Πολωνία Αποριες για κρακοβια

antoniskkvs

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Kαλησπερα σας.Πηγα σημερα να κανω κρατηση στο αουτσβις για μεσα Μαρτιου(Συγκεκριμενα 18 Μαρτιου) χωρις ξεναγο και προσεξα οτι τα δωρεαν δεν ειναι μονο πριν τις 10 και μετα τις 4 αλλα εχει και ενδιαμεσες ωρες.Προσωπικα εγω εκλεισα 13:40!Δεν βλεπω καποιον να το αναφερει οποτε το κανω γιατι μου εκανε εντυπωση!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Kαλησπερα σας.Πηγα σημερα να κανω κρατηση στο αουτσβις για μεσα Μαρτιου(Συγκεκριμενα 18 Μαρτιου) χωρις ξεναγο και προσεξα οτι τα δωρεαν δεν ειναι μονο πριν τις 10 και μετα τις 4 αλλα εχει και ενδιαμεσες ωρες.Προσωπικα εγω εκλεισα 13:40!Δεν βλεπω καποιον να το αναφερει οποτε το κανω γιατι μου εκανε εντυπωση!
Οι ώρες με ελεύθερη είσοδο παρατήρησα ότι αλλάζουν ανά εποχή.Εγω για Οκτωμβρη που κοιτούσα είχε μόνο πριν τις 10 και μετά τις 4...
 

antoniskkvs

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Εχοντας διαβασει ολα τα σχολια σε αυτο το thread ακομα δεν εχω καταληξει στο αν αξιζει να πας αουσβιτς μονος(αγοραζοντας το βιβλιαρακι στα ελληνικα) ή με ξεναγο στα αγγλικα..Αν υπαρχει καποιος που πηγε προσφατα με ξεναγο στα αγγλικα ας μας πει τη γνωμη μου μπας και καταληξουμε εν τελει καπου.. :p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να πας μόνος σου. Το Άουσβιτς δεν είναι ένα μουσείο που χρειάζεσαι ένα ξεναγό να σου εξηγεί πώς φτιάχτηκε το τάδε έργο τέχνης, είναι ένας χώρος που πρέπει να τον βιώσεις σε κλίμα ησυχίας, σεβασμού και διαλογισμού.
To βιβλιαράκι αγόρασέ το σα σουβενίρ και μην το ανοίξεις κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, δε χρειάζεται, απλά περιπλανήσου στο χώρο και στα κτίρια.
 
Last edited:
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επίσης δεν νομίζω ότι έχει σημασία τι ώρα θα κλείσεις. Εμείς όταν πήγαμε είμασταν πολλά διαφορετικά άτομα με διαφορετικές ώρες και περιμέναμε κανά 2ώρο για να μπούμε στην ουρά.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εμεις Οκτώβρη,πηγαμε με ξεναγό. Μια χαρα ηταν και μπηκαμε αμέσως(κανα 10λεπτο περιμέναμε). Πηραμε και το βιβλιαρακι σαν αναμνηστικό πιο πολυ.

Αν δεν πατε με ξεναγό,το βιβλιαράκι ειναι must γιατι αλλιως δεν θα ξέρετε τι βλεπετε,τι ειναι το καθε κτίριο κ γενικα δεν θα εχετε καμια πληροφορία.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγώ πήγα τον Οκτώβριο μετά από πολύ ψάξιμο είχα αποφασίσει να πάω μόνος μου. Είχα κλείσει μέσω ίντερνετ τα εισιτήρια για 9.40 τελικά δεν έβρισκα εισιτήρια για το τρενο την ωρα που ήθελα αλλα μονο στις 7 το πρωι οποτε επρεπε να σηκωθω απο τις 6 .
Ετσι αναγκαστικά έκλεισα μέσω viator οργανωμένη αουσβιτς και αλατωρυχεία σε μια μέρα. μας παρέλαβε βανάκι απο το δωμάτιο μας στις 8 το πρωί και μας επέστρεψε στις 7 το απόγευμα. (κόστος 70 € )
Τελικά δεν το μετάνιωσα γιατί με κόστος 25 € παραπάνω/άτομο (αουσβιτς και αλατωρυχεία μαζί) τα χώρεσα και τα δύο σε μία μέρα και μου έμεινε μία μέρα ελεύθερη.
Το βιβλιαράκι το πήρα και γω, αξίζει.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
https://www.booking.com/hotel/pl/apartamenty-tww-stary-browar.en-gb.html

Mόλις γύρισα απο Κρακοβία. Καινούργια διαμερίσματα δίπλα στον σταθμό σε πολύ καλή τιμή και με υπογειο πάρκινγκ.Εμείς πήραμε 2 διαμερίσματα γιατί είμασταν 7 άτομα και βολευτήκαμε άνετα.
Καλημέρα και καλή χρονιά ποιος μπορεί να με βοηθήσει? Δεν μπορώ να βρω το μπολκ. Οδηγο. του θαναση ώστε να πάρω της απαραιτητες πληροφορίες για Καρακοβια. ευχαριστώ .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και καλή χρονιά ποιος μπορεί να με βοηθήσει? Δεν μπορώ να βρω το μπολκ. Οδηγο. του θαναση ώστε να πάρω της απαραιτητες πληροφορίες για Καρακοβια. ευχαριστώ .
Εδώ ο οδηγός https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=483
και εδώ πιο πρόσφατες εμπειρίες μελών στις ταξιδιωτικές τους ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=80
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Kαλησπερα σας.Πηγα σημερα να κανω κρατηση στο αουτσβις για μεσα Μαρτιου(Συγκεκριμενα 18 Μαρτιου) χωρις ξεναγο και προσεξα οτι τα δωρεαν δεν ειναι μονο πριν τις 10 και μετα τις 4 αλλα εχει και ενδιαμεσες ωρες.Προσωπικα εγω εκλεισα 13:40!Δεν βλεπω καποιον να το αναφερει οποτε το κανω γιατι μου εκανε εντυπωση!
καλό είναι να πας το πρωί, και όχι το μεσσημερι. Γιατί να σκεφ6τείς χρειάζεσαι κανενα τρίωρο στο Αουσβιτς 1 και άλλη τόση ώρα στο Μπιρκεντάου και αν μπεις κατά τις δύο δεν θα δεις και πολλά πράγματα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμείς είχαμε πάει με ξενάγηση στα Ελληνικά και όντως άξιζε. Μάθαμε αρκετά πράγματα ΑΛΛΑ και μόνοι μας να είμασταν πιστεύω πως δεν θα υπήρχε θέμα γιατί όπως είπε και ένας φίλος ποιο πάνω δεν είναι μουσείο που θες λεπτομέρειες. Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.
 
Μηνύματα
7
Likes
3
Είμαι Κρακοβία και θέλω να πάω Άουσβιτς. Έχω κλείσει εισιτήρια στο Άουσβιτς στις 9.μπορει κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά ποιο λεωφορείο παιρνω,ωρες κλπ από τον σιδηροδρομικο σταθμό? Ευχαριστωωωω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom