Πολωνία Αποριες για κρακοβια

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Όπως τα λέει ο psilos3, αλλά αργήσατε λίγο, η πρώτη διαθέσιμη επιλογή με ελεύθερη είσοδο για 2 άτομα είναι στις 6 Γενάρη. Στις 28/12, ειδικότερα, αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο μία θέση επί πληρωμή στη ρωσική ξενάγηση (παίζει και δεν παίζει και μία στην αγγλική). Οπότε, αν θέλεις οπωσδήποτε την ημερομηνία αυτή,να είσαι 7:30 το πρωί στο ταμείο, για τυχόν ακυρώσεις ή μη προσέλευση. Τα δωρεάν (ασυνόδευτοι) αυτή την περίοδο -απ' όσο καταλαβαίνω- είναι στις 7:30 το πρωί και μετά τις 14:00 το μεσημέρι, οπότε αν ανοίξει η οποιαδήποτε θέση σε τουρ σε οποιαδήποτε γλώσσα εγώ θα πήγαινα. Στο Μπιρκενάου δεν απαιτείται εισιτήριο, μπορείτε να ξεκινήσετε από εκεί αν βρείτε θέση σε τουρ αργότερα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σ' ευχαριστω. Θα εχουμε δικο μας οχημα. Θα ξεκινησουμε απο Κατοβιτσε, θα παμε Αουσβιτς και μετα Κρακοβια. Προσπαθουμε να το κανουμε οσο πιο ευκολο κ για το παιδι κ για μας φυσικα.
Επανερχομαι για να καταθεσω την εμπειρια μου καθως σημερα επισκεφθηκαμε το Αουσβιτς μαζι με την 3,5 ετων κορη μας και επιλεξαμε να το κανουμε με ξεναγο.
Η ξεναγος ηταν πολυ καλη και μαλιστα πολυ συναισθηματικη. Προσπαθουσε να σε μεταφερει πραγματικα μεσα στα γεγονοτα και το τι περασαν οι ανθρωποι σε αυτο το κολαστηριο. Δεν ξερω αν ειναι ολοι ετσι ή ετυχε η δικη μας. Πραγματικα αξιζει να επιλεξεις να το κανεις με ξεναγο. Ομως υπαρχει ενα ΑΛΛΑ. ΜΗΝ πατε με τοσο μικρο παιδι. Δε την παλευουν γιατι ειναι πολλες οι ωρες κ δεν υπαρχει τιποτα ενδιαφερον γι αυτα. Προσπαθουσαμε να την απασχολουμε εναλλαξ οποτε εχανα τα μισα, μια εγω κ μια η γυναικα μου. Επισης το παιδι δε σε αφηνει να αφεθεις κ να μπεις στο κλιμα καθως πρεπει να το απασχολεις παραλληλα με καποιο τροπο. Ισως τελικα να επρεπε να παμε χωρις ξεναγο για να το παμε με το δικο μας ρυθμο. Στο τελος της ημερας θα ελεγα οτι δεν το ευχαριστηθηκα και αν μου δινοταν η ευκαιρια στο μελλον να ξαναπαω, σιγουρα θα ξαναπηγαινα.
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Συγνώμη αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Δηλαδή δεν μπορείς να μπείς στο Αουσβιτς χωρίς ξεναγό? Υποτίθεται είναι δωρεάν. Επίσης βλέπω στο getyourguide πολλές επιλογές με ξεναγούς επι πληρωμη, αυτά είναι άλλα ? Επίσης το μουσείο είναι αλλου ? Στο σάιτ έχει το παρακάτω.

The Museum is open all year long, seven days a week, except January 1, December 25, and Easter Sunday. You can start the visit in the following hours*:
  • 7:30 AM - 2:00 PM December
    7:30 AM - 3:00 PM January, November
    7:30 AM - 4:00 PM February
    7:30 AM - 5:00 PM March, October
    7:30 AM - 6:00 PM April, May, September
    7:30 AM - 7:00 PM June, July, August
Τα δωρεάν (ασυνόδευτοι) αυτή την περίοδο -απ' όσο καταλαβαίνω- είναι στις 7:30 το πρωί και μετά τις 14:00 το μεσημέρι, οπότε αν ανοίξει η οποιαδήποτε θέση σε τουρ σε οποιαδήποτε γλώσσα εγώ θα πήγαινα.
Αυτό που το λέει μπορείς να μου δείξεις ? Επίσης ποιο το νόημα να μπώ σε τουρ σε οποιαδήποτε γλώσσα άμα δεν καταλαβαίνω την γλώσσα ? Δεν το λέω με ύφος, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Συγνώμη αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Δηλαδή δεν μπορείς να μπείς στο Αουσβιτς χωρίς ξεναγό? Υποτίθεται είναι δωρεάν. Επίσης βλέπω στο getyourguide πολλές επιλογές με ξεναγούς επι πληρωμη, αυτά είναι άλλα ? Επίσης το μουσείο είναι αλλου ? Στο σάιτ έχει το παρακάτω.

The Museum is open all year long, seven days a week, except January 1, December 25, and Easter Sunday. You can start the visit in the following hours*:
  • 7:30 AM - 2:00 PM December
    7:30 AM - 3:00 PM January, November
    7:30 AM - 4:00 PM February
    7:30 AM - 5:00 PM March, October
    7:30 AM - 6:00 PM April, May, September
    7:30 AM - 7:00 PM June, July, August


Αυτό που το λέει μπορείς να μου δείξεις ? Επίσης ποιο το νόημα να μπώ σε τουρ σε οποιαδήποτε γλώσσα άμα δεν καταλαβαίνω την γλώσσα ? Δεν το λέω με ύφος, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική.
Μπορεις να μπεις δωρεαν αλλα απαιτειται και παλι να βγαλεις εισιτηριο σε προκαθορισμενη ωρα με μηδενικο κοστος. Αυτα τα εισιτηρια βγαινουν μονο απο το επισημο site και μπορεις να μπεις νομιζω μετα τις 12. Τα πρωινα slots ειναι μονο για εισοδο με ξεναγο.
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Μπορεις να μπεις δωρεαν αλλα απαιτειται και παλι να βγαλεις εισιτηριο σε προκαθορισμενη ωρα με μηδενικο κοστος. Αυτα τα εισιτηρια βγαινουν μονο απο το επισημο site και μπορεις να μπεις νομιζω μετα τις 12. Τα πρωινα slots ειναι μονο για εισοδο με ξεναγο.
ΟΚ να μπούμε μετά τις 12, κανένα πρόβλημα. Αλλά που μπορώ να βρώ αυτές τις πληροφορίες ? Στο site δεν τα γράφει αυτά.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
ΟΚ να μπούμε μετά τις 12, κανένα πρόβλημα. Αλλά που μπορώ να βρώ αυτές τις πληροφορίες ? Στο site δεν τα γράφει αυτά.
Πηγαινεις στο reservations. Επιλεγεις Visit for individuals (οχι Visit for Groups).
Μετα σου βγαζει τις διαθεσιμες ωρες. Οταν αναφερεται καποια γλωσσα τοτε σημαινει οτι ειναι ξεναγηση σε αυτη τη γλωσσα. Οταν δεν εχει γλωσσα και υπαρχει απλα μια παυλα (-) ειναι τα εισιτηρια με δωρεαν εισοδο.
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Πηγαινεις στο reservations. Επιλεγεις Visit for individuals (οχι Visit for Groups).
Μετα σου βγαζει τις διαθεσιμες ωρες. Οταν αναφερεται καποια γλωσσα τοτε σημαινει οτι ειναι ξεναγηση σε αυτη τη γλωσσα. Οταν δεν εχει γλωσσα και υπαρχει απλα μια παυλα (-) ειναι τα εισιτηρια με δωρεαν εισοδο.
Για 28 Δεκεμβρίου δεν υπάρχει τιποτα :eek: Αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει τρόπος να δούμε το μνημείο?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για 28 Δεκεμβρίου δεν υπάρχει τιποτα :eek: Αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει τρόπος να δούμε το μνημείο?
Σωστα. Εκτος κ αν επιλεξεις να πας μεσω καποιου αλλου site ή γραφειου (που λογικα θα εχει προαγορασει και εχει διαθεσιμα εισιτηρια). Με το αζημιωτο βεβαια.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Αυτό που το λέει μπορείς να μου δείξεις ? Επίσης ποιο το νόημα να μπώ σε τουρ σε οποιαδήποτε γλώσσα άμα δεν καταλαβαίνω την γλώσσα ? Δεν το λέω με ύφος, απλά δεν καταλαβαίνω την λογική.
Νόημα έχει αν θες οπωσδήποτε να επισκεφθείς το στρατόπεδο και είναι ο μόνος τρόπος. Δεν θα πας με το γκρουπ για να ακούσεις την ξενάγηση, αλλά για να μπορέσεις να μπεις. Υπάρχει και η εναλλακτική με τουρ σε γλώσσα που καταλαβαίνεις με πρακτορείο από την πόλη που θα μένεις, αλλά θα κοστίσει πολύ ακριβότερα, όπως ανέφερε ο panlek30. Επίσης μάλλον δεν έχει ελεύθερη είσοδο το πρωί όπως έγραψα, αλλά μόνο μετά τις 13:00, διαθέσιμες θέσεις όμως δεν υπάρχουν. Καίγεσαι να πας οπωσδήποτε στις 28; Στήσου στο ταμείο μόλις ανοίξει και ζήτα εισιτήριο, είναι πιθανό να εξυπηρετηθείς (αλλά ίσως να βρεις για ώρες μετά, είναι και η χριστουγεννιάτικη περίοδος και θα έχει πολλή κίνηση). Αλλιώς σε κάποιο άλλο ταξίδι με καλύτερο σχεδιασμό.
 

james_s

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα ήθελα να ρωτήσω για μετάκίνηση.
Θέλω να φύγω από Αουσβιτς μεσημέρι (αφού προηγηθεί επίσκεψη σε μουσεία) και να πάω Κατοβιτσε με τραίνο ή λεωφορείο. Έχω απογευματινή πτήση από Κατοβιτσε οπότε θέλω να προγραμματίσω τη μετάβαση.
Που μπορώ να δω επιλογές - δρομολόγια; (το google μου βγάζει ένα τραίνο KS S31 αλλά δε θέλω να πάω ψάχνοντας.)
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Θα ήθελα να ρωτήσω για μετάκίνηση.
Θέλω να φύγω από Αουσβιτς μεσημέρι (αφού προηγηθεί επίσκεψη σε μουσεία) και να πάω Κατοβιτσε με τραίνο ή λεωφορείο. Έχω απογευματινή πτήση από Κατοβιτσε οπότε θέλω να προγραμματίσω τη μετάβαση.
Που μπορώ να δω επιλογές - δρομολόγια; (το google μου βγάζει ένα τραίνο KS S31 αλλά δε θέλω να πάω ψάχνοντας.)
Οι Πολωνικοι σιδηροδρομοι τι σου λενε ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.332
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom