Απορίες για κράτηση στο Booking.com

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μα το ποσό που χρεώθηκες όταν έληξε η ακύρωση είναι τμήμα του κόστους διαμονής. Δεν έπρεπε να πληρώσεις τίποτα περισσότερο απ' το υπόλοιπο του κόστους διαμονής. Ζήτα τα χρήματά σου πίσω τώρα.

Υ.Γ. Επίσης αν θυμάμαι καλά όταν είχα μείνει Κρακοβία πριν μερικά χρόνια μου είχαν δώσει μια πολύ αναλυτική απόδειξη για τη διαμονή. Εσένα τι απόδειξη σου έδωσαν για την υπερχρέωση (που θα σου επιστραφεί);
Επικοινώνησε τώρα με το booking και πες τους τι έγινε. Θα ενεργήσουν άμεσα. Καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις πριν φύγεις από εκεί. Και, αν μπορείς, τύπωσε το αποδεικτικό της χρέωσης. Το booking δεν χρεώνει τίποτα. Το ξενοδοχείο τα χρεώνει. Εκτός και αν δεν ήταν χρέωση αλλά δέσμευση του ποσού. Σ' αυτή την περίπτωση έχει δίκιο το ξενοδοχείο και θα σου επιστραφούν.
Τότε αλλάζει το πράγμα, το ποσό απλά δεσμεύτηκε σαν εγγύηση, εφόσον πλήρωσες ολόκλρη τη διαμονή σου εκεί, κι έχεις απόδειξη γι' αυτό, σε πολύ λίγες μέρες το δεσμευμένο ποσό θα είναι ξανά διαθέσιμο. :)
Δεν καταλαβαίνω. Τι νόημα έχει η δέσμευση ποσού επειδή έληξε η δωρεάν ακύρωση (που σημαίνει ότι το ποσό θα έμενε στο λογαριασμό του ξενοδοχείου σε περίπτωση no-show) και μετά η πλήρης εξόφληση; Έπρεπε να γίνει συμψηφισμός του ποσού των 48 ευρώ και να πληρωθεί η διαφορά. Πρώτη φορά ακούω να σου δεσμεύουν χρήματα σε περίπτωση που δεν έρθεις, να εμφανίζεσαι κανονικά, να πληρώνεις όλο το ποσό και η ποινή να παραμένει για μερικές μέρες. Δε μας λες και το ξενοδοχείο να ξέρουμε πού θα χρεωνόμαστε εμφανιστούμε-δεν εμφανιστούμε ποινή;
Κανένα πρόβλημα. Δεν ήξερες, έμαθες. Συμβαίνει μερικές φορές αυτό. Εμένα μου έχει τύχει 4-5. Σε κάθε περίπτωση - και για να ξέρουν και όσοι μας διαβάζουν - αυτό μπορεί να συμβεί (αλλά συνήθως δεν γίνεται παρ'όλο που έχουν το δικαίωμα) όταν στους όρους αναφέρεται ρητά ότι μπορεί να το κάνει το ξενοδοχείο οποιαδήποτε στιγμή πριν την άφιξή σου εκεί. Θα μπορούσε να είχε γίνει δέσμευση ("ληφθεί πρόβλεψη" είναι ο τραπεζικός όρος και είναι καθ'όλα νόμιμη ενέργεια) του ποσού ακόμη και πριν λήξει η περίοδος με δυνατότητα ακύρωσης.
Παιδιά θέλω να σας ενημερώσω πως όλα πήγαν μια χαρά με το ξενοδοχείο και την δέσμευση του ποσού! Το γράφω κιόλας για να μην ανησυχήσει κάποιος χρήστης που διαβάζει τις σελίδες αυτές! Τα λεφτά έχουν μπει πίσω εδώ και κάποιες μέρες!
 

Mariakonsta

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπερα!Εχω κανει κρατηση μεσω booking με δωρεαν ακυρωση.Θελω να πληρωσω στο ξενοδοχειο με πιστωτικη καρτα.Πρεπει να εχω παρει την καρτα μαζι μου;Η το ξενοδοχειο εχει ηδη τα στοιχεια της απο την κρατηση μου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.391
Likes
14.312
Καλησπερα!Εχω κανει κρατηση μεσω booking με δωρεαν ακυρωση.Θελω να πληρωσω στο ξενοδοχειο με πιστωτικη καρτα.Πρεπει να εχω παρει την καρτα μαζι μου;Η το ξενοδοχειο εχει ηδη τα στοιχεια της απο την κρατηση μου;
Ναι θα πρέπει να την έχεις μαζί σου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.421
Ίσως ναι, ίσως όχι...
Αν έχετε και διαφορετικό επίθετο (που είναι το πιο πιθανό) δυσκολεύει το πράγμα...
Σε ορισμένες χώρες είθισται να ζητούν και την ταυτότητά σου για να επιβεβαιώσουν ότι είσαι κάτοχος της κάρτας
 

Mariakonsta

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Ίσως ναι, ίσως όχι...
Αν έχετε και διαφορετικό επίθετο (που είναι το πιο πιθανό) δυσκολεύει το πράγμα...
Σε ορισμένες χώρες είθισται να ζητούν και την ταυτότητά σου για να επιβεβαιώσουν ότι είσαι κάτοχος της κάρτας
Μαλιστα.Αρα θα πληρωσω με μετρητα.Σας ευχαριστω
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Σε κάποια ξενοδοχεία θέλουν πιστωτική κάρτα για "εγγύηση". Πήγα πρόσφατα σε ξενοδοχείο, πλήρωσα μετρητά το ποσό αλλά μου ζήτησαν πιστωτική κάρτα στην οποία δέσμευσαν 2οο$ για 4 ημέρες, τα οποία αποδεσμεύτηκαν μετά το check out.
 

Mariakonsta

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Μίλησα με το ξενοδοχείο κα θα πληρώσω με μετρητά χωρίς να χρειάζεται η πιστωτική.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μα για ξενοδοχείο σου απάντησα κι εγώ.
Δεν δέχονταν μετρητά ως εγγύηση.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλημέρα. Μία απορία σχετικά τη χωρητικότητα των δωματίων και την τιμή τους. Έκλεισα στο booking ένα δωμάτιο ξενοδοχείου λόγω καλής προσφοράς με την ένδειξη χωρητικότητας "1-2 επισκέπτες" (το σύμβολο με το ένα πράσινο και το ένα λευκό ανθρωπάκι), πιθανότατα όμως θα μείνω μόνος σε αυτό. Η συγκεκριμένη ένδειξη σημαίνει ότι είτε μείνει ένα άτομο, είτε δύο, η τιμή του δωματίου παραμένει η ίδια;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.702
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom