Γαλλία Απορίες για Παρίσι

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
μια μερα ντισνειλαντ αρκει, να πατε καθημερινη Δευτερα Τριτη κτλ, νομιζω και Βερσαλλιες μιση μερα πρέπει
Συμφωνω! Μία ολόκληρη μέρα στην Disneyland και μισή στις Βερσαλλίες.Τοσο χρειάστηκα κι εγώ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μήπως γνωρίζει κάποιος πού βρίσκεται αυτό το σημείο στο Παρίσι; Αυτή η οπτική; Σας ευχαριστώ
Trocadero. Είναι η πλατεία με την καλύτερη θέα προς τον Eiffel και τον περισσότερο κόσμο!

Screenshot_20240226_001841_Gallery.jpg


ATTACH=full]455020[/ATTACH]
Screenshot_20240226_001754_Gallery.jpg
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Καλημέρα σε όλους! Έχω κλείσει 2-7/5 Παρίσι και διαμονή στο gare de lyon. Αρχίζω να χτίζω το πρόγραμμα και θέλω τη βοήθεια σας. Παρακάτω τι έχω σκεφτεί:
2/5(M.Πέμπτη) Πετάμε από Αθηνα στις 11 όπότε άφιξη στο gare de lyon υπολογίζω κατά τις 3 το μεσημέρι. Σκέφτομαι εδώ να βάλω περπατημα στα περιξ της Αψιδας του Θριαμβου και φαγητο αργα το απογευμα.
3/5(Μ.Παρασκευή) Το πρωί θα βάλω επίσκεψη στο Λουβρο, λεώ κατα τις 9.30πμ μιας και ειναι καθημερινη να γλυτωσω λιγο τη λαοθαλασσα. Απογευμα κενό προς το παρον.
4/5(Μ.Σάββατο) Πρωί πύργο του Αιφελ(δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ανεβουμε κιολας) και Τροκαντερο. Απογευμα Μονμαρτη
5/5 Κυριακή Πάσχα Πρωί Βερσαλλίες απόγευμα κενό προς το παρόν
6/5 Δευτέρα Disneyland όλη τη μέρα, την επέλεξα επειδή ειναι καθημερινή και θα εχει 5% λιγότερο κοσμο :)
7/6 Τρίτη Η αναχώρηση είναι αργά το βράδυ από CDG οπότε θέλω η τελευταία μέρα να είναι χαλαρή να πάμε σε μέρη που δεν προλάβαμε, να περπατήσουμε, να φάμε , να χαζέψουμε μαγαζακια κλπ.

Τα παραπάνω είναι early draft οπότε διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος. Προφανως εχω βάλει τα πιο σημαντικα αλλά αναμεσα σιγουρα θα δουμε και αλλα αξιοθεατα οπως πχ Παναγια των Παρισιων.
Για φαγητο κλπ δεν αναφερω κατι θα μελετησω το αντιστοιχο νημα.
Λουβρο και Disneyland θα κλεισω απο εδω νωριτερα αλλα μεχρι ποτε? Υπαρχει περιπτωση πχ να μην βρω slots σε ενα μηνα απο τωρα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Καλημέρα σε όλους! Έχω κλείσει 2-7/5 Παρίσι και διαμονή στο gare de lyon. Αρχίζω να χτίζω το πρόγραμμα και θέλω τη βοήθεια σας. Παρακάτω τι έχω σκεφτεί:
2/5(M.Πέμπτη) Πετάμε από Αθηνα στις 11 όπότε άφιξη στο gare de lyon υπολογίζω κατά τις 3 το μεσημέρι. Σκέφτομαι εδώ να βάλω περπατημα στα περιξ της Αψιδας του Θριαμβου και φαγητο αργα το απογευμα.
3/5(Μ.Παρασκευή) Το πρωί θα βάλω επίσκεψη στο Λουβρο, λεώ κατα τις 9.30πμ μιας και ειναι καθημερινη να γλυτωσω λιγο τη λαοθαλασσα. Απογευμα κενό προς το παρον.
4/5(Μ.Σάββατο) Πρωί πύργο του Αιφελ(δεν ειμαι σιγουρος οτι θα ανεβουμε κιολας) και Τροκαντερο. Απογευμα Μονμαρτη
5/5 Κυριακή Πάσχα Πρωί Βερσαλλίες απόγευμα κενό προς το παρόν
6/5 Δευτέρα Disneyland όλη τη μέρα, την επέλεξα επειδή ειναι καθημερινή και θα εχει 5% λιγότερο κοσμο :)
7/6 Τρίτη Η αναχώρηση είναι αργά το βράδυ από CDG οπότε θέλω η τελευταία μέρα να είναι χαλαρή να πάμε σε μέρη που δεν προλάβαμε, να περπατήσουμε, να φάμε , να χαζέψουμε μαγαζακια κλπ.

Τα παραπάνω είναι early draft οπότε διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος. Προφανως εχω βάλει τα πιο σημαντικα αλλά αναμεσα σιγουρα θα δουμε και αλλα αξιοθεατα οπως πχ Παναγια των Παρισιων.
Για φαγητο κλπ δεν αναφερω κατι θα μελετησω το αντιστοιχο νημα.
Λουβρο και Disneyland θα κλεισω απο εδω νωριτερα αλλα μεχρι ποτε? Υπαρχει περιπτωση πχ να μην βρω slots σε ενα μηνα απο τωρα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Κλείσε από τώρα εισιτήρια για Λούβρο, Βερσαλλίες και Πύργο του Άιφελ.
Περισσότερα στην Ιστορία μου:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Κλείσε από τώρα εισιτήρια για Λούβρο, Βερσαλλίες και Πύργο του Άιφελ.
Περισσότερα στην Ιστορία μου:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
Στο μεταξυ εχω δυο καρτέλες ανοιχτες, αυτή που γράφω τώρα και αυτή από το ταξίδι σου που μολις ανεφερες την οποια και διαβαζω λιγο λιγο.:):)

Δεν ανεφερα - ασχετως αν παιζει ρολο- οτι ειμαστε οικογενεια δυο μεγαλοι , 2 παιδια 11 και 13 ετων.

Λουβρο θελω να κλεισω αυτη την εβδομαδα κιολας να φευγει απο τη μεση. ΑΝ εχει εισιτηρια για να γλυτωσω ουρες αξιζει? Για τα αλλα πιστευεις οτι δεν θα βρω αργοτερα?
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Στο μεταξυ εχω δυο καρτέλες ανοιχτες, αυτή που γράφω τώρα και αυτή από το ταξίδι σου που μολις ανεφερες την οποια και διαβαζω λιγο λιγο.:):)

Δεν ανεφερα - ασχετως αν παιζει ρολο- οτι ειμαστε οικογενεια δυο μεγαλοι , 2 παιδια 11 και 13 ετων.

Λουβρο θελω να κλεισω αυτη την εβδομαδα κιολας να φευγει απο τη μεση. ΑΝ εχει εισιτηρια για να γλυτωσω ουρες αξιζει? Για τα αλλα πιστευεις οτι δεν θα βρω αργοτερα?
Ένας γενικός κανόνας είναι ότι ανοίγουν τα πλάνα για 8 εβδομάδες μπροστά.
Αξίζει γιατί θα γλυτώσεις μία ουρά για τα εισιτήρια.
Ουρά θα βρεις έτσι κι αλλιώς για να μπεις.
Για τον πύργο του Άιφελ σχετικά εξαντλούνται γρήγορα τα προαγορασμένα εισιτήρια.
Θα βρεις εκεί βέβαια, αλλά θα είναι μία επιπλέον ουρά
 

steisy

Member
Μηνύματα
35
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Στο μεταξυ εχω δυο καρτέλες ανοιχτες, αυτή που γράφω τώρα και αυτή από το ταξίδι σου που μολις ανεφερες την οποια και διαβαζω λιγο λιγο.:):)

Δεν ανεφερα - ασχετως αν παιζει ρολο- οτι ειμαστε οικογενεια δυο μεγαλοι , 2 παιδια 11 και 13 ετων.

Λουβρο θελω να κλεισω αυτη την εβδομαδα κιολας να φευγει απο τη μεση. ΑΝ εχει εισιτηρια για να γλυτωσω ουρες αξιζει? Για τα αλλα πιστευεις οτι δεν θα βρω αργοτερα?
Εμείς πηγαίνουμε Παρίσι 29/4 (Μ. Δευτ) με 4/5 (Μ.Σάββ) με 2 παιδιά 11 και 13 ετών :clap:!
Κι εγώ σκεφτόμουν ότι έχω χρόνο για να κάνω τις κρατήσεις μου αλλά με προβληματίσατε...
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
830
Εμείς πηγαίνουμε Παρίσι 29/4 (Μ. Δευτ) με 4/5 (Μ.Σάββ) με 2 παιδιά 11 και 13 ετών :clap:!
Κι εγώ σκεφτόμουν ότι έχω χρόνο για να κάνω τις κρατήσεις μου αλλά με προβληματίσατε...
Εγώ ταξιδεύω 29/4-3/5 αλλά έκλεισα ήδη για Λούβρο για 2/5 πρωί.(με κλεισμένα αεροπορικά και ξενοδοχείο από τέλη Οκτώβρη)
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Εγώ ταξιδεύω 29/4-3/5 αλλά έκλεισα ήδη για Λούβρο για 2/5 πρωί.(με κλεισμένα αεροπορικά και ξενοδοχείο από τέλη Οκτώβρη)
Βλέπω να συναντιομαστε κ να γνωριζόμαστε στην ουρά!
Από που τα κλεισατε από το official site?
 

steisy

Member
Μηνύματα
35
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Εγώ ταξιδεύω 29/4-3/5 αλλά έκλεισα ήδη για Λούβρο για 2/5 πρωί.(με κλεισμένα αεροπορικά και ξενοδοχείο από τέλη Οκτώβρη)
Καλά πόσοι θα είμαστε Παρίσι εκείνες τις μέρες? :xalara:
29/4 μη μου πεις ότι φεύγεις με Aegean πρωί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom