Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλές διακοπές ρεύματος, στην επαρχία κρατάνε και πάνω από μια μέρα. Στην Αβανα αν εξαιρέσεις το Βεδαδο, που ειναι αραιες και σχετικά μικρές, μεγάλο πρόβλημα το Centro και η παλιά πόλη. Είχε διάγγελμα χτες με θέμα τις διακοπές ρεύματος ο πρόεδρος, δεν είπε κάτι αισιόδοξο, να το συνηθίσουμε μας είπαν. Πρόβλημα και στα καύσιμα, είναι πολυσχιδες το θέμα, είναι λίγο το πετρέλαιο, είναι παλιές και χαλάνε οι μονάδες παραγωγής ρεύματος, πρόβλημα στις μετακινήσεις, έτσι θα πάει όλο το καλοκαίρι, τουλάχιστον.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακυρώθηκε το καρναβάλι του Σαντιάγο,λόγω έλλειψης καυσίμων.

EMILY9

Member
Καλησπέρα σας ,
Ταξιδεύω τέλος Ιουλίου για Κουβά και ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το νόμισμα ..Αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχω cash τα λεφτά που θα φέρω μαζί μου και σε ποια μέρη πληρώνω μόνο με κάρτα ; Επιπλέον , οι τιμές γενικά αυξήθηκαν όσο αφορά φαγητό και ποτό ;

Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
  • Έχω μάθει ότι τα δύο νομίσματα της Κούβας ενώθηκαν και υπάρχει ένα μόνο με αναλογία 1 ευρώ 25 πέσος (εθνικό πέσος cup) στην τράπεζα. Στην συναλλαγή του δρόμου η αναλογία είναι πολύ καλύτερη αλλά θέλει προσοχή. Μια καλή συναλλαγή μπορεί να γίνει με τους ιδιοκτήτες των ενοικιαζόμενων δωματίων.
  • Το μετατρέψιμο πέσος (cuc) έχει καταργηθεί. Το νόμισμα έχει αναπαραστάσεις με αγάλματα και κτήρια, το εθνικό πέσος cup έχει αναπαραστάσεις με ήρωες της Κούβας. Στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις τις εικόνες για να μην ξεγελαστείς.
  • Σε κάποιες τουριστικές περιοχές (Varadero) και σε καλά εστιατόρια μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα αλλά καλό είναι να έχεις και μετρητά (σε 20-10-5 ευρώ) και να ανταλλάσσεις λίγα λίγα.
  • Υπάρχει κίνδυνος να μην λειτουργούν τα ΑΤΜ ή να υπάρχει ασύμφορη συναλλαγή.
  • Πούρα, Ρούμι, Δωμάτια και μεγάλες αποστάσεις με ταξί πληρώνεις σε ευρώ.

Τις παραπάνω πληροφορίες τις έχω συγκεντρώσει αφού ταξιδεύω και εγώ για Κούβα τον Αύγουστο. Ο Γιώργος (Yorgos) μέλος και καλός φίλος μπορεί αν θέλει να επιβεβαιώσει ή και να συμπληρώσει τα παραπάνω.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας ,
Ταξιδεύω τέλος Ιουλίου για Κουβά και ήθελα να ρωτήσω τι γίνετε με το νόμισμα ..Αν κατάλαβα καλά πρέπει να έχω cash τα λεφτά που θα φέρω μαζί μου και σε ποια μέρη πληρώνω μόνο με κάρτα ; Επιπλέον , οι τιμές γενικά αυξήθηκαν όσο αφορά φαγητό και ποτό ;
Αυτό που αυξήθηκε είναι οι τιμές στα λιγοστά πια δημόσια μπαρ και ξενοδοχεία που δεν είχαν λάβει υπόψη την ισοτιμία της μαύρης αγοράς, οπότε έπαιρνες δωμάτιο σε πενταστερο με 22 ευρώ και έτρωγες αστακό με 3,5 αν άλλαζες χρήματα στη μαύρη και πλήρωνες μετρητοίς. Αυτό τελείωσε. Κατά τα λοιπά οι τιμές είναι ίδιες. Απαραίτητη πλέον η πιστωτική, διότι σε ξενοδοχεία, εμπορικά στο βαραδερο, εκδρομές κλπ δε δέχονται πια μετρητά.

Ο,τι είπε ο από πάνω είναι ακριβές.

amerissab

New Member
Καλημέρα σε όλους!!Ταξιδεύουμε για Κούβα με γκρουπ τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη, εχθες είδαμε ένα ενημερωτικό βίντεο σε σχέση με το ταξίδι μας κι έχουμε λίγο απογοητευτεί. Αυτό που μας τρόμαξε περισσότερο είναι ότι μας είπαν για πολύ πολύ ζέστη και βροχές. Αν έχει πάει κανείς τέτοια περίοδο αν μπορεί ας γράψει δύο λόγια...:rolleyes-80::rolleyes-80:

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους!!Ταξιδεύουμε για Κούβα με γκρουπ τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη, εχθες είδαμε ένα ενημερωτικό βίντεο σε σχέση με το ταξίδι μας κι έχουμε λίγο απογοητευτεί. Αυτό που μας τρόμαξε περισσότερο είναι ότι μας είπαν για πολύ πολύ ζέστη και βροχές. Αν έχει πάει κανείς τέτοια περίοδο αν μπορεί ας γράψει δύο λόγια...:rolleyes-80::rolleyes-80:
Ζέστη έχει, αλλά πως θα πάτε στην Καραϊβική χωρίς ζεστη; Δε γίνεται πάντως να πηγαίνει κάποιος στα ελληνικά νησιά Ιούλιο και Αύγουστο και να του φαίνεται πολλή η ζέστη των 32-33βαθμων μάξιμουμ που έχει η Κούβα. Υγρασία ναι, μπόλικη και στην αρχή αν δεν το έχεις ξαναζήσει είναι ιδρωτικό , αλλά μερικά εκατομμύρια πάνε διακοπές στην Καραϊβική τέτοια εποχή.

Βροχες μπορεί και να έχει, συνήθως μια ωρίτσα το απόγευμα, μπορεί και να βρέξει και τρεις ώρες, μπορεί και καμιά, παρότι είμαστε στη βροχερή περίοδο τώρα έχει να βρέξει μέρες.

Nikos7

Member
Μην απογοητεύεστε καθόλου.Μολις γυρίσαμε από Μεξικό και πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν με την Κούβα.Εριχνε μία βροχή το απόγευμα για μισή με μία ώρα το πολύ κι όχι κάθε μέρα.Απο τις 15 μέρες που κάτσαμε έβρεξε τις 5 μέρες κι αν!!!Ζέστη υποφερτή αλλά ναι υγρασία είχε αρκετή.Απλα κάνεις ένα ντουζακι παραπάνω όταν γυρνάς στο δωμάτιο!!!Ο καιρός πλέον έχει τρελαθεί παντού όπως βλέπεις φίλε μου όπως και εδώ στην Ελλάδα οπότε είναι και θέμα τύχης!!! Οπότε έχε θετική σκέψη και ενέργεια και θα περάσεις υπέροχα στη μαγική Κούβα!!! Εμείς είχαμε περάσει φοβερά στην Κούβα πριν 2μιση χρόνια και σου εύχομαι το ίδιο!!!

nasiapap

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα από Κούβα. Είμαστε δυο εβδομάδες εδώ και έχει βρέξει 4 φορές αν δεν κάνω λάθος για ελάχιστα το απόγευμα. Είναι υπέροχα, μην το χάσετε αυτό το ταξίδι! Κι εγώ ήμουν προβληματισμένη για τον καιρό πριν έρθουμε αλλά καμία σχέση με ό,τι φανταζομουν. Δε μας χάλασε σε καμία περίπτωση το πρόγραμμα και τα σχέδια. Η ζέστη ωστόσο και η υγρασία ναι είναι έντονες. Την πρώτη φορά που βγήκαμε βόλτα έπαθα ένα σοκ😂 το συνηθίζεις, δεν είναι κάτι! Και να σου πω και την αλήθεια προτιμώ την ζέστη έξω παρά τον παγετό που έχει μέσα στα μαγαζιά με τα κλιματιστικά στους 16 βαθμούς! Είναι υπέροχο ταξιδι, δε θέλουμε να φύγουμε!

amerissab

New Member
Παιδιάα ευχαριστώ πολύ πολύυ για τις απαντήσεις σας!!!!!Δεν φαντάζεστε πόσο ανακουφιστήκαμε!!!!!! Εύχομαι σε όλους όπου κι αν είστε να περνάτε καλά!!!!Και θα επανέλθω μετά το ταξίδι μας για εντυπώσεις!!!Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ!!!!!!:):):)

go2dbeach

Member
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δεν έχω πάει, αλλά εμένα θα με τρόμαζε πιο πολύ οτι είναι η εποχή των τυφώνων, παρά η ζέστη και οι βροχές. Ελπίζω να είστε τυχεροί και να περάσετε τέλεια!

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε πολλά μέρη που υποτίθεται πως είναι υποχρεωτικό να πληρώνεις με κάρτα, οι ίδιοι οι εργαζόμενοι σου προτείνουν να πληρώσεις με μετρητά, οπότε αν έχεις αλλάξει χρήματα στο δρόμο, πληρώνεις το 1/4.

Το ευρώ είναι ξανά πάνω από τα 100 πέσος.

Καμία υποχρέωση χρήσης μάσκας πλέον, ούτε και σε κλειστούς χώρους, πλην νοσοκομείων και αεροδρομίων.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.453
Μέλη
37.268
Νεότερο μέλος
AntwnisP

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα