Απορίες για κράτηση στο Booking.com

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
τεσπα οποιος γνωριζει τι ακριβως παιζετε ασ με διαφωτισει
Νομιζω σου απαντηθηκε απο τη Vegeτετοια τι παιζει. Αν το εκανε ή οχι εσκεμενα το ξενοδοχειο δεν το γνωριζω κι ουτε ειναι σε θεση να το πει κανεις με σιγουρια. Η booking δεν μπορει να ξερει ποτε ενα ξενοδοχειο ειναι fully booked και ποτε οχι. Το ξενοδοχειο αν εκανε λαθος και το ειχε συνειδητοποιησει νωριτερα σαφως και επρεπε να σε ειχε ενημερωσει. Αν ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις δεν δειχνουν καλοι επαγγελματιες αλλα ισως η περιπτωση σου να ειναι μεμονωμενη και απλως να ετυχε. Το overbooking ειναι κατι αρκετα συνηθες κυριως σε μεγαλα ξενοδοχεια οπου "αδιαφοροι" ή μη υπαλληλοι ξεχνουν ή δεν προλαβαινουν να ενημερωσουν τις πλατφορμες κρατησεων. Σε καθε περιπτωση μπορεις να το αναφαιρεις στο σχολιο σου που θα κανεις στη booking.com . Εκεινο που με προβληματιζει με την περιπτωση σου ειναι πως αυτο το πραγμα σου συμβαινει πολλες φορες. Ή σ' εχει φαει η γκαντεμια ή δεν κανεις προσεκτικη επιλογη ξενοδοχειου.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Κυρίως σου συμβαίνουν όλα αυτά γιατί :

εγω πληρωσα κανονικα 20
Καλά κάνεις και δίνεις μόνο τόσα, αλλά τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία είναι συνήθως λίγο μπακάλικα.
Ψέμματα, τα μπακάλικα κάνουν πολύ καλύτερη διαχείριση του στοκ τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κυρίως σου συμβαίνουν όλα αυτά γιατί :



Καλά κάνεις και δίνεις μόνο τόσα, αλλά τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία είναι συνήθως λίγο μπακάλικα.
Ψέμματα, τα μπακάλικα κάνουν πολύ καλύτερη διαχείριση του στοκ τους.
Τελειως ακυρος συλλογισμος. Υπαρχουν φθηνα ξενοδοχεια που κανουν αψογα τη δουλεια τους και ακριβα που κανουν χειροτερα απο αυτα που αναφερθηκαν εδω.
Μπορει σε πολλες περιπτωσεις να ισχυει πως "το φθηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια" αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την εκπτωση βασικων υποχρεωσεων που επιβαλει ο κανονισμος εκτος κι αν προκειται για παρανομο καταλυμα).
Το φθηνο το κρεας που θα παρω απο το κρεοπωλειο σου, μπορει να ειναι χειροτερο ποιοτικα και γεματο λιπος απο το αντιστοιχο ακριβο κομματι, αλλα και θα το τυλιξεις σε χαρτι και σε σακουλα θα το βαλεις για να μου το προσφερεις. Ε σωστε κρεοπωλη;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Για τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία της περιοχής που ανέφερε ο φίλος έχω προσωπική (επαγγελματική) εμπειρία.
Μην το ψάχνεις... καθόλου όμως...

Η διαχείρηση θέλει υποδομή και προσπάθεια. Τα περισσότερα απο αυτά δεν διαθέτουν τίποτα απο τα δύο. Δεν μίλησα όμως για τιμιότητα ή (πχ) καθαριότητα...μπορεί να είναι εξαιρετικά σε αυτό. Για διαχείριση μίλησα.

Πως αλλιώς να το πω... ο μπάμπης ο σφαγέας μπορεί να κολήσει ταμπελάκια στις κολώνες "με 2ευρώ μπριζόλες κόντρα ΑΑΑ" ενώ εγώ τις πουλάω 5 στο κρεοπωλείο μου.
Αλλά όταν τον ρωτήσεις "πόσες έχεις απόθεμα ρε μάστορα γιατί έχω ένα τραπέζι" θα σου πει "μισό να ανοίξω την σακούλα να δω". Ενώ εγώ θα κάνω κλικ-κλικ και θα σου πω υπόλοιπο :haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Συντάσσομαι με το jousis. Το ότι ένα ξενοδοχείο έχει 30 ευρώ τη βραδιά κ ένα άλλο 80 έχει μια σημασία. Για αυτό μια ευκαιρία στη βουκινγ μπορεί να μην είναι και ΤΟΣΟ μεγάλη ευκαιρία αν το ψάξεις λίγο πιο προσεκτικ.α. ΟΜΩΣ λάθη γίνονται και στις καλύτερες οικογένειες, και ακόμα και ένα Divani μπορεί να κάνει λάθος (ειδικά στη 2 η περίπτωση που έχει να διαχειριστεί ένα σωρό ξενοδοχεία με πολλούς τύπους δωματίων και διάφορους τιμοκαταλόγους..) Ας πούμε, για να μην είμαστε εμπαθείς, ότι το εν λόγω ξενοδοχείο δέχτηκε μια κράτηση για το συγκεκριμένο δωμάτιο μέσω κάποιου άλλου καναλιού και αμέλησε να ενημερώσει τα συστήματα της b.com ότι το εν λόγω δωμάτιο στις συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν είναι πια διαθέσιμο. Σε μετέφερε σε άλλο, ήσουν άτυχος στην περιοχή και έχεις δίκιο αλλά δεν υπάρχει πιστεύω κάποιο υποχθόνιο σχέδιο από πίσω..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Overbooking 90% ,
Λάθος 10%
τι παει να πει λαθος...λαθος ξεχασα να γραψω τη κρατηση..ok! Δωσε το δωματιο αφου ο πελατης εφτασε ...Δεν εχει δωματιο? Αρα ειναι γεματο....αρα overbooking...δεν ειναι κακο αυτο....μακαρι ολα τα ξενοδοχεια να ειναι γεματα...:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συντάσσομαι με το jousis. Το ότι ένα ξενοδοχείο έχει 30 ευρώ τη βραδιά κ ένα άλλο 80 έχει μια σημασία. Για αυτό μια ευκαιρία στη βουκινγ μπορεί να μην είναι και ΤΟΣΟ μεγάλη ευκαιρία αν το ψάξεις λίγο πιο προσεκτικ.α. ΟΜΩΣ λάθη γίνονται και στις καλύτερες οικογένειες, και ακόμα και ένα Divani μπορεί να κάνει λάθος (ειδικά στη 2 η περίπτωση που έχει να διαχειριστεί ένα σωρό ξενοδοχεία με πολλούς τύπους δωματίων και διάφορους τιμοκαταλόγους..) Ας πούμε, για να μην είμαστε εμπαθείς, ότι το εν λόγω ξενοδοχείο δέχτηκε μια κράτηση για το συγκεκριμένο δωμάτιο μέσω κάποιου άλλου καναλιού και αμέλησε να ενημερώσει τα συστήματα της b.com ότι το εν λόγω δωμάτιο στις συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν είναι πια διαθέσιμο. Σε μετέφερε σε άλλο, ήσουν άτυχος στην περιοχή και έχεις δίκιο αλλά δεν υπάρχει πιστεύω κάποιο υποχθόνιο σχέδιο από πίσω..
Α, στο Divani δουλευεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Kαλημέρα ,


Την Κ. Δευτερα ετοιμάζω ταξίδι με τα 2 μεγαλα παιδια μας και τον αντρα μου στην Βαρσοβία. Έχουμε κλείσει αεροπορικα και μας μένει η διαμονη. Η ερώτηση μου ειναι αν ξερετε όσοι κλεισατε πρόσφατα αν μπορω να κλείσω μεσω Booking με χρεωστική της Εθνικής (Mastercard). Μια φιλη εκlεισε για Ελβετια με χρεωστική της Πειραιως και την ενημέρωσαν ότι δεν δεχονται από το ξενοδοχείο. Πιστωτική δεν υπάρχει. Γενικά με τις καρτες των Ελληνικών τραπεζων ξέρουμε τί γινεται στο εξωτερικό.

ΕΥχαριστώ πολύ
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
στο πολυσέλιδο τοπικ των καπιταλ κοντρόλς γράφονται τα πάντα όλα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Για τις καρτες γενικα θα βρεις απαντήσεις στο θέμα με τα καπιταλ κοντρολς.Το άν δέχεται ή οχι το booking χρεωστική ειναι άλλο θέμα καί δεν έχει να κάνει με τα καπιταλ κοντρολς.Γενικά λίγα ξενοδοχεία δέχονται με χρεωστική.Τα αναφέρει στο booking όταν κάνεις αναζήτηση.Και υπάρχει θέμα για το booking με όλες τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom