Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πένθος, κλειστά τα κλαμπ, μουσική κλπ. Αρκετοί αγνοουμενοι και τραυματίες κάκιστη ποιότητα αέρα στο Ματανσας. Και βέβαια τεράστια ζημιά για την τροφοδοσία ενέργειας που ήδη είναι σε τραγικά επίπεδα. Χτεσινες φωτογραφίες που πέρασα από κει.
 

Attachments

mar skar

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα!! Να ρωτήσω επειδή παω Κούβα μετά από Κολομβία θα εχω θεμα μετα (πτήση επιστροφής)στο αεροδρόμιο με καφέδες απο Κολομβία? Επίσης ο χυμα καφές ξέρει κανείς αν περναει απο Κούβα για Ελλάδα? Ευχαριστωω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν επιτρέπεται να φέρεις τιποτε μη συσκευασμένο
 

mar skar

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Δεν επιτρέπεται να φέρεις τιποτε μη συσκευασμένο
Άρα δε θα εχω θέμα με τους συσκευασμένους! Για τον χύμα ρώτησα γιατί ενας φίλος που είναι ήδη Κούβα αγόρασε καφέ απο το Βινιαλες αλλά ήταν χύμα και δεν ξέρουμε αν θα μας τον περάσουν στην επιστροφή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άρα δε θα εχω θέμα με τους συσκευασμένους! Για τον χύμα ρώτησα γιατί ενας φίλος που είναι ήδη Κούβα αγόρασε καφέ απο το Βινιαλες αλλά ήταν χύμα και δεν ξέρουμε αν θα μας τον περάσουν στην επιστροφή!
Δεν επιτρέπεται να μπει στην ευρωπαϊκή ένωση αν δεν είναι συσκευασμενος.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το γράφω εδώ γτ δεν ξέρω αν ανήκει σε κάποιο thread.
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει έλλειψη στα πούρα Κουβάς εδώ Ελλάδα. Σε αρκετά καταστήματα βρίσκεις από άλλες χώρες αλλά από Κούβα δύσκολα. Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό?
Και αν έχουμε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα από θέμα ποικιλίας, τιμών για πούρα Κουβάς θα ήτανε καλό tip!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το γράφω εδώ γτ δεν ξέρω αν ανήκει σε κάποιο thread.
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει έλλειψη στα πούρα Κουβάς εδώ Ελλάδα. Σε αρκετά καταστήματα βρίσκεις από άλλες χώρες αλλά από Κούβα δύσκολα. Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό?
Και αν έχουμε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα από θέμα ποικιλίας, τιμών για πούρα Κουβάς θα ήτανε καλό tip!
Εδώ και 1 περίπου χρόνο (ίσως και παραπάνω) υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Τώρα φταίει η πανδημία, φταίει κάτι άλλο, δε γνωρίζω (φήμες λένε για Κινέζους που μπήκαν δυναμικά στη habanos, δε ξέρω αν αυτό επηρέασε και πώς). Πάντως έχουν εκτοξευτεί οι τιμές (σε κάποια πούρα x4-5) των πούρων Αβάνας. Προσωπικά βρήκα κάτι ελάχιστα στο Βερολίνο και κατιτίς περισσότερο στη Βιέννη. Και μην διανοηθείτε να αγοράσετε online, το τελωνείο παραμονεύει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ και 1 περίπου χρόνο (ίσως και παραπάνω) υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Τώρα φταίει η πανδημία, φταίει κάτι άλλο, δε γνωρίζω (φήμες λένε για Κινέζους που μπήκαν δυναμικά στη habanos, δε ξέρω αν αυτό επηρέασε και πώς). Πάντως έχουν εκτοξευτεί οι τιμές (σε κάποια πούρα x4-5) των πούρων Αβάνας. Προσωπικά βρήκα κάτι ελάχιστα στο Βερολίνο και κατιτίς περισσότερο στη Βιέννη. Και μην διανοηθείτε να αγοράσετε online, το τελωνείο παραμονεύει.
Έχουν αυξηθεί όντως οι τιμές στο βαθμό που λες, ίσως γι αυτό κάποιοι εισαγωγείς μα έχουν κάνει πίσω.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχουν αυξηθεί όντως οι τιμές στο βαθμό που λες, ίσως γι αυτό κάποιοι εισαγωγείς μα έχουν κάνει πίσω.
Άρα αναμένουμε μέχρι νεωτέρας. Μας ενημερώνεις εφόσον υπάρξει κάποιο νέο.
 

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Γεια σε όλους!

Κλείσαμε επιτέλους για Κούβα για τον Ιανουάριο με aircanada. Λίγο κουραστική πτήση καθώς έχει δύο ανταποκρίσεις αλλά κλείσαμε με 520€ το άτομο με χειραποσκευη.

Έχω διαβάσει σχόλια και ιστορίες από αρκετά χρόνια πριν και μετά από πολύ πίεση - του στυλ θέλω να πάω παντού - έχω καταλήξει στο εξής πρόγραμμα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαστε δυο άτομα και λόγω έλλειψης βενζίνης δεν θα πάρουμε αμάξι όπως σχεδιάζαμε αρχικά. Οπότε θα ήθελα να μου πείτε και αν όλα αυτά που θέλουμε να δούμε βγαίνουν χρονικά με τη χρήση μέσων. Δεν μας πειράζει να ταξιδεύουμε και βράδυ αν είναι εφικτό.

Λοιπόν
17/01: φθάνουμε αργά το βράδυ Αβάνα
18 - 21: Havana (4μερες)
22-23: Viniales (2μερες)
24: Santa Clara & Remedios (με διαμονή; )
25: Cienfuegos (με διαμονή; )
26-27: Τrinidad (2μερες)
28: Camaguey & Jardines del Rey (με διαμονή; )
29: Μatansas (με διαμονή; )
30-31: Varadero (2μερες)
1-2/02: Havana (2μερες)
03/02: νωρίς το πρωί πτήση επιστροφής

Με πίκρα έβγαλα το ανατολικό κομμάτι με Santiago de cuba, baracoa κτλ. Καλή ή κακή απόφαση;

Επίσης κάποιες απορίες έξτρα

- Πετάμε με airCanada που διάβασα ότι μετά το Τορόντο σου δίνουν βίζα, αξίζει να πάρω από κάποιον από εδώ βίζα με αυτό το τρόπο ή να πάρω συνδυαστικά με ασφάλεια;
- Ποια ταξιδιωτική ασφάλεια χρησιμοποιείται εσείς;
- Διάβαζα παντού να πάρουμε νερά. Αξίζει να πάρω κάτι που να φιλτράρει απλά το νερό βρύσης;
- Πόσα μετρητά να φέρω από Αθήνα για 16 μέρες; Είδα ότι με τα ατμ είναι λίγο ζορικα τα πράγματα
- Πόσα χρήματα προτείνετε να αλλάξουμε μόλις φτάσουμε; Και αυτό στο αεροδρόμιο ή μέσα στην Αβάνα;
-Είναι πολύ νωρίς θεωρείται για να αρχίσω να κλείνω casas? Αυτά για την ώρα

Με έχουν βοηθήσει απίστευτα τα σχόλια σας μέχρι τώρα και όσο περνάει ο καιρός θα επανέρχομαι με περισσότερες απορίες 😀

Ευχαριστώ πολύυυ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κλείσαμε επιτέλους για Κούβα για τον Ιανουάριο με aircanada. Λίγο κουραστική πτήση καθώς έχει δύο ανταποκρίσεις αλλά κλείσαμε με 520€ το άτομο με χειραποσκευη.
Έχω πολύ καιρό να δω τέτοια τιμή, εύγε.
Είμαστε δυο άτομα και λόγω έλλειψης βενζίνης δεν θα πάρουμε αμάξι όπως σχεδιάζαμε αρχικά
Δεν ξέρουμε πώς θα είναι η κατάσταση τότε, αλλά μάλλον σοφή απόφαση.

17/01: φθάνουμε αργά το βράδυ Αβάνα
18 - 21: Havana (4μερες)
22-23: Viniales (2μερες)
24: Santa Clara & Remedios (με διαμονή; )
25: Cienfuegos (με διαμονή; )
26-27: Τrinidad (2μερες)
28: Camaguey & Jardines del Rey (με διαμονή; )
29: Μatansas (με διαμονή; )
30-31: Varadero (2μερες)
1-2/02: Havana (2μερες)
03/02: νωρίς το πρωί πτήση επιστροφής
Πολύ καλό είναι.
Δεν προλαβαίνεις όμως Jardines del Rey. Επίσης από Vinales ίσως συμφέρει πρώτα Cienfuegos, μετά Τρινιδάδ, μετά Καμαγουέι (αν πάτε) κι έπειτα τη Σάντα Κλάρα, στο δρόμο για Ματάνσας, που εμένα μου αρέσει πολύ.
Με πίκρα έβγαλα το ανατολικό κομμάτι με Santiago de cuba, baracoa κτλ. Καλή ή κακή απόφαση;
Ειδικά χωρίς αμάξι, δε γινόταν αλλιώς.


- Πετάμε με airCanada που διάβασα ότι μετά το Τορόντο σου δίνουν βίζα, αξίζει να πάρω από κάποιον από εδώ βίζα με αυτό το τρόπο ή να πάρω συνδυαστικά με ασφάλεια;
Οι Καναδοί πάντα έδιναν βίζα στο αεροσκάφος, αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζουν να το κάνουν. Επίσης, με δεδομένο ότι είσαι connection, ίσως αξίζει να την έχεις από πριν ώστε να εξασφαλίσεις επιιβίβαση, κάποιες αεροπορικές τη θεωρούν προαπαιτούμενο, θα την έπαιρνα συνδυαστικά με την ασφάλεια.
- Διάβαζα παντού να πάρουμε νερά. Αξίζει να πάρω κάτι που να φιλτράρει απλά το νερό βρύσης;
Είναι αλήθεια ότι κάποιες φορές είναι κουραστική η αναζήτηση εμφιαλωμένου νερού. Αλλά δεν έχει νόημα να φέρεις από την Ελλάδα, άλλωστε όσα και να φέρεις δε θα φτάσουν. Το χειρότερο σενάριο είναι να σου βράζουν νερό οι ιδιοκτήτες των σπιτιών σου, άλλωστε κι αυτοί το ίδιο κάνουν για τους εαυτούς τους.

- Πόσα μετρητά να φέρω από Αθήνα για 16 μέρες; Είδα ότι με τα ατμ είναι λίγο ζορικα τα πράγματα
Όπως είναι τώρα η κατάσταση, ξέχνα τα ΑΤΜ. Φέρε αρκετά περισσότερα από όσα πιστεύεις ότι θα ξοδέψεις. Λογικά με 100€/μέρα είσαι πάνω από ΟΚ, εγώ θα έφερνα τα διπλά να είμαι σίγουρος.

- Πόσα χρήματα προτείνετε να αλλάξουμε μόλις φτάσουμε; Και αυτό στο αεροδρόμιο ή μέσα στην Αβάνα;
Αυτή τη στιγμή, με την επίσημη ισοτιμία να είναι σχεδόν όσο και η ανεπίσημη, δεν υπάρχει λόγος αλλαγής στη μαύρη αγορά. Δυστυχώς ακόμη τα σημεία συναλλάγματος είναι λίγα στις πόλεις, οπότε ξεκίνα αλλάζοντας από το αεροδρόμιο. Αλλά μέχρι το Γενάρη κανείς δεν ξέρει.
-Είναι πολύ νωρίς θεωρείται για να αρχίσω να κλείνω casas? Αυτά για την ώρα
Προσωπικά θα έκλεινα μόνο Αβάνα, τα υπόλοιπα πιο κοντά στην ημερομηνία. Δεν ξέρουμε πώς θα εξελιχθεί και η προς το παρόν πολύ υποτονική τουριστική κίνηση, παρότι ο Γενάρης είναι high season, με τα ως τώρα δεδομένα δε βλέπω καμία ανάγκη βιασύνης.

[/QUOTE]
 

Eleni Mis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στην παρεα! Πηγαίνουμε στην Κουβα 8-16/9 και θα θέλαμε κάποιες πληροφορίες.
Τι ισχύει με την ισοτιμία συναλλαγματός.
Επίσης με ποιους τροπους μπορούμε να πάμε απο την Αβάνα στο Τρινιδάδ όπου θα μείνουμε ένα βράδυ και μετα από το Τρινιδάδ στο Βαραδέρο (2 βράδια) και από Βαραδέρο για Αβανα, εκτος απο το Viazul, έχουμε ακούσειγια τα shared taxi, είναι καλές οι τιμές και πως τα βρίσκουμε;
Επιπλέον θα θέλαμε να ρωτήσουμε πως πηγαίνουμε ημερήσιες οργανωμένες εκδρομές απο την Αβάνα π.χ. στο Βινιαλες; Υπάρχουν γραφεία που τις οργανώνουν; Έχετε να προτείνετε και καποια άλλη εκδρομή;
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων και ειδικά τον @Yorgos για τις πολύτιμες πληροφορίες του!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom