Πολωνία Αποριες για κρακοβια

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα,θ ήθελα ν κανω μια ερώτηση.θελουμε ν παμε Άουσβιτς αλλα απο την επίσημη σελίδα βγαίνει περίπου στα 35 ευρώ το άτομο μ ξενάγηση.αν δε θελω ξενάγηση ποσο είναι η τιμη;
Από ότι έχω καταλάβει είναι δωρεάν χωρίς ξενάγηση http://auschwitz.org/en/visiting/
(Διευκρινίζω οτι δεν έχω πάει απλά διαβάζω τα σχετικά θεματα γιατί κανονίζω να πάω μελλοντικά)
Νομίζω ότι αν διαβάσεις ταξιδιωτικες ιστορίες για Πολωνία έχει αρκετές πληροφορίες για Αουσβιτς
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.072
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
12€ ειναι με ξενάγηση. Χωρις ξενάγηση ειναι δωρεαν αλλα εχει συγκεκριμένες ωρες.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
12€ ειναι με ξενάγηση. Χωρις ξενάγηση ειναι δωρεαν αλλα εχει συγκεκριμένες ωρες.
12 ευρώ στο επίσημο site του αουσβιτς;Γιατι χθες που προσπαθούσα να κλείσω έβγαζε για 3 ατομα 450 ζλοτι. Αν το αφησω να κλείσω απευθειας απο εκεί υπάρχει περίπτωση να μπω η οχι; έχετε παει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
12 ευρώ στο επίσημο site του αουσβιτς;Γιατι χθες που προσπαθούσα να κλείσω έβγαζε για 3 ατομα 450 ζλοτι. Αν το αφησω να κλείσω απευθειας απο εκεί υπάρχει περίπτωση να μπω η οχι; έχετε παει;
Δεν γίνεται να αγοράσεις από εκεί. Πρέπει να κλείσεις θέσεις διαδικτυακά. Κλείσε έστω χωρίς ξενάγηση. Το επίσημο σάιτ είναι αυτό που σου έβαλε ο @serginio. Για 3 άτομα η απλή ξενάγηση κοστίζει 120 zl και η εκτεταμένη 210.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Δεν γίνεται να αγοράσεις από εκεί. Πρέπει να κλείσεις θέσεις διαδικτυακά. Κλείσε έστω χωρίς ξενάγηση. Το επίσημο σάιτ είναι αυτό που σου έβαλε ο @serginio. Για 3 άτομα η απλή ξενάγηση κοστίζει 120 zl και η εκτεταμένη 210.
Προσπαθησα να κλείσω αλλα δεν μπόρεσα. Ίσως κάνω κάτι λάθος.....θα το ξανακοιταξω
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα,πως κλείσατε τα εισιτήρια για αουσβιτς;
Καλημέρα,εισιτήρια για το Άουσβιτς κλείνουμε απ εδώ:
http://auschwitz.org/en/visiting/
Η είσοδος στο μουσείο είναι δωρεάν αλλά υπάρχουν 2 τύποι εισιτηρίων.Το πρώτο είναι με ξεναγό που πληρώνεις ένα αντίτιμο για την ξενάγηση και το δεύτερο είναι χωρίς ξενάγηση και είναι εντελώς δωρεάν αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.Επίσης υπάρχει και το στρατόπεδο Μπιρκέναου που βρίσκεται περίπου 2 χιλιόμετρα από εκεί και η σύνδεση μεταξύ των 2 στρατοπέδων πραγματοποιείται με αστικό λεωφορείο (χωρίς εισιτήριο) και μπορείς να το επισκετείς οποιαδήποτε ώρα της ημέρας χωρίς εισιτήριο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα,πως κλείσατε τα εισιτήρια για αουσβιτς;
Καλημέρα. Πήγαμε κατευθείαν χωρίς να έχουμε κλείσει κάτι από πριν και τα εκδόσαμε εκεί. Το καλύτερο είναι να τα κλείσεις από πριν μέσω της σελίδας όπως έγραψε και ο @giorgtsi, ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για την ξενάγηση με γκρουπ. Εμείς σταθήκαμε και λίγο τυχεροί. Είχε αρκετό κόσμο.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Γεια χαρά και από μένα.

Μένω Κρακοβία πλέον και δουλεύω στον τουρισμό, κάνω ξεναγήσεις στην πόλη με ηλεκτρικό αυτοκίνητο και ηχητικό οδηγό. Οι ξεναγήσεις είναι περίπου μισή ώρα, ίσως και λίγο περισσότερο και πάμε στην Παλιά Πόλη, την Εβραϊκή Συνοικία και το Γκέτο. Αν έρχεστε και σας ενδιαφέρει να δείτε την Κρακοβία επικοινωνήστε μαζί μου ;)
Καλησπέρα,θ βρισκόμαστε κρακοβια την περίοδο της πρωτοχρονιάς .Μπορείς ν με ενημερώσεις σχετικά μ ξεναγησεις;

Καλησπέρα σε όλους. Πριν από μία εβδομάδα γυρίσαμε από Κρακοβία. Ότι απορίες έχετε μπορώ να σας βοηθήσω. Για την επίσκεψη στο Auschwitz, εμείς πήγαμε μεμονωμένα. Πήραμε από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό λεωφορείο που σε αφήνει έξω από το Auschwitz 1 ( τιμή 48 ζλοτυ/ 12 ευρώ, τα δύο άτομα πήγαινε έλα) η διαδρομή είναι μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά. Το εισιτήριο για το Auschwitz το κλείνεις από το επίσημο site (για μεμονωμένη ξενάγηση), έτσι δεν περιμέναμε καθόλου στην ουρά. Με το που μπαίνεις με 10 ευρώ παίρνεις δύο βιβλία στα Ελληνικά που σου εξηγούν ποια διαδρομή να πάρεις, τι θα δεις, και σε ποια γκέτο θα μπεις. Όταν μετά από τρεις περίπου ώρες τελειώσαμε με το Auschwitz 1, πήραμε ένα μαύρο λεωφορείο (είναι δωρεάν) που κάθε πέντε λεπτά σε πηγαίνει από το Auschwitz 1 στο Auschwitz 2 - Μπιρκεντάου. Με τα ίδια βιβλία (πάλι περιέγραφαν διαδρομή, τι θα δεις κ.τ.λ επισκεφτήκαμε και το δεύτερο στρατόπεδο. Πιστεύω ότι δεν αξίζει η οργανωμένη εκδρομή γιατί στοιχίζει αρκετά (περίπου 300 ζλότυ/ 76 ευρώ το κάθε άτομο). Επίσης η ξενάγηση είναι στα Αγγλικά, και για να μπεις με γκρουπ πρέπει να περιμένεις στην ουρά.
Καλησπέρα, μπορείς ν μου πεις που μπορώ ν βρω τα δρομολόγια για το αουσβιτς; Επίσης καποια καλα εστιατόρια για φαγητο ;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα! Θα βρισκόμαστε στην Κρακοβία μία παρέα 5 ατόμων τα Χριστούγεννα 24 και 25. Δυστυχώς όλα τα εστιατόρια που έχω επικοινωνήσει θα είναι κλειστά εκείνες τις μέρες. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μαγαζιά για φαγητό θα είναι ανοιχτά; Ευχαριστώ πολύ!
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Καλησπέρα! Θα βρισκόμαστε στην Κρακοβία μία παρέα 5 ατόμων τα Χριστούγεννα 24 και 25. Δυστυχώς όλα τα εστιατόρια που έχω επικοινωνήσει θα είναι κλειστά εκείνες τις μέρες. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μαγαζιά για φαγητό θα είναι ανοιχτά; Ευχαριστώ πολύ!
fast food & Kebap ειδικά στις 25
αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα το 15
Δες και εστιατόρια ξενοδοχείων
 

Sofia Vas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,θ βρισκόμαστε κρακοβια την περίοδο της πρωτοχρονιάς .Μπορείς ν με ενημερώσεις σχετικά μ ξεναγησεις;


Καλησπέρα, μπορείς ν μου πεις που μπορώ ν βρω τα δρομολόγια για το αουσβιτς; Επίσης καποια καλα εστιατόρια για φαγητο ;
Καλημέρα και εγώ για αυτό το έψαξα απλά επειδή διάβασα σε ένα σχόλιο είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρη παρόλο που ήταν λίγο χαζή ερώτηση .
Καλησπέρα! Θα έρθω στην Κρακοβία 23 Ιαν με 26..μπορείς να με ενημερώσεις για τις ξεναγησξεν καθώς κ πως θα μεταβώ από το αεροδρόμιο στην Κρακοβία?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom