Απορίες για κράτηση στο Booking.com

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η απάντηση της εφορίας που μια φορά την άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά είναι πως δεν πρόκειται για επιχειρήσεις, οι διαχειριστές πολλές φορές δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ κι έτσι δεν έχει η εφορία καμία αρμοδιότητα να προβεί σε έλεγχο

Σε άλλα νέα σήμερα βρέχει.
ως πρων δημ. υπαλληλος (οχι εφοριακος ) δεν θελω να ειμαι προκατηλλειμενος αλλα το μυαλο μου παει αμεσως στο πονηρο οταν διαβαζω κατι τετοια....
τι θα πει δεν εχουν ελληνικο ΑΦΜ? ελεος δηλαδη....

δεν εχει η εφορια καμια αρμοδιοτητα να προβει σε ελεγχο... WHAT????

δηλαδη αν ερθει ο Χ ξενος και ανοιξει εστιατοριο κλπ η εφορια τι θα πει? α δεν εχει ΑΦΜ δεν μπορω να κανω τιποτα.....χαχαχαχαχα
καλα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ακριβώς. Παρόμοια απάντηση πήρα κι από την τουριστική αστυνομία πριν χρόνια λίγο πριν βγει η νομοθεσία για τη βραχυχρόνια όπου τα παράνομα έκαναν πάρτι στην κυριολεξία.. Εμείς λέει ελέγχουμε μόνο τις νόμιμες επιχειρήσεις, όχι τους ιδιώτες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ως πρων δημ. υπαλληλος (οχι εφοριακος ) δεν θελω να ειμαι προκατηλλειμενος αλλα το μυαλο μου παει αμεσως στο πονηρο οταν διαβαζω κατι τετοια....
τι θα πει δεν εχουν ελληνικο ΑΦΜ? ελεος δηλαδη....

δεν εχει η εφορια καμια αρμοδιοτητα να προβει σε ελεγχο... WHAT????

δηλαδη αν ερθει ο Χ ξενος και ανοιξει εστιατοριο κλπ η εφορια τι θα πει? α δεν εχει ΑΦΜ δεν μπορω να κανω τιποτα.....χαχαχαχαχα
καλα....
Εμένα δεν πάει το μυαλό μου στο πονηρό. Μάλλον υπάρχει κάποιο κενό στο νόμο. Νοικιάζουν ή διαχειρίζονται συγκροτήματα ή βίλλες ως εταιρείες του εξωτερικού ή ως ιδιώτες για άσχετους πολλές φορές λόγους και τα επινοικιαζουν παράνομα σε τουρίστες από χώρες των Βαλκανίων ή του ανατολικού μπλοκ ή διαφημίζοντας τα σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης σε Έλληνες και λοιπούς. Πολλές φορές δεν έχουν καν ελληνικό νούμερο τηλεφώνου ή έχουν νούμερο που ανήκει σε κάποιον άσχετο. Προπληρωνονται μόνο μετρητά για να δώσουν το κλειδί ή οδηγίες πρόσβασης (πολλές φορές ο επισκέπτης δεν τους βλέπει ποτέ ή τους συναντά σε άσχετα με το κατάλυμα σημεία). Δεν δηλώνουν τίποτα, νοικιάζουν σε ανταγωνιστικές τιμές και οι επισκέπτες και αυτοί είναι ευχαριστημένοι. Η καμιά φορά ο επισκέπτης βρίσκεται προ εκπλήξεων. Χάνοντας χρήματα και χρόνο ή αναγκαζομενος να μείνει σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που ειδε σε φωτογραφίες.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
και δεν δέχτηκα. Αυτό δεν αρεσε ιδιαίτερα. Τηλεφωνικώς μου είχε πει ότι θα με βάλει σε άλλο δωμάτιο. Εγώ της είπα να αφήσουμε όπως έχει την κρατηση με το ίδιο δωμάτιο και μου είπε αυτο δεν γίνεται γιατί πάει ανάλογα διαθεσιμότητα.
Εγώ δεν είδα κάπου απειλή ή εκβιασμό από τη πλευρά του ξενοδοχείου απλά αν η κράτηση γινόταν απ' ευθείας θα δεσμευόταν να τους δώσει ένα καλύτερο δωμάτιο
Ζητά να ακυρώσει την κράτηση και όταν αρνήθηκε δεν τους άρεσε.
Π.χ. μπορεί να έχει 10 δίκλινα και το ένα να έχει σούπερ ουαου θεα και τα υπόλοιπα μια πιο απλή θέα.
Αυτό με την σούπερ ουάου θέα να το δίνει ακριβότερα.
Μπακαλίστικες λογικές .Όχι ακύρωσε και θα σου δώσω άλλο δωμάτιο και όχι δεν γίνεται αν πάει
μέσω booking.
Είμαστε στο 2022. Κλείνεις για να πας για ριλάξ και σου αρχίζουν τα παζάρια, ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Φαντάσου να κάνεις ακύρωση και μετά να σου πουν δεν έχουμε δωμάτια.
Και ας μείνουμε στο θέμα απορίες για κράτηση στο booking και ας μην αναλύσουμε όλα τα θέματα
του ξενοδοχειακού κλάδου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζητά να ακυρώσει την κράτηση και όταν αρνήθηκε δεν τους άρεσε.

Αυτό με την σούπερ ουάου θέα να το δίνει ακριβότερα.
Μπακαλίστικες λογικές .Όχι ακύρωσε και θα σου δώσω άλλο δωμάτιο και όχι δεν γίνεται αν πάει
μέσω booking.
Είμαστε στο 2022. Κλείνεις για να πας για ριλάξ και σου αρχίζουν τα παζάρια, ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Φαντάσου να κάνεις ακύρωση και μετά να σου πουν δεν έχουμε δωμάτια.
Και ας μείνουμε στο θέμα απορίες για κράτηση στο booking και ας μην αναλύσουμε όλα τα θέματα
του ξενοδοχειακού κλάδου.
Συμφωνώ, μπακαλιστικη λογική και να μην πάρεις. Κι εγώ μάλλον δεν θα πάρω αλλά δεν θα προχωρούσα σίγουρα σε καταγγελία και άλλες τέτοιες αντιδράσεις που είναι αντίθετες στην ιδιοσυγκρασία μου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Κι εγώ μάλλον δεν θα πάρω αλλά δεν θα προχωρούσα σίγουρα σε καταγγελία και άλλες τέτοιες αντιδράσεις που είναι αντίθετες στην ιδιοσυγκρασία μου.
Ούτε εγώ θα τον κατήγγειλα, απλά θα άλλαζα ξενοδοχείο. Επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα για την
booking σε περίπτωση καταγγελίας (με αποδείξεις) το ξενοδοχείο κλείνει από την booking άμεσα
και περιμένει απολογιτική επιστολή από τον ξενοδόχο. Συνήθως ο ξενοδόχος λέει ότι δεν ξέρει ποιος
το έκανε και ότι και καλά θα διεξάγει έρευνα να δει ποιος το έκανε και του ανοίγουν πάλι τις κρατήσεις.
Αν γίνει και δεύτερη φορά 🔒 λουκέτο οριστικό.
 

Myrto Doulvari

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Εκανα ακύρωση κράτησης στο booking. Μου ήρθε mail από τη booking οτι θα μου επιστραφούν τα λεφτά μέσα σε 7-12 ημέρες. Η κάρτα που εχω δηλώσει είναι prepaid Alpha mastercard. Υπάρχει κανένα θεμα που ειναι prepaid? Έχω αγχωθεί λίγο γιατί είναι 700 ευρώ...
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα! Εκανα ακύρωση κράτησης στο booking. Μου ήρθε mail από τη booking οτι θα μου επιστραφούν τα λεφτά μέσα σε 7-12 ημέρες. Η κάρτα που εχω δηλώσει είναι prepaid Alpha mastercard. Υπάρχει κανένα θεμα που ειναι prepaid? Έχω αγχωθεί λίγο γιατί είναι 700 ευρώ...
θα επιστρέψουν κανονικά στην κάρτα. κανένα άγχος.
σε περίπτωση που αργήσουν πάρε τηλέφωνο. 0080127605.
για την είσοδο στο σύστημα τους και για να μπορέσεις να μιλήσεις με κάποιον στα Ελληνικά θα πρέπει να έχεις έτοιμο για πληκτρολόγηση κωδικό κράτησης και πιν όταν σου ζητηθεί..
είναι δωρεάν.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Να γραψω και γω την εμπειρια του προσφατου ταξιδιου (πριν μια εβδομαδα) της κορης με την Booking στη Ρωμη...η κρατηση εγινε πριν 2 μηνες περιπου, με δικαιωμα ακυρωσης 2 ημερες πριν την αφιξη...μειλ και τηλεφωνο του Ιταλου σε αγραναπαυση...3 βδομαδες πριν το ταξιδι μας ερχεται μνμ που λεει οτι δεν υπαρχουν χρηματα στην καρτα ! Κανω μεταφορα χρηματων στην καρτα της κορης ! 2 μερες πριν το ταξιδι το ιδιο μνμ και ενα τα χρηματα υπαρχουν ! Επικοινωνω με μπουκινγκ , τους αναφερω το τι γινεται και μου απαντανε οτι ''δεν εχει δικαιωμα ο Ιταλος να παρει τα χρηματα απο καρτα διοτι η πληρωμη θα γινει στο κατάλυμα και οτι θα επικοινωνησουμε εμεις μαζι του !''. Μια ωρα αργοτερα μας ερχεται μνμ οτι εχει γινει επιβεβαιωση της κρατησης και οτι ολα ειναι τακτοποιημενα. Αργα το βραδυ νεο μνμ στο κινητο οτι η κρατηση εχει απορριφθει !! Ολα αυτα μια μερα πριν την πτηση.Επικοινωνω με μπουκινγκ τους αναφερω το προβλημα, λενε οτι θα ψαξουν να βρουνε τι συμβαινει και μας προτεινουν ενα χαμηλοτερης ποιοτητος καταλυμα και πιο ακριβο...επιλογες δεν εχουμε, το κλεισαμε !!! Αφου ολα πηγαν καλα με πτηση κλπ. τα παιδια ψαχνουν το ξενοδοχειο μια η ωρα το βραδυ στη Ρωμη αλλα ξενοδοχειο καπουτ...στην αλλη γραμμη η κορη η οποια μας λεει οτι δεν υπαρχει τετοιο ξενοδοχειο !!! Επικοινωνουν απο κει με μπουκινγκ η οποια δε μπορει και παλι να καταλαβει τι συνεβη και προσπαθει να τους βρει καταλυμα...φυσικα ,τετοια ωρα τετοια λογια, βρηκαν ενα ακομη χαμηλοτερης ποιοτητος στα ιδια χρηματα με το αρχικο αλλα οχι και σε τοσο καλη περιοχη ! Περιμενω απο το ενα το παιδι να μου δωσουν τους κωδικους της κρατησης να τους παρω να γινουμε λωκος !!! τιποτε αλλο !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Η booking επρεπε να σας δωσει χωρις εξτρα χρηματα το νεο καταλυμα.
Δεν σας το εξηγησαν αυτο?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Να γραψω και γω την εμπειρια του προσφατου ταξιδιου (πριν μια εβδομαδα) της κορης με την Booking στη Ρωμη...η κρατηση εγινε πριν 2 μηνες περιπου, με δικαιωμα ακυρωσης 2 ημερες πριν την αφιξη...μειλ και τηλεφωνο του Ιταλου σε αγραναπαυση...3 βδομαδες πριν το ταξιδι μας ερχεται μνμ που λεει οτι δεν υπαρχουν χρηματα στην καρτα ! Κανω μεταφορα χρηματων στην καρτα της κορης ! 2 μερες πριν το ταξιδι το ιδιο μνμ και ενα τα χρηματα υπαρχουν ! Επικοινωνω με μπουκινγκ , τους αναφερω το τι γινεται και μου απαντανε οτι ''δεν εχει δικαιωμα ο Ιταλος να παρει τα χρηματα απο καρτα διοτι η πληρωμη θα γινει στο κατάλυμα και οτι θα επικοινωνησουμε εμεις μαζι του !''. Μια ωρα αργοτερα μας ερχεται μνμ οτι εχει γινει επιβεβαιωση της κρατησης και οτι ολα ειναι τακτοποιημενα. Αργα το βραδυ νεο μνμ στο κινητο οτι η κρατηση εχει απορριφθει !! Ολα αυτα μια μερα πριν την πτηση.Επικοινωνω με μπουκινγκ τους αναφερω το προβλημα, λενε οτι θα ψαξουν να βρουνε τι συμβαινει και μας προτεινουν ενα χαμηλοτερης ποιοτητος καταλυμα και πιο ακριβο...επιλογες δεν εχουμε, το κλεισαμε !!! Αφου ολα πηγαν καλα με πτηση κλπ. τα παιδια ψαχνουν το ξενοδοχειο μια η ωρα το βραδυ στη Ρωμη αλλα ξενοδοχειο καπουτ...στην αλλη γραμμη η κορη η οποια μας λεει οτι δεν υπαρχει τετοιο ξενοδοχειο !!! Επικοινωνουν απο κει με μπουκινγκ η οποια δε μπορει και παλι να καταλαβει τι συνεβη και προσπαθει να τους βρει καταλυμα...φυσικα ,τετοια ωρα τετοια λογια, βρηκαν ενα ακομη χαμηλοτερης ποιοτητος στα ιδια χρηματα με το αρχικο αλλα οχι και σε τοσο καλη περιοχη ! Περιμενω απο το ενα το παιδι να μου δωσουν τους κωδικους της κρατησης να τους παρω να γινουμε λωκος !!! τιποτε αλλο !
ΑΠΌ τότε που άρχισαν να μπαίνουν στην Booking καταλύματα ιδιωτών, γίνονται όλο και περισσότερο τέτοια σκηνικά. Εμείς τον Οκτώβρη είχαμε κλείσει κ πληρώσει για το Bergamo κ μια μέρα πριν έστειλα ένα μήνυμα τυπικό για την άφιξή μας... για να πάρω απάντηση ότι είχαν νοικιάσει σεζόν τι διαμέρισμα. Τελικά μας προσφερε ένα άλλο κ δεν είπαμε τίποτα γιατί τέτοια ώρα τέτοια λόγια!
Στην περίπτωση σας που λες ότι δεν υπήρχε καν το κατάλυμα, είχε καθόλου κριτικές?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom