Πολωνία Αποριες για κρακοβια

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Η καλύτερη ξεναγός που έχω συναντήσει είναι η Αννα και καλός άνθρωπος.

Εστιατόρια: Pod Aniolami απλά κορυφή και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό.
Pod wawelem, Pod zlota pipa και morskie oko πολύ καλά και καλές τιμές, το morskie oko συνήθως έχει ζωντανή μουσική και όλο το στιλ του θυμίζει Zakopane δηλαδή τα βουνά.
να σε ρωτησω σε αυτα τα παραδοσιακα εστιατορια μπορεις να μου πεις καποια βασικα παραδοσιακα πιατα τους να δοκιμασω?αν μπορεις στα αγγλικα γραψτα μου.ευχαριστω
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Παιδια με τις θερμοκρασιες τωρα εκει -κατι εως 4-5 βαθμους..,\... χοντρο παρκα μοουφαν μακρυ ή μαλλινο παλτο....? τι λετε?
 
Μηνύματα
171
Likes
805
να σε ρωτησω σε αυτα τα παραδοσιακα εστιατορια μπορεις να μου πεις καποια βασικα παραδοσιακα πιατα τους να δοκιμασω?αν μπορεις στα αγγλικα γραψτα μου.ευχαριστω
Παραδοσιακά πιάτα

Zurek (λεμονατη σουπα πολυ νοστιμη, τελεια για κρυο καιρο)
Borscht (σούπα παντζάρι)
Pierogi (γεμιστά ζυμαρικά. Δοκιμάστε σίγουρα τα ruskie που ειναι με τυρι, πατατα και κρεμμυδι αλλά εχει πολλες επιλογές)
Golabki: σαν λαχανοντολμαδες
Bigos (λαχανο με λουκανικο. Εμενα δε μου αρεσει γιατι δε μου αρεσει αυτο το λαχανο το sauerkraut αλλά αν είστε φαν του λάχανου θα σας αρεσει. Πολύ χορταστικό και καλό για κρύο καιρό)
Kopytka: ζυμαρικά πατάτας
Kotlet Schabowy: σαν σνίτζελ
Paczki (πολωνικά ντόνατς)
Sernik πολωνικό cheesecake
Makowiec: σαν ρολό/κέικ


Έχουν και διάφορα λουκάνικα, κρέπες, σούπες και κρέατα
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Να συμπληρώσω και να σχολιάσω
Κότσι χοιρινό
Χοιρινή στηθοπλευρά (Ειδικά από το είδος γουρουνιών mangalitsa)
Zapiekanka (Street food)
Pierogi για μένα αξίζουν μόνο τα τηγανητά
Zurek άχαστη για μένα
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Να συμπληρώσω και να σχολιάσω
Κότσι χοιρινό
Χοιρινή στηθοπλευρά (Ειδικά από το είδος γουρουνιών mangalitsa)
Zapiekanka (Street food)
Pierogi για μένα αξίζουν μόνο τα τηγανητά
Zurek άχαστη για μένα
+1 στη ζαπιεκάνκα στην plac nowy. Συμφωνω ότι τα τηγανιτά πιερόγκι είναι πιο ωραία. Επίσης να συμπληρώσω στην προηγουμενη λίστα μου για γλυκά, έχουν και πολύ ωραίες μηλόπιτες
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Καλησπέρα σε όλους!
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Κρακοβία το τριήμερο της 25 Μαρτίου.
Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις σχετικά με τον καιρό, κρύο , χιόνια βροχές και ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Καλησπέρα σε όλους!
Σκεφτόμαστε να επισκεφθούμε την Κρακοβία το τριήμερο της 25 Μαρτίου.
Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις σχετικά με τον καιρό, κρύο , χιόνια βροχές και ξενοδοχεία κοντά στο κέντρο.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας
O καιρός το Μάρτιο ειναι πάντα απρόβλεπτος. Βροχές είναι πάντα πιθανές, χιόνια θεωρώ λιγότερο πιθανά. Πιθανότατα θα εχει ακόμη κρύο αλλά όχι κάτι τρελό, θα είστε μια χαρά με τα μπουφάν σας.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα κ απο μενα... να ρωτησω καποιον με προσφατη εμπειρια.. υπαρχει περιπτωση να παμε .μονοι μας με λεωφορειο αουσβιτς και αλατορυχεια και να μην βρουμε εισιτηρια ;;; επισης κυριακη ειναι ανοιχτο το αουσβιτς ;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
υπαρχει περιπτωση να παμε .μονοι μας με λεωφορειο αουσβιτς και αλατορυχεια και να μην βρουμε εισιτηρια ;
Ναι υπάρχει, μπορεί να μη βρείτε εισιτήρια με ξενάγηση στη γλώσσα που επιθυμείτε και να χρειαστεί να περιμένετε για ώρες ή να μη βρείτε, οι θέσεις είναι συγκεκριμένες. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στα αλατορυχεία, αν δεν είστε τυχεροί θα έχετε αναμονή για ώρα. Εφόσον μπορείτε να κλείσετε εκ των προτέρων το καλύτερο είναι να το κάνετε.
επισης κυριακη ειναι ανοιχτο το αουσβιτς ;;
Τουλάχιστον απ' ότι αναφέρει το επίσημο site ναι.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπερα κ απο μενα... να ρωτησω καποιον με προσφατη εμπειρια.. υπαρχει περιπτωση να παμε .μονοι μας με λεωφορειο αουσβιτς και αλατορυχεια και να μην βρουμε εισιτηρια ;;; επισης κυριακη ειναι ανοιχτο το αουσβιτς ;;
Ψάχνοντας, επειδή τον Μάιο θα πάμε Κρακοβία, υπάρχει μεταφορά και ελληνική ξενάγηση σε γκρουπ που μπορεί να σχηματιστούν από μεμονωμένους. Έδωσα τις ημερομηνίες από τώρα ώστε να μας έχουν υπόψη τους.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Ναι υπάρχει, μπορεί να μη βρείτε εισιτήρια με ξενάγηση στη γλώσσα που επιθυμείτε και να χρειαστεί να περιμένετε για ώρες ή να μη βρείτε, οι θέσεις είναι συγκεκριμένες. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στα αλατορυχεία, αν δεν είστε τυχεροί θα έχετε αναμονή για ώρα. Εφόσον μπορείτε να κλείσετε εκ των προτέρων το καλύτερο είναι να το κάνετε.

Τουλάχιστον απ' ότι αναφέρει το επίσημο site ναι.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει στο σαιτ για αγγλικα τις ημερομηνιες που θελω! 😣 τι θα κανωωωω;;;;;

Ψάχνοντας, επειδή τον Μάιο θα πάμε Κρακοβία, υπάρχει μεταφορά και ελληνική ξενάγηση σε γκρουπ που μπορεί να σχηματιστούν από μεμονωμένους. Έδωσα τις ημερομηνίες από τώρα ώστε να μας έχουν υπόψη τους.
Ποιο ειναι το σαιτ η το μειλ τους..;;
Να προσπαθησω και εκει;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom