Πολωνία Αποριες για κρακοβια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απλά δεν ξέρω αν είναι κάτι τόσο διαφορετικό γιατί είναι και ακριβούτσικα.
Και αρκετά κουραστικά τολμώ να πω, δε ξέρω αν βγαίνουν και τα δύο στην ίδια επίσκεψη.
Σίγουρα είναι καλή επιλογή.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Και αρκετά κουραστικά τολμώ να πω, δε ξέρω αν βγαίνουν και τα δύο στην ίδια επίσκεψη.
Σίγουρα είναι καλή επιλογή.
Ναι σίγουρα θα είναι κουραστικό. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω αν και μάλλον θα κρατήσω το miner's (είμαι της άποψης πως ό,τι γίνεται για κάποιο λόγο γίνεται :p).
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Καλησπέρα

Κατάφερα και διάβασα σχεδον όλες τις δημοσιεύσεις και μπορώ να πω ήταν άκρως κατατοπιστικες και με πολλές πληροφορίες.
Θα επισκεφτώ την Πολωνία τον Σεπτέμβριο 4-8
Το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξης:
1η Μέρα Κρακοβια
2η μέρα Αουσβιτς(4:15 έχω κλείσει από site)
3η μέρα Αλατορυχεια
4η μέρα Βορτσλαβ
5η μέρα Κρακοβία καθώς έχουμε πτήση 19:15

Θα ήθελα κάποιες Πληροφορίες.
Να ρωτήσω σχετικά με δύο Μουσεία που έχει γίνει αναφορά. Ένα το shiedler factory και κάποιο άλλο underground τα οποία σκέφτομαι να επισκεφτώ ένα τη Δευτέρα και το άλλο πρωινές ώρες πριν το Αουσβιτς. Είναι καλή ιδέα και αν ναι υπάρχει κάτι καλύτερο από θέμα μουσείων να δω;
Τέλος όσον αφορά τα αλατορυχεια μπορώ να τα δω και με ατομικό εισιτήριο χωρίς ξεναγό(και το σημαντικό να υπάρχει η δυνατότητα individual ξεναγησης) ή δεν έχει νόημα καθώς το κόστος είναι φθηνό; Κράτηση κάνω από το επίσημο site που έχει προαναφέρθει, σωστά;
Ευχαριστω
Για Άουσβιτς χρειαζεσαι όλη την ημέρα. Πριν από την ξενάγηση που έχεις βάλει το απόγευμα στο Auschwitz 1, θα πας στο Birkenau να περπατήσεις. Θα σου πάρει αρκετή ώρα κι εκεί.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Για Άουσβιτς χρειαζεσαι όλη την ημέρα. Πριν από την ξενάγηση που έχεις βάλει το απόγευμα στο Auschwitz 1, θα πας στο Birkenau να περπατήσεις. Θα σου πάρει αρκετή ώρα κι εκεί.
Σωστα. Δεν το είχα σκέφτει ετσι. Σε ευχαριστω πολύ που μου το ανέφερες. Τι ώρα να είμαι εκει ώστε πριν της 4:15 να γυρίσω και το Birkenau;;👌
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
Για Άουσβιτς χρειαζεσαι όλη την ημέρα. Πριν από την ξενάγηση που έχεις βάλει το απόγευμα στο Auschwitz 1, θα πας στο Birkenau να περπατήσεις. Θα σου πάρει αρκετή ώρα κι εκεί.
δηλαδη στο birkenau μπαινουμε οποτε θελουμε χωρις κρατηση? η κρατηση ειναι απαραιτητη μονο για το auschwitz?
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα. Εγώ έχω κλείσει για 16:15 στο Auschwitz. Για να δω το Birkenau πριν από το Auschwitz τι ώρα πρέπει να είμαι εκεί;;; Εννοώ πόσο χρόνο θέλει να γυρίσεις το Birkenau ώστε 16:15 να μπορώ να ξεκινήσω και την περιήγηση στο άλλο στρατόπεδο συγκέντρωσης.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
και μια ακομα διευκρινηση αν ξερετε, εχω διαβασει οτι σε παει λεωφορειακι απο το αουσβιτς στο μπιρκεναου επειδη εχουν καποια αποσταση, ισχυει? (επειδη θα παω με λεωφορειο στο αουσβιτς και σε αφηνει μπροστα στο μουσειο,)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για να δω το Birkenau πριν από το Auschwitz τι ώρα πρέπει να είμαι εκεί;;;
Χονδρικά υπολόγιζε μια ώρα για να το δεις, κι άλλη μια για τις αναμονες και τις μετακινήσεις μέχρι να ξεκινήσει η ξενάγηση στο Άουσβιτς.


εχω διαβασει οτι σε παει λεωφορειακι απο το αουσβιτς στο μπιρκεναου επειδη εχουν καποια αποσταση, ισχυει?
Φυσικά και ισχύει, υπάρχει δωρεάν λεωφορείο μεταξύ των δύο, σε μια μικρή σχετικά απόσταση
 

maxwell

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Αν έχει κάποιος τη διάθεση, ας με κατατοπίσει λίγο σχετικά με το Άουσβιτς. Σκεφτόμαστε να το επισκεφτούμε αρχές Σεπτεμβρίου από την Κρακοβία όπου θα είμαστε. Σχετικά με την είσοδο, είδα οτι έχει με ξενάγηση και τις απογευματινές ώρες, έχει και ελεύθερη είσοδο με μηδενικό εισιτήριο. Κλείνοντας online εισιτήριο, γλιτώνεις την ουρά αναμονής, ή όχι; Το entry pass πού επικυρώνεται; Στην περίπτωση την ξενάγησης, που βρίσκεις τον ξεναγό σου; Και στην περίπτωση της εισόδου χωρίς ξενάγηση, διάβασα ότι υπάρχει οδηγός σε βιβλίο και μάλιστα στα Ελληνικά που σε καθοδηγεί, ισχύει; Και αν όχι, υπάρχει κάπου υλικό online με σχετικές οδηγίες και πληροφορίες που μπορώ να έχω μαζί μου (ελληνικά ή αγγλικά);
Σχετικά με την μετάβαση, είδα αρχικά οτι υπάρχει τρένο μέχρι την ευρύτερη περιοχή. Από το σταθμό του τρένου μέχρι το χώρο του Άουσβιτς Ι με τι μπορεί να μετακινηθουμε; Επίσης από το ένα στρατόπεδο στο άλλο, διαβάζω οτι υπάρχει λεωφορείο ανά 10 λεπτά δωρεάν, ισχύει;

Αυτά αρχικά, και φυσικά οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία, θα μας φανεί πολύτιμη!
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Γειά χαρά κι από μένα!
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας, γιατί με κάνατε να θεωρήσω έναν τελείως άγνωστο προορισμό, αρκετά πιο προσιτό ! 🙏
Ωστόσο έχω μερικές απορίες ακόμη και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.
  • Θα ταξιδέψω με δύο ανήλικα, είναι ασφαλής χώρα;
  • Σύνολο 5 διανυκτερεύσεις: 3 μέρες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία ή μια Βαρσοβία και μία Βρότσλαβ; (αξιζει το Βρότσλαβ διανυκτέρευση ή μια στάση για μερικές ώρες είναι αρκετή;)
  • Τα εισητήρια τρένου από το αεροδρόμιο να τα βγάλω επι τόπου -φτάνουμε λογική ώρα πρωί-ή νωρίτερα ηλεκτρονικά ; θα είναι εύκολη η μετακίνηση;
  • Για συνάλλαγμα διάβασα για το σταθμό των τρένων πριν χρόνια, ισχύει? (θα ψάξω φυσικά και τη revolut-δεν έχω ιδέα o_O) Οι χρεώσεις στις χρεωστικές κάρτες είναι μεγαλύτερες, ξέρετε;
  • Έχω σημειώσει πολλά links για ξεναγήσεις, εστιατόρια κλπ, υπάρχει κάποιο για τα μέσα απλό και κατανοητό; τουλάχιστον μέχρι να μάθω τους κεντρικούς δρόμους και πού βρίσκομαι...Διάβασα για Jakdojade & PKPINTERCITY αλλά δεν ξέρω αν είναι εύχρηστα.
  • UBER ή BOLT? δεν έχω κάνει χρήση ποτέ, ούτε καν ΒΕΑΤ.
  • Έχει κάνει κάποιος βόλτα με καραβάκι στο Βίστουλα για να μας πει την εμπειρία του;
  • Για Άουσβιτς έχω κανονίσει ελληνική ξενάγηση με την Κα Άννα 🙂 Θα ψαξω λίγο τη μετακίνηση, μόνο. Λεωφορείο διάβασα καλύτερα. Απο τον κεντρικό σταθμό?
  • Ηop on/Hop off έχετε χρησιμοποιήσει ;
Μάλλον λόγω γλώσσας όλα μου φαίνονται δύσκολα για αρχή.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Σύνολο 5 διανυκτερεύσεις: 3 μέρες Κρακοβία και 2 Βαρσοβία ή μια Βαρσοβία και μία Βρότσλαβ; (αξιζει το Βρότσλαβ διανυκτέρευση ή μια στάση για μερικές ώρες είναι αρκετή
Το Βρότσλαβ αξίζει για διανυκτέρευση (μην σου πω και 2) αλλά έτσι δεν θα δεις ουσιαστικά καθόλου Βαρσοβία και λίγο το Βρότσλαβ.
Διάβασα για Jakdojade & PKPINTERCITY αλλά δεν ξέρω αν είναι εύχρηστα.
Εύχρηστες και πολύ βολικές και 2 (Περισσότερο η Jakdojade)

Για το εισιτήριο από το αεροδρόμιο προς την Κρακοβία δεν ξέρω αλλά τα εισιτήρια τραίνου μεταξύ των πόλεων, ειδικά τα γρήγορα να φροντίσεις να τα βγάλεις αρκετές μέρες πριν γιατί τελειώνουν γρήγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom