Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
ΣτηνΤυνησία δεν ακουγόταν τόσο αυτό το πρόβλημα, όσο εδώ και δεν παρουσιάστηκε σε κάποιον κάτι.
Για το Κάιρο, δεν ξέρω, άκουσα και διάβασα τόσα και επειδή μ' αρέσει να δοκιμάζω, ίσως δεν θα αρνηθώ ένα μεζέ στο δρόμο, λες να έχω μετά κανένα πρόβλημα και να το μετανοιώσω?
Εν πάσει περιπτώσει, θα το πάρω απόφαση και θα εφαρμόσω τους κανονισμούς, φάτε μάτια ψάρια και ........, εξ' άλλου τι περισσότερο έχει το Κάιρο στο φαγητό απ' την Ελλαδίτσα.
Εκεί πάμε να χορτάσουμε αρχαίο πολιτισμό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εχω παει 2 φορες στο Καϊρο και εφαγα παντου!! Και σε εστιατορια χλιδατα, αλλα και σε ξοφλες και δεν εχω παθει τιποτα.
Ακομα και παγακια ηπια, παλι τιποτα
Παρε ενα πακετο immodium μαζι , αν σου εχει μπει η ιδεα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ δεν έπαθα τίποτα πάντως. Βούρτσιζα δόντια με νερό του νιπτήρα (πριν φυγω μου έλεγαν μη τολμίσεις - αλλά ξέχασα), εμφιαλωμένο πουλάνε παντού για να ξεδιψάς, φραπέ δε νομίζω να πουλάνε, αλλά εγώ καφέ και τσάι είχα πιεί έξω, που να το βρώ, εγώ θα το'φτιαχνα; Αλλά άμα είναι να σε πιάσει, θα σε πιάσει, μ'έπιασε στην Κρήτη πριν 4 χρόνια και φέτος εδώ, τι να κάνω, να μετακομίσω; Λίγο προσοχή σε μη βρασμένα λαχανικά και τέλος. Κάθε στομάχι πάντως είναι διαφορετικό...τι να πώ...:rolleyes:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κάθε στομάχι πάντως είναι διαφορετικό...τι να πώ...:rolleyes:
Έτσι ακριβώς είναι... Στην Τυνησία που δεν πρόσεχα καθόλου έπαθα γαστρεντερίτιδα 1-2 μέρες πριν γυρίσω στην Ελλάδα, ενώ οι περισσότεροι από το γκρουπ, που επίσης έτρωγαν απ' όλα, αρρώστησαν από την 2η μέρα. Στην Αίγυπτο πάλι με έπιασε με το που γύρισα στην Αθήνα, ενώ στο Μαρόκο που ακολούθησα κάποιους βασικούς κανόνες (όχι παγάκια, όχι ωμά λαχανικά) δεν έπαθα απολύτως τίποτα. Βέβαια, κάποιοι που δεν πρόσεχαν σέρνονταν από τουαλέτα σε τουαλέτα σε όλη τη διαδρομή, ενώ υπήρχαν και 3-4 που έτρωγαν τα πάντα και δεν έπαθαν απολύτως τίποτα. Οπότε εξαρτάται και από τον οργανισμό...
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ

Μία ερώτηση παρακαλώ.
Από συνάλλαγμα τι γίνεται, πρέπει να πάρω από εδώ και πόσο χρειάζεται χωρίς αγορές, περνάνε τα ευρώ, είναι εύκολο εκεί να βγάλεις με την κάρτα???
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μία ερώτηση παρακαλώ.
Από συνάλλαγμα τι γίνεται, πρέπει να πάρω από εδώ και πόσο χρειάζεται χωρίς αγορές, περνάνε τα ευρώ, είναι εύκολο εκεί να βγάλεις με την κάρτα???
Αναλόγως. Αν είσαι με γκρούπ και πόσες μέρες; Συνάλλαγμα μπορείς να κάνεις και στο ξενοδοχείο μόλις φτάσεις, έχει μέσα τράπεζες, αν και πολλοί δέχονται τα ευρώ. Να κρατάς και αρκετά ψιλά μαζί σουυ. Να μη ψωνίσεις τίποτα το βλέπω δύσκολο, αλλά αν είσαι με γκρούπ για 8 μέρες νερά και τα ελάχιστα 1-2 έξτρα γεύματα και κανένα σουβενίρ, ούτε 100 ευρώ. Αν είσαι μεμονομένος, δεν έχω ιδέα... :rolleyes:
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Να το αφήσω λες, να μη βγάλω εδώ, δεν θα έχω πρόβλημα?
Για τα Hotels ξέρω από αλλού πως το πληρώνεις ακριβά.
Για ρούχα καλά την ημέρα είναι καλοκαίρι, τη νύχτα αρκεί ένα λεπτό μπουφανάκι? για να μη κουβαλάμε και πολλά ρούχα.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Να το αφήσω λες, να μη βγάλω εδώ, δεν θα έχω πρόβλημα?
Για τα Hotels ξέρω από αλλού πως το πληρώνεις ακριβά.
Για ρούχα καλά την ημέρα είναι καλοκαίρι, τη νύχτα αρκεί ένα λεπτό μπουφανάκι? για να μη κουβαλάμε και πολλά ρούχα.
οχι να μην κουβαλατε πολλα ρουχα... ενα μακρυμανικο ανοιξιατικο μπλουζακι ή ενα τζιν μπουφαν για πολυ αργα το βραδυ ειναι καλο. κι εμεις αρχες Μαιου πηγαμε, με τα αμανικα και τα κοντομανικα γυρνουσαμε, ελαχιστα τα χρησημοποιησαμε τα βαρυτερα
 

fever1863

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδηποτε ταξιδι
Γεια σας συνforumιτες και συνforumitises!Εχω κλεισει εισητηρια για αιγυπτο τον οκτωμβρη και εχω μερικες αποριες!Αν μπορουσατε να δωσετε μερικες πληροφοριες θα σας ημουν ευγνομων...!Εχω στην διαθεση μου 10 μερες!Αρχικα σκεφτομαι να κατσω 3 μερες στο Καιρο και μετα να παω προς Ασουαν!1η απορια....να κλεισω εισητηρια αεροπορικα για ασουαν η να παω με το sleeper train...υπ'οψιν οτι δεν με νοιαζει και πολυ η ταλαιπωρια με το τρενο απλα σκεφτομαι οτι θα κερδισω χρονο!Επισης νομιζω οτι με το τρενο θα δω πολλα τοπια!Δεν ξερω αν υσχυει βεβαια...!Μετα σκεφτομαι να ανεβω προς λουξορ με κρουαζιεροπλοιο..!2η απορια....να κλεισω εισητηρια απο τωρα για την κρουαζιερα η θα βρω εκει...?3η απορια...ισχυει οτι τα ξενοδοχεια στο Καιρο ειναι χαλια και πρεπει να ειναι απο 3 αστερων και πανω?Ρωταω γιατι εχω βρει να μεινω με 6-7 ευρω τη βραδια(και με ντουζ).Και 4η..ποσο χρηματα υπολογιζετε οτι θα χρειαστω εκει για 10 μερες?χωρις εισητηρια αεροπορικα!το φαγητο με λιγα ψωνια και εισοδους σε μουσεια και μεταφορες...!Ευχαριστω εκ τω προτερων
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απο το Ασσουαν κατεβαινεις προς το Λουξορ ακολουθωντας τη ροη του Νειλου. Απο το Λουξορ ανεβαινεις προς το Ασουαν με αντιθετο το ρευμα του ποταμου.
Θα σε συμβουλευα τρενο προς το Λουξορ, απο εκει παιρνεις την κρουαζιερα και απο το Ασουαν αεροπορικο για Καιρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom