Πολωνία Αποριες για κρακοβια

Sam-chal

Member
Μηνύματα
871
Likes
1.937
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία

ellin22

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Καλησπέρα, τις ημέρες των εορτών θα είμαι στην Κρακοβία. θέλω να επισκεφθώ το αουσβιτς οπότε βρήκα μια ενα site το getyouguide όπου για το συγκεκριμένο ταξίδι έγραφε from 22.87 euro per person. μπαίνοντας να το κλείσω μου βγάζει κάτι τιμές τρελές 92 ευρω το άτομο και είδα μέχρι και 400 ευρώ το άτομο. τι ακριβώς παίζει? στην τιμή περιλάμβάνονται τα ακόλουθα

  • Hotel or meeting point pickup and drop-off (if option selected)
  • Transportation by air-conditioned bus
  • Tour leader
  • Entry ticket to Auschwitz-Birkenau
  • Entry ticket to the Wieliczka Salt Mine
  • Guided tour of the Auschwitz-Birkenau Concentration Camps
  • Guided tour of the Wieliczka Salt Mine
  • Headsets to hear your guide clearly
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
276
Καλησπέρα, τις ημέρες των εορτών θα είμαι στην Κρακοβία. θέλω να επισκεφθώ το αουσβιτς οπότε βρήκα μια ενα site το getyouguide όπου για το συγκεκριμένο ταξίδι έγραφε from 22.87 euro per person. μπαίνοντας να το κλείσω μου βγάζει κάτι τιμές τρελές 92 ευρω το άτομο και είδα μέχρι και 400 ευρώ το άτομο. τι ακριβώς παίζει? στην τιμή περιλάμβάνονται τα ακόλουθα

  • Παραλαβή και παράδοση σε ξενοδοχείο ή σημείο συνάντησης (εάν έχει επιλεγεί η επιλογή)
  • Μεταφορά με κλιματιζόμενο λεωφορείο
  • Αρχηγός περιοδείας
  • Εισιτήριο εισόδου στο Άουσβιτς-Μπίρκεναου
  • Εισιτήριο εισόδου στο αλατωρυχείο Wieliczka
  • Ξενάγηση στα στρατόπεδα συγκέντρωσης Άουσβιτς-Μπίρκεναου
  • Ξενάγηση στο αλατωρυχείο Wieliczka
  • Ακουστικά για να ακούτε καθαρά τον οδηγό σας
[/ΠΑΡΑΘΕΤΩ, ΑΝΑΦΟΡΑ]
Να πας μονη σου . Κλεισε απο το site του μουσειου την μερα σου και παρε λεοφωρειο απο τον σταθμο τους (διπλα απο τον σιδηροδρομικο ) . για τα αλατορυχεια παει και τραινο νομιζω
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μπαίνοντας να το κλείσω μου βγάζει κάτι τιμές τρελές 92 ευρω το άτομο και είδα μέχρι και 400 ευρώ το άτομο. τι ακριβώς παίζει?
Προφανέστατα είναι πρακτορείο το οποίο προσφέρει την εκδρομή συνολικά σε Auschwitz και Αλατορυχεία την ίδια μέρα, μαζί με τις μεταφορές απ' το ένα στο άλλο και την παραλαβή/παράδοση στο κατάλυμα σας.
Είναι εκδρομές που μπορείτε να τις κάνετε και μόνοι.
 

james_s

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Για την επίσκεψη στο Αουσβιτς μία ερώτηση.
Λέω να πάμε μεμονωμένα με λεωφορείο από Κρακοβία. Βλέπω τις ημέρες που θα είμαι εκεί δεν έχει guided individual tour στα αγγλικά οπότε αναγκαστικά στον χώρο του μουσείου Αουσβιτς Ι θα περιηγηθούμε μόνοι μας.
Χρείαζεται κάποια κράτηση για να μπεις μόνος σου; γιατί δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στο επίσημο site.
Επίσης που γράφει για τις ώρες εισόδου δωρεάν που έχουν αναφερθεί στο φορουμ;
Ευχαριστώ.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Για την επίσκεψη στο Αουσβιτς μία ερώτηση.
Λέω να πάμε μεμονωμένα με λεωφορείο από Κρακοβία. Βλέπω τις ημέρες που θα είμαι εκεί δεν έχει guided individual tour στα αγγλικά οπότε αναγκαστικά στον χώρο του μουσείου Αουσβιτς Ι θα περιηγηθούμε μόνοι μας.
Χρείαζεται κάποια κράτηση για να μπεις μόνος σου; γιατί δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στο επίσημο site.
Επίσης που γράφει για τις ώρες εισόδου δωρεάν που έχουν αναφερθεί στο φορουμ;
Ευχαριστώ.
Να πάτε μόνοι σας με λεωφορείο από το σταθμό λεωφορείων και κλείνεις διαδικτυακά εισιτήρια από το σαΐτ τους. Υπάρχουν και δωρεάν εισιτήρια.
 

CHRISTINE S.

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Αν είναι πρακτορείο που σου προσφέρει μονοήμερη εκδρομή σε Auschwitz και Αλατορυχεία, με μεταφορά απ' ξενοδοχείο προς αυτά, είναι καλή τιμή. Είναι εκδρομές που μπορείτε να τις κάνετε και μόνοι, στα αλατορυχεία αναγκαστικά θα μπείτε με γκρουπ από εκεί αλλά αν θέλετε ξεναγό που σας προσφέρει άλλη εμπειρία για το Auschwitz, να δείτε στο ΞΕΝΑΓΟΣ ΑΟΥΣΒΙΤΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και να ζητήσετε την κυρία Άννα, μιλάει άπταιστα Ελληνικά και είναι καταπληκτική στη δουλειά της.
 

KaterinaLina8

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα σας, Την Πέμπτη θα ταξιδέψω για Κρακοβια και έψαξα εισιτήρια για το αουσβιτς και δεν υπάρχουν τα δωρεάν για εκείνες τις ημέρες. Αν κλείσω σε μια ξενάγηση 3.5 ωρών στα πολωνικά θα πρέπει να την ακολουθήσω ; Θα μπορώ να κινούμε μόνη μου στον χώρο ;
 

CHRISTINE S.

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Καλησπέρα σας, Την Πέμπτη θα ταξιδέψω για Κρακοβια και έψαξα εισιτήρια για το αουσβιτς και δεν υπάρχουν τα δωρεάν για εκείνες τις ημέρες. Αν κλείσω σε μια ξενάγηση 3.5 ωρών στα πολωνικά θα πρέπει να την ακολουθήσω ; Θα μπορώ να κινούμε μόνη μου στον χώρο ;
Καλημέρα, στείλτε μήνυμα στο Fb στη σελίδα "στο Άουσβιτς με ξεναγό" και θα σας απαντήσει η Άννα, είναι καλός άνθρωπος και ξεναγός
 

ThanosTsar92

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Παρόλο που διάβασα κάποιες σελίδες στο φόρουμ, έχω χαοθεί πάρα πολυ για το θέμα του Άουσβιτς. Σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί με έχει πιάσει το κεφάλι μου.
Με μια φίλη 27 Δεκεμβρίου φτάνουμε στο Κατοβίτσε και 28 Δεκεμβρίου θέλουμε να πάμε στο Άουσβιτς. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι χρειάζεται να κάνουμε για να δούμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (Αουσβιτς 1, Μπιρκενάου, Μουσεία) ? Θέλουμε να πάμε μόνοι μας και χωρίς ξεναγό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με μια φίλη 27 Δεκεμβρίου φτάνουμε στο Κατοβίτσε και 28 Δεκεμβρίου θέλουμε να πάμε στο Άουσβιτς. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι χρειάζεται να κάνουμε για να δούμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (Αουσβιτς 1, Μπιρκενάου, Μουσεία) ? Θέλουμε να πάμε μόνοι μας και χωρίς ξεναγό.
Αρχικά θα ψάξετε να βρείτε τρόπο μετάβασης ως το μνημείο. Απ' ότι βλέπω υπάρχει τρόπος με τρένο.
Έπειτα θα δείτε στο επίσημο site (Wybór rodzaju zwiedzania - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) αν υπάρχει δυνατότητα ελεύθερης δωρεάν πρόσβασης στο χώρο την ημέρα που θέλετε, προκειμένου να προχωρήσετε σε κράτηση.
Αν όχι, θα πρέπει να κάνετε κράτση σε μία από τις προκαθορισμένες ξεναγήσεις σε κάποια γλώσσα που σας βολεύει, αν βρείτε διαθεσιμότητα. Αν δεν έχει Online, μπορεί και να βρείτε επιτόπου από κάποια ακύρωση, είναι όμως ρίσκο, μπορεί να μείνετε εκτός.
Σε κάθε περίπτωση δε θα πρότεινα με τίποτε την επίσκεψη του μνημείου δίχως ξεναγό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom