Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εάν πας με οργανωμένο δε χρειάζεσαι ούτε αντάποτρα ούτε μετασηματιστή και τα 3 ξενοδοχεία που θα πάτε έχουν πρίζες σαν της Ελλάδας. Επίσης κάρτα sim καλύτερα στο αεροδρόμιο, αλλά εάν πας με οργανωμένο δε θα προλάβεις. Γενικά παίζει ρόλο στις ερωτήσεις που κάνεις αν πηγαίνεις με πρακτορείο ή μόνη σου.
Καρτα σιμ γιατι? εννοω οτι σκεφτομαι να κανω περιαγωγη οποτε σιμ δεν σκεφτομαι να παρω. Επισης, για νετ σκεφτομαι μια wifi card που δινουν στο δρομο. Εχεις δικιο οντως παιζει ρολο απλως επειδη παω παντα οργανωμενα ολο και μια λεπτομερεια προκυπτει που δεν την εχεις προβλεψει και σε βαζει σε μπελα:) Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις απαντησεις σ ολες τις ερωτησεις :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.738
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καρτα σιμ γιατι? εννοω οτι σκεφτομαι να κανω περιαγωγη οποτε σιμ δεν σκεφτομαι να παρω. Επισης, για νετ σκεφτομαι μια wifi card που δινουν στο δρομο. Εχεις δικιο οντως παιζει ρολο απλως επειδη παω παντα οργανωμενα ολο και μια λεπτομερεια προκυπτει που δεν την εχεις προβλεψει και σε βαζει σε μπελα:) Σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις απαντησεις σ ολες τις ερωτησεις :)
Εάν είσαι σε οργανωμένο γκρουπ δε χρειάζεσαι wifi του δρόμου, θα έχεις δωρεάν ίντερνετ στο ξενοδοχείο σου.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα σας,
έχω αρκετές απορίες σχετικά με το ταξίδι στην Κούβα που σχεδιάζω για το ερχόμενο Πάσχα (2 βδομάδες) !

1. Όσο το έψαξα για το θέμα της διαμονής, απ' ότι είδα αξίζει να μείνω σε σπίτι ντόπιων (casa particulares), θα ήθελα την άποψη σας και αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιο official site γιατί απ' ότι είδα, έχει πάρα πολλά και δεν ξέρω από ποιο να κλείσω. Επίσης, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο θα με διευκολύνατε :) !

2. Όσον αφορά το θέμα των πληρωμών για διαμονή/αυτοκίνητο. Χρειάζεται πιστωτική κάρτα για να κάνει κάποιος κράτηση σε σπίτι ντόπιων/αυτοκίνητο, ή απλά την κάνεις και πληρώνεις εκεί μετρητά?

3. Βρήκα εισιτήρια γύρω στα 700 ευρώ με agean και aircanada και έχω την εξής απορία. Αν υπάρξει κάποια σημαντική καθυστέρηση σε ενδιάμεσο σταθμό και χάσεις την πτήση για τον τελικό προορισμό,τι γίνεται? Έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον, και αν ναι τι μπορείς να κάνεις σε αυτήν την περίπτωση, γνωρίζει κανείς?

4. Και τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει αν χρειάζεται να έχω κλείσει δωμάτιο πριν βγάλω visa? Απ' ότι ξέρω πρέπει να βγάλω αεροπορικά πρώτα και μετά βγάζω κανονικά visa, σωστά?

Ευχαριστώ!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Όσον αφορά το 1, έψαξα και βρηκα διαφορα site, εχει κλεισει κανεις ποτε μεσω https://www.homestay.com/ ? Γενικα ειναι safe? Αποτι ειδα πληρωνεις ενα ποσο online και τα υπολοιπα cash, σωστα?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
γιατι δεν μπαινεις airbnb;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.738
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Όσο το έψαξα για το θέμα της διαμονής, απ' ότι είδα αξίζει να μείνω σε σπίτι ντόπιων (casa particulares), θα ήθελα την άποψη σας και αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιο official site γιατί απ' ότι είδα, έχει πάρα πολλά και δεν ξέρω από ποιο να κλείσω. Επίσης, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο θα με διευκολύνατε :) !
Επίσημο σάιτ δεν υπάρχει, αν εννοείς κρατικό. Κάθε casa έχει το δικό του και πολλά διαφημίζονται σε δεκάδες σάιτ με πλατφόρμες κράτησης, πλέον το μεγαλύτερο είναι το airbnb που ήρθε και στην Κούβα, αν και είναι το ακριβότερο.
2. Όσον αφορά το θέμα των πληρωμών για διαμονή/αυτοκίνητο. Χρειάζεται πιστωτική κάρτα για να κάνει κάποιος κράτηση σε σπίτι ντόπιων/αυτοκίνητο, ή απλά την κάνεις και πληρώνεις εκεί μετρητά?
Για τα σπίτια εξαρτάται από τι απαιτεί ο κάθε ιδιοκτήτης και το σάιτ που τον προωθεί. Για τα αυτοκίνητα, αν υπονοείς ότι θα βρεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο μετά την άφιξή σου στο νησί, ξέχασέ το. Τουλάχιστον 3 μήνες πριν θέλεις κράτηση, πάντα μέσω ίντερνετ.
3. Βρήκα εισιτήρια γύρω στα 700 ευρώ με agean και aircanada και έχω την εξής απορία. Αν υπάρξει κάποια σημαντική καθυστέρηση σε ενδιάμεσο σταθμό και χάσεις την πτήση για τον τελικό προορισμό,τι γίνεται? Έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον, και αν ναι τι μπορείς να κάνεις σε αυτήν την περίπτωση, γνωρίζει κανείς?
Εάν είναι πτήση με ανταπόκριση, σε βάζουν στην επόμενη πτήση. Εάν δεν είναι, εξαρτάται από το ναύλο, την αεροπορική και τα κέφια τους.
4. Και τέλος, μπορεί κάποιος να μου πει αν χρειάζεται να έχω κλείσει δωμάτιο πριν βγάλω visa? Απ' ότι ξέρω πρέπει να βγάλω αεροπορικά πρώτα και μετά βγάζω κανονικά visa, σωστά?
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά, ό,τι θες κάνεις.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Έχει κανείς να προτείνει ταξιδιωτικό οδηγό για Κούβα? Μετά απο ψάξιμο είδα οτι οι παρακάτω αξίζουν.

The Rough Guide to Cuba by Matthew Norman - 1 Nov 2016
DK Eyewitness Travel Guide Cuba 2017 by DK

Έχει κανείς κάποιον από τους παραπάνω να μου πει την γνώμη του?
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Μας πείσατε... Το πλάνο άλλαξε. 6μέρες Άγιο Δομίνικο και 8 μέρες Κούβα. Οπότε...όποιος έχει πάει Κούβα θα ήθελα πληροφορίες για ενοικίαση αυτοκινήτου. Θέλουμε όπωσδήποτε αμάξι. Θα έχουμε την μικρή μαζί μας. Επίσης ποια είναι η καλύτερη λύση για τα μετρητά? Σας ευχαριστώ...η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ περισσότερο... Σε 3 μέρες θα έχουμε όλα τα διαβατήρια. Νομίζω η Κούβα χρειάζεται και βίζα έτσι? Και θα ήθελα και κάτι τελευταίο. Τι παίζει με τις φωτογραφικές μηχανές??? Σας ευχαριστώ....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.738
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μας πείσατε... Το πλάνο άλλαξε. 6μέρες Άγιο Δομίνικο και 8 μέρες Κούβα. Οπότε...όποιος έχει πάει Κούβα θα ήθελα πληροφορίες για ενοικίαση αυτοκινήτου. Θέλουμε όπωσδήποτε αμάξι. Θα έχουμε την μικρή μαζί μας. Επίσης ποια είναι η καλύτερη λύση για τα μετρητά? Σας ευχαριστώ...η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ περισσότερο... Σε 3 μέρες θα έχουμε όλα τα διαβατήρια. Νομίζω η Κούβα χρειάζεται και βίζα έτσι? Και θα ήθελα και κάτι τελευταίο. Τι παίζει με τις φωτογραφικές μηχανές??? Σας ευχαριστώ....
Aυτοκίνητο για Κούβα να κλείσετε όσο νωρίτερα μπορείτε, τουλάχιστον 3 μήνες πριν.
Τι εννοείς ποια είναι η καλύτερη λύση για τα μετρητά; Να έχεις μετρητά.
Ναι, βίζα για την Κούβα από την πρεσβεία της στην Ελλάδα. Θα χρειαστείς ασφάλιση.
Τι παίζει δηλαδή με τις φωτογραφικές μηχανές;
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Ξέρω ότι απαγορεύονται τα ντροουν. Αυστηρότατα... το τι νόμισμα θα έχω εννοώ. Κάπου διάβασα ότι ανταλλάσσεις με τους ντόπιους τα χρήματα για να έχεις το δικό τους νόμισμα και όχι την τουριστική τιμή που είναι σχεδόν όσο το ευρώ. Παράνομο μεν αλλά οι πιο πολλοί ετσι κανουν. Νομίζω ότι είναι λιγο ακριβά το αμάξι εκεί. Κάνω λάθος;;; έχετε κάτι να προτεινετε; τι εννοείς θα χρειαστώ ασφάλιση; Πόσο στοιχίζει η βίζα τους; είναι δύσκολη διαδικασία σαν της αμερικης; πφφφφ....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.720
Likes
50.738
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρω ότι απαγορεύονται τα ντροουν. Αυστηρότατα... το τι νόμισμα θα έχω εννοώ. Κάπου διάβασα ότι ανταλλάσσεις με τους ντόπιους τα χρήματα για να έχεις το δικό τους νόμισμα και όχι την τουριστική τιμή που είναι σχεδόν όσο το ευρώ. Παράνομο μεν αλλά οι πιο πολλοί ετσι κανουν. Νομίζω ότι είναι λιγο ακριβά το αμάξι εκεί. Κάνω λάθος;;; έχετε κάτι να προτεινετε; τι εννοείς θα χρειαστώ ασφάλιση; Πόσο στοιχίζει η βίζα τους; είναι δύσκολη διαδικασία σαν της αμερικης; πφφφφ....
Ούτε παράνομο είναι να χρησιμοποιήσεις όποιο από τα δύο νομίσματα θες, ούτε κερδίζεις ή χάνεις κάτι χρησιμοποιώντας το ένα ή το άλλο, το ίδιο ακριβώς είναι.

Τα drones απαγορεύονται, ναι, αν προσπαθήσεις να βάλεις κάποιο στη χώρα θα σου κατασχεθεί και θα πληρώνεις φύλαχτρα για κάθε μέρα παραμονής του στο τελωνείο, χώρια ότι η διαδικασία παίρνει ώρες. Οι φωτογραφικές μηχανές επιτρέπονται βεβαίως. Για τη βίζα κάνε ένα τηλέφωνο στην κουβανική πρεσβεία, εύκολη διαδικασία και δεν κοστίζει πολλά, δες λίγο τα θέματα του φόρουμ για την Κούβα, υπάρχουν πολλά που απαντούν τις απορίες σου.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου ναι, είναι ακριβή στην Κούβα, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές, κρατικό μονοπώλιο γαρ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom