αποσύνθεση, τρομοκρατεί και καταδυναστεύει τον σύννομο, πρώτα από όλους, πολίτη, που λαχταρνάει κάθε μέρα με το τι είδους λογαριασμούς έχει να πληρώσει, μετά το φουκαρούλη και εκεί σταματάμε.
Μην εξαντλούμε ως πολίτες την αυστηρότητα μας εκεί όπου οι ευθύνες είναι μικρότερες.
Η κατάσταση είναι χειρότερη από εφιαλτική. Η χώρα, της οποίας οι ηγέτες, αφού χαμογέλασαν υποτιμητικά για τις πυραμίδες των αλβανών διευκόλυναν τη μεγαλύτερη ιστορικά υφαρπαγή χρημάτων με το χρηματιστήριο και κατάφεραν, όχι μόνο να μη τιμωρηθούν αλλά και να το επαναλάβουν μέσα σε μια δεκαετία, θάπρεπε ήδη αυτόματα, κάθε φορά, να έχει αίσθηση του ποιος αδικεί ποιον.
Κανείς δεν συμπαθεί τους φοροφυγάδες, που προσωποποιούνται με αυστηρότητα πιά σε αυτούς τους κακομοιραίους, (που είναι ορατοί), θα ζητάμε αποδείξεις, πιστεύοντας στην αναγκαιότητα του νοικοκυριού και την ψευδαίσθηση της δικαιοσύνης, αλλά η πεποίθηση ότι οι έτσι κι αλλιώς ανύπαρκτες υπηρεσίες του κράτους προς τους πολίτες θα υποφέρουν από τους παραπάνω, μου θυμίζει καπετάνιο που κάνει παρατηρήσεις για την ποιότητα του φαγητού ενώ το καράβι βυθίστηκε ήδη. Και μάλιστα φταίει ο μάγειρας!
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Άντε πάλι. Μα το θέμα δεν είναι μόνο το ΤΩΡΑ που "η κενωνία βουλιάζει", αλλά το πώς φτάσαμε εκεί. Δηλαδή ο κάθε "κακομοιραίος" όπως λέτε εσείς - ο οποίος μάλιστα ΔΕΝ ψήφισε αυτούς που είναι πάνω τώρα (και ποιος τους ψηφίζει 30 χρόνια, τα καγκουρώ εδώ δίπλα μου?) μόλις ΤΩΡΑ αποφάσισε δήθεν να μην κόβει αποδείξεις και να φοροδιαφεύγει με κάθε τρόπο, επειδή "δεν έχει να φάει" ; μήπως το έκανε και πριν; μήπως το έκανε και τόσα χρόνια που όλοι τρώγανε με χρυσά κουτάλια, συμπεριλαμβανομένων των "κακομοιρέων" μαγαζάτορων που μας παρουσιάζετε ως φυσιολογικό το να πρέπει να ζουν ανετίλα δουλεύοντας 3 μήνες το χρόνο;

Έχουμε χάσει τη μπάλα εντελώς μου φαίνεται.

Πάντα τα ίδια στην Ελλάδα, μια ζωή το δάχτυλο αλλού.

Οπουδήποτε αλλού εκτός από τον καθρέφτη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τι σημασία έχει τώρα πια ποιος τους ψήφισε? Ο φουκαράς παραπάνω αποκλείεται πάντως!
Και όμως αυτός σίγουρα τους ψήφισε και μάλιστα αυτός γκρινιάζει περισσότερο. Και αυτό είναι που δεν αντέχω πλέον.
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει να ακούμε επιχειρήματα υπέρ της φοροδιαφυγής (στην περίπτωση του ΦΠΑ) φοροκλοπής. Αλλά ίσως δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση, αν θυμίσω πως υπάρχει επίσης σύλλογος ιδιοκτητών αυθαίρετων κτισμάτων οι οποίοι ζητούν να τους προστατεύσει ο νόμος για κτίσματα που έχτισαν παράνομα. Θα μπορούσα να θυμηθώ και άλλα, μα νομίζω πως το παράδειγμα είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας που δυστυχώς επικρατεί..
Και σύλλογος για όσους πήραν δάνεια από την Εργατική Εστία και δεν ήθελαν να πληρώσουν.Ο σύλλογος υπήρχε πολλά χρόνια πρίν από τήν κρίση και σε εποχές που δεν υπήρχε ανεργία.Οι φουκαράδες λοιπόν ξέρουν να προστατεύουν τα "παράνομα" δικαιώματα τους.Αλλά άν δεν κοιτάξουμε κάποια στιγμή στον καθρέπτη να δούμε τα λάθη που όλοι κάναμε δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.Εύκολο είναι να βγάζουμε τον εαυτό μας έξω(φουκαράς είμαι,δεν ψήφισα κτλ) αλλά χωρίς αυτοκριτική και αλλαγή νοοτροπίας δεν πάμε πουθενά.Τι ψάχνω τώρα....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Και ποιος τους ψήφισε αυτούς, η Μέρκελ;

Αυτός θα ήταν λιγότερο φουκαράς και αν ψήφιζε σαν άνθρωπος και όχι σαν ζώο και αν έκοβε καμιά απόδειξη. Αλλά πάντα φταίνε οι άλλοι, οι από πάνω, τα νεφελίμ, οι Εβραίοι, οι "πολιτικοί" γενικώς λες και ήρθαν από παρθενογένεση κι όχι από την αγάπη του "φουκαρά" για το βόλεμα.
Ενδιαφέρουσα άποψη, η οποία όμως πείθει μόνο αφελείς και ανθρώπους εκτός Ελληνικής πραγματικότητας...

Πραγματικά δεν μπορώ να εννοήσω με ποιόν τρόπο ο Ελληνικός λαός είναι υπεύθυνος για το σημερινό χάλι... αφελής ναι, αλλά σε καμιά περίπτωση υπεύθυνος, εκτός αν ταυτίζεσαι με τον Πάγκαλο ο οποίος προσπαθεί να μας πείσει ότι μαζί τα φάγαμε... το ότι ο Ελληνικός λαός ψήφιζε σταθερά τα δυο μεγάλα κόμματα δεν νομίζω ότι είναι και καμιά παγκόσμια πρωτοτυπία, μια που το ίδιο έργο παίζεται στην πλειοψηφία των ανεπτυγμένων χωρών... επί χρόνια η Ελλάδα παρουσίαζε μια εντυπωσιακή οικονομική ανάπτυξη, χρήματα υπήρχαν και με κάθε επισημότητα οι εκάστοτε πρωθυπουργοί και υπουργοί οικονομικών διαβεβαίωναν όλους μας ότι η χώρα μας είναι μια μικρή Ελβετία... επειδή λοιπόν κανένας, εκτός ελαχίστων, δεν μπορούσε να φανταστεί ότι η ανάπτυξη ήταν επίπλαστη, όλοι υπέθεταν ότι λίγο πολύ η χώρα μας ήταν θωρακισμένη οικονομικά κάτω από την ομπρέλα του euro και ότι σε κάθε περίπτωση η καλύτερη ζωή που όλοι ζούσαμε ήταν αληθινή... το ότι ζούσαμε με δανεικά και η χώρα κατέρρεε ήταν κρατικό μυστικό και σε καμιά περίπτωση ο απλός ψηφοφόρος δεν μπορούσε να το φανταστεί... στον αντίποδα η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτικών μας ήταν υποψιασμένη και αργά αλλά σταθερά πήδαγε από το πλοίο που βούλιαζε... το φτωχό μου το μυαλό λοιπόν μου λέει ότι ο λαός ήταν αφελής μεν, αλλά σε καμιά περίπτωση υποψιασμένος, γιατί αν είχε και την παραμικρή ένδειξη ότι θα φτάναμε σε αυτό το χάλι προφανώς θα έστελνε τους απατεώνες στα σπίτια τους... συνεπώς έχω την αίσθηση ότι ούτε τα Νεφελέμ φταίνε ούτε οι Εβραίοι αλλά σαφώς οι πολιτικοί που διέλυσαν την χώρα και που φυσικά κολάκευαν τους ψηφοφόρους τους... και ερχόμαστε στην σημερινή τραγωδία όπου ο μέγας θαυματοποιός Σαμαράς με την αρωγή του ταχυδακτυλουργού Στουρνάρα βγάζει το άσπρο μαύρο και μας παραμυθιάζει για ακόμη μια φορά με τα σαξες στορις του... επί ενάμιση χρόνο μας διαβεβαιώνουν ότι το φως στο τούνελ έρχεται, όπως επίσης επί δύο χρόνια μας διαβεβαίωνε το ίδιο ο ανεκδιήγητος Γιωργάκης και ο πολύς Βενιζέλος... η συνταγή τους δοκιμασμένη... κατεδάφιση κεκτημένων δεκαετιών, απολύσεις, τρομολαγνεία και το τραγικότερο προσπάθειες να πείσουν τον Ελληνικό λαό ότι αυτός φταίει για το χάλι... αν λοιπόν υπάρχουν κάποιοι που σοβαρά πιστεύουν ότι φταίει ο απλός κόσμος για το σημερινό χάλι ας στείλουν μηνύματα συμπαράστασης στον Πάγκαλο και ας τον πείσουν να κατέβει στις επόμενες εκλογές να μας σώσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom