Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παλι εγω...! :)
Βρηκα ενα σαιτ που λέγεται taxi in havana και μπορεις να κλεισεις υποτίθεται βαν για 5 ατομα με 35 cuc το ατομο. Το βρηκα σ ενα φορουμ στο trip advisor. Μήπως γνωρίζει κανεις αν ειναι αξιόπιστο; Αυτο ειναι.

http://www.taxi.inhavana.net
 

tzortzina_lo

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα και από εμένα σε όλη την παρέα του travelstories μόλις έγινα μέλος για ένα και μόνο λόγο, επειδή και εγώ σε 2 μήνες θα είμαι κουβααααα!
Θα είμαστε ζευγάρι και το προγραμμα έχει ως εξής :
5 βραδια Αβάνα (vedado) , μια μέρα πριν φύγουμε θα πάμε μονοήμερη στη Viñales.
2 βραδια Trinidad
2 βραδια varadero -σε ξενοδοχείο ναι:/
1 βράδυ Havana και αναχώρηση για Αθήνα .
Θελουμε να νοικιάσουμε αμάξι από το cuba travel μιας και βρήκαμε σε ας πούμε βατή τιμή για δεδομένα κούβας και έτσι να κάνουμε όλα τα απαραίτητα τουρ σε Cienfuegos και Santa Clara και όλα όσα περιλαμβάνει η διαδρομή αυτή καθώς και την μονοήμερη σε Viñales .
Ο μόνος ενδοιασμός μου για το πως να κανονίσω είναι το Cienfuegos και Santa Clara. Πάμε Σάββατο στο Trinidad όποτε την επόμενη μέρα σκεφτόμουν μα την αφιερώσουμε σε αυτό το τουρ , να επισκεφτούμε αυτά τα μέρη.
Επίσης , Γιώργο που μας έχεις λύσει τόσες πολλές απορίες εγώ έχω μια μόνο: σχετικά με το αμάξι , βαλίτσες επιτρέπονται κανονικά μέσα έτσι ; Γιατί στο σάιτ δίπλα Άπο το εικονίδιο της βαλίτσας αναγράφεται είτε x0 είτε x 1 και μας προβλημάτισε .
 

Marina85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά, να πω κάτι σχετικά με το αμάξι.
Στα site που μπαίνετε κοιτάτε πάντα κάτω-κάτω τι γράφει το Copyright.
Υπάρχουν πολλά που είναι scam και την έχει πάθει κόσμος (π.χ. Travelucion).
Το γράφω εδώ γιατί κι εγώ, ενώ ήμουν έτοιμη να κάνω κράτηση, ευτυχώς διάβασα εμπειρίες άλλων από αντίστοιχα forum και με έσωσαν. Ψαχτείτε γενικά!
Καλά ταξίδια σε όλους!
Φεύγω κι εγώ αύριο για Κούβα, θα επανέλθω με υλικό!
 

nineta

Member
Μηνύματα
19
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
μάλι
Πάμε πάλι .
Οσοι επιλεγουν την Aircanada με ξεχωριστό εισιτηριο που ξεκιναει απο καποια χωρα της Ευρώπης , ισως.
Μπορει πχ να σου ζητησουν βιζα για Κουβα αν ξεκινας απο Ιταλια , Γαλλία κτλ

Εγω που επιλεγω τη καναδεζικη απο Αθηνα , συνηθως με πάνε με Aegean καπου στη Γερμανια και μετα για Τορόντο.
Οποτε χωρις βιζα δεν πεταω απο το Βενιζελος ακομα και αν όλη η κράτηση φαίνεται κλεισμένη απο aircanada .

Η βίζα που σου εδωσαν στο αεροπλάνο δεν γραφει τιποτα . Εσυ συμπληρωνεις τα στοιχεία σου .

KIKH την πουλάς τη βίζα?? είμαι λίγο μπερδεμένη με το θέμα της βίζας..μίλησα με ταξιδιωτικό γραφείο(ένα απ'αυτά που μου έστειλε η πρεσβεία) για την έκδοση βίζας, τους έστειλα τα στοιχεία μου και την πτήση (με αιρ καναδα) και με πήραν στο κινητό να με ρωτήσουν αν έχω γνωρίζω οτι η αιρ καναδα σου δίνει βίζα μες στο αεροπλάνο...περίεργο λιγάκι....εε??

χρειάζεται και ασφάλιση για να πετάξεις στην κούβα, αλλά απ'το ταξιδιωτικό γραφείο δεν βγάζουν χώρια...μόνο και τα 2 μαζί-πακέτο..θα πάρω αύριο τηλέφωνο σ'ένα νούμερο ελληνικό της αιρ καναδα να ρους ρωτήσω τι ενδείκνυται..κουζουλαριό πάντως η φάση!!
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Καλημέρα σε όλη την παρέα!! έχω ήδη διαβάσει πολλά θέματα σας και μου έχουν λυθεί πολλές απορίες!
Σε λίγες μέρες ξεκινάμε το μεγάλο μας ταξίδι με μια καλή φίλη, με αρχή την Κούβα, στην συνέχεια Μεξικό,Γουατεμάλα,Κολομβία!! διάρκεια 2 μήνες..
Κούβα λοιπόν..ξεκινάμε με διήμερη διαμονή σε casa στην Santa Marta πριν το Varadero.. αν και πάντοτε αποφεύγουμε τα πολύ τουριστικά μέρη βρήκαμε οικονομικά εισιτήρια για εκεί..2 μέρες είναι αρκετές πιστεύετε? η καλύτερη παραλία του Varadero διάβασα είναι στην αρχή της χερσονήσου, σωστά?
στην πορεία σχεδιάζαμε για 1 διαμονή Remedios με σκοπό να επισκεφθούμε το cayo santa Maria, όμως βλέπω πως πλέον δεν υπάρχει λεωφορείο για εκεί, μόνο ταξί..γνωρίζουμε πόσο θα κόστιζε μια τέτοια διαδρομή (Remedios-cayo santa Maria)? και αν υπάρχει η άνεση του camping εκεί σε κάποια από τις παραλίες? υπάρχει έλεγχος όταν εισέρχεσαι? πρέπει να μένεις σε κάποιο ξενοδοχείο ή να πληρώσεις είσοδο και αν ναι πόσο?
κοντά στο Remedios βρίσκεται το Rancho querete, γνωρίζει κάποιος αν αξίζει μια επίσκεψη εκεί και με τι κόστος?
ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, καλά ταξίδια!!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν έχω να γράψω κάτι που θα σου φανεί χρήσιμο, απλά, ζηλεύωωωωωωωωωωω!!!!! :mad:
Θα είναι υπέροχα μαγικά τρομακτικά αξέχαστο ταξίδι!!! :clap:
Καλή χρονιά και με το καλό περιμένουμε τις εντυπώσεις σας.
Α, μόνο για το Varadero, υπεραρκετές είναι δύο μέρες, θα την ευχαριστηθείτε την παραλία και μετά φεύγετε για την πιο αληθινή Κούβα. :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
για Κουβα δεν εχω να σου πω κατι αλλα μην χασεις Τikal και Antigua στη Γουατεμαλα..καλο σου ταξιδι
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Ευχαριστώ πολύ!! έχω και για Γουατεμάλα ερωτήσεις, θα γίνουν σε άλλο θέμα!
θα περιμένω και εκεί τις συμβουλές σου!:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Camping απαγορεύεται οπουδήποτε στην Κούβα, με κίνδυνο σύλληψης.

Έχω κι εγώ μια βίζα προς πώληση, αλλά από τις 29.1 , πιο πριν δεν προλαβαίνω.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Δηλαδή η βίζα που βγάζουν τα συνεργαζόμενα ελληνικά γραφεία ταξιδιών είναι ανώνυμη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom