Πολωνία Αποριες για κρακοβια

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Καλησπέρα!!ειναι η πρωτη μου φορα που ανοιγω θεμα στο φορουμ αν και εχω διαβασει αρκετές φορές ιστορίες σας!βασικα, σκεφτομαι το Δεκέμβρη για 5 μέρες(τα Χριστούγεννα) να πάω Κρακοβία ,έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλα γενικά δεν έχω βρεί πάρα πολλές πληροφορίες!Θα θελα αν ξέρατε να μου δώσετε κάποια τιπς για το μέρος, όπως εστιατόρια, αν ειναι εύκολο η πόλη να γυριστεί με τα πόδια και αν αξίζει να πάω μια μέρα Βαρσοβία.Σας Ευχαριστω!!:lol:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Καλησπέρα!!ειναι η πρωτη μου φορα που ανοιγω θεμα στο φορουμ αν και εχω διαβασει αρκετές φορές ιστορίες σας!βασικα, σκεφτομαι το Δεκέμβρη για 5 μέρες(τα Χριστούγεννα) να πάω Κρακοβία ,έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλα γενικά δεν έχω βρεί πάρα πολλές πληροφορίες!Θα θελα αν ξέρατε να μου δώσετε κάποια τιπς για το μέρος, όπως εστιατόρια, αν ειναι εύκολο η πόλη να γυριστεί με τα πόδια και αν αξίζει να πάω μια μέρα Βαρσοβία.Σας Ευχαριστω!!:lol:

Γεια σου!
πηγα στην Κρακοβια τον Μαιο και μπορω να σου δωσω καποιες πληροφοριες!Πηγα με τρενο απο την Βαρσοβια οποτε για πτησεις απο Αθηνα δεν ξερω τι παιζει!Κοιταξε η πολη ειναι παρα πολυ μικρη μπορεις να τη δεις ολη με τα ποδια,ειδικα το ιστορικο κεντρο!Ειναι πανεμορφη,και πιστευω σαν τουριστικος προορισμος ειναι αρκετα υποτιμημενος στην Ελλαδα,παρολο που εκει ειναι γεματο τουριστες το μερος!Απο εστιατορια δεν ξερω πολλα αλλα απο οτι θυμαμαι ειχα φαει μια πιτσα king size σε ενα κυριλε τυπου Pizza Hut και ειχα δωσει 3.5 (ολογραφως τρια και μισο) ευρω!!!!Μιλαμε για φτηνια οχι μ*λ*κ*ες!!!!!
Γενικα μου φανηκε πολυ φτηνη πολη!Απο ξενοδοχεια επισης δεν ξερω μιας και μειναμε σε hostel (το οποιο ειχε 4 ευρω τη μερα, επισης παμφτηνο,και κομπλε οχι τπτ δευτεραντζες :p)Φανταζομαι μια ματια στο bookings.com και θα σου λυθει η απορια!
Αυτα!Αμα θες κατι αλλο ρωτα!Ελπιζω να βοηθησα!

Η πολη πανεμορφη παντως,ειδικα το παλιο κεντρο!Πραγματικο στολιδι!

P.S.:Ξεχασα να πω οτι μπορεις να πας εκδρομη στο Auswitch απο εκει,εχει γραφεια που πανε εκδρομες ή μπορεις να πας μονος με το τρενο!Εγω δυστυχως δεν πηγα και ειναι το μονο πραγμα που μετανοιωνω!

P.S. 2:Βαρσοβια αξιζει πολυ για την παλια πολη και εχει και ενα ομορφο κτηριο δωρακι του Σταλιν,ιδιο με τα μεγαλα στη Μοσχα!Γενικα μια μερα στη Βαρσοβια ειναι αρκετη!Σε δυο τα χεις δει ολα!Το τρενο ειναι 18 ευρα one-way και κανει 3 ωριτσες!Αν θες μονοημερη παρε το πρωτο και φυγε με το τελευταιο και εισαι κομπλε ή μεινε μια νυχτα Βαρσοβια!
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
σ ευχαριστω πολυ!!ναι θα επισκευτω οπωσδηποτε το αουσβιτσ και τα αλατορυχεια!αφου εχει πραγματα να δεις και στ Βαρσοβια, θα κοιταξω να παω μια μονοήμερη..απ οτι κοιταζω και γω τις τιμες τους στο ιντερνετ, φτηνα μου φαίνονται..
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πήγα για τρίτη φορά στην Κρακοβία παραμονές Χρισ/νων του 2008 (20-21/12). Η πόλη είναι μια κούκλα οτι εποχή και να πας. Μικρή και τη γυρνάς άνετα με τα πόδια. Δεν τη θεωρώ ιδιαίτερα φτηνή (σε σχέση με Ελλάδα βέβαια ούτε συζήτηση όπως οι περισσότερες χώρες της Ευρώπης). Έχει καλές τιμές αλλά όχι και πολύ χαμηλές. Και τα 3 ξενοδοχεία που έμεινα είχαν τιμές από 50-70 ΕΥΡΩ το δίκλινο. Καλή τιμή αλλά όχι και εξευτελιστική. Δες κάποιες πληροφορίες εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/9868-%F0%EF%EB%F9%ED%DF%E1-%AB%DD%F1%F9%F4%E1%F2-%EC%E5-%F4%E7%ED-%F0%F1%FE%F4%E7-%EC%E1%F4%E9%DC%BB.html

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/860-%F0%EF%EB%F9%ED%DF%E1-%EC%E5%F1%E9%EA%DD%F2-%F7%F1%DE%F3%E9%EC%E5%F2-%F0%EB%E7%F1%EF%F6%EF%F1%DF%E5%F2.html
Παραμονές Χρισ/νων που πήγα είχε πολύ όμορφη χριστουγεννιάτικη αγορά στην κεντρική πλατεία με πολύ ωραίο και φτηνό φαγητό και ποτό στο πόδι. Αλλά και ψοφόκρυο. Δες και φωτό παρακάτω.
Μη χάσεις τα αλατωρυχεία. Για το Άουσβιτς, εγώ το απέφευγα τις 2 πρώτες αλλά τελικά δεν μπόρεσα να μην πάω την τρίτη. Πολύ σκληρά τα πράγματα εκεί.
Όσον αφορά τη Βαρσοβία: Όμορφη πόλη (όχι όσο η Κρακοβία) με πολύ καλό ιστορικό κέντρο (αναστηλωμένο). Εγώ της αφιέρωσα 2 ημέρες. Τις αξίζει. Με το Ιντερσίτι γύρω στις 2.30-3.00 ώρες. Δεν πήγα όμως χειμώνα και δεν ξέρω τι γίνεται τότε.
Ότι και να κάνεις σε ζηλεύω. Να (θα) περάσεις καλά και να μας πεις μετά τις εντυπώσεις σου.Καλό ταξίδι!!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Ευχαριστω πολυ dimosf!!Μ άρεσε πολύ η ιστορία σου, πολύ κατατοπιστική!!!Θα τη χρησιμοποιήσω ως οδηγό εκεί!!:)στην αρχή δεν ήμουν πολύ σίγουρη για την επιλογή μου γιατι όποιον κ αν ρώταγα μου λεγε οτι δεν έχει πάει κ ότι δεν νομίζει ότι θα χα και πολλά να δς.Αλλά τώρα με την περίγραφή σου , πιστεύω ότι έκανα πολύ καλή επιλογή!!!Βέβαια έχω μόνο 5 μέρες αλλά θα προσπαθήσω να δω ότι περισσότερο μπορώ!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Ευχαριστώ Ερση!του traveller :)) ήταν η πρώτη που διάβασα, ψάχνοντας στο google(χαρη σ αθτή ανακάλυψα το travelstories)!!απλά είπα να ρωτήσω κιόλας μπας και ψαρέψω και καμια άλλη πληροφορία :) !
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α! Ωστε αυτος ο αναποδος ειναι η αιτια που σε εχουμε κοντα μας! Και οι μισοι εδω μεσα (και λιγους λεω) τον εχουνε για ανθρωποδιωκτη... Ειδες καμια φορα, ολα μπορουν να συμβουν!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Η Πολωνία και ειδικά η Κρακοβία είναι φανταστική. Καταπράσινη ύπαιθρος και πόλεις λες και βγήκαν από παραμύθι. Απορώ πως δεν την έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη τα τουριστικά γραφεία (αλλά καλύτερα έτσι μην καταντήσει και αυτή Πράγα)
Τώρα μερικά tips
1) Η χώρα είναι ιδιαίτερα φθηνή τουλάχιστον όσον αφορά φαγητό και διαμονή. Μείνουμε στο Hotels in krakow, hotel krak?w, hotels cracow, hotele w krakowie, krakau στην ασύλληπτη τιμή των 65 ? την ημέρα και με το καλύτερο πρωινό που έχω φάει στην ζωή μου. Για φαγητό απαραιτήτος στο Polakowski, Krakow - Restaurants - VirtualTourist.com στην παλιά Εβραϊκή συνοικία. Θα φάς του σκασμού τοπικά φαγητά πεντανόστιμα με 3-4 ? !!!! (το μαγαζί έχει για διακόσμηση λαχανικά μαρούλια και άλλα ζαρζαβατικά στους τοίχους must!!!)
2) Η πτήση που πήγαμε Αθήνα - Βαρσοβία, ήταν με Billige flybilletter, hotell og leiebil - Norwegian επιοικός απαράδεκτη παλιό αεροπλάνο, έτριζε ολόκληρο, μικρό περιθώριο ανάμεσα στις θέσεις, ενώ στην πτήση της επιστροφής η βαλίτσα μας ήταν βρεγμένη. Παραπονέθηκα στην Ελλάδα αλλά τρεις λαλούν και δυο χορεύουν
3) Άουσβιτς οπωσδήποτε. Υπόψη ότι οι Πολωνοί έχουν δωρεάν είσοδο καθότι δεν το θεωρούν μουσείο αλλά μνημείο. Αντίτιμο υπάρχει μόνο για την ξενάγηση που γίνεται με ακουστικά σε όλες τις γλώσσες σχεδόν πλην της Ελληνικής Ιδιαίτερα σοκαριστική η αίθουσα με τα μαλλιά !!!
4) Αλατωρυχεία Wieliczka απίστευτα πράγματα που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος must.
5) zakopane μέρος υπερπαραγωγή. Δεν ξέρω αν το είδα τόσο ωραίο επειδή πήγαμε πρωτομαγιά και γινόταν πανικός με χιλιάδες κόσμο, συναυλίες, παζάρι διαγωνισμούς κλπ αλλά το μέρος είναι best. βρίσκεται στα νότια της Πολωνίας στα σύνορα με Σλοβενία στα όρη Τάτρα. η διαδρομή από Κρακοβία μέχρι το zakopane ήταν ότι καλύτερο έχω οδηγήσει από πλευράς τοπίου
6) Βαρσοβία. στο τρίωρο που καθίσαμε ιδιαίτερα εντυπωσιακή με πεζόδρομους καταπράσινη και γενικά αυτή η χώρα αποπνέει μια ηρεμία απαράμιλλη.
7) Aν βρείτε χρόνο πηγαίνετε στην Τσεστόχοβα όπου βρίσκεται η εικόνα της μαύρης Παναγίας http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Madonna_of_Cz%C4%99stochowaμε εκατομμύρια επισκέπτες κάθε χρόνο.
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Περιεκτικοτατος και κατατοπιστικοτατος!!ευχαριστω παρα πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom