Απορίες για κράτηση στο Booking.com

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ενταξει διαβασα ολα τα σχολια και βρηκα ακρη,πλεον η booking απ οτι εχω καταλαβει,ειτε εχεις κανει κρατηση σε ξενοδοχειο με δωρεαν ακυρωση και χωρις προπληρωμη,ειτε κανεις κρατηση με φτηνοτερη τιμη και αμεση πληρωμη σου κραταει ολο το ποσό,καινουργιο ειναι αυτο......ναι μεν στο επιστρεφει αν εχεις δωρεαν ακυρωση,αλλα δεν παυει να το κραταει,ολο το ποσο,οχι μερος του ποσου,ή μια νυχτα,ολο,στην περιπτωση δωρεαν ακυρωσης,το επιστρεφει αλλα πρεπει να υπαρχει ολο το ποσό της κρατησης μεσα,ακομα και για κρατησεις που ειναι για 6 μηνες μετα,οπως κανω συνηθως εγω...τοτε για ποιο λογο ρε παιδια υπαρχει η δωρεαν ακυρωση;αφου ολες οι κρατησεις προπληρωνονται;τι παιζει;κι αυτο ειναι μετα τον απριλη του 2019...το τσεκαρα σιγουρα.εθνικη εχω,και ευτυχως δεν εχω ποτε ολο το ποσο μεσα,που παντα(ενω το τονιζω ειναι χωρις προπληρωμη και με δωρεαν ακυρωση)μου στελνουν μνμ απ την booking oτι η καρτα ειναι ακυρη κλπ......κυριως στο παρισι ειναι αδυνατον να κλεισει κανεις αν δεν ειναι ολο το ποσο μεσα στην καρτα....δεν πα να σαι genious? αυτοι ειναι πιο τζινιους....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εγω πάντως που έκανα πριν ενα μήνα δυο κρατήσεις με δωρεάν ακύρωση δεν μου κράτησαν τίποτε απολύτως
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Και εγω κάνω κρατήσεις αυτές τις μέρες στο booking.com για διαμονες το ερχόμενο Πάσχα και δεν κάνουν κρατήσεις. Αναφέρεται πολύ ξεκάθαρα ποια ακριβώς ημερομηνία θα γίνει η εξόφληση τραβώντας χρήματα από την κάρτα και συνήθως είναι 1 2 μέρες πριν την διαμονή. Πιθανόν να να παίζει ρόλο ο προορισμός για την διαφορετική αντιμετώπιση.
Εμένα πάντως με βολεύει να τα τραβάει όλα την στιγμή που κάνω κράτηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και εγω κάνω κρατήσεις αυτές τις μέρες στο booking.com για διαμονες το ερχόμενο Πάσχα και δεν κάνουν κρατήσεις. Αναφέρεται πολύ ξεκάθαρα ποια ακριβώς ημερομηνία θα γίνει η εξόφληση τραβώντας χρήματα από την κάρτα και συνήθως είναι 1 2 μέρες πριν την διαμονή. Πιθανόν να να παίζει ρόλο ο προορισμός για την διαφορετική αντιμετώπιση.
Εμένα πάντως με βολεύει να τα τραβάει όλα την στιγμή που κάνω κράτηση.
Εξαρτάται από το κατάλυμα νομίζω, όχι τον προορισμό.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
συνηθως τα ταξιδια που κανω,ειναι προγραμματισμενα για πολλους μηνες μετα,πρωτα κλεινω τα αεροπορικα και τα δινω ντουκου,και κατοπιν τα ξενοδοχεια...ως τωρα οταν ηταν με δωρεαν ακυρωση και χωρις προπληρωμη,εδεινα τυπικα την καρτα μου και επερναν τα χρηματα ειτε λιγες μερες πριν παω,ειτε απευθειας στο ξενοδοχειο.οπως δλδ ηταν και συμφωνημενο απ το booking να γινει.αν ειχα μεσα το ποσο για να γινει η κρατηση δε θα το συζητουσα,θα την εκανα απευθειας να ξεμπερδευω.το θετικο ειναι οτι στην δωρεαν ακυρωση δε χρεωνεσαι,αλλα παντα τα ζητανε πλεον ολα,ολο το ποσο εκεινη τη στιγμη.κι αυτο μου εκανε εντυπωση.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν ισχύει για κανένα λόγο αυτό που λες. Το αν θα σου δεσμεύσουν ή χρεώσουν χρήματα εξαρτάται από το ξενοδοχείο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ε όταν υπάρχουν εξυπνακηδες που κλείνουν δέκα μαζί κάποια στιγμή θα φροντίσουν κι αυτοί να καλύψουν το κωλι τους.
δεν εχεις αδικο,αλλα εξυπνακιας δεν ειμαι,παντα πληρωνω στην ωρα μου το ποσο,απλα ειναι δυσκολο,να δωσω ολο το πακετο με τη μια...γιαυτο εκλεινα ως τωρα με πληρωμη στο ξενοδοχειο,τα μαζευα λιγα λιγα και οταν ερχονταν η ωρα του ταξιδιου τα εδινα,πλεον οταν τα θελουν ντουκου,ειναι πολυ δυσκολο.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Δεν ισχύει για κανένα λόγο αυτό που λες. Το αν θα σου δεσμεύσουν ή χρεώσουν χρήματα εξαρτάται από το ξενοδοχείο.
στο παρισι παντως τα θελουν σε οσα ξενοδοχεια εχω κανει κρατηση εκεινη τη στιγμη,στην ισπανια ειναι πιο χαλαροι...δεν χρεωνουν κατι,απλα ζητανε πλεον ολο το ποσο,κι οχι ενα μερος του για να δουν οπως λεει η booking αν ισχυει η καρτα ή αν ειναι εγκυρη...οποτε συμφερει να εχει μαζεψει κανεις ολο το ποσο να το πληρωνει και να ξεμπερδευει που κι αυτο για μενα ειναι δυσκολο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ισχύει για κανένα λόγο ότι υπάρχει αλλαγή στην πολιτική της booking, αλλά δεν έχουν όλα τα καταλλύματα στη booking τους ίδιους όρους. Ίσως η ερωτούσά νά μην πρόσεξε ότι το συγκεκριμένο κατάλλυμα είχε κάτι διαφορετικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom