Αποδράσεις απ' την πρωτεύουσα

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μάλλον δε λειτουργει εδώ και πάνω από ένα χρόνο λόγω έργων. Πάρε τηλ. ΟΣΕ για να μάθεις. Είναι πάντως κρίμα. Η διαδρομή (αν ξεκίνησε πάλι) είναι περίπου 1.30 από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα.
 

tzitziki

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
αυστραλια
για λεωνιδιο ξερετε αν ειναι καλα??σχετικα κοντα δεν ειναι?για ανοιξη και μετα μουπαν ειναι ωραια,εχει καποιος πληροφοριες??
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Έχω πάει Καλάβρυτα, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάνει τη διαδρομή με τον οδοντωτό. Πόση ώρα περίπου διαρκεί;
Μπορείς να πάρεις στο 2691043206 ή στο 1110 να ρωτήσεις δρομολόγια, έχουν ξεκινήσει πάλι. Από Διακοφτό έχει 8.54 - 11.30 - 14.13. Από Καλάβρυτα έχει 10.00 -12.42 - 16.23.
Η διαδρομή είναι απείρου κάλλους, περνάς από γεφυρούλες, τούνελ, είναι υπέροχα! Εγώ την έχω κάνει πεζοπορία κατά μήκος των γραμμών, όταν περνούσε το τρενάκι χαιρετάγαμε όλοι και μας φωτογράφιζαν οι επιβάτες λες και ήμασταν αξιοθέατο!
 

paolina

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
το επόμενο σαββατοκύριακο θα επισκευθώ Παύλιανη,έχουμε κλείσει δωμάτιο στον ξενώνα της Κατερίνας Ο ΞΕΝΩΝΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ
Από το site τους μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικός και η αλήθεια είναι ότι και τα δωμάτια δεν είναι ακριβά 60€ με πρωϊνό. Πάντως και οι πληροφορίες σας μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και ελπίζω να προλάβουμε να δούμε όσο περισσότερα μπορέσουμε. Ξέρετε μήπως κάτι για το πάρκο αναψυχής στην Παύλιανη?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η Λίμνη Ευβοιας είναι όντως πανεμορφη. Στη Β. Ευβοια στους Παπάδες εχει και το δασικό χωριό γα διαμονή, που νομίζω πως αξίζει.
Επίσης η ορεινη Αρκαδία είναι ένας τόπος πανέμορφος, με πολλά χωρια για να επισκεφθεις και αν είσαι λάτρης των σπορ δε θα πλήξεις. Λαγκάδια, Στεμνίτσα, Ελάτη (έχει και σαλέ να μείνεις), Βαλτεσινίκο, Δήμητρα καθώς και ο Λάδωνας θα σε αποζημιωσουν για την επιλογή σου. Στο Λιμποβίσι θα δεις το σπίτι του Κολοκοτρωνη, στην Δημητσάνα θα επισκεφθεις το Υπαιθριο μουσείο Υδροκίνησης και αν βαστάει η τσέπη σου στην Στεμνίτσα θα μείνεις στο Τρικολώνιον. Αγαπημένη Αρκαδία και δεν έχω καταγωγη απο κει.
Ακόμα ένας κοντινος προορισμός είναι ο Ελικώνας. Καθόλου τουριστικη ανάπτυξη (καλά τα θυμάμαι; - εχω καιρό να πάω), φύση και κρύο. Θα κάνεις και τη βόλτα σου στη Λειβαδια.
Επίσης Ζαρούχλα, Φτερη, Ζαχλωρού και πεστροφα στην Κλειτορία όσον αφορα την ορεινή Αχαϊα.
Αυτά γι απόψε, νυσταξα. Θα ονειρευτώ μέρη μαγικά και θα επανελθω δρυμητερη.
Καληνυχτίες και όνειρα γλυκά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
το επόμενο σαββατοκύριακο θα επισκευθώ Παύλιανη,έχουμε κλείσει δωμάτιο στον ξενώνα της Κατερίνας Ο ΞΕΝΩΝΑΣ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ
Από το site τους μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικός και η αλήθεια είναι ότι και τα δωμάτια δεν είναι ακριβά 60€ με πρωϊνό. Πάντως και οι πληροφορίες σας μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και ελπίζω να προλάβουμε να δούμε όσο περισσότερα μπορέσουμε. Ξέρετε μήπως κάτι για το πάρκο αναψυχής στην Παύλιανη?

Στον ξενώνα εχω μεινει , άψογος σε ολα του
και τα κορίτσια φτιάχνουν και ωραίο φαγητό στην ταβερνα τους να φας
οπωσδήποτε .

tips . Λϊγο μετα την Πάυλιανη και δίπλα απο το ξενοδοχείο vista mountain ξεκινάει ενας βατός χωματόδρομος που σε βγαζει στην περιοχή καταβόθρες που ειναι η σπηλιά του μυθικού Ηρακλή
φοβερή διαδρομή και ενα τοπίο μαγικό .

Πάρκο αναψυχής . μην φανταζεσαι τίποτα εγκαταστασεις !!
φύση -φυση -φύση , τι αλλο να ζητησεις εκει στα μερη της Οίτης .
Μεταξυ Ανω και Κατω Παυλιανης υπάρχουν ταμπέλες που θα σε οδηγησουν μεσα απο μονοπάτι σε διαδρομές μεσα απο ρυάκια και πυκνόφυλλα δεντρα .
πιες και ενα καφεδακι στην υγειά μας :D
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Πάρκο αναψυχής . μην φανταζεσαι τίποτα εγκαταστασεις !!
φύση -φυση -φύση , τι αλλο να ζητησεις εκει στα μερη της Οίτης .
Μεταξυ Ανω και Κατω Παυλιανης υπάρχουν ταμπέλες που θα σε οδηγησουν μεσα απο μονοπάτι σε διαδρομές μεσα απο ρυάκια και πυκνόφυλλα δεντρα .
πιες και ενα καφεδακι στην υγειά μας :D
όντως οι εγκαταστάσεις δεν είναι κάτι το φαντασμαγορικό αλλά η φύση είναι πανέμορφη..πάντως με πρωτοβουλία, χρήματα και όρεξη κάποιων κατοίκων θα φτιαχτούν και άλλα πράγματα στο πάρκο, οπως καλύβες,...
...αν σε ενώνουν στιγμές με το μέρος, θέλεις να κάνεις το καλύτερο γι αυτό και ας μην υπάρχει χρηματοδοτηση από τα πάνω..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα δωσω καποιες προτασεις στο νομο Κορινθιας .
Η λιμνη του Φενεου ειναι ενα καταπληκτικο μερος ,πανεμορφο..τα ελατα φυτρωνουν μεχρι τη λιμνη ,εχει μικρο νησιδιο μεσα στη λιμνη με εκκλησουλα και διπλα ειναι τα χωρια Γκουρα και Φενεος με καταλυματα -ταβερνες κλπ
Τα Τρικαλα Κορινθιας ειναι 3 χωρια -Ανω-Μεσαια και Κατω Τρικαλα ,παλι με ξενωνες -ταβερνες
Υπαρχει το χωριο Βαλιτσα στην ορεινη Κορινθια παλι με ωραια πλατεια με πλατανι στη μεση ,ταβερνες κλπ
Στην Αχαια υπαρχει η λιμνη Τσιβλου κοντα στη Ζαρουχλα .Εχω ακουσει πολλους επαινους απο κοσμο ..εμενα προσωπικα ο Φενεος μου αρεσε περισσοτερο.
Επισης εχουμε μετα το χιονοδρομικο των Καλαβρυτων πηγαινοντας προς Μαζεικα (Κλειτορια) το γνωστο Σπηλαιο των Λιμνων στα Καστρια και του Πλανητερου -οπως ανεφεραν και παραπανω για πολυ νοστιμη πεστροφα και ωραιο φυσικο τοπιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.578
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom