Αποδράσεις απ' την πρωτεύουσα

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
v.z. μπράβο, βλέπω το κατέχεις το θέμα. Επίσης μου αρέσαν οι πληροφορίες για τις εκδρομές γιατί ξέρεις ψιλοβαριέμαι να την βγάζω σε ένα μόνο μέρος ολόκληρο weekend. Πιστεύω τώρα πριν χαλάσει ο καιρός (αν χαλάσει ποτέ) είναι ό,τι πρέπει για βουνό.
Σε Εύβοια και Ναύπακτο τι παίζει;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Βόρεια Εύβοια όμορφη είναι η Λίμνη, όμορφος οικισμός που βρέχεται από τον Β. Ευβοϊκό Κόλπο. Μπορείς να κάνεις και εκδρομές στα πέριξ με υπέροχα δάση, καταράκτες κλπ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στην Βόρεια Εύβοια όμορφη είναι η Λίμνη, όμορφος οικισμός που βρέχεται από τον Β. Ευβοϊκό Κόλπο. Μπορείς να κάνεις και εκδρομές στα πέριξ με υπέροχα δάση, καταράκτες κλπ.
Ποιός να είναι άραγε από την Λίμνη... ποιός να είναι...
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Προτείνω το χωριό Κοσμάς στην Αρκαδία 30χιλ. μετά το Λεωνίδιο σε υψόμετρο 1200μ. μέσα σε δάσος από έλατα και κέδρους, απλά καταπληκτικό! Πέρασα πέρυσι την άνοιξη ερχόμενη από Μονεμβασιά προς Λεωνίδιο και κάναμε στάση. Απίστευτη ομορφιά μία καταπληκτική μεγάλη πλατεία με τεράστια πλατάνια από το 1880, παραδοσιακά καφενεία και ταβέρνες(σπεσιαλιτέ η γίδα βραστή για τους λάτρεις και γαλακτομπούρεκο) λιθόκτιστα σπίτια και μία πολύ ωραία εκκλησία.
Σε κοντινή απόσταση είναι το μοναστήρι της Παναγίας της Έλωνας διασχίζοντας ένα εντυπωσιακό φαράγγι.
Εγώ υποσχέθηκα στον εαυτό μου να ξαναπάω κάποια στιγμή για Σαββατοκύριακο, είναι στους μελλοντικούς στόχους μου.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Σε Εύβοια και Ναύπακτο τι παίζει;
Και η ορεινη Ναυπακτια εχει πολυ ομορφα μερη για εκδρομες. Δυστυχως εχουν περασει πολλα χρονια που εχω αφησει την περιοχη και δεν μπορω να δωσω συγκεκριμενες πληροφοριες αλλα σιγουρα αξιζει μια επισκεψη.
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Στο χωριό Κοσμάς έχω πάει. Πολύ καλό πράγματι. Ξέρεις fellow traveller κι εγώ γαλακτομπούρεκο είχα φάει κάτω από τον πλάτανο στην πλατεία (με μπόλικες μέλισσες να κάνουν έφοδο). Μήπως όμως θυμάσαι πώς είναι ο δρόμος μέχρι να ανέβεις εκεί πάνω; Για ξεκίνα Παρασκευή απόγευμα μέσα στο χειμώνα ... Θέλει κανά δυο μέρες παραπάνω, πιστεύω, να πας με την ησυχία σου
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Στο χωριό Κοσμάς έχω πάει. Πολύ καλό πράγματι. Ξέρεις fellow traveller κι εγώ γαλακτομπούρεκο είχα φάει κάτω από τον πλάτανο στην πλατεία (με μπόλικες μέλισσες να κάνουν έφοδο). Μήπως όμως θυμάσαι πώς είναι ο δρόμος μέχρι να ανέβεις εκεί πάνω; Για ξεκίνα Παρασκευή απόγευμα μέσα στο χειμώνα ... Θέλει κανά δυο μέρες παραπάνω, πιστεύω, να πας με την ησυχία σου
Αν ξεκινήσεις για Παρασκευοσαββατοκύριακο νομίζω είναι αρκετές μέρες εξ άλλου γράφω πως διασχίζεις ένα εντυπωσιακό φαράγγι οπότε λογικό να έχει στροφές και ανηφόρα όπως και όλοι οι ορεινοί προορισμοί στην Ελλάδα. Αν χιονίζει είναι πρόβλημα πράγματι αλλιώς είναι μία εμπειρία καταπληκτική, όμως η θέα από το χωριό σε αποζημιώνει για την ταλαιπωρία της ανάβασης!
Καλάβρυτα έχεις πάει?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
αν πας προς τα εκει, στο χωριο Γραβιά, θα δεις το χανι της, και θα φας στα "τζακια" και αν εχεις 4χ4 μπορεις να κινηθεις στην Γκιώνα, κοντα στο "51" (51χλμ) υπάρχει διασταυρωση δεξια (οδηγωντας προς Αμφισσα) και μπαινεις σε δασικούς δρόμους που σε οδηγουν στα ορεινα, παραδοσιακα χωρια της περιοχης Φωκίδας και Φθιώτιδας. Επισης μπορεις να φτασεις στα χωρια Στρώμη και Αθανάσιος Διάκος (παραδοσιακό μοναδικο προβειο παγωτο & γιαούρτι Ραβάνης) και να γυρισεις απο Παυλιανη με μια διαδρομη μεσα απο τα έλατα... βεβαια τα κανεις και χωριστα ολα αυτα, που αν σε ενδιαφερει, μπορω να σου διαχωρισω και τις διαδρομές... με εξτρά αξιοθέατα...
V.Z. Δεν κάνεις τον κόπο να γράψεις ενα πιο συστηματικό οδηγό με διαδρομές στην περιοχή ( Οιτη , Γκιωνα, Βαρδούσια κλπ);
Αφου το κατέχεις το θέμα...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
V.Z. Δεν κάνεις τον κόπο να γράψεις ενα πιο συστηματικό οδηγό με διαδρομές στην περιοχή ( Οιτη , Γκιωνα, Βαρδούσια κλπ);
Αφου το κατέχεις το θέμα...
ok!!! αρχιζω να το ετοιμαζω... μιας και ειμαστε σε τετοιο σημειο, που μας φτανετε απο ολη την χωρα...και οι βοριοι και οι νοτιοι.. ειστε ολοι καλοδεχουμενοι στα μερη μας...:)
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Έχω πάει Καλάβρυτα, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάνει τη διαδρομή με τον οδοντωτό. Πόση ώρα περίπου διαρκεί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom