Απορίες για κράτηση στο Booking.com

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τότε αλλάζει το πράγμα, το ποσό απλά δεσμεύτηκε σαν εγγύηση, εφόσον πλήρωσες ολόκλρη τη διαμονή σου εκεί, κι έχεις απόδειξη γι' αυτό, σε πολύ λίγες μέρες το δεσμευμένο ποσό θα είναι ξανά διαθέσιμο. :)
ουφ πάλι καλά. ελάτε βαράτε με τωρα :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν καταλαβαίνω. Τι νόημα έχει η δέσμευση ποσού επειδή έληξε η δωρεάν ακύρωση (που σημαίνει ότι το ποσό θα έμενε στο λογαριασμό του ξενοδοχείου σε περίπτωση no-show) και μετά η πλήρης εξόφληση; Έπρεπε να γίνει συμψηφισμός του ποσού των 48 ευρώ και να πληρωθεί η διαφορά. Πρώτη φορά ακούω να σου δεσμεύουν χρήματα σε περίπτωση που δεν έρθεις, να εμφανίζεσαι κανονικά, να πληρώνεις όλο το ποσό και η ποινή να παραμένει για μερικές μέρες. Δε μας λες και το ξενοδοχείο να ξέρουμε πού θα χρεωνόμαστε εμφανιστούμε-δεν εμφανιστούμε ποινή;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν καταλαβαίνω. Τι νόημα έχει η δέσμευση ποσού επειδή έληξε η δωρεάν ακύρωση (που σημαίνει ότι το ποσό θα έμενε στο λογαριασμό του ξενοδοχείου σε περίπτωση no-show) και μετά η πλήρης εξόφληση; Έπρεπε να γίνει συμψηφισμός του ποσού των 48 ευρώ και να πληρωθεί η διαφορά. Πρώτη φορά ακούω να σου δεσμεύουν χρήματα σε περίπτωση που δεν έρθεις, να εμφανίζεσαι κανονικά, να πληρώνεις όλο το ποσό και η ποινή να παραμένει για μερικές μέρες. Δε μας λες και το ξενοδοχείο να ξέρουμε πού θα χρεωνόμαστε εμφανιστούμε-δεν εμφανιστούμε ποινή;
Το ξενοδοχείο λέγετε Pergamin Royal Apartments. Πάντως για την δέσμευση του ποσού μου το είχαν πει 1.5 μήνα πριν ότι θα γίνει. Και όντως έβαλαν το ποσό που μου είχαν πει. Απλά όπως λένε και τα παιδιά ποιο πάνω δεν έχω χρεώθει. Κρατημένο είναι το ποσό. Εγώ τελικά να ανησυχώ η οχι;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα ηθελα να με συγχωρήσετε αλλά όντως ήταν δέσμευση ποσού και όχι χρέωση. Με λίγα λόγια μπαίνω στο Winbank της Πειραιώς το έχει σαν δεσμευμένο ποσό. Οπότε πιστεύετε είναι εντάξει; Ίσως σας προκάλεσα εγώ λάθος συμπέρασμά με την λέξη χρεώθηκα.
Κανένα πρόβλημα. Δεν ήξερες, έμαθες. Συμβαίνει μερικές φορές αυτό. Εμένα μου έχει τύχει 4-5. Σε κάθε περίπτωση - και για να ξέρουν και όσοι μας διαβάζουν - αυτό μπορεί να συμβεί (αλλά συνήθως δεν γίνεται παρ'όλο που έχουν το δικαίωμα) όταν στους όρους αναφέρεται ρητά ότι μπορεί να το κάνει το ξενοδοχείο οποιαδήποτε στιγμή πριν την άφιξή σου εκεί. Θα μπορούσε να είχε γίνει δέσμευση ("ληφθεί πρόβλεψη" είναι ο τραπεζικός όρος και είναι καθ'όλα νόμιμη ενέργεια) του ποσού ακόμη και πριν λήξει η περίοδος με δυνατότητα ακύρωσης.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο απλά πλήρωσα το υπόλοιπο πλην της δέσμευσης ποσό.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο απλά πλήρωσα το υπόλοιπο πλην της δέσμευσης ποσό.
εχει να κανει και πως θες εσυ να κανεις την πληρωμη, αν στους ορους λεει οτι πληρωνεις στο καταλυμα μπορει να θες να πληρωσεις με μετρητα ή με αλλη καρτα και οχι με την συγκεκριμενη. οποτε πληρωνεις με τον τροπο που θες και αποδεσμευουν το ποσο. τωρα αν εισαι οκ με την συγκεκριμενη καρτα φανταζομαι τους λες να προχωρησουν σε χρεωση του δεσμευμενου ποσου και πληρωνεις το υπολοιπο, οπως εκανες εσυ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
εχει να κανει και πως θες εσυ να κανεις την πληρωμη, αν στους ορους λεει οτι πληρωνεις στο καταλυμα μπορει να θες να πληρωσεις με μετρητα ή με αλλη καρτα και οχι με την συγκεκριμενη. οποτε πληρωνεις με τον τροπο που θες και αποδεσμευουν το ποσο. τωρα αν εισαι οκ με την συγκεκριμενη καρτα φανταζομαι τους λες να προχωρησουν σε χρεωση του δεσμευμενου ποσου και πληρωνεις το υπολοιπο, οπως εκανες εσυ.
Ναι όλα αυτά μπορούν να συμβούν, εγώ απλά τους είπα αφου το δεσμεύσατε, κρατήστε το κιόλας και τα υπόλοιπα σε μετρητά ή κάρτα, ότι θέλετε.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να μην ανησυχείς καθόλου.Θα αποδεσμευτούν σε λίγες ημέρες.
Όταν φεύγεις τους το υπενθυμίζεις να το κάνουν άμεσα.
Ευχαριστω πολυ. Ασε τους ξανα ρωτησα ηδη για ακομα μια φορα. :D Καλο βραδυ παιδια απο την παγωμενη Κρακοβια.
 
Last edited:

eleni16

Member
Μηνύματα
52
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Γεια σας και πάλι,

θέλω να κλείσω δωμάτιο μέσω booking και το δωμάτιο που θέλω να κλείσω έχει δωρεάν ακύρωση μέχρι την τάδε ημερομηνία όμως δεν έχει το χωρίς προπληρωμή που συνήθως μου βγάζει και κλείνω. Η ερώτηση μου είναι αν είναι το ίδιο και δεν τραβάει τα λεφτά και πληρώνω στο ξενοδοχείο ή τα τραβάει και αν κάνω ακύρωση τα ξανά επιστρέφει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Γεια σας και πάλι,

θέλω να κλείσω δωμάτιο μέσω booking και το δωμάτιο που θέλω να κλείσω έχει δωρεάν ακύρωση μέχρι την τάδε ημερομηνία όμως δεν έχει το χωρίς προπληρωμή που συνήθως μου βγάζει και κλείνω. Η ερώτηση μου είναι αν είναι το ίδιο και δεν τραβάει τα λεφτά και πληρώνω στο ξενοδοχείο ή τα τραβάει και αν κάνω ακύρωση τα ξανά επιστρέφει;
Προχώρησε την διαδικασία κράτησης(χωρίς να κάνεις την τελική επιβεβαίωση) για να δεις τι γράφει στους όρους.Μήπως γράφει ότι το κατάλυμα έχει δικαίωμα να τραβήξει λεφτά οποιαδήποτε στιγμή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom