Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή 3G - 4G ? Με την κουβανικη sim
Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα g. Ξέρω ότι είναι αργό και δε δουλεύει παντού, αλλά συνήθως στο μέλλον σου μπορείς να μπεις. Ναι με την κουβανική Sim. Χρεώσεις απαράδεκτες βέβαια, πχ 30 ευρώ τα 4 giga, τουλάχιστον για τους ντόπιους, για τουρίστες ίσως να είναι κι ακριβότερο. Η κοπέλα μου λέει ότι έχει δει μέχρι και βίντεο... Εγώ ούτε gif
 

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα συνφορουμίτες/τισσες!! Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ολημερίς διαβαζω!

Στο θέμα μου όμως...Γιατί με τόσα που διάβασα και λόγω του ότι απ' όταν γράφτηκαν κάποια πράγματα πλέον ίσως να μην ισχύουν έχω ένα κάρο απορίες.
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να κάνουμε το ταξίδι μας στην Κούβα Φλεβάρη η Μάρτιο. Οι σημαντικότερες απορίες μας είναι οι εξεις:

1) Ταξιδιωτικό γραφείο η μόνοι μας?
Ο άντρας μου για λόγους ασφαλείας και επειδη φοβαται τυχών κακοτοπιες σε μετακινησεις, καθυστερησεις κτλπ προτιμάει ταξιδιωτικο. ( συγκεκριμένα του έχουν πει για το versus με πολύ καλά λόγια για ξεναγό και ξενοδοχεία). Εμενα δε με τρελαίνει το πρόγραμμα στα ταξιδιωτικά και σκέφτομαι πως ίσως έχουμε μεγαλύτερη αυτονομία μόνοι μας. Αλλά κυρίως δεν θέλω να ψοφησουμε στη κούραση και να φάμε ολες τις μερες μας μέσα σε λεωφορεία, καθώς αρκετους από τους προορισμούς που αναφέρει το πρόγραμμα μέσα, άνετα θα τους αντάλλαζαν με χαλαρά κοκτέιλ στην πόλη της Αβάνας :p Επισης φοβόμαστε λίγο το θεμα της καθαριότητας στα casas, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο σκεφτόμαστε ξενοδοχειο, αλλα είμαστε υπό σκέψη καθώς δεν ξέρουμε πως είναι άι τα κάσας.Τί προτείνετε?θα θέλαμε τα φώτα σας. Και τελικά ταξιδιωτικό ή μόνοι μας? Η τι?

2)Ποιος μήνας προτείνεται? Φλεβάρης ή Μάρτης? Μας ενδιαφερει πολύ το μπανάκι στο βαραδερο, αλλά τρόμαξα λίγο με όσα διάβασα εδώ για τον καιρό και ήθελα τη γνώμη σας!

3)Μέρη επισκεψης: Έχουμε χονδρικά 7 διανυκτερεύσεις όσο είναι και η άδεια :p (ανάλογα τι πτήσεις θα έχουμε). Σίγουρα θέλουμε Αβάνα και βαραδέρο με περισσότερες μέρες στην Αβάνα ,ίσως και καμιά μονοήμερη τριγύρω( viñales, καμία παραλία?) Από κει και πέρα θα μας ενδιέφερε και Τρινιδάδ αλλά οι ώρες και οι αποστασεις είναι μεγάλες απ' ότι είδαμε και δεν ξέρουμε αν ενδεικνυται για τόσο μικρό διάστημα που θα είμαστε εκεί, κι όπως προανέφερα θέλουμε να μασάτε λίγο χαλλλλαρά! Τι προτείνετε ως πρόγραμμα με αυτά τα δεδομένα? Γενικά η Αβάνα για πόσο ενδείκνυται?

4)Οι μεταφορές σε περίπτωση που πάμε μόνοι χωρίς γκρουπ - τουριστικό:
Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για καθυστερήσεις , κρύο μέσα στα λεωφορεία και ακυρώσεις στα καλά του καθουμένου, και ψιλοτρομαξα, αλλά Παρ όλα αυτά θα θελα να ξερά τι ισχύει και σήμερα. Ποιοι τρόποι υπάρχουν για να μετακινηθεί κανείς γύρω από την Αβάνα (πχ viñales) αλλά και varadero? Υπάρχει κάτι εκτός viazul για λεωφορειο? Έχει αναφερθεί κάποιες φορές κάτι που λέγεται conectado, αλλά τι είναι?! Έχουν όντως ς μεγάλες καθυστερήσεις? Θέλει να έχει κανείς κλεισμένο και πληρωμένο δρομολόγιο από πριν ή είναι οκ και όταν είμαστε ήδη Κούβα? Τι παίζει ακριβώς με τα ταξί γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που διάβασα? Ξέρω, είναι πολλές απανωτές ερωτήσεις αλλά θέλω να αποφύγω το γκρούπ! :p !)

5) Σε paladares πως μπορεί να πάει κάποιος αν δεν μένει σε κάσας?

6) snorkeling στο βαραδερο? Υπάρχει κάτι να δεις? Μήπως σε κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα?

Ευχαριστώ πολύ!

Ξέχασα να ρωτήσω και για την επιλογή του rbnb, αν γνωρίζετε, υπάρχει πιθανότητα να κάνουμε κράτηση και όταν πάμε εκει να μείνουμε στον δρόμο? Έχετε κάποια πρόταση?
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) Ταξιδιωτικό γραφείο η μόνοι μας?
Ο άντρας μου για λόγους ασφαλείας και επειδη φοβαται τυχών κακοτοπιες σε μετακινησεις, καθυστερησεις κτλπ προτιμάει ταξιδιωτικο. ( συγκεκριμένα του έχουν πει για το versus με πολύ καλά λόγια για ξεναγό και ξενοδοχεία). Εμενα δε με τρελαίνει το πρόγραμμα στα ταξιδιωτικά και σκέφτομαι πως ίσως έχουμε μεγαλύτερη αυτονομία μόνοι μας. Αλλά κυρίως δεν θέλω να ψοφησουμε στη κούραση και να φάμε ολες τις μερες μας μέσα σε λεωφορεία, καθώς αρκετους από τους προορισμούς που αναφέρει το πρόγραμμα μέσα, άνετα θα τους αντάλλαζαν με χαλαρά κοκτέιλ στην πόλη της Αβάνας :p Επισης φοβόμαστε λίγο το θεμα της καθαριότητας στα casas, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο σκεφτόμαστε ξενοδοχειο, αλλα είμαστε υπό σκέψη καθώς δεν ξέρουμε πως είναι άι τα κάσας.Τί προτείνετε?θα θέλαμε τα φώτα σας. Και τελικά ταξιδιωτικό ή μόνοι μας? Η τι?
Θέμα καθαριότητας δε θεωρώ πως τίθεται. Αν θέλετε να πάτε σε αρκετά μέρη, τότε με τόσο λίγες μέρες είναι μονόδρομος το πρακτορείο. Αν θέλετε μόνο Αβάνα κοκτέιλ και Βαραδέρο, τότε άστο.
2)Ποιος μήνας προτείνεται? Φλεβάρης ή Μάρτης? Μας ενδιαφερει πολύ το μπανάκι στο βαραδερο, αλλά τρόμαξα λίγο με όσα διάβασα εδώ για τον καιρό και ήθελα τη γνώμη σας!
Καλύτερα ο Μάρτιος.
3)Μέρη επισκεψης: Έχουμε χονδρικά 7 διανυκτερεύσεις όσο είναι και η άδεια :p (ανάλογα τι πτήσεις θα έχουμε). Σίγουρα θέλουμε Αβάνα και βαραδέρο με περισσότερες μέρες στην Αβάνα ,ίσως και καμιά μονοήμερη τριγύρω( viñales, καμία παραλία?) Από κει και πέρα θα μας ενδιέφερε και Τρινιδάδ αλλά οι ώρες και οι αποστασεις είναι μεγάλες απ' ότι είδαμε και δεν ξέρουμε αν ενδεικνυται για τόσο μικρό διάστημα που θα είμαστε εκεί, κι όπως προανέφερα θέλουμε να μασάτε λίγο χαλλλλαρά! Τι προτείνετε ως πρόγραμμα με αυτά τα δεδομένα? Γενικά η Αβάνα για πόσο ενδείκνυται?
Το πόσο χρόνο θες στην Αβάνα ξεαρτάται από τα γούστα σας. Το Τρινιδάδ είναι πανέμορφο, αλλά χωρίς πρακτορείο όπως σας βλέπω θα σας βλαστημήσετε, πολλές ώρες και στον πηγαιμό και το γυρισμό. Αν θέλετε χαλαρά, μην πάτε.
4)Οι μεταφορές σε περίπτωση που πάμε μόνοι χωρίς γκρουπ - τουριστικό:
Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για καθυστερήσεις , κρύο μέσα στα λεωφορεία και ακυρώσεις στα καλά του καθουμένου, και ψιλοτρομαξα, αλλά Παρ όλα αυτά θα θελα να ξερά τι ισχύει και σήμερα. Ποιοι τρόποι υπάρχουν για να μετακινηθεί κανείς γύρω από την Αβάνα (πχ viñales) αλλά και varadero? Υπάρχει κάτι εκτός viazul για λεωφορειο? Έχει αναφερθεί κάποιες φορές κάτι που λέγεται conectado, αλλά τι είναι?! Έχουν όντως ς μεγάλες καθυστερήσεις? Θέλει να έχει κανείς κλεισμένο και πληρωμένο δρομολόγιο από πριν ή είναι οκ και όταν είμαστε ήδη Κούβα? Τι παίζει ακριβώς με τα ταξί γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που διάβασα? Ξέρω, είναι πολλές απανωτές ερωτήσεις αλλά θέλω να αποφύγω το γκρούπ! :p !)
Καθυστερήσεις όχι πολύ συχνά, κρύο ναι. Τα conectando πάλι λεωφορεία είναι. Για Φλεβάρη μάρτη δεν είναι συνήθως φουλ τα λεωφορεία. Τι εννοείς τι παίζει με τα ταξί; Ταξί είναι.

5) Σε paladares πως μπορεί να πάει κάποιος αν δεν μένει σε κάσας?
Tι εννοείς; Εστιατόρια είναι μπαίνεις και τρως.
6) snorkeling στο βαραδερο? Υπάρχει κάτι να δεις? Μήπως σε κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα?
Πολύ μέτριο για μένα δεν αξίζει.
 

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
@Yorgos χίλια ευχαριστώ! :)

Για τα rbnb γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να έχουν δώσει αλλού το διαμέρισμα όταν φτάσουμε? Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει? (Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει σε κανένα ταξίδι το rbnb με αποτέλεσμα να είμαστε εντελώς άσχετοι με το θέμα)

Καμία πρόταση για casa στην Αβάνα σε μέρος που έχεις πρόσβαση με τα πόδια προς κέντρο?

Και κάτι άλλο. Για snorkeling υπάρχει κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα που να αξίζει για το βυθό της?
Σχετικα με τις μεταφορες: Πως βρίσκει κανείς τα conectados?
Τα ταξί (πχ Αβάνα - βινιαλες) τι τιμή θεωρείται φυσιολογική? Ρώτα γιατί διάβαζα εδώ πως κανείς προσυνεννοηση αν το εχω καταλάβεισωστά.
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
@Yorgos χίλια ευχαριστώ! :)

Για τα rbnb γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να έχουν δώσει αλλού το διαμέρισμα όταν φτάσουμε? Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει? (Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει σε κανένα ταξίδι το rbnb με αποτέλεσμα να είμαστε εντελώς άσχετοι με το θέμα)

Καμία πρόταση για casa στην Αβάνα σε μέρος που έχεις πρόσβαση με τα πόδια προς κέντρο?

Και κάτι άλλο. Για snorkeling υπάρχει κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα που να αξίζει για το βυθό της?
Σχετικα με τις μεταφορες: Πως βρίσκει κανείς τα conectados?
Τα ταξί (πχ Αβάνα - βινιαλες) τι τιμή θεωρείται φυσιολογική? Ρώτα γιατί διάβαζα εδώ πως κανείς προσυνεννοηση αν το εχω καταλάβεισωστά.
Καλησπέρα,
Γυρίσαμε χτες από Κούβα, οπότε σου απαντάω σε ότι ρωτάς μιας κ τα έχω πολύ πρόσφατα και τις επομενες μέρες θα γράψω και ολόκληρο άρθρο μαζι με επισυναπτόμενο excel για το που πήγαμε και τι tips αποκομίσαμε τις 14 μέρες εκεί...Με airbnb δν παίζει να εχει δώσει το σπίτι αλλού γιατί η πλατφόρμα τους σκίζει άμα κάνουν κάτι τέτοιο, εμείς φαντάσουμε μόνο σε σπίτια από airbnb μείναμε και ήταν όλα coble...Εμείς μείναμε κοντά στο capitolio πίσω από την chinatown και πηγαίναμε παντού με τα πόδια και ήταν κ ήσυχα σαν γειτονιά.. Τέλος για βινιάλες που λες δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου πάρει ένα taxi, αλλά εμείς που πήραμε από βαραντέρο-αβάνα μας πήρε 25Ε το άτομο και το είχαμε προσυννενοηθεί από το βαραντέρο πόσο θέλει για να μας πάει..Γενικά σε αυτό κάνεις παζάρια εύκολα!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα συνφορουμίτες/τισσες!! Ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες, ολημερίς διαβαζω!

Στο θέμα μου όμως...Γιατί με τόσα που διάβασα και λόγω του ότι απ' όταν γράφτηκαν κάποια πράγματα πλέον ίσως να μην ισχύουν έχω ένα κάρο απορίες.
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να κάνουμε το ταξίδι μας στην Κούβα Φλεβάρη η Μάρτιο. Οι σημαντικότερες απορίες μας είναι οι εξεις:

1) Ταξιδιωτικό γραφείο η μόνοι μας?
Ο άντρας μου για λόγους ασφαλείας και επειδη φοβαται τυχών κακοτοπιες σε μετακινησεις, καθυστερησεις κτλπ προτιμάει ταξιδιωτικο. ( συγκεκριμένα του έχουν πει για το versus με πολύ καλά λόγια για ξεναγό και ξενοδοχεία). Εμενα δε με τρελαίνει το πρόγραμμα στα ταξιδιωτικά και σκέφτομαι πως ίσως έχουμε μεγαλύτερη αυτονομία μόνοι μας. Αλλά κυρίως δεν θέλω να ψοφησουμε στη κούραση και να φάμε ολες τις μερες μας μέσα σε λεωφορεία, καθώς αρκετους από τους προορισμούς που αναφέρει το πρόγραμμα μέσα, άνετα θα τους αντάλλαζαν με χαλαρά κοκτέιλ στην πόλη της Αβάνας :p Επισης φοβόμαστε λίγο το θεμα της καθαριότητας στα casas, κι αυτός είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο σκεφτόμαστε ξενοδοχειο, αλλα είμαστε υπό σκέψη καθώς δεν ξέρουμε πως είναι άι τα κάσας.Τί προτείνετε?θα θέλαμε τα φώτα σας. Και τελικά ταξιδιωτικό ή μόνοι μας? Η τι?

2)Ποιος μήνας προτείνεται? Φλεβάρης ή Μάρτης? Μας ενδιαφερει πολύ το μπανάκι στο βαραδερο, αλλά τρόμαξα λίγο με όσα διάβασα εδώ για τον καιρό και ήθελα τη γνώμη σας!

3)Μέρη επισκεψης: Έχουμε χονδρικά 7 διανυκτερεύσεις όσο είναι και η άδεια :p (ανάλογα τι πτήσεις θα έχουμε). Σίγουρα θέλουμε Αβάνα και βαραδέρο με περισσότερες μέρες στην Αβάνα ,ίσως και καμιά μονοήμερη τριγύρω( viñales, καμία παραλία?) Από κει και πέρα θα μας ενδιέφερε και Τρινιδάδ αλλά οι ώρες και οι αποστασεις είναι μεγάλες απ' ότι είδαμε και δεν ξέρουμε αν ενδεικνυται για τόσο μικρό διάστημα που θα είμαστε εκεί, κι όπως προανέφερα θέλουμε να μασάτε λίγο χαλλλλαρά! Τι προτείνετε ως πρόγραμμα με αυτά τα δεδομένα? Γενικά η Αβάνα για πόσο ενδείκνυται?

4)Οι μεταφορές σε περίπτωση που πάμε μόνοι χωρίς γκρουπ - τουριστικό:
Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για καθυστερήσεις , κρύο μέσα στα λεωφορεία και ακυρώσεις στα καλά του καθουμένου, και ψιλοτρομαξα, αλλά Παρ όλα αυτά θα θελα να ξερά τι ισχύει και σήμερα. Ποιοι τρόποι υπάρχουν για να μετακινηθεί κανείς γύρω από την Αβάνα (πχ viñales) αλλά και varadero? Υπάρχει κάτι εκτός viazul για λεωφορειο? Έχει αναφερθεί κάποιες φορές κάτι που λέγεται conectado, αλλά τι είναι?! Έχουν όντως ς μεγάλες καθυστερήσεις? Θέλει να έχει κανείς κλεισμένο και πληρωμένο δρομολόγιο από πριν ή είναι οκ και όταν είμαστε ήδη Κούβα? Τι παίζει ακριβώς με τα ταξί γιατί έχω μπερδευτεί με τόσα που διάβασα? Ξέρω, είναι πολλές απανωτές ερωτήσεις αλλά θέλω να αποφύγω το γκρούπ! :p !)

5) Σε paladares πως μπορεί να πάει κάποιος αν δεν μένει σε κάσας?

6) snorkeling στο βαραδερο? Υπάρχει κάτι να δεις? Μήπως σε κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα?

Ευχαριστώ πολύ!

Ξέχασα να ρωτήσω και για την επιλογή του rbnb, αν γνωρίζετε, υπάρχει πιθανότητα να κάνουμε κράτηση και όταν πάμε εκει να μείνουμε στον δρόμο? Έχετε κάποια πρόταση?
Απο όσα διάβασα σου συνιστω πρακτορειο .
Θα καλυψει το συζυγο και εσένα . Εχετε και μόνο επτά μέρες θα δειτε οργανωμενα οσα αξιζουν το κόπο ,μόνοι σας θα χρειαστειτε περισσοτερες μέρες .
Εχω κανει το τουρ της εβδομαδας με το πρακτορειο που ανεφερεις , ειναι τέλειο .Οι ειδικοί για τη Κουβα .
Αν δε σας τύχει ο ξεναγος που ετυχε σε εμένα θα είσαστε ακομα πιο τυχεροι .
Που μάλλον θα σας τυχει γιατι ειναι Ελληνας που ζει μόνιμα εκει .
Ο Μαρτιος ειναι καλιτερα για να κάνετε και το μπανακι σας στο Τρινιδαδ και στο Βαραδερο .

Ολες οι ερωτησεις σου θα καλυφτουν απο τον ξεναγό και πολλες παραπάνω .
 

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
@KIKI το τουρ της εβδομάδας δεν ήταν εξουθενωτικό? Εγώ αυτό φοβάμαι μόνο, και να μην είμαι οληόμερα σ ενα λεωφορείο! Αλλιως να το κάνω! Κρεμομαι απ' τα χείλη σου!

Καλησπέρα,
Γυρίσαμε χτες από Κούβα, οπότε σου απαντάω σε ότι ρωτάς μιας κ τα έχω πολύ πρόσφατα και τις επομενες μέρες θα γράψω και ολόκληρο άρθρο μαζι με επισυναπτόμενο excel για το που πήγαμε και τι tips αποκομίσαμε τις 14 μέρες εκεί...Με airbnb δν παίζει να εχει δώσει το σπίτι αλλού γιατί η πλατφόρμα τους σκίζει άμα κάνουν κάτι τέτοιο, εμείς φαντάσουμε μόνο σε σπίτια από airbnb μείναμε και ήταν όλα coble...Εμείς μείναμε κοντά στο capitolio πίσω από την chinatown και πηγαίναμε παντού με τα πόδια και ήταν κ ήσυχα σαν γειτονιά.. Τέλος για βινιάλες που λες δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου πάρει ένα taxi, αλλά εμείς που πήραμε από βαραντέρο-αβάνα μας πήρε 25Ε το άτομο και το είχαμε προσυννενοηθεί από το βαραντέρο πόσο θέλει για να μας πάει..Γενικά σε αυτό κάνεις παζάρια εύκολα!!
Αν μπορούσες να μου έστελνες το σπίτι που ανέφερες με rbnb θα σου ήμουν υπόχρεη!
 
Last edited by a moderator:

Demizzzz

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Γυρίσαμε χτες από Κούβα, οπότε σου απαντάω σε ότι ρωτάς μιας κ τα έχω πολύ πρόσφατα και τις επομενες μέρες θα γράψω και ολόκληρο άρθρο μαζι με επισυναπτόμενο excel για το που πήγαμε και τι tips αποκομίσαμε τις 14 μέρες εκεί...Με airbnb δν παίζει να εχει δώσει το σπίτι αλλού γιατί η πλατφόρμα τους σκίζει άμα κάνουν κάτι τέτοιο, εμείς φαντάσουμε μόνο σε σπίτια από airbnb μείναμε και ήταν όλα coble...Εμείς μείναμε κοντά στο capitolio πίσω από την chinatown και πηγαίναμε παντού με τα πόδια και ήταν κ ήσυχα σαν γειτονιά.. Τέλος για βινιάλες που λες δεν ξέρω πόσο μπορεί να σου πάρει ένα taxi, αλλά εμείς που πήραμε από βαραντέρο-αβάνα μας πήρε 25Ε το άτομο και το είχαμε προσυννενοηθεί από το βαραντέρο πόσο θέλει για να μας πάει..Γενικά σε αυτό κάνεις παζάρια εύκολα!!
Καλησπέρα! Θα παμε γαμηλιο ταξιδι τέλη Ιανουαρίου στη Κουβα για 9 μερες με πρακτορείο. Θα ηθελα να ρωτήσω τι παιζει με συσκευές, φορτιστες κλπ. Τι ανταπτορα πρεπει να αγοράσω? Η ταση του ρεύματος είναι αρκετη για τις δικες μας συσκευές? Να πάρω κανενα πιστολακι για παράδειγμα η δεν θα δουλευει?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
EFFIE δεν καταλαβα καθολου κουραση με αυτο το τουρ . Οι αποστασεις στην Κουβα δεν είναι μεγαλες .
Μια δυο φορες που καλυψαμε πιο πολυ αποσταση ηταν πολλές οι στασεις για αξιοθεατα στη διαδρομη που δεν ηταν μονότονο. Πηγαινε αφοβα , οταν γυρισεις θα περιμενω εντυπώσεις !
 

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
EFFIE δεν καταλαβα καθολου κουραση με αυτο το τουρ ./QUOTE]

Για να σιγουρέψουμε ότι λέμε το ίδιο, λες κι εσύ για αυτό που περιλαμβάνει Αβάνα, βινιαλες, σιενφουεφος, Τρινιδάδ, γουαμα, Σάντα Κλάρα ,βαραδερο (όχι Μ αυτή τη σειρά ) . Έτσι?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι , αυτο είναι . Ειναι κλασσικο για να δεις οσα αξιζουν το κόπο σε 7 μερες .

Προχωρα αφοβα , θα περασετε τέλεια .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για τα rbnb γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να έχουν δώσει αλλού το διαμέρισμα όταν φτάσουμε? Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει?
'Εχει συμβεί αλλά είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης.

Καμία πρόταση για casa στην Αβάνα σε μέρος που έχεις πρόσβαση με τα πόδια προς κέντρο?
Ως κέντρο νοείται το Vedado. Ως τουριστικό κέντρο, η παλιά Αβάνα, αν και δεν τη συνιστώ για διαμονή. Οπότε ψάχνεις γι αυτές τις δύο γειτονιές συν το ενδιάμεσο, αλλά υποβαθμισμένο, centro Habana.
Και κάτι άλλο. Για snorkeling υπάρχει κάποια παραλία κοντά στην Αβάνα που να αξίζει για το βυθό της?
Όχι, θα απογοητευτείς. Ο καλός βυθός είναι πολύ μακριά.
Σχετικα με τις μεταφορες: Πως βρίσκει κανείς τα conectados?
Ρωτάς στα ξενοδοχεία.
Τα ταξί (πχ Αβάνα - βινιαλες) τι τιμή θεωρείται φυσιολογική? Ρώτα γιατί διάβαζα εδώ πως κανείς προσυνεννοηση αν το εχω καταλάβεισωστά.
Πριβέ ταξί από 100-180 cuc μετ' επιστροφής. Εξαρτάται από την εποχή, το είδος του αμαξιού, αν μιλάει Αγγλικά ο οδηγός, αν θα σας κάνει τουρ κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom