Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για ποιό λόγο έβαλες την Αβάνα μετά το Βαραδέρο και δεν την έβαλες πριν το Βινάλες ? Χωρίς να έχω πάει ακόμη Κούβα (φεύγω σε 5 μέρες) πιο λογικό μου φαίνεται να αφήσεις Βαραδέρο τελευταίο. Και εφόσον έχεις πτήση επιστροφής απόγευμα μπορείς να πας απο Βαραδέρο κατευθείαν στο αεροδρόμιο.
Φτάνεις απόγευμα στην Αβάνα στις 17.00 από αυτά που έχω ψάξει (έλεγχος στο αεροδρόμιο κλτ) δεν έχεις μισή μέρα. Πας Αβάνα μόνο για ύπνο και την άλλη μέρας ξεκινάς ξανά ταξίδι για το Βινάλες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίο πρόγραμμα φίλε @StSiotis
Είμαι σίγουρος ότι το ταξίδι θα σας μείνει αξέχαστο. Λογική η κατανομή των ημερών και των περιοχών. Τα υπόλοιπα τα λέμε εν καιρώ. Χαίρομαι που μπόρεσα να σε βοηθήσω, αυτό είναι και το νόημα του φόρουμ άλλωστε!
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
@x7777 Εμείς πετάμε από το αερόδρομιο της Αβάνας προς Αθήνα..Ουσιαστικά όπως λες και εσύ την πρώτη μισή μέρα μένω Αβάνα μόνο για τον ύπνο, παίρνω το αμάξι την επόμενη και φεύγω για βινιάλες το πρωί. Μου φαίνεται κόπος και χαμένη ουσιαστικά όλη η μέρα, την μέρα της πτήσης να μαζέψω πράγματα να ταξιδέψω από βαραντέρο αεροδρόμιο και να πετάξω το απόγευμα...Μένοντας ήδη αβάνα είμαι κοντά στο αεροδρόμιο κάνω τα ψώνια μου το πρωί και φεύγω με την ηρεμία μου από αβάνα προς το αεροδρόμιο..Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί εγώ!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ναι συμφωνώ με τις αποστάσεις κτλ αλλά το ταξίδι σου έχει αυξομειώσεις σε αυτά που βλέπεις (σαν εικόνες). Δηλαδή ξεκινάς βλέπεις Βινάλες φύση κτλ, πας στις πιο μικρές πόλεις που έχει να δείς πράγματα, στην μέση του ταξιδιού πας Βαραδέρο που είναι πιο χαλαρά και δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο και μετά πας Αβάνα που ξανά έχει πάρα πολλά να δείς. Για μένα έτσι το πρόγραμμα κάνει "κοιλιά".
Αυτό είναι δική μου οπτική ανεξάρτητα απο το αν το πρόγραμμα σου αφορούσε την Κούβα ή άλλη χώρα. Δηλαδή στην μέση ενος ταξιδιού που έχεις να δεις πάρα πολλά δεν θα έβαζα 2 ξεκάρφωτες μέρες σε μια παραλία. Θα τις έβαζα στο τέλος.
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ακριβώς επειδή όλες οι προηγούμενες μέρες έχουν τρέξιμο και άπειρα χλμ οδήγησης με αμάξι, οι 2 μέρες στο Βαραντέρο έρχονται για να μας χαλαρώσουν πριν τα άπειρα χλμ με τα πόδια για να δουμε την Αβάνα που είναι κ ο σκοπός του ταξιδιού. Και πάλι πιστεύω βλέποντας τις αποστάσεις, ότι την τελευταία μέρα αν έχεις ταξίδι για να φτάσεις στο αεροδρόμιο που πετάς, την έχεις χάσει όλη την μέρα...Από τα δρομολόγια της Viazul από Βαραντέρο προς Κέντρο Αβάνα έχει στις 12:00 και φτάνει 15:10..Άρα θες και μισή ώρα ακόμα για αεροδρόμιο αν όλα είναι στην ώρα τους βέβαια...Ενώ μένοντας Αβάνα ήδη είσαι χαλαρός οτι πετάς απόσταση μισής ώρας από εκει που μένεις χωρίς παράγοντες που μπορεί να σε κάνουν να χάσεις την πτήση!
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
@StSiotis Η πρόταση μου είναι να βάλεις την Αβάνα στην αρχή ώστε να την γυρίσεις καλά, να την χορτάσεις όσο γίνεται διότι εκεί θα πέσει το βάρος του ταξιδιού. Κάτι θα σου αρέσει πολύ, θα θες να το ξαναδείς, να ξαναπερπατήσεις σε κάποια σημεία, κάτι δεν θα προλάβεις, οπότε βάλε και μία διανυκτέρευση στο τέλος (βγάλε την από Βαραδέρο). Έτσι και δεν θα έχεις άγχος και κούραση για το αεροδρόμιο την επόμενη μέρα και θα κάνεις τις τελευταίες βόλτες και όσα ψώνια θες. Κάνε μία διανυκτέρευση Βαραδέρο και την επόμενη μέρα πάρε το Viazul που φεύγει στις 6 το απόγευμα και φτάνει 9 στην Αβάνα. Έχεις πολλές ώρες για χαλάρωμα στη θάλασσα, φεύγεις το απογευματάκι και κάνεις και μια Αβάνα by night για αποχαιρετιστήριο βράδυ. Αν θες κλείσε και διαμονή στο Βαραδέρο ανάμεσα σε Calle 30 και 36 (Ο σταθμός Viazul είναι στην 36), θα σαι παραλία και σε δύο βήματα θα σαι στο σταθμό.

Εάν από την άλλη βάλεις όλες τις διανυκτερεύσεις Αβάνα στο τέλος, θα σαι στο τρέξιμο μην τυχόν και δεν προλάβεις να δεις κάτι, θα σκέφτεσαι ότι ο χρόνος κατά κάποιο τρόπο "πιέζει". Θα μου πεις, μα καλά 4 ολόκληρες γεμάτες μέρες έχω, όλα θα το προλάβω. Θα σου πω, Αβάνα είναι αυτή, θα θες κι άλλο να κάτσεις και λίγο ακόμα και ακόμα περισσότερο. Συμφωνώ απόλυτα με τον @x7777, θα έχεις 7-8 μέρες στο χαλαρό, θα βάλεις μετά Αβάνα και θα φύγεις ξεθεωμένος από την Κούβα. Σκέψου μόνο, γιατί όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία βάζουν πρώτα Αβάνα και όσο προχωράει το πρόγραμμα τους γίνεται όλο και πιο χαλαρό;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Προσωπικά κ το δικό μ πρόγραμμα στην Κούβα έτσι ακριβώς ήταν χωρίς το βαραδερο.. κ δε το μετάνιωσα καθόλου!!! Το γεγονός ότι είχαμε αφήσει την Αβάνα στο τέλος για 5νυχτες ήταν ότι καλύτερο για κλεισιμο του ταξιδιού γεμάτο γεύση και αρωματα Κούβας!!
Προσωπικά την Αβάνα την ερωτεύτηκα κ νομίζω ότι αν είχα μείνει στην αρχή εκεί θα έλεγα "ναι.. πολύ ωραία είναι κ εδώ.. αλλά Αβάνα δεν είναι!!"
Οπότε συμφωνώ απόλυτα να δει όλα τα τριγύρω πρώτα (όπου δε θα είναι κ χαλαρές οι μέρες του εδώ που τα λέμε... Έχει μπόλικα χλμ..) κ να αφήσει για κλείσιμο το τοπ τ ταξιδιού!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@x7777 Εμείς πετάμε από το αερόδρομιο της Αβάνας προς Αθήνα..Ουσιαστικά όπως λες και εσύ την πρώτη μισή μέρα μένω Αβάνα μόνο για τον ύπνο, παίρνω το αμάξι την επόμενη και φεύγω για βινιάλες το πρωί. Μου φαίνεται κόπος και χαμένη ουσιαστικά όλη η μέρα, την μέρα της πτήσης να μαζέψω πράγματα να ταξιδέψω από βαραντέρο αεροδρόμιο και να πετάξω το απόγευμα...Μένοντας ήδη αβάνα είμαι κοντά στο αεροδρόμιο κάνω τα ψώνια μου το πρωί και φεύγω με την ηρεμία μου από αβάνα προς το αεροδρόμιο..Τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί εγώ!
Υπολόγισε χρόνο για την παράδοση του αυτοκινήτιου. Φαντάζομαι ότι θα το αφήσετε στο Βαραδέρο;
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα σας,

είμαι νέο μέλος αλλά σας διαβάζω καιρό και η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τις πιο χρήσιμες πληροφορίες από οπουδήποτε αλλού.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τα σχόλιά σας σχετικά με το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε. Το ταξίδι μας θα συνδυάσει το Τορόντο με την Κούβα αλλά το κυρίως ταξίδι θα είαι η Κούβα.

30/11 Αθήνα Τορόντο
3/12 Τορόντο-Varadero ή Cayo Coco
5-12 Σαντα Κλάρα και Τρινιδαδ με διανυκτέρευση στη Τρινιδαδ
6-10/12 Αβάνα (μέσω Cienfuegos) και από εκεί μονοήμερη εκδρομή σε Βινιάλες και όπου αλλού νομίζετε πως αξίζει να πάμε.

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
Varaero ή Cayo Coco?
Για να σταματήσουμε σε ενδιάμεσες πόλεις (πχ Σάντα Κλάρα, Cienfuegos) θα πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο μιας και θα έχουμε και τις βαλίτσες μας μαζί?
Έχω ξεχάσει κάποιο προορισμό που πρέπει οπωσδήποτε να εντάξω στο πρόγραμμα?

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας!
 

StSiotis

Member
Μηνύματα
28
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Υπολόγισε χρόνο για την παράδοση του αυτοκινήτιου. Φαντάζομαι ότι θα το αφήσετε στο Βαραδέρο;
Ναι @Yorgos θα το αφήσουμε βαραδέρο!

Προσωπικά κ το δικό μ πρόγραμμα στην Κούβα έτσι ακριβώς ήταν χωρίς το βαραδερο.. κ δε το μετάνιωσα καθόλου!!! Το γεγονός ότι είχαμε αφήσει την Αβάνα στο τέλος για 5νυχτες ήταν ότι καλύτερο για κλεισιμο του ταξιδιού γεμάτο γεύση και αρωματα Κούβας!!
Προσωπικά την Αβάνα την ερωτεύτηκα κ νομίζω ότι αν είχα μείνει στην αρχή εκεί θα έλεγα "ναι.. πολύ ωραία είναι κ εδώ.. αλλά Αβάνα δεν είναι!!"
Οπότε συμφωνώ απόλυτα να δει όλα τα τριγύρω πρώτα (όπου δε θα είναι κ χαλαρές οι μέρες του εδώ που τα λέμε... Έχει μπόλικα χλμ..) κ να αφήσει για κλείσιμο το τοπ τ ταξιδιού!!!
Αυτό ακριβώς σκεφτόμαστε!!!!

Καλησπέρα σας,

είμαι νέο μέλος αλλά σας διαβάζω καιρό και η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τις πιο χρήσιμες πληροφορίες από οπουδήποτε αλλού.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τα σχόλιά σας σχετικά με το πρόγραμμα που σκεφτόμαστε να ακολουθήσουμε. Το ταξίδι μας θα συνδυάσει το Τορόντο με την Κούβα αλλά το κυρίως ταξίδι θα είαι η Κούβα.

30/11 Αθήνα Τορόντο
3/12 Τορόντο-Varadero ή Cayo Coco
5-12 Σαντα Κλάρα και Τρινιδαδ με διανυκτέρευση στη Τρινιδαδ
6-10/12 Αβάνα (μέσω Cienfuegos) και από εκεί μονοήμερη εκδρομή σε Βινιάλες και όπου αλλού νομίζετε πως αξίζει να πάμε.

Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:
Varaero ή Cayo Coco?
Για να σταματήσουμε σε ενδιάμεσες πόλεις (πχ Σάντα Κλάρα, Cienfuegos) θα πρέπει οπωσδήποτε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο μιας και θα έχουμε και τις βαλίτσες μας μαζί?
Έχω ξεχάσει κάποιο προορισμό που πρέπει οπωσδήποτε να εντάξω στο πρόγραμμα?

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας!
Καλησπέρα, στην προηγούμενη σελίδα έχω το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε εμεις...Πάμε λίγο μετά από εσένα..Κοίτα cayo coco είναι αρκετά μακρυά για εμένα και όπως είπε και ο @Yorgos δεν φαίνεται να αξίζει και πολύ..Νομίζω ότι για τις μακρυνές περιοχές χρειάζεσαι το αμάξι γιατί η viazul έχει περίεργα δρομολόγια και χάνεις όλη την μέρα...Για βινιάλες πχ μπορεί να πας από Αβάνα χωρίς να νοικιάσεις γιατί είναι κοντά..
 
Last edited by a moderator:

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Όχι. Να μείνετε τουλάχιστον ένα βράδυ.
Ευχαριστώ @Yorgos !

τελικά τα κλείσαμε τα εισιτήρια μας.

Ξεκινάμε από Varadero (2 βράδια), συνεχίζουμε προς Trinidad (1 βράδυ), καταλήγουμε στην Αβάνα (5 βράδια).

Εφόσον προτείνεις διανυκτέρευση στο Βινιάλες θα το εντάξουμε στο πρόγραμμα. Σε ακούσαμε άλλωστε και κλείσαμε Varadero αντί για Cayo Coco.

Μία κρίσιμη απορία τώρα. Όταν θα φύγουμε από Varadero και πάμε προς Trinidad σκεφτήκαμε να νοικιάσουμε ταξί για όλη την ημέρα ώστε να δούμε Santa Clara και Cienfuegos στην διαδρομή μας προς τα εκεί εκμεταλευόμενοι το γεγονός ότι η τιμή στο ταξί είναι fix όταν το κλείνεις όλη την ημέρα. Την άλλη μέρα σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα λεωφορείο για Αβάνα.

Νομίζεις είναι καλή ιδέα ή έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

από ότι έχω καταλάβει είσαι μόνιμος κάτοικος οπότε θα σε ρωτήσω για εστιατόρια που αξίζει να επισκεφτούμε και νυχτερινά μαγαζιά στην Αβάνα. Αν έχεις προτάσεις και σε άλλες πόλεις καλοδεχούμενες είναι.

Αν δεν σου κάνει κόπο θα μας ήταν πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom