Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Chrisem

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχει κανεις ιδέα αυτή την στιγμή τι καιρό έχει στην Αβάνα αυτή? .
17 πετάω για κουβα κ από site βλέπω ότι βρέχει όλο το μήνα .. ισχύει ?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ημουν Αβανα 17 με 22
Μια μερα εβρεξε παρα πολυ για 2-3 ωρες το απογευμα. Τις υπολοιπες δεν ειχε βροχη. Ισως για 10-15 λεπτα μια μερα.
Αλλα εχει παρα πολυ ζεστη
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ναι εντάξει βροχούλα θα φας λογικά αλλά μην σε αγχώνει. Πέρισυ τέτοιο καιρό είχαμε πάει και εμείς. Είχε βροχές αλλά όχι και για να χαλαστείς!
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ναι! Έξω από την Αβάνα (κάμια ωρίτσα και βγάλε απόσταση) νομίζω Santa Maria αν θυμάμαι καλά και μετά μπάνιο και κατάδυση στον Κόλπο των Χοίρων! Αν θες να κάνεις κατάδυση είναι ιδανικά! Εύκολα νερά, είσοδος από στεριά, ψάρια και κοράλλια σε απίστευτα χρώματα και σχήματα! Α και με 20 ευρώ περίπου...
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν θες να κάνεις κατάδυση είναι ιδανικά! Εύκολα νερά, είσοδος από στεριά, ψάρια και κοράλλια σε απίστευτα χρώματα και σχήματα! Α και με 20 ευρώ περίπου...
Χτύπα κι άλλο... Μπορείς!! Το 2010 που είχα πάει δεν είχα μυηθεί στον κόσμο των καταδύσεων κ δεν το ειχα ψάξει...:cry:
 

koubeba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας!! :clap::clap:

Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για εμάς τις επίδοξες ταξιδιώτισσες :) Να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαστε μια παρέα που πάμε Κούβα και επειδή δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία από υπερατλαντικά ταξίδια, θα θέλαμε να ζητήσουμε τη συμβουλή σας. Πηγαίνουμε 8-17 Νοέμβρη και σχεδιάζουμε να μείνουμε σε Αβάνα-Βινιάλες-Σιεν Φουέγος - Τρινιδάδ. Σχετικά παρακάτω οι απόρίες μας:

1. Για ταξίδι 10 ημερών, πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή προορισμών ή θα είμαστε στο τρέξιμο;
2. Να κλείσουμε διαμονή για όλα τα μέρη ή casa particulares αρχικά για Αβάνα και μετά να μας προτείνει ο οικοδεσπότης τα επόμενα; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο site που εμπιστευόμαστε ιδιαιτέρως για booking?
3. Σχετικά με την μετακίνηση, δεδομένου ότι είμαστε 4 κορίτσια θα προτιμήσουμε ταξί. Θεωρείτε την παρουσία ξεναγού απαραίτητη; Οι συνεννοήσεις είναι εύκολες (πάμε και βρίσκουμε ένα ταξί και το κανονίζουμε πχ) ή πρέπει να το κλείσουμε εκ των προτέρων;

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων :)

:xalara::xalara::xalara::xalara:
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
1)Εγω εχω τον ταξιτζη μου απο το Σιενφουεγκος που με περιμενει παντα στο αεροδρομιο της Αβανας και του δινω 60 δολαρια.
Για Σιενφουεγκος- Αεροδρομιο Αβανας 50 δολαρια.
Ενοειται οτι τοσο κανει η κουρσα αν ειστε περισσοτερα ατομα θα το μοιραστειτε.

2)Με την Viazul δεν εχω ταξιδεψει ποτε,3 ωρες περιπου κανει το αυτοκινητο.

3)Τι δωρα θες να τους κανεις;Αν αξιζει θα το κρινεις εσυ το διαστημα που θα εισαι στα σπιτια τους.

4)Οι μουσικες της Κουβας ειναι φοβερες ειναι ευκαιρια να τις απολαυσεις.Δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου καποιο ροκ-μπαρ στην Αβανα οσες φορες εχω παει.Ας σου απαντησει καποιος πιο ειδικος.Για Σιενφουεγκος και τις περισσοτερες πολεις της επαρχιας δεν υπαρχει κατι εκτος αν τυχεις σε κανενα μεμονωμενο γεγονος.
Gambino καλησπέρα.

Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε και εμείς κάποιο τρόπο επικοινωνίας με τον ταξιτζή σου? Ψάχνω τρόπο να πάω από Σιενφουέγος στην Αβάνα σταματώντας ενδιάμεσα στη Φάρμα των Κροκοδείλων
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom