Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα Παιδιά!

αφού κλείστηκαν όλα ρώτησα τον ιδιοκτήτη του casa που θα μείνουμε στη Τρινιδάδ για ταξί και μου έδωσε τις εξής τιμές:

1η διαδρομή
Βαραδέρο-Ρεμέδιος-Σάντα Κλάρα-Σάντι Σπίριτους 200cuc
Μου πρότεινε να βγάλουμε το Σάντι Σπίριτους (και θα πέσει το ποσό) και να προσθέσουμε στάση στο Manaca Iznaga. Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό? Αξίζει το Σάντι Σπίριτους ή θα μας κουράσει επιπλέον χωρίς ιδιαίτερο λόγο?

2η διαδρομή
Τρινιδάδ-Σιενγουέγος-Ζαπάτα-Αβάνα 150cuc
Αν προσθέσουμε το El Nicho 200cuc
Σε αυτό το τουρ αξίζει να περάσουμε από El Nicho?

Οι τιμές σας φαίνονται καλές? Μιλάμε για ολοήμερες διαδρομές.

Thank you, thank you, thank you για όλα!!!
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα! :)

Λόγω γάμου (πριν 2 βδομαδες) αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης (το πρώτο μας), μιας κι αν έρθει κάποιο παιδί θα είναι πολυ δύσκολο. Η γυναίκα μου ειναι των relaxing holidays (παραλίες, ξαπλωστρες κλπ κλπ), εγώ απ την αλλη (λόγω του οτι ποτέ στη ζωή μου δε μου έλειψε η θαλασσα και οι παραλίες) ειμαι των exploring holidays (μουσεία, ιστορικοί χώροι κλπ κλπ). Έτσι νομίζω ότι η υποψηφιότητα της Κούβας κέρδισε εύκολα τις υπόλοιπες.
Μετά από 4-5 μέρες ψαξίματος για εισητήρια κατέληξα στην πτήση απο Βρυξέλλες για Βαραδέρο οι οποίες μας βγήκαν στα 730,00 για τους 2 μας. Απο κει και πέρα κλείσαμε με ryanair απο αθήνα με 200,00. Καλή αρχή νομίζω απο αποψη εξόδων.
Το ταξίδι θα φγινει 25/11-5/12 και τώρα είμαστε στη φαση επιλογης των στάσεων για να κλείσουμε τη διαμονή και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια αυτών που έχουν ήδη βρεθεί εκεί. Το πρόβλημα μας είναι ότι λόγω δουλειάς μπορούμε ν αμείνουμε συνολικά μόνο 10 μέρες στην Κούβα οπότε και περιοριζόμαστε αρκετα. Έχω διαβασει ήδη αρκετές ιστορίες κι έχω καποια εικόνα αλλα χρειάζομαι περισσότερη βοήθεια.
Αν και πάντα στα ταξίδια μας νοικιάζουμε αυτοκίνητο, εδώ λόγω κόστους θα τη βγαλουμε με λεωφορεία-ταξι. Αν και θα ήθελα να συμπεριλάβω τη Βινιάλες, σκεφτόμαστε να πάμε στην ανατολική πλευρα του νησιού. Η σκέψη μου ειναι να περάσουμε 5 μερες στην Αβανα και να μοιρασουμε τις υπόλοιπες μεταξυ Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara. Ποιά η γνώμη σας? Μπορείτε να μου προτείνεται κατι αλλο?
Μια σημαντική ερωτηση ακομα, που μπορώ να βρω καρτα sim?
Θα συμπέσουμε για κάποιες μέρες. Εμείς θα είμαστε 3-4 βαραδερο όπου κ θα ξεκινήσει το ταξίδι μας. Αν συμπέσουμε πες μου να κανονίσουμε τπτ μαζί. Για προγραμμα υπάρχουν οι γκουρού του group αλλά νομίζω πως δε θα δυσκολευτείς διαβάζοντας των υπολοίπων.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1η διαδρομή
Βαραδέρο-Ρεμέδιος-Σάντα Κλάρα-Σάντι Σπίριτους 200cuc
Λογική τιμή.
Μου πρότεινε να βγάλουμε το Σάντι Σπίριτους (και θα πέσει το ποσό) και να προσθέσουμε στάση στο Manaca Iznaga. Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό? Αξίζει το Σάντι Σπίριτους ή θα μας κουράσει επιπλέον χωρίς ιδιαίτερο λόγο?
Το Manaca Iznaga είναι ένας πύργος/παρατηρήριο στα προάστια του Τρινιδάδ (20' με ταξί από την πόλη) όπου ανεβαίνεις και βλέπεις τη θέα και ίσως κι ένα κομμάτι από τα αποικιακά ερείπια του αγροκτήματος. Το Σάνκτι Σπίριτους είναι πόλη, η πρωτεύουσα της επαρχίας, με όμορφη αρχιτεκτονική και λίγο τουρισμό. Θα προτιμούσα το δεύτερο.
2η διαδρομή
Τρινιδάδ-Σιενγουέγος-Ζαπάτα-Αβάνα 150cuc
Αν προσθέσουμε το El Nicho 200cuc
Σε αυτό το τουρ αξίζει να περάσουμε από El Nicho?
Αν ο καιρός είναι καλός, αξίζει ο καταρράκτης. Η τιμή πάλι λογική είναι. Ρώτα αν θα είστε μονοι σας ή θα έχει κι άλλους στο αμάξι.
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Λογική τιμή.

Το Manaca Iznaga είναι ένας πύργος/παρατηρήριο στα προάστια του Τρινιδάδ (20' με ταξί από την πόλη) όπου ανεβαίνεις και βλέπεις τη θέα και ίσως κι ένα κομμάτι από τα αποικιακά ερείπια του αγροκτήματος. Το Σάνκτι Σπίριτους είναι πόλη, η πρωτεύουσα της επαρχίας, με όμορφη αρχιτεκτονική και λίγο τουρισμό. Θα προτιμούσα το δεύτερο.

Αν ο καιρός είναι καλός, αξίζει ο καταρράκτης. Η τιμή πάλι λογική είναι. Ρώτα αν θα είστε μονοι σας ή θα έχει κι άλλους στο αμάξι.

Ευχαριστώ πολύ @Yorgos !!! Νομίζω σου αξίζει το χρυσό κλειδί της Κούβας ολόκληρης!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.472
Ταξίδι-Όνειρο
???
@Yorgos Αβανα - Σιενφουεγος πόση ώρα είναι περίπου οδικος? Γιατί καλως εχόντων των πραγμάτων θα πάρουμε το αμάξι μετά την 1 το μεσημέρι. Το οριο τηρείται; Και πόσο ειναι ;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Καλημέρα! τα έχει γράψει και περιγράψει ο @psilos3 για την οδήγηση στην Κούβα πάρα πολύ καλά.
Τα όρια αν θυμάμαι καλά είναι 50χλμ στισ πόλεις, και στις autopistες από 70, 90 και 100χλμ/ώρα. Η γνώμη μου είναι ότι για όλες τις αποστάσεις βάζε μια/δυο ώρες παραπάνω για να είσαι άνετος. Εμεις γενικά κινούμασταν με 70-80 χλμ/ώρα. Το ''περίεργο'' είναι ότι δεν υπάρχουν τόσα πολλά αυτοκίνητα και είναι επικίνδυνο να παρασυρθεί κανείς, ΜΗΝ παρασυρθείς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα. Έχουμε αναλύσει πολύ το κομμάτι της οδήγησης στη Κούβα. Να ξαναπώ για πολύ μεγάλη προσοχή στο δρόμο και σεβασμό στα όρια ταχύτητας (κάτι που πρέπει φυσικά να κάνουμε και στη χώρα μας).
Την απόσταση Cienfuegos - Havana την έκανα σε κάτι παραπάνω απο 3 ώρες φίλε @Manos46
Μη βασίζεσαι στο χάρτη όσον αφορά τα χιλιόμετρα που γράφει. Οι δρόμοι είναι κακοί.
Μάλιστα στη συγκεκριμένη διαδρομή, δε ξέρω πως μου έκοψε -ήταν πολύ πρωί:haha:- και πήρα στο κατόπι έναν Κουβανό - τσακάλι, ο οποίος φαινόταν να ξέρει την Εθνική οδό απ έξω, και απέφευγε με ευκολία τα ζόρικα σημεία του δρόμου.

Γενικότερα όπως είπε κι ο @Μανολης Γκ. βάζετε 2 ώρες παραπάνω να στε άνετοι, και πάντα απο νωρίς, όσο πιο νωρίς γίνεται και μόνο ημέρα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εμεις το πηραμε την προηγουμενη μερα το βραδυ (με 10-15 πεσος εξτραδακι στον υπευθυνο)
Βεβαια το αυτοκινητο το κλεισαμε επιτοπου
Σιενφουεγκος Αβανα ειναι 3.5-4 ωρες περιπου
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos Αβανα - Σιενφουεγος πόση ώρα είναι περίπου οδικος? Γιατί καλως εχόντων των πραγμάτων θα πάρουμε το αμάξι μετά την 1 το μεσημέρι. Το οριο τηρείται; Και πόσο ειναι ;
3 h15m με λογική οδήγηση, αλλά ό,τι σου είπαν οι άλλοι ισχύει. Τροχαία, ραντάρ κι ελέγχους έχει παντού. Μια μέρα που κάτσαμε και το μετρήσαμε, από την Αβάνα μέχρι το Βινιάλες είχε 14 μπλόκα και ΟΛΟΙ έγραφαν.
 

Natallie

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλησπέρα έχουμε προγραμματίσει δυστυχώς με πρακτορείο (ας μην αναφέρω την γκρίνια μου για αυτό στο συζυγο) ταξίδι στην Κούβα. Φεύγουμε από Ελλάδα 22/10 και θα μείνουνε Κούβα μέχρι 30/10. θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε απορίες μας
1. Ο καιρός την περίοδο αυτή είναι βροχερός
2. Κάποιες προτάσεις για καλό φαγητό στην Αβάνα
3. Χρειαζόμαστε Άνταπτορες για φόρτιση κινητών κλπ και αν τι ακριβώς πρέπει να αγοράσουμε
4. Η συσκευή iqos επιτρέπεται
5. Ποσά πούρα και ποσό ρούμι μπορεί να φέρει ο καθένας μας Ελλάδα χωρίς πρόβλημα
6. Από ψώνια τι αξίζει να φέρεις πίσω
7. Ποιο είναι το κόστος για καλό φαγητό άνα άτομο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.458
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα έχουμε προγραμματίσει δυστυχώς με πρακτορείο (ας μην αναφέρω την γκρίνια μου για αυτό στο συζυγο) ταξίδι στην Κούβα. Φεύγουμε από Ελλάδα 22/10 και θα μείνουνε Κούβα μέχρι 30/10. θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε απορίες μας
1. Ο καιρός την περίοδο αυτή είναι βροχερός
2. Κάποιες προτάσεις για καλό φαγητό στην Αβάνα
3. Χρειαζόμαστε Άνταπτορες για φόρτιση κινητών κλπ και αν τι ακριβώς πρέπει να αγοράσουμε
4. Η συσκευή iqos επιτρέπεται
5. Ποσά πούρα και ποσό ρούμι μπορεί να φέρει ο καθένας μας Ελλάδα χωρίς πρόβλημα
6. Από ψώνια τι αξίζει να φέρεις πίσω
7. Ποιο είναι το κόστος για καλό φαγητό άνα άτομο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Καλημέρα
Πολλά από αυτά που ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί στο παρόν θέμα. Διάβασε το προς τα πίσω, μέχρι να σου απαντήσουν τα μέλη του φόρουμ. Επίσης αυτό https://www.travelstories.gr/community/threads/Χρειάζομαι-βοήθεια-για-Κούβα.51536/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom