Γαλλία Απορίες για Παρίσι

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Επεσα σε σελιδα με τα τοπ10 αξιοθεατα στο Παρισι και ειδα οτι καποια απο αυτα εχουν δωρεαν εισοδο για ανεργους, πχ αναφερει μουσειο του Λουβρου, κεντρο Pompidou και ισως και αλλα που δεν θυμαμαι.
Ξερει κανεις κατι σχετικο;
Απο οσο εψαξα στις σελιδες και των δυο παραπανω δεν βρηκα κατι σχετικο.
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Επεσα σε σελιδα με τα τοπ10 αξιοθεατα στο Παρισι και ειδα οτι καποια απο αυτα εχουν δωρεαν εισοδο για ανεργους, πχ αναφερει μουσειο του Λουβρου, κεντρο Pompidou και ισως και αλλα που δεν θυμαμαι.
Ξερει κανεις κατι σχετικο;
Απο οσο εψαξα στις σελιδες και των δυο παραπανω δεν βρηκα κατι σχετικο.
Μακάρι να μπορούσα να πω με σιγουριά Ναι η Όχι γιαυτό θα σου απαντήσω με ένα νομίζω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, επέστρεψα πριν 5 ημέρες αλλά όταν έψαχνα δεν είδα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Κάποια μουσεία κλπ. είναι δωρεάν για ανέργους-ανθρώπους που λαμβάνουν το κατώτατο "επίδομα ανεργίας", αλλά προφανώς αναφέρεται σε Γάλλους πολίτες.
Λογικό βέβαια, θεωρητικά ένας άνεργος του εξωτερικού δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει ταξίδι αναψυχής στο Παρίσι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εάν είμαστε ευρωπαϊκή ενωση αυτό δεν παίζει μόνο για Γάλλους πολίτες. Τώρα ο άνεργος πρέπει να κάνει ταξίδια η όχι; Άλλο θέμα αυτό.
 

Dimitris1988

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Γειά χαρά σε όλους είμαι νέο μέλος στο site αλλά παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις γιά τις εμπειρίες στα ταξίδια σας όπως και τις απορίες σας... Όντας και εγώ λάτρης των ταξιδιών αποφάσισα για φέτος να επισκεφθώ την πόλη του φωτός... Ταξιδεύω 17 Δεκεμβρίου το πρωί και επιστρέφω 22 το απόγευμα., έχω κάποιες απορίες και ευελπιστώ να πάρω κάποιες απαντήσεις .. Αρχικά για τις μετακινησεις .. Σκέφτομαι να βγάλω την pass navigo είναι εβδομαδιαία για 5 ζώνες με τιμή κάπου στα 35 € με βολεύει μιας και θα είμαι Δευτέρα με Σάββατο, βέβαια θά ήθελα και την γνώμη σας κάπου διάβασα και για φωτογραφία που χρειάζεται για να βγάλεις την συγκεκριμένη κάρτα, αυτό ισχύει ??? Δεύτερον από ότι διάβασα σε άλλες συζητήσεις Βερσαλίες και λουβρος δέν χωράνε σε μια μέρα έχω κλείσει για Λούβρο 19 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα αν φύγω νωρίς το πρωί για Βερσαλίες δεν προλαβαίνω να βάλω στο προγραμμα μου και τα δυο?? Επίσης γιά το παλάτι των Βερσαλλιών αξίζει να βγάλω εισιτήριο γιατί πολλοί λένε ότι αξίζουν μόνο οι κήποι και αν αξίζει από που μπορώ να βγάλω .. Να διευκρινησω ότι δεν θα βγάλω την paris pass γιατί δεν σκοπεύω να πάω σε πάνω από 3 μουσεία οι μέρες είναι λίγες και θά προσπαθήσω να δω τα σημαντικότερα "Λούβρο, Βερσαλίες, ορσε???" και κάτι τελευταίο αν και θα μου έρθουν και άλλα .. Για notre dam και αψίδα του θριάμβου χρειάζεται εισιτήρια??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γειά χαρά σε όλους είμαι νέο μέλος στο site αλλά παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις γιά τις εμπειρίες στα ταξίδια σας όπως και τις απορίες σας... Όντας και εγώ λάτρης των ταξιδιών αποφάσισα για φέτος να επισκεφθώ την πόλη του φωτός... Ταξιδεύω 17 Δεκεμβρίου το πρωί και επιστρέφω 22 το απόγευμα., έχω κάποιες απορίες και ευελπιστώ να πάρω κάποιες απαντήσεις .. Αρχικά για τις μετακινησεις .. Σκέφτομαι να βγάλω την pass navigo είναι εβδομαδιαία για 5 ζώνες με τιμή κάπου στα 35 € με βολεύει μιας και θα είμαι Δευτέρα με Σάββατο, βέβαια θά ήθελα και την γνώμη σας κάπου διάβασα και για φωτογραφία που χρειάζεται για να βγάλεις την συγκεκριμένη κάρτα, αυτό ισχύει ??? Δεύτερον από ότι διάβασα σε άλλες συζητήσεις Βερσαλίες και λουβρος δέν χωράνε σε μια μέρα έχω κλείσει για Λούβρο 19 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα αν φύγω νωρίς το πρωί για Βερσαλίες δεν προλαβαίνω να βάλω στο προγραμμα μου και τα δυο?? Επίσης γιά το παλάτι των Βερσαλλιών αξίζει να βγάλω εισιτήριο γιατί πολλοί λένε ότι αξίζουν μόνο οι κήποι και αν αξίζει από που μπορώ να βγάλω .. Να διευκρινησω ότι δεν θα βγάλω την paris pass γιατί δεν σκοπεύω να πάω σε πάνω από 3 μουσεία οι μέρες είναι λίγες και θά προσπαθήσω να δω τα σημαντικότερα "Λούβρο, Βερσαλίες, ορσε???" και κάτι τελευταίο αν και θα μου έρθουν και άλλα .. Για notre dam και αψίδα του θριάμβου χρειάζεται εισιτήρια??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!
Καλησπέρα!
Η εβδομαδιαία navigo κοστίζει 22,80€ (+5€ για την έκδοση) για όλες τις ζώνες συμπεριλαμβανομένων των μεταφορών από/προς CDG. Απαιτείται μία φωτογραφία διαστάσεων 3cm x 2.5cm (εγώ είχα σκανάρει τη φωτογραφία της αστνομικής ταυτότητας και τη χρησιμοποίησα χωρίς κανένα πρόβλημα). Την καρτα την εκδίδεις με το που φτάσεις στο αεροδρόμιο.
2. Ναι και κατά τη δική μου γνώμη βερσαλλίες και λούβρο δε χωράνε μαζί.
3. Για εισιτηριο για βερσαλλίες από εδώ http://billetterie.chateauversaille...ss5-chateauversailles-lgen-pg51-ei552471.html (βγάλε αυτό με timed entry- γλιτώνεις την ουρά για έλεγχο μαζί με ολους αυτούς που δεν έχουν timed entry)
4. το καλοκαίρι η ουρά για τον έλεγχο στη notre dam ήταν τεράστια αλλά ξεμπερδέψαμε σε 20', ενώ στο καμπαναριό δε μπόρεσα να ανέβω λόγω άλλης ουράς.
 

Dimitris1988

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ !! Βοήθησες αρκετά ειδικά για τις βερσαλλίες αν και δεν με αφήνει να βγάλω από τώρα για τον Δεκέμβριο από ότι είδα, λογικά σε αφήνει να βγάλεις για τον εκάστοτε μήνα που διανύουμε!!!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για notre dam και αψίδα του θριάμβου χρειάζεται εισιτήρια???
Φαντάζομαι εννοείς να ανέβεις πάνω. Ναι και στα 2 χρειάζεσαι εισιτήριο. Ανέβηκα την περασμένη Άνοιξη στη notre dame. H είσοδος είναι 10ε. Το καλό είναι ότι όταν πας εκεί θα δεις ότι μπορείς να κατεβάσεις ένα application που σου λέει πότε είναι η σειρά σου να ανέβεις, οπότε μπορείς να κάνεις τις βόλτες σου κι όταν έρθει η σειρά σου ανεβαίνεις χωρίς ουρές χωρίς τίποτα. Καλό βέβαια είναι να πας από νωρίς γιατί είναι συγκεκριμένος ο αριθμός των εισιτηρίων κάθε μέρα και μπορεί να τελειώσουν. Κατα τη γνώμη μου αξίζει γιατί πέρα απ'την ωραία θέα βλέπεις από κοντά τα gargoyles!

IMG_20180401_114230.jpg


Για αψίδα δεν έχω άποψη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Ρωμη ειναι μισο εκατομμυριο πιο μεγαλη απο το Παρισι...μην αγχωνεσαι,
Ασχολιαστο!

Επεσα σε σελιδα με τα τοπ10 αξιοθεατα στο Παρισι και ειδα οτι καποια απο αυτα εχουν δωρεαν εισοδο για ανεργους, πχ αναφερει μουσειο του Λουβρου, κεντρο Pompidou και ισως και αλλα που δεν θυμαμαι.
Ξερει κανεις κατι σχετικο;
Απο οσο εψαξα στις σελιδες και των δυο παραπανω δεν βρηκα κατι σχετικο.
Ισχυει μονο για οσους ειναι γραμμενοι στο Pole Emploi (γαλλικο ΟΑΕΔ).

Επίσης γιά το παλάτι των Βερσαλλιών αξίζει να βγάλω εισιτήριο γιατί πολλοί λένε ότι αξίζουν μόνο οι κήποι και αν αξίζει από που μπορώ να βγάλω .. ................................ και κάτι τελευταίο αν και θα μου έρθουν και άλλα .. Για notre dam και αψίδα του θριάμβου χρειάζεται εισιτήρια??? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!
Οι κηποι που θα δεις το Δεκεμβριο δεν εχουν καμια σχεση με τους κηπους που βλεπουν οσοι πανε Απριλη-Οκτωβριο. Γι αυτο αλλωστε ειναι και δωρεαν. Επισης το Δεκεμβριο το να αγορασεις passeport avec reservation horaire οπως σου προταθηκε παραπανω ειναι ανουσιο αφου οι ουρες ειναι παρα πολυ μικρες. Προσωπικα θα αγοραζα εισιτηριο απο εκει ή λιγο πριν φτασω. Αν ηθελα να το βγαλω online ντε και καλα απο προηγουμενη μερα θα αγοραζα το απλο passeport.

Tours de Notre Dame & Arc de Triomphe θελουν εισιτηριο. Η Παναγια κατω δεν εχει εισιτηριο αλλα ενα resau θα το αναψεις κι ενα petite monnaie θα το ριξεις. Αν θες να λεγεσαι καλος Χριστιανος.
 
Last edited:

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Θα παμε αρχες Νοεμβρη 3μερο στο Παρίσι με τον αντρα μου (Πεμπτη-Κυριακή).Θα μένουμε στο 5 διαμερισμα κοντα στο Jardin des Plantes .Δεν θα πάμε Βερσαλλίες και Disneyland ,θα κινηθούμε μονο Αιφελ,Αψιδα θριαμβου,Λουβρο ,Quartier latin,Κηποι του Λουξεμβούργου,Πανθεον Le mare,Μονμαρτη ,Παναγία των Παρισιων,Μουσειο Ορσε(ανακατεμένα τα εγραψα) .Αεροδρόμιο CDG .Ερωτήσεις 1)Να βγαλουμε Navigo η κατι άλλο?Δεδομενου ό,τι περπατιεται θα το περπατήσουμε2)Καποιο Update σε προτασεις εστιατόριων ώστε να αποφυγουμε την τουριστίλα και να μην αφήσουμε το ένα μας νεφρό για να πληρώσουμε(15-40 ευρω το ατομο με κρασι)?
ps.Ειστε όλοι φοβεροι,η βοηθεια σας σε όλα τα ταξίδια υπηρξε πολύτιμη
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Για τριημερο ,ενα καρνεδακι των δεκα ειναι οτι πρεπει.Κανει για μετρο και λεωφορεια και το βγαζεις απο οποιο σταθμο θες.Με λιγη οργανωση και πολυ τρεξιμο θα δειτε αρκετα.Για ρεστωραν δεν ξερω..τρωω οπου ειμαι κοντα και πεινασω..Απλα μπαινω σε στενα και ψαχνω που εχει ντοπιους.Με τα χρονια εμαθα να ξεχωριζω.Φυσικα την εχω πατησει αρκετες φορες..τοτε τρωω κατι ωραιο απο τους υπεροχους φουρνους κι ειμαι μια χαρα!καλα να περασετε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Το Παρίσι γενικότερα έχει αποστάσεις και ειδικά για 3-4ήμερο (και για πρώτη φορά) που θα πάτε θα χρειαστείτε σίγουρα μεταφορικά μέσα.
Εγώ θα πρότεινα να βγάλετε Navigo με δεδομένο ότι μπορείτε να τη χρησιμοποιήσετε και για τη μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο. Με λιγότερα από 30 ευρώ/άτομο θα είστε ξένοιαστοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom