Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μολις γυρισα απο Κουβα, θελω τοσο πολυ να γραψω μια ταξιδιωτικη ιστορια γιατι εμαθα τοσο πολλα πραγματα και δε μπορω επειδη δεν εχω ακομη το δικαιωμα στο φορουμ..ξενερα τρελη!
Πας Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε Εξέλιξη και πατάς Νέο Θέμα.
Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα, πες.
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Παιδιά καλημέρα... θέλω να ρωτήσω κάτι.... (κλασσικά)... Θα πάμε Κούβα αλλά πρώτα θα είμαστε σε άλλη χώρα. Θα έχουμε το drone μαζί μας (έτσι λέμε τουλάχιστον!!!). Ξέρω ότι στην Κούβα απαγορεύονται... Ξέρει κάποιος πόσο στοιχίζει να μείνει το drone στο αεροδρόμιο για περίπου μία εβδομάδα μέχρι την μέρα που θα φεύγουμε??? Ξέρω ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία αλλά προσπαθώ να αλλάξω γνώμη του άντρα μου και να μην το πάρουμε....αλλά....ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ.... Ήθελα να ξέρω το κόστος και εάν ζητάνε κάποιο έγγραφο επιπλέον. Ελπίζω να το γυρνάνε σώο και ασφαλές...!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά καλημέρα... θέλω να ρωτήσω κάτι.... (κλασσικά)... Θα πάμε Κούβα αλλά πρώτα θα είμαστε σε άλλη χώρα. Θα έχουμε το drone μαζί μας (έτσι λέμε τουλάχιστον!!!). Ξέρω ότι στην Κούβα απαγορεύονται... Ξέρει κάποιος πόσο στοιχίζει να μείνει το drone στο αεροδρόμιο για περίπου μία εβδομάδα μέχρι την μέρα που θα φεύγουμε??? Ξέρω ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία αλλά προσπαθώ να αλλάξω γνώμη του άντρα μου και να μην το πάρουμε....αλλά....ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ.... Ήθελα να ξέρω το κόστος και εάν ζητάνε κάποιο έγγραφο επιπλέον. Ελπίζω να το γυρνάνε σώο και ασφαλές...!!!!
3,5 cuc την ημέρα συν 2% της αρχικής αξίας αγοράς του . Δε συνιστώ να το φέρετε ΚΑΘΟΛΟΥ, εκτός των άλλων είναι και αδίκημα η εισαγωγή του στη χώρα, μπορεί να μπλεξετε, δεν είναι απλά το πρόστιμο.
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
3,5 cuc την ημέρα συν 2% της αρχικής αξίας αγοράς του . Δε συνιστώ να το φέρετε ΚΑΘΟΛΟΥ, εκτός των άλλων είναι και αδίκημα η εισαγωγή του στη χώρα, μπορεί να μπλεξετε, δεν είναι απλά το πρόστιμο.
Και εγώ αυτό λέω. Απλά θα είμαστε αλλού πριν... Για εκεί το θέλουμε. Όχι για την Κούβα... Και που ξέρουν την αρχική αξία της αγοράς του;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εγώ αυτό λέω. Απλά θα είμαστε αλλού πριν... Για εκεί το θέλουμε. Όχι για την Κούβα... Και που ξέρουν την αρχική αξία της αγοράς του;;;
Σε ρωτάνε. Αν αυτό που δηλώσεις δεν τους αρέσει, βάζουν ο,τι νομίζουν αυτοί. Αν δηλώσεις πολύ χαμηλή τιμή, τότε διατρέχεις τον κίνδυνο να "εξαφανιστεί" όσο μένει στο αεροδρόμιο και ως αποζημίωση να πάρεις το γελοίο ποσό που δηλωσες, η αλλιώς το τρίτο το μακρύτερο. Δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να θέλει να μπλέξει με το τελωνείο της Κούβας, trust me.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης εκτός από ενοικίαση αυτοκινήτου ? Δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης και τα λεωφορεία από ότι διάβασα είναι λίγο (πολύ?) ταλαιπωρία.
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κλείσεις αυτοκίνητο μαζί με οδηγό ? Και αν ναι πόσο (περίπου) μπορεί να κοστίζει. Υπάρχει περίπτωση εκεί που θα κλείσουμε σπίτι κάποιος να έχει αυτοκίνητο και να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης εκτός από ενοικίαση αυτοκινήτου ? Δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης και τα λεωφορεία από ότι διάβασα είναι λίγο (πολύ?) ταλαιπωρία.
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κλείσεις αυτοκίνητο μαζί με οδηγό ? Και αν ναι πόσο (περίπου) μπορεί να κοστίζει. Υπάρχει περίπτωση εκεί που θα κλείσουμε σπίτι κάποιος να έχει αυτοκίνητο και να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά ?
Τα λεωφορεία δεν είναι ταλαιπωρία, στην ώρα τους είναι και αξιοπρεπεστατα.

Οδηγός με αμάξι θα σας στοιχίσει πολύ, μίνιμουμ 150 την ημέρα, ανάλογα τα χιλιόμετρα που θα κάνετε μπορεί και 250.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης εκτός από ενοικίαση αυτοκινήτου ? Δεν έχουμε δίπλωμα οδήγησης και τα λεωφορεία από ότι διάβασα είναι λίγο (πολύ?) ταλαιπωρία.
Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να κλείσεις αυτοκίνητο μαζί με οδηγό ? Και αν ναι πόσο (περίπου) μπορεί να κοστίζει. Υπάρχει περίπτωση εκεί που θα κλείσουμε σπίτι κάποιος να έχει αυτοκίνητο και να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά ?
ουτε και εμείς νοικιάσαμε όλες οι διαδρομές ΗAVANA-VINIALES, VINIALES-TRINIDAD, TRINIDAD-CIENFUEGOS, CIENFUEGOS-SANTA CLARA, SANTA CLARA- HAVANA, γίνανε με την Viazul και στοίχεισαν το ένα τρίτο για 2άτομα από ότι θα στοίχειζε η ενοικιαση ενός αυτοκινήτου. Όπως είπε και ο Yorgos είναι αξιοπρεπέστατα και στην ώρα τους. Από όλες τις διαδρομές είχαμε μια μόνο καθυστέρηση όπου φρόντισαν να το καλύψουν βαζοντας μας σε ένα άλλο λεοφωρείο για να μην περιμένουμε πολύ. Βέβαια όλα τα εισητήρια ήταν κλεισμένα από το internet κανα μήνα πρίν και έπρεπε να ήμαστε στο σταθμό των λεοφωρείων καμια ωριτσα πρίν για την επιβεβαίωση της κράτησης. Όσοι είχαμε κλείσει είχαμε και προταιραιότητα εννοείται. Το site της viazul http://www.viazul.com/ . Επίσης υπάρχει και η trans tour αλλά δεν γνωρίζω πως και αν μπορείς από εδώ να κλείσεις με αυτήν.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εμεις παντως πανω απο 150 δε δωσαμε καμια φορα κ αυτο παλι για αρκετα μεγαλες αποστασεις...
Βεβαια απο αλλους ειχα ακουσει κατι εξωφρενικες τιμες οποτε αρχιζω να πιστευω οτι ημασταν απλα κωλοφαρδοι!!!:rolleyes:
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τα λεωφορεία δεν είναι ταλαιπωρία, στην ώρα τους είναι και αξιοπρεπεστατα.

Οδηγός με αμάξι θα σας στοιχίσει πολύ, μίνιμουμ 150 την ημέρα, ανάλογα τα χιλιόμετρα που θα κάνετε μπορεί και 250.
Δεν εννοουσα απο αποψη ποιοτητας. Απο θεμα ωρων εννοουσα το "ταλαιπωρια"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom