Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μια ερωτηση παρακαλω. Εχει λογικη η σκεψη το να παρουμε την Air Canada με σταση 20 ωρων στο Τοροντο για να φτασουμε ή φυγουμε απο το Holguin, αντι να κανουμε τον κυκλο της χωρας και να δουμε την Havana 2 φορες; Η καλυτερα να κανουμε το δευτερο και να μεινουμε στο varadero τις τελευταιες 1-2 μερες και να φυγουμε απο εκει για το HAV; Γλυτωνουμε ωρες στο λεωφορειο αλλα...

Ευχαριστω πολυ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια ερωτηση παρακαλω. Εχει λογικη η σκεψη το να παρουμε την Air Canada με σταση 20 ωρων στο Τοροντο για να φτασουμε ή φυγουμε απο το Holguin, αντι να κανουμε τον κυκλο της χωρας και να δουμε την Havana 2 φορες; Η καλυτερα να κανουμε το δευτερο και να μεινουμε στο varadero τις τελευταιες 1-2 μερες και να φυγουμε απο εκει για το HAV; Γλυτωνουμε ωρες στο λεωφορειο αλλα...

Ευχαριστω πολυ
Δεν το κατάλαβα, μπορείς να το γράψεις λίγο πιο αναλυτικά; Δηλαδή στην επιλογή της Air Canada πετάτε μια από την Αβανα και μια από το Ολγίν;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Δεν το κατάλαβα, μπορείς να το γράψεις λίγο πιο αναλυτικά; Δηλαδή στην επιλογή της Air Canada πετάτε μια από την Αβανα και μια από το Ολγίν;
Ακριβώς έτσι, σκεφτόμουν την λύση να πάμε Αβάνα και να φύγουμε από το Ολγιν ή αντίστροφα. Έτσι γλυτώνουμε τα παραπάνω λεωφορεία. Με την air Canada στα 550 ευρώ το άτομο . Έχει λογική ή όχι; Ευχαριστώ και πάλι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είναι κακή ιδέα. Οι δε 20 ώρες στο Τορόντο προσφέρονται για να δείτε την πόλη και να φάτε μέχρι θανάτου (απίστευτη ποικιλία). Θυμίζω ότι για να πετάξετε με τους Καναδούς χρειάζεστε την καναδέζικη ΕΤΑ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Δεν είναι κακή ιδέα. Οι δε 20 ώρες στο Τορόντο προσφέρονται για να δείτε την πόλη και να φάτε μέχρι θανάτου (απίστευτη ποικιλία). Θυμίζω ότι για να πετάξετε με τους Καναδούς χρειάζεστε την καναδέζικη ΕΤΑ.
Στα υπόψιν λοιπόν! Για άλλη μια φορά, ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!!
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
ρε παιδια να ρωτησω κατι;
Βλεπω στο airbnb αρκετα σπιτια να γραφουν Wifi
Τι ακριβως εννοουν ως wifi? Αφου οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα το internet στην Αβανα ειναι δυσευρετο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ρε παιδια να ρωτησω κατι;
Βλεπω στο airbnb αρκετα σπιτια να γραφουν Wifi
Τι ακριβως εννοουν ως wifi? Αφου οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα το internet στην Αβανα ειναι δυσευρετο
Προφανώς εννοούν κάτι σε τύπου WiFi extender.
Μου έτυχε σε σπίτι στο Σιενφουέγος, είχε πολύ καλό wifi αλλά έμπαινες με κάρτα φυσικά όπως στα δίκτυα στις πλατείες.
Τώρα δε ξέρω αν είναι ακριβώς extender, μιας και απ΄ότι έμαθα κεραίες τέτοιου τύπου σε σπίτια απαγορεύονται.
Ίσως είναι κοντά σε δημόσιο σημείο πρόσβασης.
Σε κάθε περίπτωση η κάρτα είναι απαραίτητη. Μιλάω πάντα για σπίτια Airbnb και δημόσιους χώρους. Δε ξέρω τι πολιτική επικρατεί στα μεγάλα ξενοδοχεία..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απογοητευμένος από την έλλειψη αυτοκινήτων στο havanauto , βρήκα μέσω της transgaviota που έχει γραφείο στο ξενοδοχείο Miramar. Την γνωρίζετε; Είναι safe η θα κλάψω τα 500€ ?
SAfe είναι, η εταιρεία του στρατού
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς εννοούν κάτι σε τύπου WiFi extender.
Μου έτυχε σε σπίτι στο Σιενφουέγος, είχε πολύ καλό wifi αλλά έμπαινες με κάρτα φυσικά όπως στα δίκτυα στις πλατείες.
Τώρα δε ξέρω αν είναι ακριβώς extender, μιας και απ΄ότι έμαθα κεραίες τέτοιου τύπου σε σπίτια απαγορεύονται.
Ίσως είναι κοντά σε δημόσιο σημείο πρόσβασης.
Σε κάθε περίπτωση η κάρτα είναι απαραίτητη. Μιλάω πάντα για σπίτια Airbnb και δημόσιους χώρους. Δε ξέρω τι πολιτική επικρατεί στα μεγάλα ξενοδοχεία..
Αυτό είναι, μάλλον.

Κάποια ελάχιστα σπίτια έχουν βάλει και νόμιμο ίντερνετ, αλλά το 90% το "κλέβει" με κεραίες νάνο, που απαγορεύονται, αλλά υπάρχουν (και κατάσχονται καθημερινώς).
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
ρε παιδια να ρωτησω κατι;
Βλεπω στο airbnb αρκετα σπιτια να γραφουν Wifi
Τι ακριβως εννοουν ως wifi? Αφου οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα το internet στην Αβανα ειναι δυσευρετο
Πάντα και παντού μόνο με κάρτα για να καταλάβεις το διάσημο national σου δίνει δωρεάν ίντερνετ μόνο για 24ωρες μετά μόνο με κάρτα!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα πάμε πάλι γιατί ξεχνιόμαστε: πολλά ΑΤΜ στην Κούβα καταπίνουν κάρτες και ελάχιστα δουλεύουν με ελληνικές ΑΤΜ.
 

nansy89

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!!!Διάβασα όλα τα σχόλια για την Κούβα..θα τα ξιδεψω 25 Νοεμβρίου κ ήθελα να ρωτήσω..να πάρω κατα βάση καλοκαιρινά ή κ χειμωνιάτικα??(πχ μπουφαν!!)
Επίσης,έχει να μου προτεινει κάποιος εστιατόρια κ γενικά μερη οπου υπαρχει καλό φαγητο στην Αβανα???Ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom