Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Krieris

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Συνάλλαγμα να το κάνουμε στο αεροδρόμιο; αξίζει απο άποψης κόστους η αναμονής αργότερα στην Αβάνα;
Μου είπε ένας γνωστός μου που μόλις γυριςε οτι κάποια καζα στο φαγητό και κάποια ταξί δέχονται ευρώ.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Κανε λιγα στο αεροδρομιο και τα υπολοιπα μετα,ποτε δεν εχω τυχει τοσο μεγαλες ουρες.Οι διαφορες ειναι πολυ μικρες παντως να ξερεις.
Προχθες που εφυγα στο αεροδρομιο ειχε 1,02 και ολο τον Μαρτιο καπου εκει ηταν(δεν το παρακολουθουσα και καθε μερα).Μια φορα αλλαξα με 1,05 και αλλες 2 με 1,03 αν θυμαμαι καλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όποιος νοικιάσει αυτοκίνητο να ξέρει πως υπάρχει μεγάλη έλλειψη βενζίνης αυτή τη στιγμή και με αυτά που γίνονται στη Βενεζουέλα δε βλέπω να βελτιώνεται γρήγορα η κατάσταση. Υπάρχει κόσμος που αδυνατεί να φύγει από την Αβάνα αυτή τη στιγμή.
 

Krieris

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επικοινωνία με Ελλάδα μόνο μέσω Ίντερνετ; Skype viber η παίζει και καρτοτηλέφωνο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Skype απαγορεύεται. Viber παίζει αν είναι αρκετά γρήγορο το ίντερνετ (χλωμό να είναι πάντα), καλύτερα πάρτε μια κουβανική sim στο αεροδρόμιο.
 

tsafou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Όποιος νοικιάσει αυτοκίνητο να ξέρει πως υπάρχει μεγάλη έλλειψη βενζίνης αυτή τη στιγμή και με αυτά που γίνονται στη Βενεζουέλα δε βλέπω να βελτιώνεται γρήγορα η κατάσταση. Υπάρχει κόσμος που αδυνατεί να φύγει από την Αβάνα αυτή τη στιγμή.
Αυτό σημαίνει να αποφύγουμε μια επικείμενη επίσκεψη στην χώρα? Θα μπορεί κάποιος να μετακινηθεί με ταξί ή λεωφορείο έστω μέσα στην Αβάνα ή από/προς αεροδρόμιο?
Είμαι στη διαδικασία κλεισίματος εισιτηρίων και προβληματίζομαι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό σημαίνει να αποφύγουμε μια επικείμενη επίσκεψη στην χώρα? Θα μπορεί κάποιος να μετακινηθεί με ταξί ή λεωφορείο έστω μέσα στην Αβάνα ή από/προς αεροδρόμιο?
Είμαι στη διαδικασία κλεισίματος εισιτηρίων και προβληματίζομαι...
Τα δημόσια οχήματα έχουν βενζίνη. Τα ενοικιαζόμενα προς το παρόν βάζουν άλλη από την ενδεδειγμένη και δεν το συνιστώ. Λεωφορεία και ταξί προς το παρόν κυκλοφορούν κανονικά, ακόμη και εκτός Αβάνας. Εγώ θα τα αγόραζα πάντως τα εισιτήρια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαρτάται από το αν το κτίριο είναι προ ή μετά επανάστασης.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρε παιδιά δεν μπορεί να καταλάβω απο που μεχρι που ειναι η περιοχή vedado. Στο google maps μ εμφανίζει απο αρκετά βόρεια μ΄χρι νότια. Βρήκα αυτή την φωτο. https://www.google.gr/search?q=veda...AUIBygC&biw=1280&bih=649#imgrc=ihcoVA_Pmjg2tM:
Είναι σωστή?
Σωστά είναι. Τα όρια είναι η λεωφόρος Ayestaran, το ξενοδοχείο NAcional , το Tunel η Infanta και η πλατεία της Επανάστασης.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom