Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Lamp

Member
Μηνύματα
22
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το τηλέφωνο και το email του (η των) Ελληνα ξεναγου στην Κουβα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και μιας που βλέπω πολύ κόσμο που είναι Κούβα ή γύρισε/γυρνάει αυτές τις μέρες, μπορείτε να δώσετε μία περιγραφή για τον καιρό; Βλέπω μεγάλες διαφορές τύπου ημέρα 30 - νύχτα 16. Τι ισχύει, και περίπου τί ρούχα να έχουμε μαζι για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως;
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Καταρχάς να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου για τις απίθανα χρήσιμες συμβουλές που βρίσκονται σε αυτό το forum (και σε αυτό το thread ειδικότερα). Κάνει την οργάνωση πολύ ευκολότερη (ταυτόχρονα βέβαια, ανεβάζει υπερβολικά τον πήχη των προσδοκιών ). Ότι να πει κανείς δε για τον @Yorgos , προφανώς είναι πολύ λίγο.

Για τη δική μας εκδρομή στην Κούβα (δυστυχώς θα διαρκέσει μόνο 1 εβδομάδα, 8 - 14 Απριλίου) μετά από άπειρες αναθεωρήσεις και τροποποιήσεις, επιλέξαμε μόνο την Αβάνα και το Τρινιδάδ, αισιοδοξώντας ότι αφενός πράξαμε σωστά και αφετέρου ότι έχουμε συμπεριλάβει όλες τις διαδρομές και όλες τις δραστηριότητες που έχουν περιγραφεί σε αυτό εδώ το thread.

Η συνδρομή την οποία ζητώ, είναι μόνο για τη διαμονή και συγκεκριμένα για τα casas particulares που θα επιλέξω. Έχω σημειώσει μια πρόταση του @silversurfer για Trinidad, έχω σημειώσει για Αβάνα την πρόταση ενός άλλου μέλους, φυσικά γνωρίζω και τις γνωστές πλατφόρμες και τελικά ίσως καταλήξω εκεί. Αν ωστόσο έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση και ένα τρόπο για να επικοινωνήσω με το κατάλυμα, νομίζω θα μου γλύτωνε κάποιο χρόνο (ίσως και χρήματα).

HighFidelity

@Lamp : Με βοήθησε πολύ η πρόταση σου για μετακινήσεις μέσω του http://www.taxi.inhavana.net . Βρήκα μεταφορά από Αβάνα για Τρινιδάδ μόνο με 35 CUC και 4 ώρες ενώ viazul 25 CUC και 6.30 ώρες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα σε όλους, και ιδιαιτέρως στον @Yorgos για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Το ταξίδι της ζωής μου ήταν πολύ καλύτερο απ ότι το περίμενα τελικά. Ακόμα δεν έχω βάλει το μυαλό μου σε τάξη για να γράψω συγκεκριμένα.
Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ένα, ότι αυτό το ταξίδι πρέπει να το κάνεις χωρίς να το σκεφτείς πολύ πολύ.

Διαβάστε καλά το φορουμ, ακολουθήστε τις συμβουλές των παιδιών, μη μπείτε στη λούμπα του οργανωμένου γκρουπ
(είναι πολύ καλύτερα να οργανωθείς μόνος και γίνεται), μην ακούτε τη παραπληροφόρηση, ταξιδέψτε άφοβα, περιηγειθείτε άφοβα σε μία από τις ασφαλέστερες χώρες του κόσμου, μπείτε στο ρυθμό της Αβάνας, περπατήστε την, ανακαλύψτε την, γνωρίστε το κόσμο και ιδιαίτερα τους ντόπιους, μείνετε στα σπίτια τους και όχι στα απρόσωπα ξενοδοχεία, φάτε απ το φαΐ τους, διαπιστώστε τελικώς πόσο πολύ μοιάζουμε, και ταξιδέψτε μέσα απ τη χώρα αυτή στο παρελθόν, στην Ελλάδα ίσως του 50..

Θα περιγάψω πολλά απ όσα είδα και έζησα εν καιρώ, θα γράψω κι εγώ τις δικές μου συμβουλές γιατί είναι απαραίτητο για τη κοινότητα του φόρουμ, και θα αναφέρω σε όποιον χρειαστεί συστάσεις για διαμονή (casas particulares) καθώς πέσαμε σε πολύ πολύ καλές επιλογές μέσω AirBnb σε Αβάνα-Τρινιδάδ-Σιενφουέγος & Ρεμέδιος.

Επίσης πολύ σημαντικό, για όποιον θέλει ντόπιο με πολύ καλή γνώση Αγγλικών, για τουριστικό οδηγό, υπήρξαν πολύ σημαντικές γνωριμίες και σε Αβάνα και σε Τρινιδαδ, και μπορώ να δώσω τις επαφές για βοήθεια.

Τυχερός που το έζησα, μόνο αυτό!
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Πολύ ωραίος! Να' σαι καλά να ξαναπάς. Εγώ περίπου ένα εξάμηνο που έχω γυρίσει το σκέφτομαι πολύ συχνά.

Άσχετο αλλά ξέρω ακριβώς που είσαι στη φωτό σου!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Πολύ θέλω να διαβάσω τη συγκεκριμένη ιστορία!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος! Να' σαι καλά να ξαναπάς. Εγώ περίπου ένα εξάμηνο που έχω γυρίσει το σκέφτομαι πολύ συχνά.

Άσχετο αλλά ξέρω ακριβώς που είσαι στη φωτό σου!
Ευχαριστώ! Πιστεύω οτι κι εγώ μετά από λίγο καιρό που θα έχουν κατασταλάξει οι θύμησες θα είμαι σε θέση να το συνειδητοποιήσω και να αναπολήσω. Προς το παρόν είμαι ακόμα στο ρυθμό του ταξιδιού.

Άρα έχεις πάει και Ανάφη, σωστά; ;)
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Μουσικά αλλά και γενικά είμαι ακόμα στο ρυθμό του νησιού!
Ανάφη έχω πάει αρκετές φορές! το σπίτι του κολλητού μου είναι λίγα βήματα πιο κάτω! Ιδιαίτερο νησί και αυτό σαν την Κούβα (φλερτάρουμε με το οφ τόπικ)
 

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλήμερα & από εμένα . Ταξιδεύουμε σε 2 εβδομάδες για Αβάνα. Έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο ον λάιν κ θα ήθελα βοήθεια σχετικά με την κατανομή των ημερών.

Ο προγραμματισμός που ειχαμε κατά νου είναι ως εξής :
4 νύχτες αβανα (με σκοπό την τελευταία ημέρα στην Αβάνα μονοήμερη στο Βινάλες)
3 τρινιδαδ
1 Αβανα

την αβάνα κ την πρώτη νύχτα στο τρινιδαδ τα εχω ήδη κλείσει & πληρώσει
διαβάζοντας όμως ότι η διανυχτέρευση στο βινάλες προτείνεται γενικότερα , αναθεωρώ
και σκεφτόμουν το εξης :

4 νυχτες Αβάνα
1 βιναλες
2 τρινιδαδ
( με στάση στην Σαντ κλαρα στην επιστροφή για Αβάνα)
1 αβανα

μου φαντάζει κάπως ταλαιπωρία να πω την αλήθεια μου , αξίζει να μπω στην διαδικασία (ακύρωσης της ήδη πληρωμένης νύχτας στο τρινιδαδ) για μια νύχτα στο βινάλες ? στο βινάλες έχω σκόπο να πάω για το zip line κατά κύριο λόγο & για τις καλλιέργειες , δεν θα προλάβουμε να το χαρούμε αυθημερόν ?


ευχαριστώ πολύ !
* το φορουμ τα σπάει !
 
  • Like
Reactions: Pel

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλημέρα,
Αφού έχεις νοικιάσει δικό σου αμάξι το προλαβαίνεις και σε μονοήμερη το βινιάλες.
Εγώ σου προτείνω 3 νύχτες Αβάνα μια βινιάλες και μετά πας Τρινιδαδ. (έτσι δεν χάνεις και την προπληρωμένη κράτησή σου). Και να μην μείνεις τρεις μέρες στο Τρινιδαδ αλλά να πας και μια μέρα Σιενφουέγος ή Ρεμέδιος.
 

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλημέρα,
Αφού έχεις νοικιάσει δικό σου αμάξι το προλαβαίνεις και σε μονοήμερη το βινιάλες.
Εγώ σου προτείνω 3 νύχτες Αβάνα μια βινιάλες και μετά πας Τρινιδαδ. (έτσι δεν χάνεις και την προπληρωμένη κράτησή σου). Και να μην μείνεις τρεις μέρες στο Τρινιδαδ αλλά να πας και μια μέρα Σιενφουέγος ή Ρεμέδιος.
Σε ευχαριστω ! λησμόνησα να γράψω οτι & η Αβανα είναι προπληρωμένη ήδη .΄Στο cienfuegos Θα πάμε από τρινιδαδ μονοήμερο , ειναι 1,5 ώρ από ότι βλέπω , σκεφτήκαμε να μην αλλάξουμε casas διαρκώς αφού έχουμε την άνεση του αυτοκίνητου .
να σαι καλά για την άμεση απάντηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom