Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
πού το ξερεις>? εμας το γραφειο δε μας ειπε κατι τετοιο παντως...
Αυτα δεν τα λέει κανένα γραφείο. Ειναι αναγκαία κακά ή καλά ( οπως το πάρει ο καθένας), και πρέπει πάντα να τα κουβαλάμε όταν βγαίνουμε απο το γιουνανισταν.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αυτα δεν τα λέει κανένα γραφείο. Ειναι αναγκαία κακά ή καλά ( οπως το πάρει ο καθένας), και πρέπει πάντα να τα κουβαλάμε όταν βγαίνουμε απο το γιουνανισταν.
μα εσυ ειπες οτι απαγορευεται η εισοδος στη χωρα χωρις αυτα. Εγω εχω κανει την αναζητηση μου καλωντας το κεελπνο. Τα αλλα ειναι δικη σου τρομολαγνεια.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
μπορω να ρωτησω κατι? Ξερετε αν θα μπορω να μετατρεψω ευρω σε πεσος ηδη απο Ελλαδα ή μονο εκει μπορω?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε εμβόλια ή/και να έχετε τα απαραίτητα φάρμακα/ενέσιμα μαζί σας:

κατά της λύσσας,
κατά της χολέρας,
της φυματίωσης,
της ανεμοβλογιάς (εκεί είναι πιο δυνατή και ακόμα και αν την έχεις περάσει μπορεί να ξανά κολλήσεις),
της Ηπατίτιδας Α, Β, Γ, Δ
του Ιού Ζίκα αλλά και του έρπητα ζωστήρα.
Τέλος Τετάνου και κοκκύτη.

Εάν δεν τα έχετε αυτά μπορεί να σας απαγορεύσουν την είσοδο ακόμη και στη χώρα.
Εννοείται πως δεν ισχύει το μπολνταρισμενο. Άσε που για τα ενέσιμα θες άδειες.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Και εσύ τέκνο βρουτε δεν κατάλαβες την τρολλια.

Κιττεν, πάρε ενα ντεπονακι και μην αγχώνεσαι. Θα περάσεις τέλεια. Καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εσύ τέκνο βρουτε δεν κατάλαβες την τρολλια.

Κιττεν, πάρε ενα ντεπονακι και μην αγχώνεσαι. Θα περάσεις τέλεια. Καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις
Όντως δεν την κατάλαβα. Το θέμα είναι μην δεν την καταλάβουν κι άλλοι, έρθουν με τίποτε ενέσεις και τους κρατήσουν στο αεροδρόμιο με τις ώρες, σαν κάτι άλλα παιδιά που είχαν φέρει drone (απαγορεύονται ΕΝΤΕΛΩΣ, θεωρούνται κατασκοπευτικές συσκευές).

Για την επιπεφυκίτιδα δεν υπερέβαλα, έχει τρομερή έξαρση.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Όντως δεν την κατάλαβα. Το θέμα είναι μην δεν την καταλάβουν κι άλλοι, έρθουν με τίποτε ενέσεις και τους κρατήσουν στο αεροδρόμιο με τις ώρες, σαν κάτι άλλα παιδιά που είχαν φέρει drone (απαγορεύονται ΕΝΤΕΛΩΣ, θεωρούνται κατασκοπευτικές συσκευές).

Για την επιπεφυκίτιδα δεν υπερέβαλα, έχει τρομερή έξαρση.
Γιωργο ουτε εγω καταλαβα την τρολια να πω την αληθεια μου (στην αρχη) χαχαχα...Επειδη ειμαι σουπερ αγχωδης μπορει και να τα πιστευα σοβαρα αυτα! Τι επιπεφυκιτιδα ειναι σε εξαρση αν ξερεις? Εννοω ειναι σοβαρη ή η κοινη επιπεφυκιτιδα που περναει με κολλυριο και αλοιφες? (Το εχω καψει εντελως, το παραδεχομαι)

Στο αεροδρομιο της Αβανας θα μπορω? Ή σε καποιο ξενοδοχειο?

επισης, αν ξερει καποιος αν πρεπει να παρω μετασχηματιστη ή ανταπτορα για κινητο ( δε θα εχω φωτογραφικες, μονο κινητο απο ηλεκτρονικες συσκευες και μια συσκευη για κουνουπια)? και αν συνισταται καποιος τυπος ανταπτορα ή μετασχηματιστη? Σε αλλο ποστ διαβαζα ο ενας ελεγε μετασχηματιστη και ο αλλος ανταπτορα.
 
Last edited by a moderator:

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
https://www.google.gr/search?q=αμερ...AUICigB&biw=1348&bih=635#imgrc=PZagQHL6Hw_xIM:
Αυτό πρέπει να πάρεις . Σε μερικές πρίζες σε κάποια casas έμπαινε απ' ευθείας.

Στο αεροδρομιο της Αβανας θα μπορω? Ή σε καποιο ξενοδοχειο?
Μπορείς και στα 2 που ανέφερες. Για καλύτερη ισοτιμία συνίσταται στα διάφορα cadecas και στις τράπεζες. Παιδιά διαβάζετε και προηγούμενα ποστς , τα ιδια έχουν επαναληφθεί αρκετές φορές. Αν δεν βρείτε απάντηση σε κάτι ή θέλετε διευκρίνηση, τότε ρωτήστε, ειδικά όταν ταξιδεύετε μόνοι σας.
Δες και την ιστορία μου (κυρίως πληροφοριακού περιεχομένου), ίσως σου λυθούν αρκετές απορίες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/12-νύχτες-Κούβα.57363/#post-664533
 
Last edited by a moderator:

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Μπορείς και στα 2 που ανέφερες. Για καλύτερη ισοτιμία συνίσταται στα διάφορα cadecas και στις τράπεζες. Παιδιά διαβάζετε και προηγούμενα ποστς , τα ιδια έχουν επαναληφθεί αρκετές φορές. Αν δεν βρείτε απάντηση σε κάτι ή θέλετε διευκρίνηση, τότε ρωτήστε, ειδικά όταν ταξιδεύετε μόνοι σας.
Δες και την ιστορία μου (κυρίως πληροφοριακού περιεχομένου), ίσως σου λυθούν αρκετές απορίες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/12-νύχτες-Κούβα.57363/#post-664533
σ ευχαριστω πολυ! εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστ γ κουβα γιατι ψαχνω πριν ρωτησω αλλα σε καποια φαση λεγανε οι μισοι ανταπτορα οι αλλοι μισοι μετασχηματιστη και μπλεξανε κ την ταση μεσα κ οντας εντελως ασχετη απο ηλεκτρολογικα, ηθελα μια παραπανω διευκρινιση:)
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
σ ευχαριστω πολυ! εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστ γ κουβα γιατι ψαχνω πριν ρωτησω αλλα σε καποια φαση λεγανε οι μισοι ανταπτορα οι αλλοι μισοι μετασχηματιστη και μπλεξανε κ την ταση μεσα κ οντας εντελως ασχετη απο ηλεκτρολογικα, ηθελα μια παραπανω διευκρινιση:)
Οκ no problem. Το είπα πιο πολύ για τις τράπεζες.. Απλά έτσι διευκολύνονται και οι άλλοι που ψάχνουν , να μην διαβάζουν τα ίδια ποστ συνέχεια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σ ευχαριστω πολυ! εχω διαβασει σχεδον ολα τα ποστ γ κουβα γιατι ψαχνω πριν ρωτησω αλλα σε καποια φαση λεγανε οι μισοι ανταπτορα οι αλλοι μισοι μετασχηματιστη και μπλεξανε κ την ταση μεσα κ οντας εντελως ασχετη απο ηλεκτρολογικα, ηθελα μια παραπανω διευκρινιση:)
Εάν πας με οργανωμένο δε χρειάζεσαι ούτε αντάποτρα ούτε μετασηματιστή και τα 3 ξενοδοχεία που θα πάτε έχουν πρίζες σαν της Ελλάδας. Επίσης κάρτα sim καλύτερα στο αεροδρόμιο, αλλά εάν πας με οργανωμένο δε θα προλάβεις. Γενικά παίζει ρόλο στις ερωτήσεις που κάνεις αν πηγαίνεις με πρακτορείο ή μόνη σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom