Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας!! :clap::clap:

Καταρχάς ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες για εμάς τις επίδοξες ταξιδιώτισσες
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Διάβασμα, διάβασμα και ξανά διάβασμα στο συγκεκριμένο τοπικ και γενικά στο φόρουμ. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες!

1. Για ταξίδι 10 ημερών, πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή προορισμών ή θα είμαστε στο τρέξιμο;
Εϊναι η ιδανική επιλογή. Στο τρέξιμο σίγουρα θα είστε τις μέρες εκτός Αβάνας, αλλά τηρουμένων αναλογιών δε γίνεται αλλιώς. Προσωπικά θα επέλεγα 5 Havana, 2 Vinales, 2 Trinidad, 1 Cienfuegos. Κάτι αντίστοιχο κάναμε κι εμείς, κόβοντας δυστυχώς το Vinales και προσθέτοντας το Remedios για να βγει πιο ορθολογικά και ξεκούραστα το πρόγραμμα.

2. Να κλείσουμε διαμονή για όλα τα μέρη ή casa particulares αρχικά για Αβάνα και μετά να μας προτείνει ο οικοδεσπότης τα επόμενα; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο site που εμπιστευόμαστε ιδιαιτέρως για booking?
Θα έλεγα μόνο Casa particulares, θα σας βγεί τσάμπα εφόσον είστε 4 άτομα. Μέσω Airbnb και όλα καλά.

3. Σχετικά με την μετακίνηση, δεδομένου ότι είμαστε 4 κορίτσια θα προτιμήσουμε ταξί. Θεωρείτε την παρουσία ξεναγού απαραίτητη; Οι συνεννοήσεις είναι εύκολες (πάμε και βρίσκουμε ένα ταξί και το κανονίζουμε πχ) ή πρέπει να το κλείσουμε εκ των προτέρων;
Αυτό είναι και το πιο περίπλοκο κομμάτι. Λογικά μιλάς για τις μέρες εκτός Αβάνας. Αυτό που θα έκανα είναι να κλείσω οδηγό με νοικιασμένο αμάξι, που θα εκτελεί και χρέη ξενάγησης. Υπάρχουν Κουβανοί που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά.
 
Last edited:

koubeba

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Διάβασμα, διάβασμα και ξανά διάβασμα στο συγκεκριμένο τοπικ και γενικά στο φόρουμ. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες!



Εϊναι η ιδανική επιλογή. Στο τρέξιμο σίγουρα θα είστε τις μέρες εκτός Αβάνας, αλλά τηρουμένων αναλογιών δε γίνεται αλλιώς. Προσωπικά θα επέλεγα 5 Havana, 2 Vinales, 2 Trinidad, 1 Cienfuegos. Κάτι αντίστοιχο κάναμε κι εμείς, κόβοντας δυστυχώς το Vinales και προσθέτοντας το Remedios για να βγει πιο ορθολογικά και ξεκούραστα το πρόγραμμα.



Θα έλεγα μόνο Casa particulares, θα σας βγεί τσάμπα εφόσον είστε 4 άτομα. Μέσω Airbnb και όλα καλά.



Αυτό είναι και το πιο περίπλοκο κομμάτι. Λογικά μιλάς για τις μέρες εκτός Αβάνας. Αυτό που θα έκανα είναι να κλείσω οδηγό με νοικιασμένο αμάξι, που θα εκτελεί και χρέη ξενάγησης. Υπάρχουν Κουβανοί που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά.
[/QUOTE]

Ευχαριστούμε πολύ!!! ;);)
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ναι. Δε χωράμε.

Ε καλά είναι μεγάλη πόλη η Αβάνα, εννοείται ότι θα μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες. Αλλά π.χ. για καλά εστιατόρια Δεκέμβριο θες κρατήσεις εβδομάδες πριν, τα ταξί αποτρελαίνονται στις τιμές τους, τα μουσεία καρατίγκα (σε μερικά δε θα μπαίνετε καν επειδή δεν είστε με πρακτορείο) κλπ. Η Αβάνα είναι ίσως η πιο hype πόλη στον κόσμο αυτή τη στιγμή και Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά η καρα-χάι σίζον. Επίσης δεύτερη και τρίτη εβδομάδα Δεκεμβρίου είναι το μεγάλο φεστιβάλ τζαζ ΚΑΙ το λατινοαμερικάνικο φεστιβάλ κιηματογραφου (που τα σπάει), μιλάμε για ΧΑΜΟ.

Ναι, αλλά είναι υποχρεωμένοι να σου έχουν βρει εναλλακτική. Είσαι κάπως πιο εξασφαλισμένος αν έχεις κλείσει με airbnb και να έχεις πολλές συνεχόμενες νύχτες, όταν έχεις μόνο 1-2 βράδια στη σειρά είσαι πιθανότερο θύμα.
@Yorgos για τα φεστιβάλ που αναφέρεις το Δεκέμβριο έχεις ημερομηνίες?

@Yorgos τοshared taxi το βρίσκεις εύκολα?πως που? (όπως κατάλαβες σε κυνηγάω σε όλο το forum!)
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.581
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
6-16 Diciembre Festival Latinoamericano de Cine

“JAZZ PLAZA” International Jazz Festival
December 17 – 21

Για εισιτήρια καλύτερα να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη γιατί είναι ήδη Οκτώβριος...
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
To share taxi το βρίσκεις παντού. Αν ρωτήσεις στο σπίτι που θα μένεις στο κανονίζουν και αυτοί.
Ευχαριστώ πολύ!!!

6-16 Diciembre Festival Latinoamericano de Cine

“JAZZ PLAZA” International Jazz Festival
December 17 – 21

Για εισιτήρια καλύτερα να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη γιατί είναι ήδη Οκτώβριος...
Το πρώτο το πετυχαίνουμε! Ψάχνω αμέσως για εισητήρια! @Yorgos είσαι λεβεντιά!
 
Last edited by a moderator:

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χαίρεται και πάλι!

Μια γρήγορη ερώτηση καθώς προσπαθούμε να καταλήξουμε στο τελικό προγραμμα.

Αρχικά είπαμε να βάλουμε δυο ημέρες στο βαραδερο (4-5/12).

Τώρα σκεφτόμαστε να καθίσουμε μόνο μια μέρα για να μη χάσουμε το χρόνο μας στην παραλία. Αν γίνει αυτό δεν θα κάνουμε την εκδρομη στο Cayo Blanco.

Είναι το Cayo λογος να μείνεις μια παραπάνω μέρα; Αξίζει τόσο πολύ;

Επίσης ο καιρός θα μας επιτρέψει να χαρούμε την εκδρομη αυτή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.581
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαίρεται και πάλι!

Μια γρήγορη ερώτηση καθώς προσπαθούμε να καταλήξουμε στο τελικό προγραμμα.

Αρχικά είπαμε να βάλουμε δυο ημέρες στο βαραδερο (4-5/12).

Τώρα σκεφτόμαστε να καθίσουμε μόνο μια μέρα για να μη χάσουμε το χρόνο μας στην παραλία. Αν γίνει αυτό δεν θα κάνουμε την εκδρομη στο Cayo Blanco.

Είναι το Cayo λογος να μείνεις μια παραπάνω μέρα; Αξίζει τόσο πολύ;

Επίσης ο καιρός θα μας επιτρέψει να χαρούμε την εκδρομη αυτή;
E για τον καιρό είναι αδύνατον να ξέρουμε όσοι δεν έχουμε κληρονομικό χάρισμα.
Για το Κάγιο Μπλάνκο, γούστα είναι αυτά. Εξαρτάται από το τι σας αρέσει. Άλλοι τρελαίνονται, άλλοι το βρίσκουν πολύ τουριστικό (Κουβανούς δεν έχει, απαγορεύονται από δραστηριότητες σε σκάφη με μηχανή).
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
E για τον καιρό είναι αδύνατον να ξέρουμε όσοι δεν έχουμε κληρονομικό χάρισμα.
Για το Κάγιο Μπλάνκο, γούστα είναι αυτά. Εξαρτάται από το τι σας αρέσει. Άλλοι τρελαίνονται, άλλοι το βρίσκουν πολύ τουριστικό (Κουβανούς δεν έχει, απαγορεύονται από δραστηριότητες σε σκάφη με μηχανή).
Το έβγαλα για χάρη της Αβάνας... μαγευτικές παραλίες έχει κ αλλού. Κουβανούς έχει αλλού? δεν έχει! Thank you!!! Με τόση βοήθεια χρωστάμε τουλάχιστον ποτό-φαγητό! Αν είσαι Κούβα αρχές Δεκέμβρη θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και από κοντά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.581
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"Μαγευτικές" παραλίες κατ' εμέ γενικώς δεν έχει η Κούβα. Ερχόμενοι από την Ελλάδα θα απογοητευτείτε αν ψάχνετε κάτι τέτοιο. Υποκειμενικό είναι βέβαια το τι θεωρεί ο καθένας ιδανική παραλία. Ε, τέλη Νοέμβρη στείλτε ένα πμ, αν και ο Δεκέμβριος είναι μπίζυ μήνας, κι εγώ θα χαρώ να σας γνωρίσω.
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα! :)

Λόγω γάμου (πριν 2 βδομαδες) αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης (το πρώτο μας), μιας κι αν έρθει κάποιο παιδί θα είναι πολυ δύσκολο. Η γυναίκα μου ειναι των relaxing holidays (παραλίες, ξαπλωστρες κλπ κλπ), εγώ απ την αλλη (λόγω του οτι ποτέ στη ζωή μου δε μου έλειψε η θαλασσα και οι παραλίες) ειμαι των exploring holidays (μουσεία, ιστορικοί χώροι κλπ κλπ). Έτσι νομίζω ότι η υποψηφιότητα της Κούβας κέρδισε εύκολα τις υπόλοιπες.
Μετά από 4-5 μέρες ψαξίματος για εισητήρια κατέληξα στην πτήση απο Βρυξέλλες για Βαραδέρο οι οποίες μας βγήκαν στα 730,00 για τους 2 μας. Απο κει και πέρα κλείσαμε με ryanair απο αθήνα με 200,00. Καλή αρχή νομίζω απο αποψη εξόδων.
Το ταξίδι θα φγινει 25/11-5/12 και τώρα είμαστε στη φαση επιλογης των στάσεων για να κλείσουμε τη διαμονή και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια αυτών που έχουν ήδη βρεθεί εκεί. Το πρόβλημα μας είναι ότι λόγω δουλειάς μπορούμε ν αμείνουμε συνολικά μόνο 10 μέρες στην Κούβα οπότε και περιοριζόμαστε αρκετα. Έχω διαβασει ήδη αρκετές ιστορίες κι έχω καποια εικόνα αλλα χρειάζομαι περισσότερη βοήθεια.
Αν και πάντα στα ταξίδια μας νοικιάζουμε αυτοκίνητο, εδώ λόγω κόστους θα τη βγαλουμε με λεωφορεία-ταξι. Αν και θα ήθελα να συμπεριλάβω τη Βινιάλες, σκεφτόμαστε να πάμε στην ανατολική πλευρα του νησιού. Η σκέψη μου ειναι να περάσουμε 5 μερες στην Αβανα και να μοιρασουμε τις υπόλοιπες μεταξυ Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara. Ποιά η γνώμη σας? Μπορείτε να μου προτείνεται κατι αλλο?
Μια σημαντική ερωτηση ακομα, που μπορώ να βρω καρτα sim?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.689
Likes
50.581
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σκεφτόμαστε να πάμε στην ανατολική πλευρα του νησιού. Η σκέψη μου ειναι να περάσουμε 5 μερες στην Αβανα και να μοιρασουμε τις υπόλοιπες μεταξυ Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara. Ποιά η γνώμη σας?
Aπό κέντρο και ανατολικά είναι πάντως οι περιοχές που αναφέρεις.

Περισσότερες απαντήσεις θα βρεις εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Απορίες-Κούβα-πολλές-απορίες.10032/

Έχεις διάβασμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.116
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom