Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Mp!traveller

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας!! Να ρωτήσω.. Γιατί στο site της viazul δεν μπορώ να κλείσω δρομολόγια για την καινούρια χρονιά? Έκλεισα τα δρομολόγια για τον Δεκέμβριο αλλά δε μ εμφανίζει τα δρομολόγια για Ιανουάριο.
Επίσης έχουμε 15 βράδια στη διάθεσή μας. Αξίζει να προσθέσουμε το Καμαγουέι ή ας αρκεστούμε στις: Αβάνα, Βινιάλες, Σιεν Φουέγος, Τρινιδάδ, Μαντάζας και Βαραδέρο?
@KIKI και @Yorgos βοηθάτε πάρα πολύ στις αναρτήσεις σας. Ευχαριστούμε!
@KIKI Να μη ρωτήσω για την casas στο Τρινιδάδ δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή?
Επίσης, αν έχεις κλείσει απο airbnb και όταν πας απλά το έχουν δώσει σε άλλον τι γίνεται με τα χρήματα εφόσον έχεις προπληρώσει όλο το ποσό?
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Γεια σας!! Να ρωτήσω.. Γιατί στο site της viazul δεν μπορώ να κλείσω δρομολόγια για την καινούρια χρονιά? Έκλεισα τα δρομολόγια για τον Δεκέμβριο αλλά δε μ εμφανίζει τα δρομολόγια για Ιανουάριο.
Επίσης έχουμε 15 βράδια στη διάθεσή μας. Αξίζει να προσθέσουμε το Καμαγουέι ή ας αρκεστούμε στις: Αβάνα, Βινιάλες, Σιεν Φουέγος, Τρινιδάδ, Μαντάζας και Βαραδέρο?
@KIKI και @Yorgos βοηθάτε πάρα πολύ στις αναρτήσεις σας. Ευχαριστούμε!
@KIKI Να μη ρωτήσω για την casas στο Τρινιδάδ δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή?
Επίσης, αν έχεις κλείσει απο airbnb και όταν πας απλά το έχουν δώσει σε άλλον τι γίνεται με τα χρήματα εφόσον έχεις προπληρώσει όλο το ποσό?

Δεν υπάρχει περίπτωση να το έχουν δώσει σε άλλον αν το έχεις προπληρωσει. Δεν το εμφανιζει διαθέσιμο στο σάιτ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί στο site της viazul δεν μπορώ να κλείσω δρομολόγια για την καινούρια χρονιά?
Αυτό το ξέρει η Viazul.

Επίσης έχουμε 15 βράδια στη διάθεσή μας. Αξίζει να προσθέσουμε το Καμαγουέι ή ας αρκεστούμε στις: Αβάνα, Βινιάλες, Σιεν Φουέγος, Τρινιδάδ, Μαντάζας και Βαραδέρο?
Για μένα φτάνουν οι μέρες σας, ακόμη και για πιο μακριά.
Να μη ρωτήσω για την casas στο Τρινιδάδ δεδομένου ότι είναι τελευταία στιγμή?
Ρώτα μωρέ, τσάμπα είναι.
Επίσης, αν έχεις κλείσει απο airbnb και όταν πας απλά το έχουν δώσει σε άλλον τι γίνεται με τα χρήματα εφόσον έχεις προπληρώσει όλο το ποσό?
Σε βάζουν σε άλλο, ισάξιο. Αλλά γίνεται πολύ σπάνια γιατί τους σκίζει το airbnb. Όταν γίνεται πάντως, γίνεται σε τέτοιες ημερομηνίες, Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά.
 

Mp!traveller

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
@Yorgos ευχαριστώ!!!
Έχουμε κλείσει 25 με 28/12 Αβάνα. 28 με 31 Βινιάλες. Έλεγα 31 με 03 Τρινιδάδ. Κ μετά : ή 03 με 05 Καμαγουέι και 05/01 με 07/01 ή 08/01 Βαραδέρο - Ματάνζας και επιστροφή ξανά Αβάνα ή αλλιώς 03/01 με 04/01 Σιεν φουεγος και 4/1 με 7/1 Βαραδέρο-Ματανζας και επιστροφή Αβάνα.
Η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσα να κλείσω με βιαζούλ θ τ έκλεινα για Καμαγουέι. Γιαυτό και περίμενα. Με αγχώνει να μην κλείσω τις μεταφορές μ. Κ η αλήθεια είναι πως για Καμαγουέι είναι αρκετές ώρες για ταξί (που πιστεύω πως θα ναι ακριβό). Υπάρχει άλλος τρόπος μετακίνησης?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει και το conectando αλλά δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις από πριν αν θα έχει διαθεσιμότητα ή όχι.

Να σημειώσουμε το κοσμοϊστορικό γεγονός πως πλέον υπάρχει ίντερνετ data στα κουβανικα κινητά ΚΑΙ δουλεύει κιόλας.

Σε άλλα νέα, έχουμε μείνει χωρίς almendrones λόγω λευκής απεργίας, χωρίς ψωμί και αβγά εδώ κι εβδομάδες...
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Δυσάρεστα νέα αυτά. Εγώ απλά να πω ότι από τις 4 μέρες στην Αβάνα μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που την τρίτη ημέρα είχαμε ομελέτα για πρωινό και όταν βγήκαμε στην πόλη υπήρχαν ξαφνικά βουνά από καρτέλες με αβγά σχεδόν σε κάθε γωνιά! Ακόμα συζητάμε πάντως το πως και το γιατί
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Καλησπερα σας, επιστρεψαμε απο Κουβα πριν δυο εβδομαδες και θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σ οσους εχουν γραψει εδω μεσα γιατι πραγματικα μας εσωσαν απο πολυ ταλαιπωρια.
Θα ηθελα να δωσω κι εγω με τη σειρα μου ενα δυο τιπς που νομιζω δεν εχουν αναφερθει για να βοηθησω μελλοντικους επισκεπτες απο δυσαρεστες εκπληξεις.
1ον για οσους επιλεξουν για τη διαμονη τους casa particulares να γνωριζουν οτι τα σπιτια των κουβανων δεν εχουν τζαμια, και οι κουβανοι ξυπνουν απο πολυ νωρις! Ή ρωτηστε τους ιδιοκτητες αν εχουν τζαμια ή προμηθευτειτε ωτοασπιδες. Εγω ξυπνουσα απο τις 6 σχεδον καθε μερα, κατι που προσωπικα δεν με πειραξε γιατι κοιμομασταν νωρις το βραδυ, αλλα για οσους θελουν να κανουν χαλαρωτικες διακοπες αυτο θα ειναι προβλημα.
2ον αν σας μιλησει κουβανος στο δρομο, και ιδιαιτερα αν μιλαει ξενες γλωσσες, κατα 99% πιθανοτητα ειναι jineteros. Μεναμε στο κεντρο της Αβανας και περπατουσαμε 2-4 φορες την μερα προς την παλια πολη. Μεχρι να περασουμε το Καπιτολιο δεν μας μιλουσε κανεις (αντιθετα εγω ρωτουσα πολλους και παντα οι ανθρωποι μου απαντουσαν με ευχαριστηση) ενω μετα γινοταν χαμος. Εμεις ''εσκεμμενα'' την πατησαμε την πρωτη βραδια γιατι ηθελα να μιλησω με καποιον με ευχερεια στ αγγλικα για την καθημερινοτητα των κουβανων, αλλα τελικα καταληξα στο οτι δεν εχουν να προσφερουν τιποτα απο θεμα γνωσεων μιας και οτι λενε ειναι ψεμματα και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να πουλησουν πουρα ή να σου παρουν χρηματα ή οτι αλλο μπορουν.
3ον αν μεινετε στο Βαραδερο, μην ψαξετε για σπιτι στο Σαντα Μαρτα ή στην αρχη της χερσονησου γιατι στο Σαντα Μαρτα κανουν εξορυξη πετρελαιου και καποια βραδια μυριζει τρομερα ασχημα αναλογως του προς τα που φυσαει.
4ον εχει ξαναγραφτει κι επιβεβαιωνω οτι η viazul δεν ειναι της εμπιστοσυνης. Αν πχ εχετε κανονισει οριακα την πτηση αναχωρησης σας μη χρησιμοποιησετε αυτην την επιλογη. Στην περιπτωση που δε βιαζεστε απλα να ξερετε οτι ειναι πιθανη μια 2ωρη-3ωρη σταση σε καποιο σταθμο οπως καναμε εμεις στη μια απ τις 3 μετακινησεις μας. Τα αστικα τους ειναι μια χαρα, πολυ βολικα και με πολλα δρομολογια.
Το γενικο μου συμπερασμα ειναι οτι η Κουβα ειναι προορισμος με αρκετες ιδιαιτεροτητες και καλο ειναι να εχετε συμβιβαστει μ αυτες πριν αποφασισετε να ταξιδεψετε εκει. Καλες διακοπες σε ολους και σε ολες!
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Επισης ξεχασα,
5ον ψαχτειτε στο ιντερνετ για ταξιδιωτικη ασφαλιση, πολυ φθηνοτερα απο τις ασφαλιστικες εταιρειες στην Ελλαδα, παραθετω απο που εκλεισα εγω με 15$ για δυο ατομα και δεν ειχα κανενα προβλημα στο ταξιδι.
https://quote.travelinsurance.co.uk...-10-1983&aid=0&comp=ctm&reference=10957283446
6ον οταν κλεινετε τα εισητηρια, ριχτε μια ματια στις παροχες γιατι ειναι πολυ πιθανο η αεροπορικη να περιεχει και το κοστος των visas μες στην τιμη
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπερα σας, επιστρεψαμε απο Κουβα πριν δυο εβδομαδες και θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σ οσους εχουν γραψει εδω μεσα γιατι πραγματικα μας εσωσαν απο πολυ ταλαιπωρια.
Θα ηθελα να δωσω κι εγω με τη σειρα μου ενα δυο τιπς που νομιζω δεν εχουν αναφερθει για να βοηθησω μελλοντικους επισκεπτες απο δυσαρεστες εκπληξεις.
1ον για οσους επιλεξουν για τη διαμονη τους casa particulares να γνωριζουν οτι τα σπιτια των κουβανων δεν εχουν τζαμια, και οι κουβανοι ξυπνουν απο πολυ νωρις! Ή ρωτηστε τους ιδιοκτητες αν εχουν τζαμια ή προμηθευτειτε ωτοασπιδες. Εγω ξυπνουσα απο τις 6 σχεδον καθε μερα, κατι που προσωπικα δεν με πειραξε γιατι κοιμομασταν νωρις το βραδυ, αλλα για οσους θελουν να κανουν χαλαρωτικες διακοπες αυτο θα ειναι προβλημα.
2ον αν σας μιλησει κουβανος στο δρομο, και ιδιαιτερα αν μιλαει ξενες γλωσσες, κατα 99% πιθανοτητα ειναι jineteros. Μεναμε στο κεντρο της Αβανας και περπατουσαμε 2-4 φορες την μερα προς την παλια πολη. Μεχρι να περασουμε το Καπιτολιο δεν μας μιλουσε κανεις (αντιθετα εγω ρωτουσα πολλους και παντα οι ανθρωποι μου απαντουσαν με ευχαριστηση) ενω μετα γινοταν χαμος. Εμεις ''εσκεμμενα'' την πατησαμε την πρωτη βραδια γιατι ηθελα να μιλησω με καποιον με ευχερεια στ αγγλικα για την καθημερινοτητα των κουβανων, αλλα τελικα καταληξα στο οτι δεν εχουν να προσφερουν τιποτα απο θεμα γνωσεων μιας και οτι λενε ειναι ψεμματα και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να πουλησουν πουρα ή να σου παρουν χρηματα ή οτι αλλο μπορουν.
3ον αν μεινετε στο Βαραδερο, μην ψαξετε για σπιτι στο Σαντα Μαρτα ή στην αρχη της χερσονησου γιατι στο Σαντα Μαρτα κανουν εξορυξη πετρελαιου και καποια βραδια μυριζει τρομερα ασχημα αναλογως του προς τα που φυσαει.
4ον εχει ξαναγραφτει κι επιβεβαιωνω οτι η viazul δεν ειναι της εμπιστοσυνης. Αν πχ εχετε κανονισει οριακα την πτηση αναχωρησης σας μη χρησιμοποιησετε αυτην την επιλογη. Στην περιπτωση που δε βιαζεστε απλα να ξερετε οτι ειναι πιθανη μια 2ωρη-3ωρη σταση σε καποιο σταθμο οπως καναμε εμεις στη μια απ τις 3 μετακινησεις μας. Τα αστικα τους ειναι μια χαρα, πολυ βολικα και με πολλα δρομολογια.
Το γενικο μου συμπερασμα ειναι οτι η Κουβα ειναι προορισμος με αρκετες ιδιαιτεροτητες και καλο ειναι να εχετε συμβιβαστει μ αυτες πριν αποφασισετε να ταξιδεψετε εκει. Καλες διακοπες σε ολους και σε ολες!
Χαιρομαι που καποιος βρηκε τη φασαρια των Κουβανων ενοχλητική !!
Ειχα γραψει παλιά για αυτό το θέμα . Υποφέρω και ειδικα πρωι πρωι και μεσημερι γιατι δεν συνηθιζουν να κανουν σιέστα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom