Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
να πάρω κατα βάση καλοκαιρινά ή κ χειμωνιάτικα??(πχ μπουφαν!!)
Χρήσιμο είναι το μπουφάν Νοέμβριο μήνα συνήθως, έτσι κι αλλιώς για τον κλιματισμό θα το χρειαστείς σε λεωφορεία, εστιατόρια κλπ.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
ρε παιδια να ρωτησω κατι;
Βλεπω στο airbnb αρκετα σπιτια να γραφουν Wifi
Τι ακριβως εννοουν ως wifi? Αφου οπως εχω διαβασει πολλακις εδω μεσα το internet στην Αβανα ειναι δυσευρετο
Στην Αβάνα εμείς παρόλο που έγραφε δεν είχε wifi. Μας είπαν ότι πλέον δεν μπορούν να πάρουν σήμα απο τα ξενοδοχεία. Αν θες μπορείς να βρείς σπίτι κοντά σε wifi spot ώστε να έχει σήμα. Είναι εύκολο να βρείς που είναι αυτά τα σημεία στην πόλη.
Στο Τρινιδαδ πάντως που είμαι τώρα έχουμε πολύ καλί wifi στο σπίτι που μένουμε.

Μιλαμε παντα για συνδεση με προπληρωμενη καρτα
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Αβάνα είχαμε πογκρόμ και κατασχέθηκαν εκατοντάδες "νάνο". Στο Τρινιδάδ όχι μόνο δεν έχει γίνει καμία κίνηση, αλλά φαίνονται και ξεδιάντροπα σε κάθε ταράτσα!
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπέρα και πάλι!

κλείσαμε τα εισιτήρια μας και τώρα είμαστε στο στάδιο των ξενοδοχείων

τα πράγματα έχουν ως εξής:
30/11 αναχώρηση από Αθήνα και άφιξη Τορόντο
3/12 αναχώρηση από Τορόντο και άφιξη στο Βαραδέρο
12/12 αναχώρηση από Αβάνα για Αθήνα

Σκεφτόμαστε να περάσουμε τις δύο πρώτες ημέρες στο Βαραδέρο και από εκεί να φύγουμε για Σάντα Κλάρα, Τρινιδάδ Σιενφουέγκος και να καταλήξουμε Αβάνα.

Αυτοκίνητο δεν θέλουμε να νοικιάσουμε.

Καμία συμβουλή για το πώς θα πραγματοποιηθεί η μετακίνηση από το Βαραδέρο στην Τρινιδάδ καταφέρνοντας ενδιάμεσα να δούμε τη Σάντα Κλάρα ή το Σιενφουέγκος έχοντας και όλα τα πράγματα μας μαζί?

Πραγματικά όσο και να το σκέφτομαι δεν βρίσκω λύση....

Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες!

Αυτό είναι, μάλλον.

Κάποια ελάχιστα σπίτια έχουν βάλει και νόμιμο ίντερνετ, αλλά το 90% το "κλέβει" με κεραίες νάνο, που απαγορεύονται, αλλά υπάρχουν (και κατάσχονται καθημερινώς).
όταν λέμε κάρτα εννοούμε ότι υπάρχει χρονοχρέωση ή απλά πρέπει να έχεις την τοπική κάρτα?
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.458
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα.

12/2 αναχώρηση από Αβάνα για Αθήνα
Αυτή η ημερομηνία είναι σωστή;

Καμία συμβουλή για το πώς θα πραγματοποιηθεί η μετακίνηση από το Βαραδέρο στην Τρινιδάδ καταφέρνοντας ενδιάμεσα να δούμε τη Σάντα Κλάρα ή το Σιενφουέγκος έχοντας και όλα τα πράγματα μας μαζί?
Με λεωφορείο της viazul ψάξε, αλλιώς με ταξί ή ιδιωτική μεταφορά. Διάβασε το θέμα προς τα πίσω, καθώς και τα υπόλοιπα θέματα της ενότητας https://www.travelstories.gr/community/forums/Κεντρική-Νότια-Αμερική.21/?prefix_id=324 για να βρεις πληροφορίες για ιδιωτική μεταφορά, η οποία βέβαια είναι ακριβή.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.472
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλημέρα σε όλους!
Σήμερα κλεισαμε και το αυτοκίνητο.
Απορία-Ερωτηση.... Αβανα-Βινιαλες-Σιενφουεγος-Τρινιδαδ-Αβανα ή Αβάνα-Τρινιδαδ-Σιενφουεγος-Βινιαλες-Αβανα ?? Το αυτοκίνητο πρέπει να παραδοθεί μέχρι την 13:00 οπότε σκεφτόμουν το δεύτερο σενάριο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτοκίνητο δεν θέλουμε να νοικιάσουμε...

όταν λέμε κάρτα εννοούμε ότι υπάρχει χρονοχρέωση ή απλά πρέπει να έχεις την τοπική κάρτα?
Καλημερα. Ψάχνεις να βρεις διαδρομές Viazul και κλείνεις από νωρίς τα εισιτήρια. Όσον αφορά το κομμάτι Βαραδέρο προς Τρινιδάδ, με ενδιάμεση στάση Σαντα Κλαρα για επίσκεψη στο μαυωλείο, θα πρέπει να βρεις οδηγό με δικό του όχημα για να το κάνεις έτσι όπως το σκέφτεσαι, με συνεννόηση επιτόπου φυσικά για όλο αυτό.
Όσον αφορά τη κάρτα, είναι κάρτα με χρονοχρέωση ιντερνετ. Αν θέλεις sim, μόνο για τηλέφωνα που συμφέρει.
Με διάβασμα στο συγκεκριμένο τοπικ θα σου απαντηθούν όλες σου οι απορίες.

Καλημέρα σε όλους!
Σήμερα κλεισαμε και το αυτοκίνητο.
Απορία-Ερωτηση.... Αβανα-Βινιαλες-Σιενφουεγος-Τρινιδαδ-Αβανα ή Αβάνα-Τρινιδαδ-Σιενφουεγος-Βινιαλες-Αβανα ?? Το αυτοκίνητο πρέπει να παραδοθεί μέχρι την 13:00 οπότε σκεφτόμουν το δεύτερο σενάριο.
Καλημέρα. Ευτυχώς βρήκες μετά από τόσο ψάξιμο. Το δεύτερο σενάριο καλύτερα για να έχεις άπλα, δεδομένου ότι απο Τρινιδαδ προς Αβάνα θέλεις κοντά στο 5ωρο. Όπως και να χει θα ξεκινήσεις νωρίς, με το που ξημερώσει για να σαι άνετος. Κούβα είναι αυτή, και τα απρόοπτα δε λείπουν ποτέ!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.472
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είμαι σίγουρος για αυτό σκεφτηκα το δευτερο σεναριο. Ναι ευτυχως, βρήκα μέσω ενος γραφείου στην Γερμανία ( ο θεός βοηθός ), που εχουν γραφείο και στην αβανα
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλημέρα.

Αυτή η ημερομηνία είναι σωστή;

Με λεωφορείο της viazul ψάξε, αλλιώς με ταξί ή ιδιωτική μεταφορά. Διάβασε το θέμα προς τα πίσω, καθώς και τα υπόλοιπα θέματα της ενότητας https://www.travelstories.gr/community/forums/Κεντρική-Νότια-Αμερική.21/?prefix_id=324 για να βρεις πληροφορίες για ιδιωτική μεταφορά, η οποία βέβαια είναι ακριβή.
Συγγνώμη 12/12!!!

Με viazul σκέφτομαι και εγώ αλλά τι γίνεται με τα πράγματα?

Τι θα μου προτείνατε ως διαδρομή φεύγοντας από Βαραδέρο και έχοντας δύο διαθέσιμες νύχτες προκειμένου να δω Σαντα Κλάρα, Τρινιδάδ, Σιενφουέγκος?

Καλημερα. Ψάχνεις να βρεις διαδρομές Viazul και κλείνεις από νωρίς τα εισιτήρια. Όσον αφορά το κομμάτι Βαραδέρο προς Τρινιδάδ, με ενδιάμεση στάση Σαντα Κλαρα για επίσκεψη στο μαυωλείο, θα πρέπει να βρεις οδηγό με δικό του όχημα για να το κάνεις έτσι όπως το σκέφτεσαι, με συνεννόηση επιτόπου φυσικά για όλο αυτό.
Όσον αφορά τη κάρτα, είναι κάρτα με χρονοχρέωση ιντερνετ. Αν θέλεις sim, μόνο για τηλέφωνα που συμφέρει.
Με διάβασμα στο συγκεκριμένο τοπικ θα σου απαντηθούν όλες σου οι απορίες.

Ευχαριστώ πολύ! Αν κάνω στάση στη Σάντα Κλάρα θα καταφέρω να αφήσω κάπου τα πράγματα να μην τα σέρνω μαζί μου?

Καλημέρα. Ευτυχώς βρήκες μετά από τόσο ψάξιμο. Το δεύτερο σενάριο καλύτερα για να έχεις άπλα, δεδομένου ότι απο Τρινιδαδ προς Αβάνα θέλεις κοντά στο 5ωρο. Όπως και να χει θα ξεκινήσεις νωρίς, με το που ξημερώσει για να σαι άνετος. Κούβα είναι αυτή, και τα απρόοπτα δε λείπουν ποτέ!
Είμαι σίγουρος για αυτό σκεφτηκα το δευτερο σεναριο. Ναι ευτυχως, βρήκα μέσω ενος γραφείου στην Γερμανία ( ο θεός βοηθός ), που εχουν γραφείο και στην αβανα
Μάνο από διαμονή τι έχεις κανονίσει?
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ! Αν κάνω στάση στη Σάντα Κλάρα θα καταφέρω να αφήσω κάπου τα πράγματα να μην τα σέρνω μαζί μου?
Αν κλείσεις όχημα με οδηγό, θα χεις τα πράγματα μέσα, θα σε πάρει από Βαραδέρο, θα σε πάει όπου θέλεις στη Σαντα Κλάρα, και θα καταλήξεις Τρινιδαδ (όλο αυτό απαιτεί σχεδόν μια μέρα να χεις υπόψιν σου).
Αν όχι, νομίζω ότι όλα γίνονται με το συγκεκριμένο αντίτιμο (Κούβα είσαι). Πας σε ένα ξενοδοχείο, κανονίζεις επιτόπου αφήνεις και τα πράγματα και όλα καλά. Πιο περίπλοκο αυτό βέβαια...
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν κλείσεις όχημα με οδηγό, θα χεις τα πράγματα μέσα, θα σε πάρει από Βαραδέρο, θα σε πάει όπου θέλεις στη Σαντα Κλάρα, και θα καταλήξεις Τρινιδαδ (όλο αυτό απαιτεί σχεδόν μια μέρα να χεις υπόψιν σου).
Αν όχι, νομίζω ότι όλα γίνονται με το συγκεκριμένο αντίτιμο (Κούβα είσαι). Πας σε ένα ξενοδοχείο, κανονίζεις επιτόπου αφήνεις και τα πράγματα και όλα καλά. Πιο περίπλοκο αυτό βέβαια...
Έχεις δίκιο! αυτό με το ξενοδοχείο πολύ καλή λύση. Μόλις μου απάντησα και από Viazul ότι η στάση που κάνουν στη Σάντα Κλάρα και στο Σιενφουεγος είναι από λίγα λεπτά έως μία ώρα οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε να σπάσω τις διαδρομές για να δω κάτι σε αυτές τις πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.138
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom