Απορίες για κράτηση στο Booking.com

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Καλησπέρα,στην booking όταν γράφει διατίθεται πρωινό το πληρώνετε στο καταλυμα€10 τι εννοεί;;ανά διαμονή και ανά άτομο η συνολικα ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.549
Likes
3.997
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα,στην booking όταν γράφει διατίθεται πρωινό το πληρώνετε στο καταλυμα€10 τι εννοεί;;ανά διαμονή και ανά άτομο η συνολικα ;
Γενικά εννοούν ανα άτομο, ανα ημέρα (εκτός και αν διευκρινίζεται κάτι διαφορετικό)
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλησπέρα,

ερώτηση :

Καταρχήν έχω κλείσει αρκετές φορές ξενοδοχείο μέσω booking και πάντα επιλέγω να έχω δωρεάν ακύρωση. Όπως λοιπόν όλες τις φορές, έτσι και σήμερα έκλεισα ξενοδοχείο με τον ίδιο τρόπο ( και χωρίς προπληρωμή ).
Επίσης έχω καταχωρημένη μέσα στο Booking account μου μια κάρτα Prepaid.
Αφού λοιπόν έκανα την κράτηση μου στέλνει email το Booking και μου λέει πως το ξενοδοχείο μου ζητάει άλλη κάρτα ( διότι προφανώς η Prepaid που έχω καταχωρημένη δεν έχει λεφτά ) για να επιβεβαιώσουν την κράτηση.
Έβαλα άλλη ( μια Debit Card ) και μου έκαναν χρέωση 135 ευρώ ( που ουσιαστικά είναι τα χρήματα που θα χρεωνόμουν αν περνούσε η μέρα της δωρεάν ακύρωσης και δεν εμφανιζόμουν ή ακύρωνα την κράτηση. Φαντάζομαι σαν εγγύηση.)
Παρόλα αυτά όταν επικοινώνησα με το Ξενοδοχείο μου είπαν ότι είναι συνήθης τακτική τους. Και θα μου επιστρέψουν τα χρήματα στον λογαριασμό μου όταν φύγω από εκεί ( επιστροφή για Ελλάδα ). Μέσα σε 48ωρες ( εργάσιμες ημέρες ) θα γίνει η επιστροφή.
Ήθελα λοιπόν ( μετά την μικρή περίληψη του ότι έγινε ) να ρωτήσω το εξής - Το ποσό της πληρωμής στο Booking παραμένει το αρχικό ( άσχετα με το withdraw τον 135 ευρώ που μου έκαναν για 'προέγκριση΄ της κάρτας ), όταν λοιπόν έρθει η ώρα πληρωμής θα πληρώσω όλο το ποσό το αρχικό και θα περιμένω τα λεφτά που μου κράτησαν ή θα πληρώσω το αρχικό πόσο μείον τα 135 ευρώ???

Σας έχει τύχει?? Μετά από αρκετές κρατήσεις πρώτη φορά μου συμβαίνει και ρωτάω για να μάθω.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πάρα πολλές φορές δεσμεύουν το ποσό της πρώτης νύχτας σε κάρτα που έχεις δηλώσει. Συνήθως (αν όχι πάντα) το ποσό δεν το εισπράττουν και αποδεσμεύεται αυτόματα από την κάρτα σου από την τράπεζα. Για το πόσες μέρες θα κάνει εξαρτάται από την κάρτα και την τράπεζα. Αν θυμάμαι καλά, σε πιστωτική ALPHA είναι 15 μέρες και debit ALPHA 35.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα,

ερώτηση :

Καταρχήν έχω κλείσει αρκετές φορές ξενοδοχείο μέσω booking και πάντα επιλέγω να έχω δωρεάν ακύρωση. Όπως λοιπόν όλες τις φορές, έτσι και σήμερα έκλεισα ξενοδοχείο με τον ίδιο τρόπο ( και χωρίς προπληρωμή ).
Επίσης έχω καταχωρημένη μέσα στο Booking account μου μια κάρτα Prepaid.
Αφού λοιπόν έκανα την κράτηση μου στέλνει email το Booking και μου λέει πως το ξενοδοχείο μου ζητάει άλλη κάρτα ( διότι προφανώς η Prepaid που έχω καταχωρημένη δεν έχει λεφτά ) για να επιβεβαιώσουν την κράτηση.
Έβαλα άλλη ( μια Debit Card ) και μου έκαναν χρέωση 135 ευρώ ( που ουσιαστικά είναι τα χρήματα που θα χρεωνόμουν αν περνούσε η μέρα της δωρεάν ακύρωσης και δεν εμφανιζόμουν ή ακύρωνα την κράτηση. Φαντάζομαι σαν εγγύηση.)
Παρόλα αυτά όταν επικοινώνησα με το Ξενοδοχείο μου είπαν ότι είναι συνήθης τακτική τους. Και θα μου επιστρέψουν τα χρήματα στον λογαριασμό μου όταν φύγω από εκεί ( επιστροφή για Ελλάδα ). Μέσα σε 48ωρες ( εργάσιμες ημέρες ) θα γίνει η επιστροφή.
Ήθελα λοιπόν ( μετά την μικρή περίληψη του ότι έγινε ) να ρωτήσω το εξής - Το ποσό της πληρωμής στο Booking παραμένει το αρχικό ( άσχετα με το withdraw τον 135 ευρώ που μου έκαναν για 'προέγκριση΄ της κάρτας ), όταν λοιπόν έρθει η ώρα πληρωμής θα πληρώσω όλο το ποσό το αρχικό και θα περιμένω τα λεφτά που μου κράτησαν ή θα πληρώσω το αρχικό πόσο μείον τα 135 ευρώ???

Σας έχει τύχει?? Μετά από αρκετές κρατήσεις πρώτη φορά μου συμβαίνει και ρωτάω για να μάθω.
΄Εχει τύχει και πλήρωσα το ποσό της κράτησης μείον το ποσό που προ-χρέωσαν.΄Εγινε δηλαδή συμψηφισμός.Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να επιστρέψουν τα χρήματα μετά την αναχώρηση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aφού έκανες κράτηση χωρίς προπληρωμή δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου δεσμεύσουν 135 ευρώ μέχρι 2 μέρες αφού κάνεις check-out (!!!!). Άλλο προέγκριση και άλλο παρακράτηση τόσο μεγάλου ποσού για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Διάβασε καλύτερα τους όρους κράτησης και πράξε ανάλογα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.599
Aφού έκανες κράτηση χωρίς προπληρωμή δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου δεσμεύσουν 135 ευρώ μέχρι 2 μέρες αφού κάνεις check-out (!!!!). Άλλο προέγκριση και άλλο παρακράτηση τόσο μεγάλου ποσού για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Διάβασε καλύτερα τους όρους κράτησης και πράξε ανάλογα.
Οι όροι σε πολλά καταλύματα λένε ότι μπορούν να σου δεσμεύσουν ή να χρεώσουν μέρος του ποσού (ή όλο το ποσό) πριν τη διαμονή. Σε περίπτωση δωρεάν ακύρωσης θα επιστρέψουν το πλήρες ποσό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης αποδείχθηκε αφερέγγυος, αφού καταχώρησε πιστωτική κάρτα χωρίς υπόλοιπο. Αν μας έδινε τους όρους του καταλύματος, θα μπορούσαμε να του πούμε περισσότερα, δέσμευση επ' άπειρον δεν υφίσταται, οπότε η διαμονή μάλλον είναι τις επόμενες ημέρες. Σε κάθε περίπτωση, αν ακυρώσει μέχρι την ημερομηνία της δωρεάν ακύρωσης, τα χρήματά του θα του επιστραφούν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν διαβάζω ότι το ποσό θα κρατηθεί μέχρι δύο μέρες μετά το τσεκ-άουτ, εμένα αυτό αυτό μου ακούγεται σαν έμμεσο δάνειο του πελάτη προς το ξενοδόχο. Δηλαδή ενώ ο πελάτης κλείνει κράτηση χωρίς προπληρωμή δηλαδή χωρίς προ-επιβάρυνση στο τέλος γίνεται η ρευστότητα του ξενοδόχου αφού του προδεσμεύει ένα μέρος του τελικού ποσού. Δε μας τα λένε καλά εκεί στο booking.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης αποδείχθηκε αφερέγγυος, αφού καταχώρησε πιστωτική κάρτα χωρίς υπόλοιπο.
Άρα επειδή αποδείχθηκε 'αφερέγγυος' ο πελάτης και μετά έκανε το 'λάθος' να προσθέσει έγκυρη κάρτα, ο ξενοδόχος εκδικητικά του παρακρατεί μέρος της χρέωσης προσθέτοντας και την το λιγότερο αστεία, κατά τη γνώμη μου, επιβεβαίωση επιστροφής του ποσού δύο μέρες μετά την αναχώρηση του πελάτη.

΄Εχει τύχει και πλήρωσα το ποσό της κράτησης μείον το ποσό που προ-χρέωσαν.΄Εγινε δηλαδή συμψηφισμός.Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να επιστρέψουν τα χρήματα μετά την αναχώρηση.
Για να ελέγξουν αν τα πολυτελή διαμερίσματα της παράγκας που νοικιάζουν έχουν υποστεί φθορά απ' τη διαμονή του πελάτη ώστε να μην του τα επιστρέψουν αν κιτρίνισε κάποιος τοίχος.
 
Last edited:

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Εγώ είχα κάνει κράτηση με δωρεαν ακύρωση και χωρίς προπληρωμή.Μετά από τρείς μέρες είδα ότι μου ειχαν χρεώσει όλο το ποσό της κράτησης στην πιστωτική μου.Όταν επικοινώνησα με το ξενοδοχείο μου είπαν οτι έκαναν λάθος που με χρέωσαν γιατί "νόμιζαν" οτι ήταν μη επιστρέψιμη η κράτηση.Φυσικά και μου επέστρεψαν τα χρήματα στην πιστωτική και μετά απο 4 μηνες που έκανα check in πλήρωσα κανονικά το δωμάτιο.
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
΄Εχει τύχει και πλήρωσα το ποσό της κράτησης μείον το ποσό που προ-χρέωσαν.΄Εγινε δηλαδή συμψηφισμός.Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να επιστρέψουν τα χρήματα μετά την αναχώρηση.
Καλημέρα,

και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να γίνει όπως το ανέφερες.
Θα στείλω στο ξενοδοχείο email να ρωτήσω να δω τι θα μου απαντήσουν.
Αυτό με το μη επιστρέψιμη δεν το έχω ξανά ακούσει, πως και που το αναφέρει όταν κλείνεις δωμάτιο σε ξενοδοχείο μέσω της Booking??
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Καλημέρα,

και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να γίνει όπως το ανέφερες.
Θα στείλω στο ξενοδοχείο email να ρωτήσω να δω τι θα μου απαντήσουν.
Αυτό με το μη επιστρέψιμη δεν το έχω ξανά ακούσει, πως και που το αναφέρει όταν κλείνεις δωμάτιο σε ξενοδοχείο μέσω της Booking??
Συνήθως για ένα δωμάτιο έχει δύο τιμές.Μία με δωρεαν ακύρωση και χωρις προπληρωμή και μία που σε χρεώνουν απευθείας με το ποσό της κράτησης και αν ακυρώσεις δε σου επιστρεφουν χρήματα.

IMG_2428.PNG


Κοιτα στους ορους.Το πρωτο με προπληρωμη και κοστος 152€ ειναι μη επιστρεψιμο.Το δευτερο στα 169€ ειναι χωρις προπληρωμη και με δωρεαν ακυρωση
 
Last edited by a moderator:

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Συνήθως για ένα δωμάτιο έχει δύο τιμές.Μία με δωρεαν ακύρωση και χωρις προπληρωμή και μία που σε χρεώνουν απευθείας με το ποσό της κράτησης και αν ακυρώσεις δε σου επιστρεφουν χρήματα.
Μα εγώ επέλεξα την δωρεάν ακύρωση και χωρίς προπληρωμή! Αλλά και πάλι μου κράτησαν λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom