Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Κοιτα το λεωφορειο ακολουθει το στανταρ δρομολογιο τ.. Το ταξι κανονιζεις εσυ τι ωρα θα ξεκινησεις, απο που θα σε παρει, τπυ λες να κανει στασεις για φωτο η για να επισκεφτεις καποιο αξιοθεατο κ να σε περιμενει.. Απο κει κ περα ειναι δικια σ επιλογη..
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Δεν εννοουσα απο αποψη ποιοτητας. Απο θεμα ωρων εννοουσα το "ταλαιπωρια"
από θέμα ωρών μπορείς να μπεις στο site και να δείς τι σε βολεύει ..
όλα εξαρτώνται όταν ταξιδέυεις και από το μπατζετ έτσι???
ας πούμε ότι 150cuc/euro μπορεί να μην ακούγονται πολλά για μια μεγάλη διαδρομή αλλά αν σκεφτείς ότι εμεις καναμε όλες αυτές τις διαδρομές δυο άτομα με αυτά τα λεφτά τότε είναι πολλά. Εγω ας πούμε θα προτιμούσα να "ταλαιπωρηθώ" λίγο παραπάνω αλλά να ξοδέψω την διαφορά αυτήν καπου αλλού π.χ να δω ή να κάνω κάτι παραπάνω. Βγάλε το προγραμμά σου και κρίνε για το τι σε βολεύει..ρίξε μια ματιά στις ώρες δεν χάνεις κατι
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας,
έχω αρκετές απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Κούβα που σχεδιάζω για το ερχόμενο Πάσχα (2 βδομάδες) !

1. Όσο το έψαξα για το θέμα της διαμονής, απ' ότι είδα αξίζει να μείνω σε σπίτι ντόπιων (casa particulares), θα ήθελα την άποψη σας και αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιο official site γιατί απ' ότι είδα, έχει πάρα πολλά και δεν ξέρω από ποιο να κλείσω. Επίσης, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο θα με διευκολύνατε :) !

2. Όσον αφορά το θέμα των πληρωμών για διαμονή/αυτοκίνητο. Χρειάζεται πιστωτική κάρτα για να κάνει κάποιος κράτηση σε σπίτι ντόπιων/αυτοκίνητο, ή απλά την κάνεις και πληρώνεις εκεί μετρητά?

3. Βρήκα εισιτήρια γύρω στα 700 ευρώ με agean και aircanada και έχω την εξής απορία. Αν υπάρξει κάποια σημαντική καθυστέρηση σε ενδιάμεσο σταθμό και χάσεις την πτήση για τον τελικό προορισμό,τι γίνεται? Έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον, και αν ναι τι μπορείς να κάνεις σε αυτήν την περίπτωση, γνωρίζει κανείς?

4. Και τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει αν χρειάζεται να έχω κλείσει δωμάτιο πριν βγάλω visa? Απ' ότι ξέρω πρέπει να βγάλω αεροπορικά πρώτα και μετά βγάζω κανονικά visa, σωστά?

Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,
αν ταξιδεψεις με AIR CANADA ΜΗΝ κάνεις το λάθος και βγάλεις visa από Ελλάδα! Μέσα στο αεροπλάνο σου δίνουν οι αεροσυνοδοί την visa χωρίς έξτρα χρήματα! Ταξιδέψαμε με AIRCANADA πριν ένα μήνα για Αβάνα οπότε η πληροφορία που σου δίνω είναι εγκυρότατη. Στο κάζα που μείναμε εμείς (εξαιρετικό διαμέρισμα μόνο για 2 άτομα-ζευγάρι ) πληρώσαμε μετρητά. Αυτοκίνητο αποφύγαμε να νοικιάσουμε

Κοιτα το λεωφορειο ακολουθει το στανταρ δρομολογιο τ.. Το ταξι κανονιζεις εσυ τι ωρα θα ξεκινησεις, απο που θα σε παρει, τπυ λες να κανει στασεις για φωτο η για να επισκεφτεις καποιο αξιοθεατο κ να σε περιμενει.. Απο κει κ περα ειναι δικια σ επιλογη..
VISA Όσοι ταξιδεψετε με AIR CANADA δεν χρειάζεται βα βγάλετε βίζα από Ελλάδα, σου την δίνουν δωρεάν οι αεροσυνοδοί στο αεροπλάνο !
 
Last edited by a moderator:

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Κοιτα το λεωφορειο ακολουθει το στανταρ δρομολογιο τ.. Το ταξι κανονιζεις εσυ τι ωρα θα ξεκινησεις, απο που θα σε παρει, τπυ λες να κανει στασεις για φωτο η για να επισκεφτεις καποιο αξιοθεατο κ να σε περιμενει.. Απο κει κ περα ειναι δικια σ επιλογη..
Και μιας που σε πέτυχα τώρα δεσποινίς μου, εσύ έχεις και μια ιστοριούλα να τελειώσεις ε????
χαχαχα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
VISA Όσοι ταξιδεψετε με AIR CANADA δεν χρειάζεται βα βγάλετε βίζα από Ελλάδα, σου την δίνουν δωρεάν οι αεροσυνοδοί στο αεροπλάνο !
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μη σε αφήσουν να πετάξεις από Αθήνα αν δεν επιδείξεις κουβανική βίζα στο τσεκιν στο Ελ. Βενιζέλος. Την προηγούμενη κιόλας εβδομάδα δεν άφηναν κανέναν να επιβιβαστεί χωρίς βίζα.

Για τα χρήματα των αυτοκινήτων, εξαρτάται το τι απόσταση κάνεις. Π.χ. 500 χιλιόμετρα με λιγότερα από 150-200€ δεν κάνεις. Βασικά το αν βολεύει το αυτοκίνητο ή όχι έχει να κάνει με το πού θέλετε να πάτε. Αν πάτε απλώς βινιαλες- Σιενφουεγος-τρινιδαδ που πάει άνετα η βιασουλ, μάλλον δεν έχει νόημα οικονομικά.

Αν θέλετε όμως να πάτε σε χωριουδάκια, να βγείτε εκτός του τουριστικού τριγώνου κλπ, είναι σχεδόν μονόδρομος.
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μη σε αφήσουν να πετάξεις από Αθήνα αν δεν επιδείξεις κουβανική βίζα στο τσεκιν στο Ελ. Βενιζέλος. Την προηγούμενη κιόλας εβδομάδα δεν άφηναν κανέναν να επιβιβαστεί χωρίς βίζα.

Για τα χρήματα των αυτοκινήτων, εξαρτάται το τι απόσταση κάνεις. Π.χ. 500 χιλιόμετρα με λιγότερα από 150-200€ δεν κάνεις. Βασικά το αν βολεύει το αυτοκίνητο ή όχι έχει να κάνει με το πού θέλετε να πάτε. Αν πάτε απλώς βινιαλες- Σιενφουεγος-τρινιδαδ που πάει άνετα η βιασουλ, μάλλον δεν έχει νόημα οικονομικά.

Αν θέλετε όμως να πάτε σε χωριουδάκια, να βγείτε εκτός του τουριστικού τριγώνου κλπ, είναι σχεδόν μονόδρομος.
Μια ερώτηση τότε στο αεροδρόμιο να λυθεί η απορία, και οι δυο εταιρίες είναι στο ίδιο γκρουπ και η μια δίνει δωρεάν την βίζα ,για ποιό λογο τότε να δώσεις 50 ευρώ περίπου (κόστος με αποστολή στην επαρχία ,όπου εμείς μένουμε συν την φωτογραφία)?
 
Last edited by a moderator:

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Και μιας που σε πέτυχα τώρα δεσποινίς μου, εσύ έχεις και μια ιστοριούλα να τελειώσεις ε????
χαχαχα...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ναι ναι... Θα γινει κι αυτο!!! Το ποτε να δω!!!
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Και μιας που σε πέτυχα τώρα δεσποινίς μου, εσύ έχεις και μια ιστοριούλα να τελειώσεις ε????
χαχαχα...
Η Κούβα ήταν μεγάλη εμπειρία.....! κάποια στιγμη θα γράψω την ιστορία μας! ειδικά στην επιστροφή η εμπειρία στο αεροδρόμιο ήταν από αγχωτική ως τρομακτική ( η προσωπική μας άποψη φυσικά ) απλά μην είστε στους τυχερούς που θα επθλεχθούν να περάσουν έξτρα έλεγχο !
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
500 χιλιόμετρα με λιγότερα από 150-200€ δεν κάνεις.
Χιλιομετρικες αποστασεις δε θυμαμαι αλλα ενδεικτικα καναμε

Βινιαλες- Σιενφουεγος: 150€ τα δυο ατομα με αλλαγη ταξι στην Αβανα (το ειχε συννενοηθει ο πρωτος ταξιτζης) κ πηγαμε κ στους κροκοδειλους κ τη lago de tesoro (μας περιμενε 2ωρες) κ μετα πηγαμε απο τον κολπο των χοιρων με στασεις για φωτο σε 2-3 σημεια κ αλλη μια ωρα σταση στο cueva de los peces για μπανιο κ καταληξαμε Σιενφουεγος. Βεβαια αυτο τον οδηγο τον καλοταισαμε να πω την αληθεια!!!

Τρινιδαδ- Ρεμεδιος: 80€ τα τεσσερα ατομα με 2ωρη σταση στη Σαντα Κλαρα.

Ρεμεδιος- Αβανα: 130€ τα τεσσερα ατομα κ περασαμε μια βολτα κ απο τις παραλιες playa del este για να τσεκαρουμε πως ειναι κ να αποφασισουμε που θα πηγαιναμε για μπανιο την επομενη..

Βεβαια ξαναλεω οτι γενικα μ ειπαν πως βρηκα πολυ καλες τιμες.. Δε ξερω τι παιζει γενικα.. Ας μας πει ο @Yorgos που ξερει καλυτερα..
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Όσον αφορά το 1, έψαξα και βρηκα διαφορα site, εχει κλεισει κανεις ποτε μεσω https://www.homestay.com/ ? Γενικα ειναι safe? Αποτι ειδα πληρωνεις ενα ποσο online και τα υπολοιπα cash, σωστα?
Μπες tripadvisor επέλεξε το casa που σου αρέσει και έλα σε επαφή με τον ιδιοκτήτη, πληρώνεις κατά την διαμονή (εγώ αυτό έκανα και μείναμε σ' ενα καταπληκτικό διαμέρισμα , όλο για εμας , στο Vedado )
 

Garyfallia

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Και εσύ τέκνο βρουτε δεν κατάλαβες την τρολλια.

Κιττεν, πάρε ενα ντεπονακι και μην αγχώνεσαι. Θα περάσεις τέλεια. Καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις
Πάρε μαζί σου , ότι θα έπαιρνες και σ'ενα νησί για σιγουριά, τα χάπια για τυχόν αλλεργίες, ένα ντεπον, ένα αντιδιαρροικό (μη τυχόν). Εσύ ξέρεις τι χρειάζεσαι, αλλά μην τρελλαινόμαστε .Φρόντισε να περάσεις καλά!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom