Πολωνία Αποριες για κρακοβια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Kοιταζω τωρα το σαιτο τους, και βλεπω δυο επιλογες: Visit for individuals ( Visit for individuals for whom a tour in groups with an educator is organised or for individuals without an educator ) και
Visit for groups
Guided tours with an educator for organised groups and for individuals . Φανταζομαι ειναι το πρωτο; Συγνωμη αν σε ταλαιπωρω αλλα ειναι καπως μπερδεγουει..
Σωστά φαντάζεσαι, το πρώτο είναι, στο πιο κάτω βήμα θα δεις τις ξεναγήσεις με τις διαθέσιμες γλώσσες και τις ανοικτές θέσεις που απομένουν.
 

Maria___Man

Member
Μηνύματα
28
Likes
30
Σωστά φαντάζεσαι, το πρώτο είναι, στο πιο κάτω βήμα θα δεις τις ξεναγήσεις με τις διαθέσιμες γλώσσες και τις ανοικτές θέσεις που απομένουν.
Ναι ναι. Μήπως γνωρίζεις αν είναι έτσι και τα εισιτήρια για Αλατωρυχεια; Δηλαδή στο εισιτήριο που κλείνω έχει και σύνοδο; Η απλη ξενάγηση, όχι η διαδραστικη..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.759
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ναι ναι. Μήπως γνωρίζεις αν είναι έτσι και τα εισιτήρια για Αλατωρυχεια; Δηλαδή στο εισιτήριο που κλείνω έχει και σύνοδο; Η απλη ξενάγηση, όχι η διαδραστικη..
Είναι υποχρεωτική η επίσκεψη με συνοδό - ξεναγό και είναι στην τιμή του εισιτηρίου. Δεν μπαίνεις μόνος σου. Έχει επιλογή για αρκετές γλώσσες πλέον των πολωνικών.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,

αρχές Δεκεμβρίου θα ταξιδέψω στην Κρακοβία. έχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες απ' το φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νέο να μου προτείνετε σε φαγητό , ποτό (ωραίο μέρος με ωραία κοκτειλς) και πρωινό.

ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.334
Καλησπέρα,

αρχές Δεκεμβρίου θα ταξιδέψω στην Κρακοβία. έχω διαβάσει αρκετές πληροφορίες απ' το φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νέο να μου προτείνετε σε φαγητό , ποτό (ωραίο μέρος με ωραία κοκτειλς) και πρωινό.

ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας...
Kogel Mogel για φαγητό και Sababa για cocktails.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Γεια σας θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με τον προορισμό της Κρακοβίας την άνοιξη του 2024 για ένα ταξίδι 3-4 ημερών που σκέφτομαι να πραγματοποιήσω..είμαι λίγο σκεπτική σχετικά με τον πόλεμο στην Ουκρανία ...πιστεύετε πως είναι κάτι που θα έπρεπε να λάβω υπόψιν μου; θεωρείτε ότι είναι ασφαλής προορισμός;
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Θα φτάσω Σάββατο απόγευμα και θα φύγω για Αθήνα το επόμενο Σάββατο πρωί νωρίς.
Πώς να έκανα το πλάνο ; σίγουρα θέλω αλατορυχεια και Άουσβιτς.

Στο Άουσβιτς πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω ξεναγό ή μήπως μπορώ να το γλυτώσω αυτό το εξοδο; κάνει μεγάλη διαφορά;
Επίσης ο οικονομικότερος τρόπος να κλείσω εισητηρια για το αλατορυχειο ποιος είναι;
Δυστυχώς είμαι ζορισμενος οικονομικά όποτε όπου μπορώ πρέπει να γλυτωνω
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Θα φτάσω Σάββατο απόγευμα και θα φύγω για Αθήνα το επόμενο Σάββατο πρωί νωρίς.
Πώς να έκανα το πλάνο ; σίγουρα θέλω αλατορυχεια και Άουσβιτς.

Στο Άουσβιτς πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσω ξεναγό ή μήπως μπορώ να το γλυτώσω αυτό το εξοδο; κάνει μεγάλη διαφορά;
Στην είσοδο αριστερά, έχει ένα κατάστημα με βιβλία για το Άουσβιτς. Εκεί θα βρεις και οδηγό στα ελληνικά. Αξίζει να το αγοράσεις, αφενός γιατί είναι οικονομικός και σου εξηγεί τι βλέπεις σε κάθε κτήριο, αφετέρου για ενθύμιο.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Στην είσοδο αριστερά, έχει ένα κατάστημα με βιβλία για το Άουσβιτς. Εκεί θα βρεις και οδηγό στα ελληνικά. Αξίζει να το αγοράσεις, αφενός γιατί είναι οικονομικός και σου εξηγεί τι βλέπεις σε κάθε κτήριο, αφετέρου για ενθύμιο.
Α όποτε λες για οδηγό -βιβλιο. Εγώ έλεγα αν πρέπει να πληρώσω άνθρωπο για οδηγό. Εάν αγόραζα το βιβλίο , ο οικονομικότερος τρόπος για να πληρώσω απλή είσοδο στο Άουσβιτς ποιος είναι;
Επίσης έχει αξία να επισκεφτώ και τα δύο στρατόπεδα;


https://www.google.com/url?sa=t&sou...UQFnoECBEQAQ&usg=AOvVaw3t2aTzoLsEgRzgiICNQkjU

Αυτό είναι το βιβλίο;
 
Last edited by a moderator:

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Δεν το θυμάμαι αλλά νομίζω πως όχι. Έχει τα νούμερα του κάθε μπλοκ και τι θα δεις μέσα σε αυτά, οπότε, βοήθησε πολύ! Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα το δεύτερο στρατόπεδο γιατί είχε αρκετό κόσμο στην είσοδο και παρόλο που είχαμε εισιτήριο από την επίσημη ιστοσελίδα, καθυστέρησαμε να μπούμε. Ωστόσο, προτείνω να έχεις βγάλει ήδη εισιτήριο από πριν.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Δεν το θυμάμαι αλλά νομίζω πως όχι. Έχει τα νούμερα του κάθε μπλοκ και τι θα δεις μέσα σε αυτά, οπότε, βοήθησε πολύ! Εγώ δυστυχώς δεν πρόλαβα το δεύτερο στρατόπεδο γιατί είχε αρκετό κόσμο στην είσοδο και παρόλο που είχαμε εισιτήριο από την επίσημη ιστοσελίδα, καθυστέρησαμε να μπούμε. Ωστόσο, προτείνω να έχεις βγάλει ήδη εισιτήριο από πριν.
Αποτι διαβασα υπάρχουν κάποιες ώρες που μπορείς να μπεις δωρεάν χωρίς οδηγό (αποτι βλεπω στο σάιτ για το νεομρβιο λέει από τη 1 και μετά) αλλιώς πιο πριν έχει οδηγό και είδα στα αγγλικά λέει με 20 ευρώ το άτομο.
Λες να το πάω μόνος μου με τα βιβλίο;
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Όσον αφορά το αλατορυχειο ο οικονομικότερος τρόπος να κλείσω εισητηριο από που είναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom