Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos καλησπερα και όλοι υπολοιοι βεβάιως,

τι λέει απο καιρο τον Οκτώβριο; Απο τις αρχές;
Σκέφτομαι την Σέριφο και τη Σίφνο που έλεγα να πάω τέλη Σεπτεμβρίου να αλλάξω με την Κούβα. Βρήκα σήμερα και καλό εισιτήριο. Με προβληματίζει μόνο αν υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο για να βρέχει συνεχώς.

Επίσης πόσος καιρός χρειάζεται να βγει η βίζα;
Ευχαριστω για την απαντηση.
Όπως σου είπαν, η βιζα είναι ένα χαρτάκι που συμπληρώνεις με τα στοιχεία σου, μηδέν χρόνος, απλά την πληρώνεις σε κάποιο πρακτορείο, περνάς και την παίρνεις.

Ο Οκτώβριος αν δεν πέσεις στην περίπτωση έχει εξαιρετικό καιρό, ελάχιστες βροχές. Πόσο κοστίζει το εισιτηριο που βρήκες?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Τελεια για τη βιζα.

Βρηκα εισιτήριο απο Μιλανο μεσω Μαδρίτης με 411 χωρις την βαλίτσα οποτε μαζι με αυτήν και μετακίνηση απο Θεσσαλονίκη δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 550. Για 19 μερες νωρίτερα θεωρώ καταπληκτική περίπτωση.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Τελεια για τη βιζα.

Βρηκα εισιτήριο απο Μιλανο μεσω Μαδρίτης με 411 χωρις την βαλίτσα οποτε μαζι με αυτήν και μετακίνηση απο Θεσσαλονίκη δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 550. Για 19 μερες νωρίτερα θεωρώ καταπληκτική περίπτωση.
411 με επιστροφη;Με ποια εταιρεια;
 
D

Delmem39172

Guest
Γιατί δεν τα γράφεις εδώ, να μαθαίνουμε όλοι?
411 συν 140 η βαλίτσα συν κάνα 150 Θεσσαλονίκη Μιλάνο και πίσω πήγες στα 700 και βάλε την διανυκτέρευση αν έχεις λογικά κοντεύεις τα 800 ισως και παραπάνω με 950 πετάει η swiss air που ειναι κορυφή.και με τις μικροτερες αναμονεςστην ανταποκριση πτησεων.δεν ξέρω αν κάνω λάθος για τους υπολογισμούς μου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
810 + 160 μια βαλίτσα (παραπανω δεν μας χρειάζεται με τις χειραποσκευες, μην οω και καθόλου, αλλά θέλουμε να πάρουμε φάρμακα και κατι ακόμα να δώσουμε κάπου) + 220 SKG-MXP = 595 το άτομο για ένα υπερατλαντικό ταξίδι κλεισμένο (και αποφασισμένο) 16 μέρες πριν την αναχώρηση.

Μια χαρά.
Οι διανυκτερεύσεις δεν με χαλάνε, ειναι μερος των διακοπών, μια ολόκληρη μέρα στο αγαπημένο Κομο στο πηγαινε και ενα σπα στο Σαν Πελεγκρίνο που το επισκεπτόμαστε συχνά στο ελα, είναι ό,τι πρέπει.

Μονοκόμματα να τα παίρνει οποίος προτιμάει 15 με 20 ώρες ασταμάτητου ταξιδιού.

Καλή συνέχεια και καλή διασκέδαση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
595 το άτομο για ένα υπερατλαντικό ταξίδι κλεισμένο (και αποφασισμένο) 16 μέρες πριν την αναχώρηση.
Σκανδαλώδες! Ειδικά για τη φετινή κατάσταση.
 
D

Delmem39172

Guest
810 + 160 μια βαλίτσα (παραπανω δεν μας χρειάζεται με τις χειραποσκευες, μην οω και καθόλου, αλλά θέλουμε να πάρουμε φάρμακα και κατι ακόμα να δώσουμε κάπου) + 220 SKG-MXP = 595 το άτομο για ένα υπερατλαντικό ταξίδι κλεισμένο (και αποφασισμένο) 16 μέρες πριν την αναχώρηση.

Μια χαρά.
Οι διανυκτερεύσεις δεν με χαλάνε, ειναι μερος των διακοπών, μια ολόκληρη μέρα στο αγαπημένο Κομο στο πηγαινε και ενα σπα στο Σαν Πελεγκρίνο που το επισκεπτόμαστε συχνά στο ελα, είναι ό,τι πρέπει.

Μονοκόμματα να τα παίρνει οποίος προτιμάει 15 με 20 ώρες ασταμάτητου ταξιδιού.

Καλή συνέχεια και καλή διασκέδαση.
Δεν καταλαβαίνω τους υπολογισμούς σας τι είναι το 810 και πως γίνεται 411 και 220 να μας κάνει 595,σαφέστατα η τιμή δεν είναι 595 συν διανυκτερευση,ξενοδοχειο συν φαγητο συν λεωφορεια η ταξι βγαινει παραπάνω, και φυσικά η διαφορά swiss air με aireuropa χαωδης και καταλυτική για να δώσεις αυτό το κάτι παραπάνω και να πας απευθείας, βέβαια γουστα ειναι αυτά αλλά αυτή την μια διανυκτερευση την χαλαλιζα στην Αβάνα να πιω μια καφεδαρα στην πλαζα βιεχα παρα στην Ιταλία η και οποιαδήποτε ευρωπαικη πολη καθώς προσωπικά δεν το έχω με την ευρωπη .
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Σου άφησα μήνυμα.


Σου άφησα μήνυμα.
Εγώ δεν βλέπω να έχω μήνυμα, ούτε στις ειδοποιήσεις ούτε στις προσωπικές συζητήσεις. Πρέπει να ψάξω κάπου αλλού?
 
D

Delmem39172

Guest
Εγώ δεν βλέπω να έχω μήνυμα, ούτε στις ειδοποιήσεις ούτε στις προσωπικές συζητήσεις. Πρέπει να ψάξω κάπου αλλού?
Εντάξει, μάλλον είναι υποχρεωτικό να τα γράψω εδώ.θα προσπαθήσω αν και ειμαι πολυ πιεσμένος επειδή σε λιγες μερες φεύγω και έχω ετοιμασίες που πρέπει να γίνουν ,πάντως πρόσεχε στα περί συμβούλων και μην τα δένεις κόμπο ότι είναι έτσι γιατί πολλοί παρουσιάζονται ως καπετάνιοι αλλα ειναι ναύτες,νομίζω με καταλαβαίνεις.παντως αργεί ακομα το ταξιδι σου αφού βλέπω ότι θα πας το πασχα 2023 και τα πράγματα στην κουβα αλλάζουν μερα με την μερα ομως κάποιες τροποποιήσεις στο πρόγραμμα σου είναι καλό να γίνουν ,πχ οι μερες για Αβάνα είναι πολλές και κατι μονοημερες διανυκτερευσεις θα χουν σωματικό αντίκτυπο κούραση και ταλαιπωρία. Ειδομεν.σου γράφω και αποφασίζεις μέγιστος σκοπος παντα να βγει κάτι καλό.δωματια μπορώ να σου βρω στην Αβάνα στο σιενφουεγκος στο Σαντιάγκο αν και μπορεις πλέον να το κάνεις και μόνος σου απλα η διαφορά είναι ότι ξέρω που σε στέλνω...εσύ αποφασίζεις.το πρόγραμμα σου χωρίς ενοικιαζομενο αυτοκινητο δεν βγαίνει το θεωρώ απίθανο να βγει ειδικά αν εισαι με αλλα ατομα,όσο περισσότεροι τόσο δεν είναι ευέλικτες οι μετακινησεις.μιλαμε για κουβα παντα,παρόμοιο πρόγραμμα στην Ελλάδα βγαίνει,,,η κουβα δυστυχώς έχει πολλές ιδιαιτεροτητες και κρύβει πολλά μυστικά αθεατα στα μάτια των περισσότερων.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.776
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom