Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απλά από τι κατάλαβα θέλει περισσότερη οργάνωση από εδώ.
Ειδικά για τις ημερομηνίες που πας, ναι.
Αυτό που με κάνει να νιώθω ανασφάλεια είναι οι μετακινήσεις και το γεγονός με το internet. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μάθει να ψάχνουμε να βρίσκουμε τα πάντα μέσα απο αυτό. Αξιολογήσεις σε μαγαζια, ξενοδοχεία κλπ.
Δεν έχουν και πολύ νόημα αυτά στην Κούβα. Είναι τόσο χαμηλοί οι μισθοί που με 40-50€ παίρνεις καμιά εκατοστή θετικά σχόλια. Βλέπεις τις λίστες για τα κορυφαία μαγαζιά και καταλύματα στην Κούβα και σε πιάνουν τα γέλια.
Βινιάλες Γιώργο είδα ότι αξίζει να μείνεις. Σωστα?
Δύο βράδια θα έλεγα εγώ, μη σου πω και τρία, έχει πάρα πολλά να κάνεις, ορισμένα είναι ολοήμερες εκδρομές.
Σε όλα κοιτάζω για casa. Εχετε να μου προτείνετε κάποια? Στο Βαραδέρο casas η ξενοδοχεία?
Για τις ημερομηνίες που πας ένας Θεός ξέρει αν θα υπάρχει κάτι διαθέσιμο από αυτά που θα σου πούμε. Δες εσύ και κρίνε, ειδικά τα casas δεν έχουν και τόσες διαφορές μεταξύ τους.
Επίσης τις μετακινήσεις μ να τις κάνουμε με viazul? Να κλείσω εκ των προτέρων τα εισιτήρια?
Ναι και βιάσου, τέτοιες μέρες τελειώνουν όλα εβδομάδες πριν.
Λεφτά να κρατάω καλύτερα μετρητά και να τα αλλάξω αεροδρόμιο αν και αν σκεφτω τ υπόλοιπα ταξιδια στο αεροδρόμιο δε συνέφερε ποτέ.
Το ίδιο είναι το rate παντού, κρατικό μονοπώλιο, δεν έχει νόημα να μην αλλάξεις στο αεροδρόμιο.
 

Mp!traveller

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επίσης αξιζει να βάλω καποιο άλλο μέρος στις μέρες π θα είμαι εκεί? Να κλείσω όλη τη διαμονή μου ή μόνο Αβάνα και μετά εκεί?
Βαραδέρο ξενοδοχείο η casas?
Για Πρωτοχρονιά αξίζει Αβάνα η προς επαρχία? Καταλαβαίνω ότι είναι υποκειμενικό και το λιγοτερο π θ πρεπει ν με απασχολεί αλλα μήπως μπορεί καποιος να με βοηθήσει να κατασταλλάξω! :)
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Καλησπέρα παιδιά,
Τον άλλο μήνα πάμε Κούβα και θέλουμε να ελπίζουμε ότι τα έχουμε κλείσει όλα καλά . Να σας ρωτήσω..Χρειαζεται να κάνουμε τίποτα εμβόλια προληπτικά;; Επειδη το ΚΕΛΠΝΟ προτείνει κάποια...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.472
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα παιδιά,
Τον άλλο μήνα πάμε Κούβα και θέλουμε να ελπίζουμε ότι τα έχουμε κλείσει όλα καλά . Να σας ρωτήσω..Χρειαζεται να κάνουμε τίποτα εμβόλια προληπτικά;; Επειδη το ΚΕΛΠΝΟ προτείνει κάποια...
Απο όσο γνωριζω και έχω διαβάσει, δεν χρειάζονται εμβολια.
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα παιδιά,
Τον άλλο μήνα πάμε Κούβα και θέλουμε να ελπίζουμε ότι τα έχουμε κλείσει όλα καλά . Να σας ρωτήσω..Χρειαζεται να κάνουμε τίποτα εμβόλια προληπτικά;; Επειδη το ΚΕΛΠΝΟ προτείνει κάποια...
Καλησπέρα,

επειδή επικοινώνησα και εγώ με ΚΕΛΠΝΟ μου είπαν ουσιαστικά μόνο το αντιτετανικό με την λογική ότι αν το χρειαστείς αφού τραυματιστείς μην μπλέξεις. Επειδή είναι τριών δόσεων και δεν προλαβαίνεις να το κάνεις (ούτε και εμείς) μας πρότειναν στο φαρμακείο να κάνουμε αυτό που είναι για μετά τον τραυματισμό το οποίο και διαρκεί ένα μήνα. Μία βδομάδα, λοιπόν, πριν το ταξίδι θα κάνουμε αυτό.

Έχω όμως ετοιμάσει ένα αρκετά εξοπλισμένο φαρμακείο και πάλι με την λογική ότι δεν χρειάζεται να αγχωθούμε εκεί για οτιδήποτε προκύψει και θα μπορούσαμε να έχουμε προνοήσει.

Πότε πάτε?
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Καλησπέρα,

επειδή επικοινώνησα και εγώ με ΚΕΛΠΝΟ μου είπαν ουσιαστικά μόνο το αντιτετανικό με την λογική ότι αν το χρειαστείς αφού τραυματιστείς μην μπλέξεις. Επειδή είναι τριών δόσεων και δεν προλαβαίνεις να το κάνεις (ούτε και εμείς) μας πρότειναν στο φαρμακείο να κάνουμε αυτό που είναι για μετά τον τραυματισμό το οποίο και διαρκεί ένα μήνα. Μία βδομάδα, λοιπόν, πριν το ταξίδι θα κάνουμε αυτό.

Έχω όμως ετοιμάσει ένα αρκετά εξοπλισμένο φαρμακείο και πάλι με την λογική ότι δεν χρειάζεται να αγχωθούμε εκεί για οτιδήποτε προκύψει και θα μπορούσαμε να έχουμε προνοήσει.

Πότε πάτε?
Καλησπέρα,
Εμείς πετάμε σε ένα μήνα 13/12. Λες να κάνουμε και εμείς αυτό για μετα τον τραυματισμό πριν πάμε?? Στο "φαρμαρκείο" σας τι έχετε συμπεριλάβει? Να δω αν υπάρχει ταύτιση! :haha:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τα βασικα εντιεμετικα, για διαρροια, για στομαχι, αναλγητικα, εγω ο,τι βγαινει για καλους.
αυτα ειναι τα πολυ βασικα που σε σωζουν, μετα εσυ ξερεις και τα θεματα σου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσοι προγραμματίζουν η πιθανολογουν εγκυμοσύνες στο επομενο εξαμηνο Καλό είναι να ξέρουν τι είναι ο ζικα αν πάνε στην Κούβα. Εμβόλιο δεν υπάρχει.
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα,
Εμείς πετάμε σε ένα μήνα 13/12. Λες να κάνουμε και εμείς αυτό για μετα τον τραυματισμό πριν πάμε?? Στο "φαρμαρκείο" σας τι έχετε συμπεριλάβει? Να δω αν υπάρχει ταύτιση! :haha:
12/12 εμείς επιστρέφουμε...

Λοιπόν, φαρμακείο:

κλασικό ντεπονάκι, αντιεμετικά (μας έδωσαν αυτά που σκοτώνουν το μικρόβιο και όχι αυτά που απλά βοηθάνε στα συμπτώματα), αμμωνία και μια αλοιφή για τσιμπήματα με κορτιζόνη, αντισηπτικό τύπου μπενταντιν, Hansaplast, bepanthol, maalox, σταγόνες για επιφυκίτιδα (το είχε αναφέρει ο @Yorgos παλαιότερα), κάτι σε αντιαλεργικό. Αυτά πάνω κάτω και αχρείαστα να είναι.

Πάντως αυτό για τον τραυματισμό είναι καλή λύση για να μην ανησυχείς αν συμβεί κάτι...

Όσοι προγραμματίζουν η πιθανολογουν εγκυμοσύνες στο επομενο εξαμηνο Καλό είναι να ξέρουν τι είναι ο ζικα αν πάνε στην Κούβα. Εμβόλιο δεν υπάρχει.
ωωωω μας τρομάζεις τώρα.... έχει θέμα?
 
Last edited by a moderator:

nantia 2111

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα, θα παω στην κουβα τον μαρτιο κ θελω να κλεισω δωματια για 3 μερες τρινιδαδ κ 4 αβανα... απο το αεροδρομιο στην αβανα πως θα παμε τρινιδαδ; ποιοι τροποι υπαρχουν κ ποιο το κοστος;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλησπερα, θα παω στην κουβα τον μαρτιο κ θελω να κλεισω δωματια για 3 μερες τρινιδαδ κ 4 αβανα... απο το αεροδρομιο στην αβανα πως θα παμε τρινιδαδ; ποιοι τροποι υπαρχουν κ ποιο το κοστος;
Θελεις να πας Τρινιδαδ αμεσως μετα την αφιξη σου στην Αβάνα ;
Υπαρχει καποιος λόγος για αυτο ;

Ειναι 320 χλμ αποσταση και αν φυγεις απο Ελλαδα θα εισαι κουρασμενη μετα τόσες ωρες πτησης και με τη θολουρα της διαφορας ωρας ακομα χειροτερα .
Βεβαια αν ετσι βολευει ή νοικιαζεις αυτοκινητο ή πας Viazul ( το δικο τους ΚΤΕΛ ) και παιρνεις λεωφορειο για Τρινιδαδ / Πολυ αβολο γιατι εχει 2 δρομολογια την ημερα και οι πιο πολλες πτησεις απο Ευρωπη φτανουν Αβανα απογευμα ή βραδακι .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom