Τουρκία Απορίες για Τουρκία

Foufoutos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καταρχας, μιας που ειναι το πρωτο μου ποστ εδω, συγχαρητηρια για την ολη δουλεια του site&forum:D

Λοιπον θελω να παω ενα ταξιδακι στο εξωτερικο για πρωτη φορα στην ζωη μου! Και μιας εχω που εχω μια συμπαθεια :)shock:) στην γειτονο, και εχω ακουσει κι απο πολλους τα καλυτερα για τιμες-εξυπηρετηση κτλ εχω καταληξει για Τουρκια..

Θελω καταρχας να ρωτησω τις γνωμες σας για το μερος και πιο συγκεκριμενα Κωνσταντινουπολη ή Κουσαντασι? Απο την μια (και συμφωνα με οσα εχω ακουσει) το Κουσαντασι ειναι πιο νεανικος προορισμος, πιο φθηνος και μπορεις να το συνδιασεις και με κανενα διημερακι πριν-μετα σε καποιο κοντινο Ελληνικο νησι εκει και να διευκολυνθεις και με το πηγαινελα. Αλλα ειναι καλα στο Κουσαντασι οντως? Λιγο ακυρο μου ακουγεται να παω διακοπες εκει =/.
Απο την αλλη Κωνσταντινουπολη ειναι πιο κλασσικος προορισμος με περισσοτερα πραγματα να δεις, πιο πολυ κοσμο κτλ. Αλλα ρε γμτ, μου φαινεται πολυ προσκυνημα φαση κι ετσι.. και δεν ξερω, δεν εχω αποφασισει ακομα και χρειαζεται να ακουσω γνωμες.. Ασε που εχω ακουσει πως ειναι λιγο επικινδυνα και ολοι μου λενε πως αφου ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο και δεν ξερω τι μου γινεται ειναι καλυτερα να το αποφυγω.

Τωρα κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι να παω με γραφειο ή να το ψαξω μονος μου και να παω φλου? Οσες φορες εχω παει με γραφεια το εχω σκυλομετανοιωσει.. Αλλα παλι δεν ειμαι τυπος που θα κατσει να κανονισει ενα τετοιο ταξιδι στο εξωτερικο και φοβαμαι μην τα σκατωσω αν το κανονισω φλου. Και πως μπορω να παω μονος στο Κουσαντασι ή στην Πολη? (Εξαιρεστε τα αεροπορικα λογω μικρης τσεπης)
Απο γραφεια το μονο ενδιαφερον που εχω βρει ειναι μια 7ημερη οδικη(2μερες το πηγαινελα συνολικα και διανυκτερευσεις 2 νυχτες Κομοτηνη, 4 νυχτες Πολη) στα 325?
. Απο τιμη καλα ειναι αλλα οδικη και μυριζομαι ταλαιπωρια.
Και επισης τι γινεται με τις ξεναγησεις, τα sights κτλ? Θα μπορεσω αν παω μονος μου να δω διαφορα στα δυο αυτα μερη (Κουσαντασι-Πολη) ή οχι κι αρα καλυτερα να παω με γραφειο?
Μια αλλη ερωτηση ειναι τι εννοουν τα πρακτορεια με την ασφαλεια ταξιδιου που σου προσφερουν?


Τεσπα, οπως καταλαβατε ειμαι νουμπας εντελως με τα ταξιδια και εχω χασει την μπαλλα μονο και μονο που τα σκεφτομαι, χαχαχα! Αλλα θελω να παω πολυ Τουρκια.. Οποτε οποιαδηποτε γνωμη-προταση ειναι πολυ σημαντικη για μενα! Help pls mates! Αν χρειαζεστε καποιες παραπανω πληροφοριες για να με βοηθησετε, το ταξιδι θα το παμε εγω και η κοπελα μου, φοιτητες με πολυ περιορισμενες τσεπες!

Λοιπον αυτα, ελπιζω να μην σας κουρασα και περιμενω απαντησεις εναγωνιως ;)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καταρχήν καλώς ήρθες στο TravelStories.

Για το θέμα τώρα. Έθεσες πολλά ερωτήματα και είναι δύσκολο να απαντηθούν όλα μαζί. Θα προσπαθήσω να καλύψω μερικά.

Για το Κουσάντασι δεν θα σου πω τίποτα γιατί δεν έχω πάει.
Για την Κωνσταντινούπολη λοιπόν:
Από την πλευρά της ασφάλειας, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα. Όταν είχα πάει δεν είχα νοιώσει ανασφαλής σε κανένα σημείο της πόλης.
Το θέμα του προσκυνήματος που εναφέρεις είναι δικό σου θέμα. Αν πας με γκρουπ που θα επισκεφθεί την Αγία Σοφία, το Πατριαρχείο και 2-3 άλλα μέρη και θα φύγει, τότε ναι, είναι είδος προσκυνήματος. Αν πας όμως χωρίς γκρουπ και ακολουθήσεις δικό σου πρόγραμμα, προσπαθώντας να δεις και πράγματα πέρα από τα τετριμμένα, τότε θα είναι ένα πραγματικό ταξίδι. Όπως καταλαβαίνεις, δική μου πρόταση είναι, αν επιλέξεις Κωνσταντινούπολη, να πας μόνος σου και θα περάσεις υπέροχα. Δεν θα σου γράψω περισσότερα για την πόλη γιατί υπάρχει ένα εξαιρετικό θέμα από την Έρση, που έχει απίστευτη πληθώρα πληροφοριών και σε οδηγεί πέρα από τα συνηθισμένα τουριστικά μονοπάτια. Θα το βρεις εδώ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς όρισες ..ήμουνα στην κωνσταντινούπολη πρίν ένα μήνα .δεν συγκρίνεται με κουσάντασι ..η Πόλη ειναι όμορφη και δεν θα βαρεθείς .μπορείς να δείς απο ιστορικά μνημεία ,τζαμιά ,να περπατήσεις ,να μυρίσεις ,ειδικά στην παλιά πολη ,την περιοχή του soultanhamet .ειναι το πιο όμορφο τμήμα της για μένα ,οπως επίσης και η περιοχή γύρω απο τον βόσπορο ..παρε την παρέα σου ,έναν τουριστικό οδηγό -βιβλίο ,και θα τα βρεις ολα μονος σου . ψάχνοντας και περπατώντας ,νιώθεις και καταλαβαίνεις ...επίσης ομορφη ειναι η περιοχή του γαλατά -σεράι ,που θα βρείς ευκολα ,περπατώντας ολη την istiklal cadessi,τον πιο εμπορικό δρόμο της πόλης .οταν φτάσεις στο τέλος της ,εκει ειναι η περιοχή του γαλατά . αν συνεχίσεις την κατηφόρα ,θα βγεις στην γέφυρα ,και απέναντι ειναι η παλιά πολη ,αρχίζοντας με την αιγυπτιακή αγορα ..σύνολο μισή ώρα με τα ποδια . φάε αφοβα ,κυκλοφόρησε ,θα νιώσεις σαν το σπίτι σου ....αυτά ,διαβασε λίγο και δεν θα χαθείς ...
καλό σου ταξίδι .
 

pfd

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα! Καταρχας να πω ότι το forum ειναι κορυφαιο μιας και ειναι το πρωτο μου post.:clap:
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατι με το googlάρισμα δε βγάζω και ιδιαίτερη άκρη.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω Σμύρνη από κάποιο νησί (Σάμο - Χίο δεν ξέρω ποιο βολεύει) πρωι και την ίδια μέρα το βράδυ να είμαι πίσω; Η αναγκαστικά θα πρέπει να μείνω κάπου στην Τουρκία;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Καλησπέρα! Καταρχας να πω ότι το forum ειναι κορυφαιο μιας και ειναι το πρωτο μου post.:clap:
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατι με το googlάρισμα δε βγάζω και ιδιαίτερη άκρη.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω Σμύρνη από κάποιο νησί (Σάμο - Χίο δεν ξέρω ποιο βολεύει) πρωι και την ίδια μέρα το βράδυ να είμαι πίσω; Η αναγκαστικά θα πρέπει να μείνω κάπου στην Τουρκία;
Απο ότι γνωρίζω Σμυρνη μπορείς να πας από Χίο.Πας πρώτα Τσεσμέ με το καραβακι και από εκεί πας Σμύρνη.Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι να σου πώ μιας και περάαν πάνω απο 20 χρόνια που έκανα το δρομολόγιο.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καταρχας, μιας που ειναι το πρωτο μου ποστ εδω, συγχαρητηρια για την ολη δουλεια του site&forum:D
Θελω καταρχας να ρωτησω τις γνωμες σας για το μερος και πιο συγκεκριμενα Κωνσταντινουπολη ή Κουσαντασι? Απο την μια (και συμφωνα με οσα εχω ακουσει) το Κουσαντασι ειναι πιο νεανικος προορισμος, πιο φθηνος και μπορεις να το συνδιασεις και με κανενα διημερακι πριν-μετα σε καποιο κοντινο Ελληνικο νησι εκει και να διευκολυνθεις και με το πηγαινελα. Αλλα ειναι καλα στο Κουσαντασι οντως? Απο την αλλη Κωνσταντινουπολη ειναι πιο κλασσικος προορισμος με περισσοτερα πραγματα να δεις, πιο πολυ κοσμο κτλ. Αλλα ρε γμτ, μου φαινεται πολυ προσκυνημα φαση κι ετσι.. Ασε που εχω ακουσει πως ειναι λιγο επικινδυνα και ολοι μου λενε πως αφου ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο και δεν ξερω τι μου γινεται ειναι καλυτερα να το αποφυγω.

Τωρα κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι να παω με γραφειο ή να το ψαξω μονος μου και να παω φλου?.. Αλλα παλι δεν ειμαι τυπος που θα κατσει να κανονισει ενα τετοιο ταξιδι στο εξωτερικο και φοβαμαι μην τα σκατωσω αν το κανονισω φλου. Απο γραφεια το μονο ενδιαφερον που εχω βρει ειναι μια 7ημερη οδικη(2μερες το πηγαινελα συνολικα και διανυκτερευσεις 2 νυχτες Κομοτηνη, 4 νυχτες Πολη) στα 325?
. Απο τιμη καλα ειναι αλλα οδικη και μυριζομαι ταλαιπωρια.
Και επισης τι γινεται με τις ξεναγησεις, τα sights κτλ? Θα μπορεσω αν παω μονος μου να δω διαφορα στα δυο αυτα μερη (Κουσαντασι-Πολη)Λοιπον αυτα, ελπιζω να μην σας κουρασα και περιμενω απαντησεις εναγωνιως ;)
καλως ηρθες. ημουν περυσι κωνσταντινουπολη, οδικως ανεβηκα απο αθηνα. καμμια ταλαιπωρια το ταξιδι. η πολη ειναι ασφαλεστατη, σε καμμια στιγμη δεν φοβηθηκα ασε που το αυτοκινητο ηταν παρκαρισμενο εξω απο το ξενοδοχειο, μου εκανε εντυπωση παιδακια στις 12 το βραδυ να παιζουν στο παρκο μονα τους χωρις επιβλεψη. το δωματιο 3αστερο 45€ με πρωινο, θεα βοσπορος. σουλταναχμετ βεβαια, οπου ειναι και μαζεμενα ολα τα αξιοθεατα. στο πατριαρχειο εγω δεν πηγα. βεβαια υπαρχει το εκπληκτικο ποστ απο την ερση που αν πας κωνσταντινουπολη πρεπει να το διαβασεις και να κρατησεις σημειωσεις. παντως εχει μια ιδιαιτερη μαγεια η πολη εγω πολυ θελω να ξαναπαω συντομα. αν σου αρεσει να περπατας θα δεις πολλα ειναι αλλωστε ολα μαζεμενα. τοπ καπι, αρχαιολογικο μουσειο, αγια σοφια, μπλε τζαμι, κ.λ.π. και με το καραβακι της γραμμης πριγκηπονησσα, απιστευτα τελεια ως κρουαζιερα. αρα θες εναν τουριστικο οδηγο, και ολα θα ειναι υπεροχα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Από την Χίο φεύγουν καράβια για Τσεσμέ στην Τουρκία κάθε πρωί με επιστροφή το απόγευμα. Από Τσεσμέ είναι γύρω στην μία ώρα η Σμύρνη με λεωφορείο. Άρα πρακτικά μπορεί να γίνει αλλά μάλλον δεν σου μένουν και πολλές ώρες για να δεις την Σμύρνη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σαϊτα ο Φούφουτος τα ρώταγε αυτά πέρισυ και απ' ότι βλέπω ούτε ξαναμπήκε στο φόρουμ. Άρα λίγο άκυρο σε κόβω...:haha:
 

tver100

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σε όλους.
Είπα να συνεχίσω στο ίδιο θέμα μιας κ' εχω και εγω μια απορία για την ίδια περιοχή. Στο Booking.com βρίσκω ξενοδοχεία, στην Κωνσταντινούπολη, που επιτρέπουν κατοικίδια. Εχει χρησιμοποιήσει κανείς την δυνατότητα αυτή; Εαν ναι, χρειάστηκε διαβατήριο για το σκυλάκι; Είναι ασφαλές ή .... αν και όσο το σκέπτομαι θα είναι δύσκολη η συμβίωση μιας και σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα στα ταξί ιδιαίτερα (;).
Εάν έχει κανείς εμπειρία, παρακαλώ ας απαντήση.

Ευχαριστώ.
 

pfd

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Από την Χίο φεύγουν καράβια για Τσεσμέ στην Τουρκία κάθε πρωί με επιστροφή το απόγευμα. Από Τσεσμέ είναι γύρω στην μία ώρα η Σμύρνη με λεωφορείο. Άρα πρακτικά μπορεί να γίνει αλλά μάλλον δεν σου μένουν και πολλές ώρες για να δεις την Σμύρνη.
ευχαριστώ, το link ήταν βοηθητικό.
Δε με πειράζει που δε θα έχω πολλή ώρα για τη Σμύρνη.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: τι παίζει με τελωνεία κ.λπ. γιατί δεν ξέρω καθόλου. Θέλω να πάρω από τη Σμύρνη ένα κανονάκι (μουσικό όργανο) θα χρειαστεί κάποια διαδικασία πριν να γυρίσω στη Χίο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom